10 најдобри опции кога се прашувате што да правите f@ck со вашиот живот

10 најдобри опции кога се прашувате што да правите f@ck со вашиот живот
Billy Crawford

Завршивте средно училиште. Го имате целиот живот пред вас. Па... сега што?

Тоа е прашање што сите си го поставивме во еден или друг момент.

Кога бев во тој момент, искрено се чувствував целосно изгубен. Како сите што ги познавав изгледаа како да сфатиле сè?

Се чувствував како да сум пропуштил важен белешка – „што да правиш f@ck со твојот животен работилница“, можеби.

Но, бидете уверени, на крајот сфатив што точно сакам да направам и дека времето помеѓу едноставно беше неопходно за да слетам на тој пат.

За да ви помогнам малку, јас одлучи да запише неколку опции - некои идеи за кои можеби не сте помислиле дека би можеле да ги следите кога не знаете што да правите со вашиот живот!

1) Размислете да земете пауза од една година до дознајте кој сте

Да, ова е очигледно, но исто така може да биде исклучително корисно.

Идејата за одвојување една година на пауза стана многу популарна неодамна , и со добра причина.

Година на празнина може да биде одличен начин да одвоите малку време по завршувањето на средното училиште за да истражите потенцијални кариери, да откриете што сакате да правите со вашиот живот или едноставно да одвоите време за патување и забавувај се!

Многу универзитети нудат дури и кредити за волонтерска работа и други активности во текот на празничната година, така што може да го искористите тоа време или за да заработите кредити или да помогнете во градењето на вашата биографија пред да се вратите на училиштеда се занимавате со вашиот живот.

Со помагање на другите и правење разлика во светот, навистина можете да сфатите што сакате да правите и кој сакате да бидете.

Тоа може да биде неверојатно искуство што ги отвора очите и понижува, така што навистина може да биде одличен начин да сфатите што сакате да правите во животот!

Гледате, волонтерството е она што ги учи многу луѓе што сакаат да се занимаваат со нивните животи.

Сретнав луѓе кои патуваат низ светот и волонтираат во различни организации, помагајќи во различни земји и гледајќи што им се допаѓа.

Исто така, запознав луѓе кои волонтираат во нивното локално засолниште за животни или болница и сфаќаат дека сакаат да работат со животни или да им помагаат на луѓето кога ќе пораснат.

Тоа е начин да ја откриете својата иднина без да мора да поминете низ тон школување или долг!

А најдобриот дел?

Можете да им помагате на луѓето или животните и се чувствувате неверојатно додека го правите тоа! Тоа е победа-победа!

7).. Најдете ментор

Наоѓањето ментор може да биде неверојатно корисно и неверојатно искуство и исто така може да биде одличен начин да сфатите што сакате да се занимавате со вашиот живот.

Ментор е некој што има искуство и знаење во одредена област - можеби ментор работел во вашата посакувана област на кариера или направил нешто што сте заинтересирани да го продолжите.

Наоѓањето ментор е одличен начин да добиете совет, да поставувате прашања и да добиете насоки на патот по којинаку можеби не знаете како да се движите.

Може да биде и одличен начин да откриете дали патот што сте го размислувале за следење е вистински за вас!

Менторите се неверојатни, но ако не знаете од каде да започнете, можам само од срце да ви го препорачам видеото што го спомнав претходно.

Руда Ианде можеби не е менторот што го сакате, но тој веднаш ќе ве постави на вистинскиот пат, можеби ќе ве доведе чекор поблиску до наоѓање ментор кој е токму во вашата посакувана област.

Но, прво, ќе треба да откриете кој сте и што ве спречува да постигнете успех!

0>И ова бесплатно видео може да помогне во тоа!

8) Придружете се на војската

Ако барате начин да и вратите на вашата земја и навистина да направите разлика, придружете се на војската може да биде одлична опција за разгледување.

Има еден тон различни гранки на кои можете да им се придружите и секоја од нив има своја специфична мисија и цел – па затоа е важно да ја пронајдете онаа која најдобро одговара на вас и вашите интереси за да бидете сигурни дека ова е вистинскиот пат за вас.

