10 работи кои веројатно не ги знаете за Линда Ли Колдвел

10 работи кои веројатно не ги знаете за Линда Ли Колдвел
Billy Crawford

Содржина

Иконата за боречки вештини и саканиот актер Брус Ли му помогна на западниот свет да се заљуби во боречките вештини, дури и измислил свој филозофски и борбен метод наречен Jeet Kune Do.

Исто така види: 16 суптилни знаци дека ве сака само за вашето тело

Во неговото трагично кратко животно патување, Брус допре многу луѓе кои никогаш не ја заборавија мудроста и радоста што тој ги сподели со нив.

Една од тие луѓе беше неговата сопруга Линда Ли Калдвел.

Иако Линда Ли Колдвел повторно се омажи по смртта на Брус, таа беше зафатена со ширење неговите учења и работи за да се осигура дека наследството на Брус ќе продолжи да има траен позитивен ефект врз луѓето од сите возрасти и сите сфери на животот.

Таа, исто така, прави фасцинантни и неверојатни работи низ светот во филантропијата, филозофијата и боречки вештини.

Со тоа, еве поглед на 10 работи што веројатно не ги знаете за Линда Ли Калдвел.

1) Линда Ли Колдвел го запознала Брус Ли во средно училиште

Брус Ли е роден во Сан Франциско, но многу од неговите рани години растел во Хонг Конг.

Како Кинески Американец тој пораснал со стапала во два света , израснат во традицијата на источните боречки вештини, но и приспособувајќи се на новиот живот во Соединетите Американски Држави.

И покрај тоа што растел во Хонг Конг, Ли видел многу можности во државата и бил добро со тоа кога неговите родители го испратиле во живее во САД како тинејџер.

Тука заврши средно училиште и го основа Институтот Ли Џун Фан Гунг Фуво Сиетл за да го научи својот стил на боречки вештини.

За време на демонстрацијата на неговите боречки вештини и филозофија во локалното средно училиште во Сиетл, тој ја воодушеви младата навивачка наречена Линда Емери, која продолжи да се приклучи на неговата академија. Тие на крајот почнаа да излегуваат кога таа се ближеше до крајот на средното училиште.

Во 1961 година, Ли започна да дипломира драма на Универзитетот во Вашингтон во Сиетл. Неговите студии поминаа добро, но возбудливиот дел беше неговата врска со Линда, која исто така студираше да стане професорка на UW.

2) Нивната свадбена церемонија беше приватна поради расизам

Линда и Брус длабоко се заљубиле, се венчале во летото 1964 година. Тие всушност планирале да побегнат и да избегаат заедно бидејќи ставот во тоа време бил многу против меѓурасните бракови.

Всушност, Линда избегнувала да го спомне нејзиното растење врската со Брус со нејзините родители долго време, бидејќи таа беше загрижена за контроверзноста на врската помеѓу неа како Бела жена и Брус како Азиец.

Но наместо тоа, тие имаа мала церемонија со само неколку специјални гости. Како што рече Линда за борбата на Брус да се соочи со расните предрасуди:

„Тешко му беше да се пробие во холивудските кругови како етаблиран актер поради предрасудите кон тоа дека е Кинез. Студиото рече дека водечки Кинез во филм не е прифатлив, па Брус тргнал да ги докажувапогрешно.“

3) Живееле во Хонг Конг додека биле во брак, но тоа не била шолја чај на Линда

По стапувањето во брак, Лис добиле две деца, Брендон Ли (роден 1965 г.) и Шенон Ли (родена 1969 година). Сепак, проблемот беше што како што рече Линда, Брус едноставно немаше среќа да се пробие во САД, главно поради неговата етничка припадност.

Главно поради оваа причина тие одлучија да се преселат во Хонг Конг. каде што Ли имаше поголеми шанси да стане ѕвезда.

На Линда и беше малку тешко таму и се чувствуваше како аутсајдер. Таа, исто така, веруваше дека малку ја оценуваат локалните жители кои се прашуваа зошто Брус ја избра - случајна Американка - да му биде сопруга.

За жал, нивниот брак траеше помалку од една деценија поради трагичната смрт на Брус во 1973 година, но оттогаш Линда Ли Колдвел го инспирира светот со ширење на наследството на Брус.

