10 причини зошто не е чудно да се биде вљубен во измислен лик

10 причини зошто не е чудно да се биде вљубен во измислен лик
Billy Crawford

Постојат тони емисии, филмови и книги таму, во секоја од нив има свои главни ликови - обично многу атрактивни, симпатични ликови.

Не е ни чудо што некои луѓе се заљубуваат во измислени ликови од време до време! Но, останува едно прашање: дали е чудно да се заљубиш во измислен лик?

Еве 10 причини зошто одговорот е не:

1) Вообичаено е да те привлекуваат измислени ликови

Прво, причината зошто не е чудно да се заљубите во измислен лик е тоа што е прилично вообичаено луѓето да се привлечат од измислени ликови.

Само погледнете ја популарноста на обожавателите фикција.

Постојат тони приказни за луѓе кои се заљубуваат во измислени ликови.

Има тони луѓе кои имаат љубов со ликови од филмови и ТВ.

Не е толку различно од тоа да ве привлекува некого во реалниот живот.

Знаењето дека не сте сами со оваа привлечност може да ви помогне да се чувствувате подобро поради тоа.

Само треба да запомните дека реалното луѓето се подобри за вас во секој поглед!

Измислените ликови можат да бидат одлични примери, но немаат исто знаење за вас.

Тие не ги знаат вашите силни и слаби страни , и соништата. И тие дефинитивно не знаат каков сте вие ​​лично.

Тие не знаат како звучи вашата смеа или како плачете кога плачете. Вистинските луѓе ги знаат сите тиепартнер.

Можете да го погледнете вашиот измислен лик и да размислите, тоа е она што го сакам кај партнерот!

Можете да ја искористите вашата измислена љубов за да ви помогне да сфатите што сакате од партнерот!

А најдобриот дел?

Можете да ја искористите и вашата измислена љубов за да ви помогне да дознаете повеќе за себе.

Понекогаш, дознаваме повеќе за нашите лични личности и желби кога ние сме заљубени во измислен лик.

Кога сте заљубени во измислен лик, можете да ја искористите таа врска за да ви помогне да сфатите што сакате од партнерот.

Сега: важно е да се запамети дека измислените ликови не се реални и тие често претставуваат идеал, особено кога станува збор за надворешниот изглед.

Актерите и актерките поминуваат часови во шминка, само за да го добијат совршениот „без шминка шминка“ и сонливото „штотуку се разбудив“ - погледнете.

Кога ќе почнете да верувате дека вака изгледаат луѓето во реалниот живот, може да поставите нереални очекувања за себе и за вашиот иден партнер.

Но, ова е исто така добра работа бидејќи ви помага да разберете што сакате од партнерот, што е важен дел од процесот на градење односи.

Ова значи, ќе знаете што сакате сакате да имате партнерски изглед - што ве привлекува?

Но, исто така, во поглед на личноста, гледате, измислените ликови обично имаат многу екстремни личности, на пример, јунакот илиинтровертниот, но креативен уметник.

Иако луѓето во реалниот живот можеби не секогаш ги следат сите овие карактеристики на личноста, можеби ќе откриете дека повеќе ве привлекуваат мажи слични на херои или креативни жени!

Така добро е да знаете што сакате од партнерот.

И добро е да знаете што не сакате кај партнерот.

Нема ништо лошо во тоа да ве привлекува измислени ликови!

Тоа ви помага да разберете што сакате и што не сакате во вашата врска, а тоа е секогаш важно!

Заљубувањето во измислен лик може да ви помогне да сфатите што сакате сакате партнер.

И верувајте ми, да знаете што сакате во светот на запознавањето ќе биде огромна предност понатаму!

8) Не е како да го демнете актерот или нешто... нели?

Некои луѓе може да се обидат да направат да се чувствувате лошо затоа што сте заљубени во измислен лик.

Можеби ќе се обидат да направат да се чувствувате како да го демнете актерот кој го игра тој лик.

Сега, иако сфаќам дека можеби го следите актерот или актерката на социјалните мрежи (ништо лошо во тоа), најверојатно всушност не ги следите, нели?

Сè додека сфаќате дека актерите и актерките имаат свој живот и не се толку измислени ликови, и им ја оставате нивната приватност, веројатно не ги демнете.

Не е како вие постојано се обидува да добие увидна актерот или актерката во вашето секојдневие, нели?

Сè додека сфаќате дека нивните животи се нивни, и го почитувате тоа, нема проблем.