Придружувањето во војска може да биде одличен начин да сфатите што сакате да правите со вашиот живот и може да биде совршен пат за некој кој е малку несигурен за тоа што сакаат да прават со својот живот.

Тоа може да биде одличен начин да стекнете искуство во различни области и да научите како да водите и работите во тимско опкружување.

Плус, Сум имал пријатели кои се приклучиле на војската исфатив дека тоа е, всушност, нивниот повик - па кој знае? Можеби војската е совршено погодна за вас!

9) Практикантство

Ако сте изгубени околу тоа што сакате да го правите во животот, но имате општа идеја за тоа што сакате да правите, стажирањето може да биде одличен начин да дознаете повеќе за тоа поле или да ги стесните вашите опции.

Пражирањето е одличен начин да стекнете искуство од реалниот свет и да научите како е навистина да работите на одредена област .

Пражирањето може да биде и одличен начин да откриете дали навистина ви се допаѓа работата што ја работите – а исто така се добри за добивање референци и препораки од луѓе кои веќе работат на тоа поле.

Јас лично работев неколку практиканти низ колеџот, секоја ми помагаше да дознаам повеќе за моите интереси и што сакам од животот - но имав и пријатели кои не знаеја што сакаат се занимаваат со нивните животи додека не отишле на стажирање!

Работата е во тоа што некои работи звучат неверојатно додека не ги завршите.

Гледате, јас отсекогаш сакав да станам хирург, неврохирург, поточно.

Во средно училиште, добив неверојатна можност да направам стажирање и да му се придружам на неврохирург за време на неговите секојдневни задачи (да, дури и во ИЛИ).

Беше неверојатно и фасцинантно, и очигледно ми се допадна да гледам како се прават овие работи одблизу, но добив и можност да разговарам соеден куп доктори во тоа време.

Скоро сите ми го кажаа истото: ова не е секогаш одлична работа.

Покрај операциите во текот на денот, повеќето од се троши време за да се работи преку стотици пациенти дневно, да се разговара со нив две минути и потоа да се испратат бидејќи нема многу време.

Целиот систем го прави речиси невозможно да им се даде на пациентите време и внимание што тие го заслужуваат, а со текот на годините, ова навистина влијае на вашето ментално здравје.

Непотребно е да се каже, дека стажирањето навистина ми ги отвори очите на фактот дека не бев 100% сигурен дали ова е работата за мене – и тоа е во ред!

Сега, сè уште сум заинтересиран за операција и ми е фасцинантно, но знаев дека мојата главна работа е да им помагам на луѓето лице в лице, а тоа едноставно не е работа за мене.

10) Станете дигитален номад

Иако ова можеби не е за секого, дефинитивно вреди да се спомене.

Да станете дигитален номад во основа е она што звучи како – работите од далечина додека патувате и живеете како номад во многу различни земји.

Ова е одличен начин да патувате и да заработите пари во исто време и може да биде одличен начин да сфатите што сакате да направи со твојот живот.

Меѓутоа, важно е да се забележи дека ви треба некој вид кариера или приход за да се вратите назад, што значи дека не можете само да ја напуштите работата и да патувате низ светотна неодредено време.

Покрај тоа, исто така треба да бидете сигурни дека вашиот животен стил ќе ви овозможи да работите од каде и да сте.

Ова е обично случај ако сте хонорарен преведувач или работите од далечина, но ако не, можеби ќе биде малку потешко.

Во суштина, тоа е она што го правам сега. И иако тоа ми помогна да сфатам што сакам да правам со мојот живот, јас исто така навистина не планирам никогаш да престанам, да бидам искрен!

Го сакам овој начин на живот, се чувствувам слободно да се занимавам со што и да сакаш и можам да патувам секогаш кога ми се допаѓа!

Причината што го спомнувам ова овде е тоа што понекогаш, да го напуштиш родниот град за малку може навистина да ти ги отвори очите за тоа кој си навистина и што сакаш со вашиот живот.

Нема погрешен избор

Во ред, за да ја завршам оваа статија, сакам да споменам една многу важна работа овде: нема погрешен избор.

Без разлика што на крајот ќе одберете за вашиот живот, тоа ќе биде вистинскиот избор за вас.

