50 жени ја кажуваат својата причина зошто не сакаат деца

50 жени ја кажуваат својата причина зошто не сакаат деца
Billy Crawford

Содржина

Се наближувам на 40 години, немам деца, а да бидам целосно искрен и никогаш не сум ги сакал.

Дали е нормално да не сакаш дете? Можеби, за прв пат во мојот живот, всушност сум во тренд, бидејќи начинот на живот без деца очигледно расте во популарност.

Американскиот попис од 2021 година покажува 15,2 милиони луѓе, што е скоро 1 од 6 возрасни, на возраст од 55 години и постарите немаат деца, а тоа се очекува да се зголеми.

Во меѓувреме, во Обединетото Кралство анкетата на YouGov од 2020 година покажа дека 37% од луѓето рекле дека никогаш не сакаат да имаат деца. И во Нов Зеланд, уделот на жени без деца порасна од под 10% во 1996 година на околу 15% во 2013 година.

Па, што е со сите жени кои одеднаш одлучија дека мајчинството не е за нив? Ова се многуте различни причини што жените ги даваат за да не сакаат деца.

50 причини зошто жените одлучуваат да немаат дете

1) Немам силна мајчинска желба

Иако некои жени се чувствуваат како да отсекогаш знаеле дека сакаат да станат мајка, многу други воопшто не чувствуваат желба за тоа.

6% од луѓето кои не сакаат деца велат дека недостатокот на родителски инстинкти ги одложува. Идејата дека сите жени имаат „мајчински инстинкт“ е мит.

Додека мајката природа вградува во нас одредени карактеристики кои ја поддржуваат репродукцијата (сексуални нагони), биологијата не ни дава вродена предност да имаме деца. Тоа е повеќе културен конструкт отколку биолошки.

„Јаспритисок во денешно време да се има деца

Иако сè уште има оние носливи луѓе на вечерите кои мислат дека се во нивните права да поставуваат груби прашања за тоа што правиш со сопствената утроба, ставовите полека се менувањето кон жените кои немаат деца.

Како што изборот да остане сингл или изборот да не се омажи се смета за сосема нормален личен избор наместо како навреда, така е и одлуката да не се роди бебе .

28) Се чувствувам опкружен со деца без да ми требаат мои

„Чувствуваме дека не пропуштаме. Имам внуки и внуци. Децата на моите пријатели ме викаат тетка Тара затоа што сум таму и секогаш сум таму“,

— Tara Mundow, Ирска

29) Јас сум жена и јас не ги сакам бебињата

Покрај женските стереотипи, реалноста е дека секоја жена на овој свет е индивидуа.

Тоа значи дека сите девојки не сакаат мачиња и се составена од шеќер и зачини и сè убаво.

За секоја жена која гушка над бебињата, постои друга на која им се прилично досадни и не гледа за што е целата врева. И двете се совршено валидни.

30) Ја ценам мојата независност и слобода

„Морате да се откажете од некои работи кога имате деца, животот мора да се промени. „Патуваме многу… [и] отсекогаш сме биле навистина среќни со нашиот брак и нашето партнерство и животот што го водиме.“

— КеролинЕпскамп, Австралија

31) Не сакам доживотна посветеност

Децата не се како импулсното купување што го правите на Амазон, само за да пристигне и вие најдете се како велите: „Што мислев?!“

Повеќето политики за враќање на интернет ви даваат практични две недели грејс период за да се вразумите. Откако ќе одлучите дека не е за вас, на крајот на краиштата, ќе можете да го вратите купеното, нема штета.

Децата од друга страна се нешто „сите продажби се конечни“. Нема враќање назад, нема ниту пробен период. Откако ќе се пријавите, вие сте посветени доживотно.

Тоа е веројатно единствената област од животот каде што е така. Може да тврдите дека бракот е доживотен, но да се соочиме дека стапките на развод не се согласуваат со тој поим.

Да се ​​има дете е несомнено најголемата обврска што некогаш ќе ја преземете, па затоа е подобро да бидете сигурни дека сакате да направите тоа.

