63 мотивациони и инспиративни цитати за да го живеете својот најдобар живот

63 мотивациони и инспиративни цитати за да го живеете својот најдобар живот
Billy Crawford

Како го гледате животот е различно од тоа како другите го гледаат.

За вас можеби се работи за љубов, за некои е за збогатување, а за други можеби за нивната вера.

0>Но, без разлика како гледате што е животот, сè се сведува на тоа да живеете како што сакате да ви биде животот и да останете среќни.

Бидејќи кога се сведува на тоа, имаме само еден живот за живеење и факт е дека никој не излегува жив од овој живот.

Значи, правете грешки, почнете одново, танцувајте, јадете, молете се, сакајте и живејте! И размислете за тоа каде живеете бидејќи тоа има големо влијание врз вашата среќа.

Искористете го максимумот од секој момент и прочитајте ги овие мотивациони цитати за да ве инспирираат да живеете живот што вреди да се живее.

Цитати за задоволството и едноставното блаженство

„Сјајот на една топла мисла за мене вреди повеќе од парите“. — Томас Џеферсон

„Секој ден дава свои подароци“. — Маркус Аврелиј

„Ако погледнете што имате во животот, секогаш ќе имате повеќе“. - Опра Винфри

„Секогаш едноставното го создава прекрасното“. — Амелија Бар

„Нема поголем подарок што можете да го дадете или да примите од тоа да го почитувате вашиот повик. Затоа си роден. И како ќе станеш вистински жив“. — Опра Винфри

Цитати за важноста да се верува во себе

„Откако ќе веруваме во себе, можеме да ризикуваме со љубопитност, чудење, спонтано задоволство или какво било искуство што ја открива човечкатадух“. — Е. Е. Камингс

„Следете го своето блаженство и универзумот ќе ги отвори вратите каде што имаше само ѕидови“. — Џозеф Кембел

„Ти си доволен таков каков што си“. - Меган Маркл

„Мојата мисија во животот не е само да преживеам, туку да напредувам“. — Маја Ангелу

„Не е од каде што дојдовте. Тоа е местото каде што одите тоа што се брои“. — Ела Фицџералд

„Ако не можам да направам големи работи, можам да правам мали работи на одличен начин“. — Мартин Лутер Кинг Џуниор

Цитати за тоа колку е моќна нашата имагинација

„Моќта на имагинацијата нè прави бесконечни“. — Џон Муир

„Молив бр. 2 и сон можат да ве одведат каде било“. — Џојс Мејер

Цитати за постигнување на нашите соништа и за успех

„Сè што ви треба е планот, мапата на патиштата и храброста да продолжите до вашата дестинација“. — Ерл Најтингел

„Да ја направиме нашата иднина сега и да ги направиме нашите соништа утре реалност“. — Малала Јусафзаи

„Останувам во можноста“. — Емили Дикинсон

„Станувам полн со желба и енергија, знаејќи добро какво достигнување е пред мене“. — Зејн Греј

„Тајната на успехот е постојаноста на целта“. ― Бенџамин Дизраели

„Никогаш не сте премногу стари за да поставите друга цел или да сонувате нов сон“. — C.S. Lewis

Погледнете ја оваа објава на Instagram

„Пештерата во која се плашите да влезете го држи богатството што го барате“ – Џозеф Кембел.

Објава споделена од Џастин Браун(@justinbrown) on Dec 27, 2019 at 1:51am PST

Цитати за тајната на среќата

„Среќата не е нешто што го одложувате за иднината; тоа е нешто што го дизајнирате за сегашноста“. — Џим Рон

„Среќата е пеперутка, која кога ја следите, секогаш е само подалеку од ваше разбирање, но која, ако седнете тивко, може да ве запали. ” — Натаниел Хоторн

„Среќата не е случајно, туку по избор“. — Џим Рон

„Среќата често се прикрадува низ врата за која не сте знаеле дека сте ја оставиле отворена“. — Џон Баримор

„Не го наоѓате среќниот живот. Ти успеваш.” - Камила Ајринг Кимбал

„Најпотрошените денови е денот без смеа“. — E. E. Cummings

Цитати за тоа да се биде добар човек

„Ако имате добри мисли, тие ќе светат од вашето лице како сончеви зраци и секогаш ќе изгледате прекрасно“. — Роалд Дал

„Го добивате она што го давате“. - Џенифер Лопез

„Обидете се да бидете виножито во нечиј облак“. — Маја Ангелу

Цитати за вредноста на времето

„Не чекај. Времето никогаш нема да биде точно“. — Наполеон Хил

„Лошата вест е дека времето лета. Добрата вест е дека вие сте пилотот“. — Мајкл Алтшулер