Не можете да донесете погрешна одлука, бидејќи тоа е одлука што сте ја донеле и вие сте во ред со неа.

Исто така види: Ова е причината зошто секој маж жали што ја изгубил жената која не го дочекала да ги собере

Единственото нешто што е важно е да изберете нешто, а потоа да дадете се од себе за да откриете што значи тој избор за вас и зошто.

И се надевам дека оваа статија ви помогна со некои од тие прашања!

Што е најважно, се надевам дека го намали притисокот и сега сфаќате дека имате повеќе од доволно време да ги откриете работите.

за да заработите диплома.

Тоа е дефинитивно година која навистина може да ви помогне да ги средите сите идеи и соништа што ги имате, а истовремено да ви даде многу време да истражите што сакате да правите со вашиот живот !

Сега: ова беше во суштина она што ме одведе на вистинскиот пат, но има мал улов.

Веројатно не е големо изненадување, но нема да сфатите што е тоа сакате да се занимавате со вашиот живот така што ќе ја поминете вашата празнина година гледајќи телевизија и играјќи игри.

Знам, после училиште се чувствувате како да заслужувате да дувате малку. Но, навистина, не мора да одите целосно.

Одвојте неколку месеци, можеби летото, а потоа за остатокот од вашата празнина година, навистина обидете се да се фокусирате на вашата иднина.

Го направив ова следејќи 3 многу важни чекори.

Исто така види: 21 духовен знак на љубов кои покажуваат дека оваа врска е реална

Број 1: Променете го вашиот начин на размислување

Пред да почнам да размислувам што да правам со мојот живот, јас знаев дека треба да го сменам мојот начин на размислување.

Кога си млад, помислата да избереш пат или професија до крајот на животот изгледа неверојатно застрашувачка, а со огромниот број на опции, невозможна.

Бев преоптоварен затоа што се чувствував како да нема ништо што сакам да правам додека не остарам и не се пензионирам.

Знаев дека сакам да направам нешто што ќе биде забавно, но сакав и да направам многу пари.

Сакав да можам да патувам низ светот и да си поминам одлично, но сакав и да им помагам на луѓето вопотреба.

Беше премногу!

Но, еден ден, добив идеја од мајка ми.

Таа ми кажа дека наместо да се обидувам да сфатам сè одеднаш, би било полесно ако се фокусирав само на една работа некое време - што сакав да направам следно.

Гледате, начинот на кој функционира општеството денес, никој не ви кажува дека треба да останете во едно работа до крајот на животот.

Времињата се сменија! Полесно од кога било досега е да најдете нова работа или кариера, па дури и да ја промените кариерата и да се искачите на скалата во рамките на вашата моментална работа.

Многу е помалку страшно да размислувате за иднината сега.

Имајќи го тоа на ум, знаев дека иднината веќе не е многу страшна - донесувањето одлука не беше доживотна казна затвор и тоа сознание ме натера да се чувствувам многу послободно и посреќно веднаш!

Но Сè уште не бев сигурен што да правам.

Значи, тука доаѓа чекорот број 2:

Број 2: Дознајте кој сакате да бидете и што сакате да се залагате

Сега знаев дека можам слободно да избирам што сакам да правам затоа што во иднина, секогаш можев да ги менувам работите ако ми требаше.

Но тоа значеше дека е време навистина да сфатам што сакам да направи СЕГА!

Да бидам искрен, имаше неколку работи кои лебдеа наоколу во мојата глава, но знаев дека сега е моментот кога треба да истражувам за себе.

Ако немаш идејата за тоа што сакате да правите, треба да си поставите неколку прашања:

  • Кои се вашитејаки страни?
  • Кои се твоите вредности/ што е важно за тебе?
  • Како што сакаш да те гледаат?

Значи, почнав да размислувам за што Сакав да го направам следното.

За мене лично, моите предности беа тоа што имав одлични вештини за луѓе, знаев да пишувам добро и бев многу решителен и амбициозен.

Кога размислував за мојата вредности, знаев дека сакам да работам нешто што ќе ми даде многу слобода во распоредот, па нема да бидам заглавен на работа секој ден од 9-5 секоја година до крајот на мојот живот, но и тоа ми даде добра сума пари за да можам сè уште да патувам и да се забавувам кога сакам.