Ако се обидете да погледнете го актерот или актерката во реалниот живот или обидете се да разговарате со нив кога тие всушност само сакаат да се занимаваат со нивниот живот, тогаш тоа е местото каде што станува следење.

Затоа само имајте го ова на ум пред некој да се обиде да ве натера да се чувствувате лошо што сте заљубени во измислен лик.

Сè додека не го демнете, добро сте.

9) Тоа може да ја подобри вашата фантазија

Едно е сигурно е дека да се биде вљубен во измислен лик може да ја подобри вашата фантазија и креативност.

Гледате, кога сте заљубени во измислен лик, најверојатно немате друг опција отколку да фантазираме за нив!

И тоа е добра работа!

Бидејќи фантазијата е огромен дел од она што не прави луѓе, колку повеќе сме способни да фантазираме, толку нашата креативност станува подобра .

Затоа, ако се заљубите во измислен лик, не плашете се да фантазирате за него или неа.

Тоа само ќе ве направи покреативна личност!

Додека се сеќавате дека тоа е само фантазија, вие сте во ред!

10) Ќе биде уште подобро кога ќе го најдете вашиот партнер од соништата во реалниот живот

Откако сте биле заљубени со измислен лик, ќе биде уште подобро кога ќе го најдете вашиот партнер од соништата во реалностаживот!

Како да сте копнееле за пица долго време, а потоа конечно можете да јадете една!

Работата е што фантазирањето е одлично, а измислените ликови се најверојатно „идеален“ партнер, но ништо не е подобро од тоа да се биде со некој кој е реален и опиплив, со кого можете да допрете и да разговарате.

Штом ќе ја пронајдете вашата личност од соништата, ќе се чувствувате уште подобро за сè!

Ти не си чуден

Главниот факт е дека не си чуден затоа што те привлекуваат измислени ликови.

Тоа е сосема нормално и во ред!

<0 0>Затоа, не плашете се да зборувате за тоа и не дозволувајте некој да ве натера да се чувствувате лошо поради тоа.

Ако сакате да се отворите за тоа со вашите пријатели, тоа е сосема опција, но ако сакате да ги задржите работите за себе, и тоа е во ред.

Само знајте дека дефинитивно не сте сами со овој проблем и нема ништо чудно во тоа!

Тоа е нормално, а вие не се чудни затоа што се во фиктивни ликови.

нештата, поради што тие се подобри за вас.

Меѓутоа, со оглед на популарноста на фантастиката и едноставно сметките на обожавателите за измислените ликови на Twitter, Tumblr, Instagram и Tiktok, можете да кажете дека многу луѓе имаат слични чувства.

Сега: за некои обожаватели, не мора да значи дека се заљубени во тие ликови, тие се повеќе опседнати со нив отколку со љубов.

Опсесијата не е секогаш здрава.

Не е здраво да се биде опседнат со некој што не го познавате, дури и ако таа личност е измислен лик.

Ако некогаш се најдете дека сте опседнати со измислен лик, обидете се да земете отстапете и погледнете ги работите од надворешна перспектива.

Потоа запрашајте се дали е здраво да се чувствувате вака за измислен лик.

Сега, во кој момент зборуваме за опсесија ?

Би рекол дека опсесија е кога постојано размислувате за ликот.

Тоа е кога размислувате за него толку многу што ви се меша во секојдневниот живот.

Ако не можете да престанете да размислувате за овој измислен лик, ако ви заземаат премногу простор во главата, тогаш можеби е добра идеја да направите чекор назад и да го преиспитате она што го правите во моментов.

Гледате, штом почнете да чувствувате паника штом го немате телефонот и не можете да го погледнете вашиот карактер, тогаш тоа може да стане проблем.

Ако не сте во можност дофокусирајте се на вашите студии или работа затоа што размислувате за вашиот карактер, тогаш тоа може да биде проблем.

Дали не можете да спиете навечер затоа што размислувате за вашиот карактер? Тоа исто така може да биде проблематично.

Затоа само имајте на ум дека опсесијата не е здрава и може да доведе до сериозни проблеми во иднина.

Не сакате да гледате назад во овој период од вашиот живот и жалите за она што сте го направиле.

Сепак, се чувствувате заљубени во некој лик? Тоа е апсолутно нормално и не сте сами со тоа!

2) Не можете да му помогнете на кого ве привлекува

Исто како што не можете да контролирате кој ви се допаѓа , не можете да контролирате кој ве привлекува.