32) Одбивам да ги следам патријархалните очекувања

„Постојано си поставувам прашања, потсетувајќи се: „Дали ја носиш таа одлука за тебе или за некој друго? Мажот и бебињата се очекување на она што би требало да се случи во одреден момент, а луѓето се враќаат назад.“

— Ѕвездата на „Black-ish“, Трејси Елис Рос

33) Моите пријатели со деца ме оддалечија

Имам доволно среќа да имам неколку чудесно искрени пријатели кои ме оставија во нула илузија за вистинскиот напорна мајчинството.

Слушањето на брутално искрените гласови на жените кои не бликаат за радостите на мајчинството помага да ги увериме бездетните меѓу нас дека не сме згрешиле.

Како еден жена признала на онлајн таблата Secret Confessions за мразење на родителството:

„Мојата бременост беше целосно планирана и мислев дека тоа беше добра идеја во тоа време. Никој не ви ги кажува негативните страни пред да забремените - ве убедуваат дека тоа е прекрасна идеја и ќе ви се допадне. Мислам дека тоа е тајна споделена меѓу родителите... тие се мизерни, па сакаат и вие да бидете.“

34) Да се ​​биде жена не треба автоматски да значи дека сакам дете

„Сите со утроба не мора да имаат дете повеќе како што секој со гласни жици мора да биде оперски пејач.“

— Феминистичката новинарка и активистка, Глорија Мари Стајнем

35) Не требаше да биде

„Јас сум многу религиозен и на некое многу длабоко ниво верувам дека работите ќе се одвиваат како што се би требало. Клучот е да бидете отворени за тоа и да го цените животот што ви е даден. немање деца

Кога одлучувате да немате деца, не се само лошите страни на раѓањето деца, туку и многуте позитивни страни што доаѓаат со тоа што немате деца.

Вашиот живот е свој, имаш повеќе пари, имаш помалку стрес,поголема слобода, и повеќе.

37) Не сакам да го ставам моето тело на породување

„Од мала возраст знаев дека никогаш нема да , некогаш сакате да бидете бремени и да родите. Причините поради кои не сакам да останам бремена и да се породам се стравот и себичноста. Страв од целата работа (и мислам на страв за запирање на срцето, за самоубиство што предизвикува мисла). И себичност затоа што не сакам друго суштество да го завладее моето тело девет месеци, да ми предизвикува болка и да ми го менува телото засекогаш.“

  • Анонимни, преку salon.com

38) Емоционалната патарина

„(Тоа е) „емотивната патарина“ од имањето деца, исто така. Јас сум социјален работник. Знам како им е на луѓето таму. И да можам да му дадам на детето сè што му треба - навистина се чувствувам како да не можам да го направам тоа.“

  • Лиза Рохоу, 24-годишна дипломирана студентка по социјална работа, Мичиген, САД

39) Не сум бил убеден зошто треба да сакам деца

Тревото на докажување не е на луѓето без деца за да се оправдаат зошто не сакаат сакам да имам деца, туку на другите да оправдам зошто некој треба.

40) Никогаш не сум направил план да имам деца

„Никогаш навистина не сум размислував така за било што во мојот живот, навистина… Отсекогаш сум бил отворен за што и да е, љубопитен да видам што е следно. Никогаш не сум бил толку намерен за мојот живот и за работите што би ги барал за да бидамсреќен.“

— Актер Рене Зелвегер

41) Би го правела тоа од погрешни причини

Лично, знам дека единствениот пати кога навистина сум размислувал да имам дете не биле од вистински причини.

Имаше време во моите доцни 20-ти кога ми беше здодевно со мојата кариера и мислев дека можеби имам бебе ќе направи убава промена.

Имаше време во моите рани 30-ти кога се чувствував како сите да се венчаат и да се смират, па можеби и јас треба да го следам истиот пат.

Имаше тоа време во мојот доцните 30-ти кога почнав да ме фаќа паника дека наскоро нема да имам избор и што ако се каам.

Се плашам да не се предомислам, се чувствувам како да пропуштам или сакам да имам некого За мене, кога сум стар, нема доволно легитимни причини ако немате силна желба за мајчинство.

Секој избор во животот што е мотивиран од страв наместо љубов веројатно не е одлична идеја. Некои жени сфаќаат дека кои било причини за да имаат дете што можат да ги најдат, на крајот не се вистинските причини.