Исто така, сакав да најдам нешто што е забавно, бидејќи ако не уживате на работа, тогаш што е точка?

И, конечно, сакав да им помогне на луѓето на некој начин. Дури и само една личност да има корист од мојата работа секој ден - тоа би ми било доволно!

Кога помислив како сакам да ме гледаат, ја имав оваа личност на ум - тие беа среќни и урамнотежени, имаа време за своето семејство, им дадоа приоритет на грижата за себе, беа одличен пријател со другите луѓе и помагаа секаде каде што можеа.

Разбирањето на сите овие работи ми помогна да се доближам до местото каде што сум Јас сум денес, па почнете со овие прашања!

Но, не стигнав без никаква помош, да бидам искрен.

Еден од моите пријатели ми препорача нешто – видео на шаманот Руда Ианде.

ДоБиди искрен, не бев многу убеден дека ќе направи нешто - мислев дека шаманите се главно измами, особено во современиот свет, но тоа беше бесплатен мастер-клас, па сфатив дека немам што да изгубам.

Работата е што во неговото видео, овој шаман навлезе навистина длабоко, објаснувајќи ги моите ограничувачки верувања и она што ме спречуваше да го достигнам мојот целосен потенцијал.

Гледате, длабоко во себе верував дека не заслужувам да бидам успешен и научив дека додека не успеам да се ослободам од тие верувања, ќе продолжам да ја саботирам сопствената работа!

Но не само тоа, овој мастер-клас навистина ме научи како да го најдам моето најавтентично јас, кое беше неопходно за откривање на мојот пат!

Сега, не можам да ветам дека ова ќе работи и за вас, но ако само малку се мачите да го пронајдете вашиот пат - ова видео може да ви го промени животот!

Кликнете овде за да ја гледате бесплатната мастеркласа.

Сега, има уште еден чекор:

Број 3: Пробајте работи и не плашете се да не успеете

Во ред, ова е несомнено еден од најважните чекори што ги направив во текот на мојата празнина година:

Морав да пробам различни работи и да видам што функционираше за мене, а што не.

0>Работата е во тоа што никој не го сфаќа како што треба првиот пат – јас секако не!

Пробав многу различни работи, и сите не успеаја – понекогаш не успеваа спектакуларно.

Но, тоа е во ред!

Треба да бидете во можност да не успеете за да успеетеуспее!

Затоа, пробајте работи и не плашете се да не успеете.

Ова е причината зошто следните 9 опции што ги наведов овде може да ви дадат неколку идеи за тоа од каде да започнете.

Откако ќе ги поминете 3-те чекори што штотуку ги спомнав, можеби сè уште не сте сигурни од каде да започнете, но изборот на еден од следниве може само да ви ја даде потребната инспирација што ќе ви го направи патот многу јасен!

2) Патување

На крајот од денот, важно е да се запамети дека не секој пат завршува со диплома или работа со полно работно време - некои патеки едноставно завршете со многу патувања.

Нема апсолутно ништо лошо во тоа да сакате да патувате и тоа да биде вашата крајна цел.

Всушност, би ви рекол повеќе моќ! Патувањето е огромен дел од животот и навистина може да го промени начинот на кој размислувате и го гледате светот.

Ако немате специфичен пат што сакате да го следите, патувањето може да биде одличен начин да откриете што всушност сакате да се занимавате со вашиот живот воопшто.

Тоа е еден од најдобрите начини вистински да научите за себе и што сакате од животот.

Плус, кој не сакате да искусите нови култури, да јадете вкусна храна и да видите уникатни и убави делови од светот?

Ако не сте сигурни како да ги финансирате вашите патувања, секогаш можете да гледате на работа и да патувате!

Тоа е концепт каде што ви е дозволено да јадете и да живеете некаде бесплатно додека помагате малку.

И ова може да бидат работи какопомагање при изнајмување на сурфер во Португалија или водење обиколки со коњи низ Канада!

Звучи прилично прекрасно, нели?