По неговата смрт, Линда се пресели назад во Сиетл со децата. Но, таа го најде малку осамено во нивните стари газења и на крајот се пресели во ЛА.

4) Животната филозофија на Линда беше инспирирана од двајца главни луѓе

Линда порасна во баптистичка куќа , а таа силна христијанска вера ја инспирирала да расте, особено од нејзината мајка. Линда вели дека двете главни влијанија во нејзиниот живот филозофски биле нејзината мајка и Брус Ли.

Нејзината мајка ја научила дека твојата одговорност и посветеноста на целта е она што те поставува навистинскиот пат во животот, а не да биде отфрлена од критиките или осудите на другите.

Брус Ли ја научи да размислува за себе и да се движи со променливите плими на животот без напор и со благодат.

„Не молете се за лесен живот; молете се за сила да издржите тешко“, славното рече тој, а исто така „да се менувате со промена е непроменлива состојба.“

5) Линда Ли Калдвел има два степени

Линда го напуштила UW рано пред да ја заврши својата диплома, но подоцна се вратила за да заврши диплома по политички науки.

Подоцна, исто така, се стекнала со диплома за настава, што и овозможило да стане воспитувачка во градинка по прераната смрт на Брус.

Инспиративно е што Линда продолжи да ги следи своите соништа и покрај трагедиите и неуспесите што се случија во нејзиниот живот.

И покрај огромното влијание што смртта на Брус го имаше врз неа , Линда не беше само за разговор, таа исто така одеше на прошетка, имајќи го на ум советот на нејзиниот покоен сопруг да „приспособете го она што е корисно, отфрлете го она што не е, додадете го она што е уникатно ваше“.

6) синот Брендон почина трагично откако беше застрелан со реквизит пиштол на сетот на филмот „Враната“ во 1994 година

Двете деца на Лис пораснаа во боречки вештини, а на крајот Брендон се зафати и со глума. Нему му беше понудено место во филм инспириран од суперхерои од стрипови од Стен Ли, но го одби бидејќи овие стилови на филмови не беамногу популарен во тоа време.

Наместо тоа, тој отиде да работи на нов хорор филм кој го режира Алекс Пројас наречен Враната.

На 31 март 1993 година, сепак, Брендон беше застрелан на сетот по грешка. Екипажот не го организираше правилно реквизит пиштол на снимањето и имаше вистински проектил во комората што го уби.

Тој почина на само 28 години и лежи до својот татко на гробиштата Лејк Вју во Сиетл.

Иако Линда го поддржа филмот да заврши снимањето, таа покрена тужба против 14 различни компании и членови на екипажот за неправилно воспоставување безбедносни мерки и обид за правење лажни куршуми во лет за реквизит пиштоли наместо да го чека одобреното оние кои ќе пристигнат во наредните денови.

7) Ќерката на Линда ја води Фондацијата Брус Ли

Линда и нејзината ќерка Шенон ја основаа Фондацијата Брус Ли во 2002 година за да ја шират филозофијата и занаетот на Брус, Џит Кун До .

„Откако почина Брус, отсекогаш мислев дека е моја обврска, и со задоволство, да им покажам на луѓето што прави Брус за да може да биде од корист и за животите на другите луѓе“, рече Линда. .

И фондацијата прави еден тон одлична работа.

Како што забележува веб-страницата:

„Од 2002 година, Фондацијата Брус Ли создава онлајн и физички експонати за едуцирање на луѓето за Брус Ли, обезбедена финансиска помош на студентите и семејствата во Соединетите Држави за да присуствуваат на колеџот,инструкции за боречки вештини за непривилегирани млади и ја создадоа и ја водеа нашата летна програма Камп Брус Ли за децата да се сретнат со практиките на умот, телото и духот на Брус Ли.“

8) Линда силно ги негираше навредливите гласини за личниот живот на Брус>

Имаше многу непријатни гласини за Брус Ли во текот на неговиот живот.

Таблоидите тврдат дека тој спиел со многу жени и фактот дека бил пронајден мртов околу колешката актерка која дали неговиот пријател помогна да се поттикнат овие гласини високо небо.

Линда не беше импресионирана и не беше сигурна ниту во односот со него, ниту во неговата верност. 6>„Бидејќи девет години во брак со Брус и како мајка на нашите две деца, јас сум повеќе од квалификувана да дадам точен рецит на фактите“, рече таа.