42) таквата љубов ме плаши

„Мојот страв од да имам деца е тоа искрено, едноставно не сакам никого да сакам толку многу. Не знам дали би можел да издржам таква посветеност, или дали сум навистина искрен, мислам дека не би можел да се справам да бидам тоа ранливи на некој друг. „

— Комичар, Маргарет Чо

43) Мислам дека мајчинството не би билоедна од моите силни страни

„Мислам дека треба да бидете искрени за тоа кои се вашите силни страни во животот - затоа што немам трпение и не би бил добар во тоа“

— Комичар, Челзи Хендлер

Исто така види: Проверка на реалноста: Откако ќе ги научите овие 9 сурови реалности на животот, ќе бидете многу посилни

44) Нема да ме направи посреќен

Ајде да се соочиме со тоа, многу од нас среќата ја бараат во надворешни работи, а тоа важи и за раѓањето деца.

Иако без сомнение ќе најдете родители ширум светот кои ќе се заколнат дека имањето деца ги направило посреќни, тоа не го покажува истражувањето.

Таа вели дека иако постои „надвор на среќа“ за новите родители веднаш по раѓањето, тоа има тенденција да помине по една година. После тоа, нивоата на среќа на родителите и кои не се родители стануваат исти, при што оние што не се родители генерално стануваат посреќни со текот на времето.

45) Постојано ја одложував одлуката за уште еден ден

„Тоа никогаш не беше апсолутна свесна одлука, тоа беше само: „О, можеби следната година, можеби следната година“, додека навистина немаше следната година.“

- Добитник на Оскар актерка, Хелен Мирен

46) Здравствени причини

„Во еден момент, јас бев најмајничката личност досега. Мислев дека нема шанси да размислувам да немам деца, а потоа имав повреда на главата што ми го промени животот. Сите дополнителни работи што морам постојано да ги правам, а кои штотуку се појавија природно претходно, ме натераа да сфатам дека ми треба премногу од моето внимание за да го споделам со некој друг. Сметам дека е ТАКАтешко е да се грижам за себе, што не можам да замислам колку потешко би било да воспитам дете. Да не зборувам за бременоста и како би требало да ги симнам лековите за болка за да имам здрава бременост. Фактот дека сум инвалид и имам бенефиции значи дека ако некогаш имав деца, тие немаше да ги имаат истите можности како што ги имав јас и нивните животи ќе беа бескрајно потежок.“

— „Dragonbunny“, преку Buzzfeed .com

47) Се чувствувам одговорен за сите деца во светот, не само за оние кои биолошки би биле мои

„Факт е дека избрав да не имај деца затоа што верувам дека децата кои се веќе тука се навистина мои. Не треба да правам „свои“ бебиња кога има толку многу сирачиња или напуштени деца на кои им треба љубов, внимание, време и грижа.

— Актер, Ешли Џад

48) Мојот партнер е моето семејство

„Не разбирам зошто општеството врши толку голем притисок врз жените да имаат деца. Мојот партнер е моето семејство.“

— Dawn-Maria, 43-годишна телевизија и новинарка, Англија.

49) Не би сакал моите деца да го наследат мојот генетска состојба

„Имам хронична здравствена состојба и мислам дека е неодговорно постојано да се пренесуваат тие семејни гени. Тоа не само што ги оптоварува семејствата и родителите на тие деца, туку и продолжува да го оптоварува медицинскиот систем.“

— Ерика, 28, деловен стратег,Монтреал

50) Ничија проклета работа не е

„Дали воопшто ми треба причина да не сакам да имам деца? Дали е навистина нечија работа освен моја? Дали треба да ги оправдам сопствените животни избори и телесни избори на сосема непознати луѓе? Не сакам деца и не е ничија работа зошто освен мојата. жени без деца, не е дека таа мисла никогаш не ми поминала низ глава. Го почувствував општествениот притисок околу тоа да имам деца и дали животот е навистина „целосен“ без да го преземам овој значаен чекор.

Почувствував неизвесност и страв околу тоа дали еден ден ќе зажалам за мојот избор, кога тоа е "доцна". Товарот на „биолошкиот отчукува часовник“ сè уште е тежок над многумина од нас.

Но, на крајот, сметам дека FOMO никогаш не е добра причина да се направи нешто, а најмалку толку значајна работа што го менува животот како да имаш деца.