Познавам многу луѓе кои тргнале по овој пат и кои точно дознале што сакале да прават во текот на нивната година на работа и патување.

Ако сте заинтересирани, можете да погледнете на веб-локации како WWOOF или Workaway.

Таму, добивате пристап до илјадници понуди за работа од целиот свет!

3) Вратете се на училиште

Враќањето на училиште, особено ако изберете диплома што е во областа за која сте вистински заинтересирани, може да биде одлично начин да откриете кои се вашите страсти и што сакате да правите со вашиот живот.

Тоа е исто така одличен начин да ја изградите вашата биографија и да додадете одредено работно искуство на вашиот профил пред да одлучите да тргнете по одредена работа .

Само имајте на ум дека не сите степени се создадени еднакви.

Сигурно има некои степени кои не вредат за хартијата на која се испечатени, а исто така има и некои повеќе „секојдневно ” дипломи кои можат да бидат неверојатно вредни!

Важното нешто што треба да се запамети е да изберете која било диплома што ќе ја следите од вистинските причини – не затоа што тоа е единственото нешто што можете да помислите да го направите.

Кога избирате диплома, проверете дали навистина сакате да го проучувате ова. Видов многу од моите пријатели кои студираат само затоа што мислеа дека мораат - само за да на крајот го напуштат студирањето со еден куп долгови и се стремат кон нешто другоцелосно!

Работата е во тоа што во денешно време дипломите веќе не се сè, не ви е гарантирана работа со еден, затоа немојте да учите само за да имате диплома.

Наместо тоа, ако не можете да најдете диплома за која ве интересира, можеби погледнете други опции, како што се сертификати или онлајн курсеви.

Тоа може да биде одличен начин да ги откриете вашите интереси!

4) Започнете сопствен бизнис

Овој е малку поризичен, но исто така и малку повозбудлив.

Започнувањето сопствен бизнис е еден од најдобрите начини вистински да сфатите што сакате надвор од животот – и тоа може да биде на кое било поле!

Можете да започнете бизнис во туристичката индустрија, можете да започнете бизнис кој им помага на другите, можете да започнете бизнис што продава производи преку Интернет – постојат толку многу различни начини на кои можете да одите со ова.

Важното нешто што треба да се запамети е дека започнувањето сопствен бизнис може да потрае многу време и напор - затоа погрижете се тоа да е нешто на што сте спремни да се посветите и навистина да го сакате да направите пред да започнете!

Главот? Ако започнете бизнис, постои голема шанса тој навистина да полета и да сте започнале нешто неверојатно!

Најлош случај, ќе научите што не треба да правите во иднина и ќе имате подобро разбирање за пазарот и она што не сакате да го правите.

Во секој случај, ќе победите!

5) Au pair

Ако барате начин да патувате додека исто така помагање на другите луѓе, au pairпрограмата може да биде вистинската погодна за вас.

Програмата au pair ви овозможува да патувате во нова земја и да живеете со семејство домаќин во замена за помагање и грижа за децата во домот.

Тоа е одличен начин да се доживее нова култура и да се запознаете со нови луѓе, а исто така е одличен начин да им помогнете на другите!

Во исто време, исто така е одличен начин да ви помогне да сфатите што е тоа дали сакате да се занимавате со вашиот живот - ова искуство навистина може да ви помогне да откриете што сакате да правите со вашиот живот.

Бев AuPair една година - отидов во САД.

Моето семејство домаќин беше неверојатно и сè уште ми се како второ семејство до ден-денес.

Плус, научив дека иако сакав да бидам успешен, навистина сакам да имам деца и семејство еден ден .

Тоа беше сознание што го немав претходно!

Можеби го имате истото искуство, или токму спротивното, во секој случај, ќе дојдете поблиску до да откриете што сакате да се занимавате со вашиот живот!

6) Волонтерската работа

Волонтирањето може да се направи на многу различни начини и на толку многу различни места.

Можете да волонтирате во засолниште за животни во вашиот роден град, можете да волонтирате во болница или хоспис, или дури можете да одите во странство и да волонтирате со непрофитна организација во друга земја!

Опциите се навистина бескрајни и можат да бидат одличен начин да ви помогнат да сфатите што сакате
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.