Исто така види: 30 од најинспиративните цитати на Коби Брајант

Линда рече дека има никогаш не ја преболела смртта на Брендон или загубата на Брус, но таа продолжила да живее полн живот и е среќно мажена за нејзиниот сопруг Брус Калдвел и живее во Боис, Ајдахо.

„Тоа е надвор од моето космичко царство размислување да се мисли дека тоа било наменето да биде. Тоа само се случи. Не почнувам да имам смисла за тоа. Мислам дека бевме среќни што тој имаше толку години колку што имаше. Велат времето лечи се. тоа не. Едноставно учиш да живееш со тоа и продолжуваш.“

Линда е силен поборник за животот на Џит Кун До и Лифилозофија

Џит Кун До е суштината на размислувањето на Брус Ли и е нешто во што Линда силно верува и го учи.

Таа го користи физичкиот стил на борба на Винг Чунг заедно со неговата лична филозофија и беше прва воведен во 1965 година.

„Се надевам дека ќе ги ослободам моите следбеници од држење до стилови, шаблони или калапи“, рече Брус Ли во објаснувањето на боречката вештина.

„Џит Кун До не е организирана институција во која може да се членува. Или разбираш или не, и тоа е тоа. Нема мистерија за мојот стил. Моите движења се едноставни, директни и некласични… Jeet Kune Do е едноставно директно изразување на чувствата со минимум движења и енергија. Колку поблиску до вистинскиот начин на Кунг Фу, толку помалку се троши изразувањето. и секогаш учи и одговарај на искуствата што животот ги носи.

9) Линда Ли Колдвел напиша две бестселери

Напорната работа и среќниот пресврт на среќата го доведоа Ли да процвета во славна личност .

Големиот шеф го зафати светот во 1971 година и семејството набрзо се населило во САД. Трагично, тој немаше долго да ужива во својата ѕвезда, бидејќи Ли почина на 20 јули 1973 година.

Ли почина на само 32-годишна возраст од церебрален едем, кој го уништиКалдвел, но никогаш не ја изгубила од вид неговата визија и љубовта што ја имале заедно.

Навистина, од првиот момент кога се запознале, Калдвел рече дека може да каже дека има нешто необично во Брус Ли.

„Тој беше динамичен. Уште од првиот момент кога го запознав, си помислив: „Овој тип е нешто друго“, се сеќава таа.

Инспирирана од нивните години љубов, Линда Ли Калдвел ја напиша книгата Брус Ли: Само јас Знаеше во 1975 година. Книгата беше многу успешна и критичарите и читателите ја сакаа, со задоволство потсетувајќи се на акционата ѕвезда која ги инспирираше и возбуди на екранот.

Калдвел имаше неколку бракови по Ли, вклучително и двегодишен брак со актерот и писател Том Бликер во доцните 1980-ти, проследен со брак со трговецот Брус Колдвел во 1991 година, па оттука и нејзиното презиме Калдвел.

Иако повторно најде љубов, Калдвел никогаш не заборави што споделија таа и Брус Ли, следејќи го тоа нејзината прва книга со биографијата од 1989 година, Приказната за Брус Ли.

Нејзините книги подоцна беа адаптирани во успешен филм од 1993 година наречен Змеј: Приказната на Брус Ли, кој беше голем хит и заработи 63 милиони долари ширум светот по неговото објавување.

10) Линда Ли Калдвел: неверојатна жена која го прави светот подобро место

Во нашиот свет полн со пророштва за судниот ден и конфузија може да биде лесно да се изгуби од вид колку сочувствителни, брилијантни и инспиративни поединци има насекаде наоколунас.

Една од нив е Линда Ли Колдвел, која се врати од незамислива трагедија за да го сподели наследството на Брус Ли со светот и да ја пренесе својата порака која го потврдува животот за наоѓање внатрешна сила и внатрешен мир.

Филозофијата на Jeet Kune Do во комбинација со извонредната работа што Фондацијата Брус Ли ја прави за обесправените луѓе е неверојатна, а Линда Ли Калдвел е совршен пример за некој кој научил дека највредните работи во животот се оние што ги подарувате. .

Ајде да го слушнеме за Линда Ли Колдвел!
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.