Да, ќе има последици од немањето деца, но верувам дека има исто толку позитивни последици како и потенцијалните негативни.

Да заклучиме: Што да направите ако не сакаш дете

Нема „лоша причина“ да не сакаш да имаш деца, има само твои лични причини.

Од друга страна, би го спорел истото не може да се каже за одлуката да имате бебе, каде што можете да влезете во ова доживотно патување за целосно погрешнопричини.

Времињата се менуваат, а се се сведува на слободата на избор. Ова е избор што жените го немале секогаш.

Не толку одамна се сметало дека е природна судбина на секоја жена да одгледува дете, а таа не го исполнила својот социјален договор доколку не го стори тоа .

За среќа на многу жени денес, сега живееме во ера во која судбината на жената е она што таа одлучува дека треба да биде.

Одлучете да имате дете или одлучете да немате дете , единственото мислење што се смета за ова прашање е твоето.

верувајте во основата на сето тоа, едноставно не сакам да бидам мајка, немам желба или желба да ја имам таа титула.“
  • Сара Т, Торонто, Канада

2) Се познавам себеси навистина добро

„Во животот е исто толку важно да разбереш кој НЕ си, како да разбереш кој си . Јас, едноставно не сум мајка“

— Авторка, Елизабет Гилберт

3) Трошоците за раѓање деца се астрономски

Високата трошоците за живот и одгледување деца се многу практични размислувања што многу жени ги земаат во предвид при донесувањето на нивната одлука.

Трошоците за одгледување дете зависи од тоа каде живеете. Во САД е пресметано на вкупно од 157.410 до 389.670 долари за да се грижите за вашето дете до 17-годишна возраст.

И тоа е под претпоставка дека финансискиот товар ќе престане на 18 години. Реално, многу родители Тие се финансиски одговорни за нивните деца и долго до зрелоста.

„Тоа го напушта вашето тело и чини 20-30 илјади долари. Имам 40 илјади долари студентски заеми кои веќе ми го одземаат остатокот од животот. И тоа е најдоброто сценарио. Ако нешто тргне наопаку, удвои го.“

— Анонимни, преку Mic.com

4) Премногу е работа

„Тоа е многу повеќе работа за да има деца. Да имаш животи покрај твоите за кои си одговорен, јас не го прифатив тоа. Тоа ми ги олесни работите.“

— Актер, Камерон Дијаз

5) Не сум го запозналавистинска личност

Модерните семејства имаат многу различни форми, и без разлика дали е тоа по потреба или дизајн, некои жени навистина избираат да имаат дете сами. Но, за многу жени, самохраното родителство не е привлечна мисла.

Ако сакате да бидете во љубовна и посветена врска пред воопшто да размислувате да имате бебе, тогаш дали ќе ја сретнете вистинската личност станува огромен фактор во одлучувањето дали да имаат деца.

Во една австралиска истражувачка студија која ги разгледува причините за бездетноста на жените, тие откриле дека 46% од жените изјавиле дека „никогаш не биле во „вистинската“ врска“.

Ајде исто така, не заборавајте дека дури и ако сте во пар, да имате дете не е соло избор. 36% од жените рекле дека „да се биде во врска во која нивниот партнер не сака да има деца исто така има улога во нивната одлука.

6) Мислам дека не би бил добар мајка

„Мислам дека не би била добра мајка за бебиња, затоа што ми треба да зборуваш со мене и ми треба да ми кажеш што не е во ред“

— Опра Винфри

7) Сакам алтернативен начин на живот

„Немам начин на живот кој е поволен да имам деца како што сакам да имам деца. И јас само што го направив тој избор.'

— Комичар, Сара Кејт Силверман

8) На планетата не и требаат повеќе луѓе

Повеќе од стануваме свесни за влијанието врз животната средина што го има пренаселеностапланета.

9% од луѓето во Обединетото Кралство во анкетата на YouGov рекоа дека тоа е причината поради која свесно избираат да немаат деца.

Приходите за животната средина од раѓањето дури и на едно дете се огромни. Всушност, тоа е најлошото нешто што можете да го направите ако сте загрижени за вашиот јаглероден отпечаток, испуштајќи дополнителни 58,6 тони јаглерод секоја година.