Некои луѓе може да се обидат да ви кажат дека негирате или се обидувате да избегате од вашите проблеми со тоа што ќе бидете привлечени од некој кој не постои.

Тие дури може да се обидат да ви кажат дека го правите ова затоа што не сакате врска.

Можеби мислат дека се обидувате да избегнете посветеност или одговорност.

Сите тие работи звучат смешно кога ќе размислите - затоа што не можете да контролирате кој ве привлекува!

Не можете да контролирате што сака вашето срце. Ако бирате кој ве привлекуваат, веројатно ќе имате многу проблеми.

Веројатно ќе ве привлечат сите погрешни луѓе! Нема корист да го негирате фактот дека ве привлекуваизмислени ликови.

Во ред е и не треба да го менувате. Не треба да барате причини зошто тоа се случува. Нема потреба - само треба да го прифатите и да научите да живеете со него.

Сега, размислувајќи за фактот дека не можете да помогнете кој ве привлекува, ајде да додадеме на ова со измислени ликови секогаш се измислени како најпривлечни можни.

Актерите и актерките се привлечни, нивните карактерни црти се сакани и секогаш се прикажани во позитивно светло.

Не е изненадувачки дека ги привлекуваш! Не можете да му помогнете на кого ве привлекува.

Не можете да изберете во кого ќе се заљубите, затоа не се чувствувајте лошо и не обидувајте се да го скриете.

Исто како не можеш да контролираш што сака твоето срце, не можеш да контролираш и кого сакаш.

Можеби ќе можеш да контролираш дали постапуваш според чувствата за ликот или не и да продолжиш со (фиктивна) врска со нив, но да се заљубиш во нив? Нема шанси да го контролирате тоа!

Сега, кога медиумите буквално ги прават тие ликови што е можно попривлечни, нормално е да ве привлекуваат.

Исто така види: Што е духовно самоиспитување? Сè што треба да знаете

Меѓутоа, само затоа што ве привлекуваат за нив не значи дека треба да дејствувате според тоа.

Можете да контролирате како постапувате според тие чувства.

Што би рекол тренерот за односи?

Додека причините во оваа статија ќе ви помогнат да се справите со тоа што сте заљубени во аизмислен лик, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совет прилагоден на конкретните проблеми со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Херојот на врската е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето да се движат во сложени и тешки љубовни ситуации, како на пример да се биде вљубен во некој што не постои во реалниот живот.

Тие се популарни затоа што искрено Помогнете им на луѓето да ги решат проблемите.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, дојдов до нив пред неколку месеци.

Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучувајќи практични совети за тоа како да ги надминам проблемите со кои се соочував.

Бев воодушевен од тоа колку искрено, разбирање, и беа професионални.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Исто така види: 10 карактеристики на силна и независна жена која го познава сопствениот ум

Кликнете овде за да започнете.

3) Тоа е само љубов, а не врска

Некои луѓе можеби мислат дека всушност сте во врска со ликот што ве привлекува.

Може да кажат дека живеете во негирање или дека ви треба помош.

Ова е смешно! Тие се само здроби! Не сте во врска со нив, па затоа не треба да се грижитеза тоа премногу.

Не правите ништо лошо со тоа што фантазирате за нив.

Меѓутоа, исто така важно е да бидете свесни за фактот дека иако се заљубувате во измислениот лик не е ништо чудно, треба да останете реални во врска со фактот дека навистина не можете да бидете со него.

Не можете да излегувате со нив, не можете да се омажите и не сте во можност да живееш со нив.

Тие се измислени ликови, па не постојат.

Во ред е да те привлекуваат, но важно е да не очекуваш дека некогаш ќе успееш всушност да ги запознаеш лично или да бидеш со нив.

Постои разлика помеѓу тоа да бидеш реален и да живееш во негирање.

Во ред е да те привлекува некој што не го познаваш. Тоа не ве прави неморални или развратни.

Тоа не значи дека треба да го промените тоа што сте. Тоа само значи дека сте човек и секој човек доживува привлечност.

Тоа е нормално! Вие не ги знаете вашите интереси и тие не ве познаваат. Не знаете какви се тие во реалниот живот, ниту како би се однесувале со вас.

4) Измислените ликови понекогаш се засноваат на вистински луѓе

Некои измислени ликови всушност се базираат на вистински луѓе.

Размислете колку актери и актерки играле автобиографии на ТВ емисии или филмови засновани на вистински настани.