„Понекогаш никогаш нема да ја знаеш вредноста на моментот, додека тој не стане спомен“. — Д-р Сеус

Цитати за љубовта, пријателите и луѓето

„Некои луѓе бараат убаво место. Други прават местоубава.” — Хазрети Инајат Кан

„Ниту еден маж или жена не се остров. Да постоиш само за себе е бесмислено. Можете да постигнете најголемо задоволство кога се чувствувате поврзани со некоја поголема цел во животот, нешто поголемо од себе“. ― Денис Вејтли

„Ширете љубов каде и да одите“. — Мајка Тереза

„Останете блиску до се што ве радува што сте живи“. — Хафез

Цитати за замрсеноста на животот и убавината зад него

„Животот ги има сите тие пресврти. Мора да се држиш цврсто и да си одиш“. — Никол Кидман

„Мораме да бидеме спремни да се откажеме од животот што го планиравме за да го имаме животот што не чека“. — Џозеф Кембел

„Животот се менува многу брзо, на многу позитивен начин, ако го дозволите тоа“. — Линдзи Вон

„Животот е како возење велосипед. За да одржите рамнотежа, мора да продолжите да се движите“. — Алберт Ајнштајн

„Нема поголема агонија од тоа да носиш нераскажана приказна во себе“. ― Маја Ангелу

Цитати за понизноста и нежноста

„На нежен начин, можете да го потресете светот“. — Махатма Ганди

Исто така види: 26 непобитни знаци дека машкиот колега ве сака (единствениот список што ќе ви треба!)

„Шампионот не се дефинира според нивните победи, туку според тоа како може да се опорави кога ќе паднат“. — Серена Вилијамс

Цитати за тоа дека сте најдобрата верзија од себе

„Не ви треба секогаш план. Понекогаш треба само да дишете, да верувате, да се ослободите и да видите што ќе се случи“. — Менди Хејл

„Без разлика што кажуваат луѓетоти, зборовите и идеите можат да го променат светот“. — Робин Вилијамс

„Држете го лицето секогаш кон сонцето - и сенките ќе паднат зад вас“. — Волт Витман

„Ограничете ги вашите „секогаш“ и вашите „никогаш“. — Ејми Полер

Исто така види: Како да се справите со лажни членови на семејството

„Осветли утре со денес“. — Елизабет Барет Браунинг

„Себството е создадено, а не дадено“. - Барбара Мајерхоф

„За што живеам и за што умирам се истото прашање“. - Маргарет Атвуд

„Нека вашиот живот лесно танцува на краевите на времето како роса на врвот на листот“. — Рабиндранат Тагоре

Цитати за мотивацијата и светот на можностите

„Мотивацијата доаѓа од работа на работи за кои се грижиме“. — Шерил Сандберг

„Со правилен тип на тренирање и одлучност можете да постигнете сè“. — Рис Витерспун

„Морате да ги правите работите што мислите дека не можете да ги правите“. — Елинор Рузвелт

„Ништо не е невозможно. Самиот збор вели „Можно сум“! — Одри Хепберн

Цитати за наоѓање на вашата страст и цел

„Верувам дека целта е нешто за кое некој е одговорен; тоа не е само божествено доделено“. — Мајкл Џеј Фокс

„Ако го организирате вашиот живот околу вашата страст, можете да ја претворите вашата страст во своја приказна, а потоа да ја претворите вашата приказна во нешто поголемо - нешто што е важно“. ― Блејк Микоски

„Наведнете се напред во вашиот живот. Започнете го секој ден како да е намерно“. - МериЕн Радмахер

„Да се ​​има чувство за цел значи да се има чувство за себе. Курсот за заговор е дестинација на која треба да се надеваме“. — Брајант Х. Мекгил

„Луѓето кои мудро го користат времето го трошат на активности кои ја унапредуваат нивната севкупна цел во животот“. ― Џон К. Максвел

„Јас би рекол дека ништо не му дава на животот поголема цел од сознанието дека секој момент на свеста е скапоцен и кревок подарок“. ― Стивен Пинкер

„Големите умови имаат цели, другите имаат желби“. ― Вашингтон Ирвинг

„Мораме да имаме тема, цел, цел во животот. Ако не знаете каде целите, нашата немате цел“. ― Мери Кеј Еш

„Кога останувате намерно и одбивате да ве обесхрабри стравот, се усогласувате со бесконечното јас, во кое постојат сите можности“. ― Вејн Даер

Поврзан напис:

  • Еве 75 цитати на Маја Ангелу кои ќе ви го разубават денот
  • 37 цитати на Марк Твен кои ќе ќе ви помогне да го видите животот поинаку
  • 15-те најдобри земји за живеење и градење на вашиот живот од соништата

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.