Гвин Мекелен вели дека имала 26 години кога решила да се стерилизира додека таа отсекогаш знаела дека не сака деца од еколошки причини.

„Работам во индустријата за отпад, а нашиот отпад е низводно од луѓето. Луѓето не се лоши; тоа се само последиците од луѓето...Дрвата се сечат во наше име. Се фрла пластичен отпад и се вадат минерали не поради лоши луѓе, туку поради луѓе. Имајќи помалку од нас, ќе има помалку од тие ефекти.”

9) Не сакав да се откажам од моите страсти во животот

„Тоа е како, дали сакаш да бидеш уметник и писател, или жена и љубовник? Со децата, вашиот фокус се менува. Не сакам да одам на состаноци на PTA.“

— Пејачот на Флитвуд Мек, Стиви Никс

10) Не сакав да го испробам мајчинството заради тоа

„Ништо не поттикна одлука, тоа едноставно не беше нешто што го сакав, исто како што не сакав да јадам џигер и не сакав да играм затајување. Тоа што ќе ме тераат да јадам џигер нема да ми се допадне, а да имам свое дете нема да ми се допадне идејатаповеќе.“

— Дејна Мекмахан

11) Не сакам деца

Една анонимна жена привремено призна на Quora:

„Јас сум жена и не сакам деца. Зошто не можам да го кажам слободно, а повеќето луѓе да ме сметаат за чудовиште?“

Реалноста е дека таа е далеку од тоа да биде сама. Една анкета откри дека 8% од луѓето го навеле несакањето деца како нивна главна причина да немаат.

12) Не сакам да го жртвувам своето тело

„Отсекогаш ме измачуваше бременоста. Толку многу ме откачува. Веќе имам проблеми со сликата на телото; Не треба на тоа да ја додадам целата траума од бременоста.“

—mlopezochoa0711 преку Buzzfeed.com

13) Решив да немам деца поради кариера

Многу жени се чувствуваат како да имаат дете ќе го попречи нивниот напредок во кариерата и безбедноста на работното место.

И тоа не е неоснован страв, бидејќи една студија покажа дека се чини дека станувањето родител резултира со пониска продуктивност додека децата биле на 12 и помали години. Исто така, заклучи дека мајките имаат просечна загуба од 17,4%.

Наодите открија дека жена со три деца, која работи на полето на економијата, ќе изгуби околу четири години од истражувањето до моментот кога нејзините деца ќе станат тинејџери. 1>

14) Мајчинството не изгледа толку забавно

„Искрено, секогаш кога ќе видам некого со деца, животот едноставно ми изгледа мизерен. Не велам дека нивниот живот евсушност мизерно, но само знам дека веројатно не е за мене. Мојот најголем кошмар би бил да завршам во брак кој ја губи својата искра и да морам да ја вложам целата моја енергија на дете.“

— Runrunrun, преку Buzzfeed.com

Исто така види: Што да направите кога некој нема да се извини: 11 ефективни совети

15) Јас сум веќе комплетен

„Не треба да бидеме мажени или мајки за да бидеме комплетни. Мораме сами да си го одредиме „среќно до крајот на животот“ за себе.“

— Актер, Џенифер Анистон

16) Не можам да ми пречи

Овој додаток на списокот, мора да се признае, е малку повеќе од комични причини, но мислам дека го истакнува апсурдот што многу жени без деца го чувствуваат поради тоа што дури и мораат да се оправдаат.

Срдечно се смеев неколку години Пред, кога налетав на една сатирана статија од Дејли Меш со наслов „Жената не може да се подготви за да има бебе“. 1>

„Една жена одлучи да не има деца затоа што тоа е многу мака. Еленор Шо (31) мисли дека светот има доволно луѓе без таа да додаде повеќе и наместо тоа сака да прави забавни работи.

„Шо рече: „Никогаш не сум бил толку заинтересиран да имам дете, во истото на кој начин никогаш не сум бил толку мачен околу собирањето поштенски марки. Не сум против тоа, едноставно не сум за тоа.