Има тони серии кои користат исти актери за да играат различни ликови, па понекогаш би можел да бидешпривлечен од лик кој се заснова на вистинска личност.

Можеби и не знаете! Можеби ќе се заљубите во момче од филм, но тоа би можело да биде личноста на која се заснова филмот во која сте навистина заљубени.

Непотребно е да се каже, можеби тоа е и само актерот или актерката ти си заљубен, не мора да биде измислен лик.

Можеш да се заљубиш во „Хулк“, но всушност тоа би можело да биде Лу Ферињо.

Можеш да бидеш заљубен во Хермиона Гренџер, но може да биде и вљубена во Ема Вотсон.

Едноставно не знаеш! Поентата е дека можеби нема да ве привлече измислениот лик што мислите дека сте.

Можно е всушност да ве привлече вистинска личност која игра измислен лик. Чудно е, но тоа се случува!

Гледате, многу луѓе сакаат актери и актерки и се заљубуваат во речиси секој лик што го игра.

5) Тоа не значи дека вие 'се скршени или неисправни на кој било начин

Некои луѓе може да се обидат да направат да се чувствувате лошо поради заљубувањето во измислен лик.

Може да се обидат да се чувствувате како да сте скршени или неисправни на некој начин.

Но, не сте! Вие сте само нормална личност која е способна да чувствува привлечност кон другите луѓе.

Не сте скршени или неисправни - вие сте само личност! Вие сте личност која е способна да се заљуби исто како и секој друг.

Луѓе кои некако измислените ликови не сакаат да признаат дека можете да се заљубите во нешто што не го знаете во реалниот живот.

Тие не сакаат да признаат дека можете да се заљубите во нешто што не не постојат.

Колку и да се трудат да ве натераат да се чувствувате лошо поради тоа што сакате измислен лик, не треба да ги слушате.

Не треба да се срамите од вашите чувства или обидете се да ги промените.

Не треба да се чувствувате дека треба да се извинувате што сте луѓе. Не треба да си ја одрекувате способноста да бидете среќни. Наместо тоа, треба да ги прифатите вашите чувства!

Гледате, нема ништо лошо во тоа да се биде вљубен во измислен лик, тоа покажува дека имате капацитет да сакате и дека сте нормално човечко суштество.

Треба да ги прифатите вашите чувства, а не да бегате од нив.

Треба да прифатите кои сте и да се сакате себеси такви какви што сте!

6) Сè уште можете да уживате во работите што ги сакате сакајте без да чувствувате вина или срам од вашите чувства

Некои луѓе може да се обидат да направат да се чувствувате како да не можете повеќе да го гледате шоуто што го сакате или да ја читате книгата што ја сакате бидејќи во неа е измислениот лик што го сакате.

Но, не мора да се чувствувате виновни, засрамени или засрамени поради работите што ги сакате.

Не мора да престанете да го гледате шоуто или да ја читате книгата само затоа што си заљубен во измислен лик.

Гледаш, не мора да криеш кој си! Наизмислениот лик не е реален.

Не мора да се грижите дали ќе ги повредите нивните чувства. Вие не ги почитувате. Вие не ги изневерувате. Ништо од тоа не е важно.

Во ред е сè уште да ги сакате работите што ги сакате, дури и ако тие не се вистински.

Во ред е сè уште да уживате во работите во кои уживате. Не мора да се чувствувате виновни што ги сакате работите што ги сакате.

Излегува дека не мора да се криете од вашите чувства. Не треба да се срамите од тоа што сте.

Нема ништо морално лошо во заљубувањето во измислен лик, па зошто би се чувствувале лошо поради тоа?

Размислете тоа: луѓето со векови ги интересираа ликовите, во минатото тоа беа ликови од книги, сега се и книги и филмови.

Има ли нешто лошо или срамно во тоа? Не!

7) Заљубувањето во измислен лик ви помага да сфатите што сакате од партнерот

Да се ​​заљубите во измислен лик е одлично бидејќи ви помага да сфатите што сакате во партнер.

Можете да го користите вашиот измислен лик како еден вид шаблон за она што го барате кај партнерот.

Размислете за тоа: можете да се запрашате како: што би да бидат како во врска? Што би направиле во оваа ситуација? Како би реагирале на ова? Што би сакале да променат во нивниот живот?

Со одговарање на овие прашања, можете да добиете добра идеја за тоа што сакате во
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.