„Не сум опседнат со мојата кариера, немам некоја мрачна тајна и не сум заинтересиран да пишувам блог за мојоттешки избори. Навистина само се сведува на фактот дека едноставно не можам да ми пречи.“

17) Јас сум премногу себичен

„Ќе бев ужасен мајка затоа што во основа сум многу себично човечко суштество. Не дека тоа ги спречи повеќето луѓе да заминат и да имаат деца.“

— Актер, Кетрин Хепберн

18) Не сакам да донесам дете во дисфункционален свет

„Искрено не ми се допаѓа типот на свет во кој живееме. Да, има добри луѓе на овој свет, но има многу лоши, и без разлика на се, не можете да ги заштитите вашите деца од се. Затоа, не би сакал да донесам дете на овој свет бидејќи тоа не е идеално.“

-— „Jannell00“ преку Buzzfeed.com

19) Ми се допаѓа спиењето

Ако звучи тривијално да не сакате да имате деца затоа што ги цените вашите лаги, што ако ви кажам дека новите родители се соочуваат со лишување од сон до шест години.

Објавено истражување во списанието Sleep откри дека жените останале релативно ненаспани, и во однос на квалитетот и во квантитет, четири до шест години по раѓањето на нивното прво дете.

Кога ќе размислите за тоа, исцрпеноста што ја доживуваат многу родители е далеку од тривијален до севкупен квалитет на живот. Со недостаток на сон што влијае на вашето емоционално здравје, учење и меморија.

20) Децата се досадни

„Дали сте виделе како децата постапуваат овие денови? Мислам дека не би можел да се справамтоа,“

— анонимно признаено во Women's Health

21) Наместо тоа имам домашни миленици

Сите знаеме дека љубовта и интимноста се појавуваат во животот во многу форми.

За некои жени, секој нагон што го имаат да ја исполнат негувачката улога може адекватно да се живее со „крзнено бебе“ наместо со човечка верзија.

Може да се тврди дека кучињата се новите деца, а многу парови раскошуваат љубов и внимание на овие почесни членови на семејството.

„Еден начин на кој семејствата без деца ја изразуваат својата негувачка страна е преку нивната поврзаност со домашните миленици“, вели др. Ејми Блекстоун, професорка по социологија на Универзитетот во Мејн и авторка на Childfree by Choice.

22) Можеби подоцна ќе зажалам

„Сакам деца, но јас „Многу сум импулсивна и се плашев дека ќе имам деца, а потоа ќе зажалам за тоа.“

— американската актерка Сара Полсон

23) Загрижена сум за влијанието бебе би имало во мојата врска

Анегдотски може да слушнете од родителите како нивниот однос еден со друг значително се променил веднаш штом се појавил шарлата на малите стапала во нивниот дом.

Истражувањето, исто така, потврдува дека имањето дете навистина може негативно да влијае на вашата врска со партнерот.

Една студија покажа дека паровите без деца се позадоволни со својата врска и партнер отколку оженетите родители.

Исто така, се чини дека жените се оние кои поминуваат најлошо, какодруго откритие беше дека мајките се помалку задоволни од нивните односи со нивните партнери отколку татковците или жените без деца.

24) Одговорноста сè уште несразмерно паѓа на мајките

„Штом како што ќе дознаеш дека си бремена, прво треба да бидеш мајка, а потоа жена. Мажите стануваат мажи, а потоа татко, изгледа како.“

— Јана Грант, Оклахома, САД

25) Ми се допаѓа мојот живот каков што е

Иако некои жени не пораснале особено против идејата да имаат деца, тие само стигнуваат до фаза во која не се чувствуваат како ништо да недостасува во животот.

Џордан Леви изјави за CNN дека на 35-годишна возраст и четири години во брак, таа и нејзиниот сопруг сфатија дека го претпочитаат нивниот сегашен начин на живот.

Имајќи сопствено станбено станче, куче и двајцата заработувајќи удобно живеење, тие одлучија дека ќе наместо да ги трошат своите пари на работите што ги сакаат.

​„Навистина сме среќни во нашиот живот. Сакаме да патуваме, сакаме да готвиме, и двајцата навистина го цениме нашето време сами и таа грижа за себе. Мислам дека би биле совршено добри родители - само не мислам дека би уживале.“

26) Премногу е стресно

„Би било убаво, но мислам на сите работи кои би биле толку стресни. Мислам колку сме вклучени во животот на нашите мачки. О Боже мој, да беше дете!“

— Ѕвездата на „Glow“ Алисон Бри

27) Има помалку
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.