8 причини зошто момците повеќе не сакаат врски

8 причини зошто момците повеќе не сакаат врски
Billy Crawford

Дали откривате дека постојано излегувате со мажи и се чувствувате како да не оди никаде?

Дали сакате врска, но се чувствувате невозможно да се најде?

Ќе истражуваме 8 причини зошто момците се чини дека не сакаат повеќе врски и како можете да им го вратите вниманието.

Исто така види: 15 знаци дека универзумот се обидува да ви каже нешто

Ќе разгледаме некои од главните причини зошто мажите се откажуваат од врските. И дами, можеби и ние можеме да научиме нешто од овој пристап.

1) Врските може да се чувствуваат предизвик

Кога влегувате во врска со некого, тоа може да бара голема посветеност и компромис .

Секако, привлечноста постои, но штом се зближиме со некого романтично, сексуално и тој влезе во нашиот секојдневен живот, тоа може да стане малку ризично.

Нашето партнерите може да имаат различни очекувања од нас или може да почнат да ги преминуваат границите за кои не сме подготвени да преговараме.

Односите предизвикуваат големо учење, но и конфликт. Полесно е да се сретнете со некого за кратко време, а потоа да се повлечете пред да започне каква било драма или конфликт.

Ако сакате да изградите врска со некого, тоа бара голема комуникација и напор и понизност во нашите срца вистински да се обидеме да разбереме како некој друг размислува и чувствува.

Односите може да се чувствуваат како многу работа.

И да не заборавиме на идејата дека секоја врска барадвајца луѓе да го остварат тоа.

Се чини дека мажите се оддалечуваат од врските како да се алергични на нив.

Може да биде многу полесно да се сретнете со некого на краток рок и да продолжите понатаму .

2) „Пријателската зона“ има помала драма

Мажите многу често ги ставаат жените во „зоната на пријатели“.

Знаете, тоа место каде што се заглавени како ваш помошник?

Тие се оставени да чекаат да ги видите како потенцијален партнер, а не како некој со кој ќе разговарате за време на викендите. Тие уживаат во вашето друштво, но не сакаат да се обврзат исклучиво на вас или да вложат никаков напор да ве запознаат на интимно ниво.

Тоа е како да се занемаруваат како личност и се ставени во кутија.

Значи, може да има смисла зошто мажите повеќе не сакаат врски ако тоа е случај за нив. Полесно е да се биде приврзан и да се забавуваш со пријателите отколку да ги комплицираш работите со тоа што ќе внесеш очекувања за брак, долгорочна посветеност и длабоки врски.

Луѓето ја ценат својата слобода и ставаат некого во пријателската зона, тоа значи сè уште можеш да бидеш прилично близок со некого без да мораш да се справуваш со нештата на романтична врска со него.

3) Има преголем притисок да се најде совршен партнер

Многу мажи се соочуваат со притисок да се најде некој целосно компатибилен со нив или да се најде совршениот партнер за нив во нивниот живот.

Една од најчестите причини зошто момците не сакаатодносите повеќе е тоа што тие се уморни од постојаната борба да најдат некој што е исто како нив.

Можеби тие сакаат да споделат уникатни аспекти од нивниот живот со својот партнер, а вие не можете да ви го дадете тоа. Многу мажи чувствуваат дека нивните животи треба да бидат целосно компатибилни со нивната партнерка, или во спротивно воопшто не сакаат да стапат во врска со нив.

Кога излегувате со некој нов, тоа може да биде корисно да ги запознаеме. Да ги запознаете на половина пат и да ги споделите вашите интереси и квалитети со нив. Можеби нема да се совпаѓате совршено, меѓутоа, ако тие немаат ништо заедничко со вас или вашите интереси, брзо може да стане еднострана врска.

4) Самечкиот живот е одличен

Стремежот за самец можеби е една од причините зошто мажите бегаат од врските.

Лесно е да се види привлечноста на животот неограничен со очекувања и одговорност каде што може да биде ваша личност. Сите одлуки што ги носите се ваши.

Немате за кого да се грижите. Вашите пари се ваши пари. А вашите обврски се ограничени.

Можете да излезете, да уживате во состанок и да не треба да се грижите дали ќе се грижите за некого, дали некој ќе ве искористува или луѓето ве лажат за да профитираат од вашиот живот работа и напори.

Но, имајте на ум дека само затоа што самециот живот може да изгледа попривлечен не значи дека е подобар за вас.

Исто така види: Кои се клучните верувања на Ноам Чомски? Неговите 10 најважни идеи

На пример,живеењето самец може да ве спречи да ја искусите љубовта и поддршката што доаѓа со неа.

Секако, ова има и добра страна (не мора да правите компромиси), но има и негативни страни што треба да се земат предвид .

Можеби немате со кого да разговарате кога се чувствувате ниско или некој со кој би учествувал во вашиот успех кога сте постигнале нешто неверојатно.

Секако, пријателите можат да обезбедат некои од овие нешта, но тие никогаш нема да пружат сè како љубовта, поддршката и интимноста што би ги направил партнерот.

5) Несигурност

Светот многу се промени во текот на изминатите неколку децении.

Традиционално, на врските се сметаше дека едно лице обезбедува и се грижи за друго, додека другото се стреми кон децата и домашните обврски.

Постои растечки тренд на луѓе кои избираат да бидат сингл и уживаат во слободата тоа доаѓа со неврзаноста.

Со овој растечки тренд доаѓа и неизвесноста за тоа какви се односите сега и како би требало да изгледаат.

Ова е проблем за луѓето кои бараат врска затоа што нема јасни очекувања за тоа што другата личност треба да прави за нив за возврат.

Едното лице може да мисли дека е нивна одговорност да ги плати сите нивни трошоци додека другиот мисли дека е нивна одговорност да ги направи своите партнерот среќен.

Ова може да доведе до изобилство на конфузија меѓу партнерите ина крајот поставува прашања како:

„Што точно добивам во оваа врска?“ или „Зошто вложувам толку многу напор за ова, ако тие не прават ништо за возврат?“

Кога влегувате во врска никогаш не знаете како ќе испадне. Може да биде жежок хаос или да се претвори во моќна љубовна размена. Тоа може да биде долготраен или брзо запален пламен.

Кога врските се несигурни и поради тоа се чувствува непријатно, тој може да биде поспремен да остане сингл бидејќи може да се држи до своите животни цели и планови.

Лоша комуникација: првата причина зошто момците повеќе не сакаат врски е лошата или недостатокот на комуникација во врските.

Луѓето може да бараат, да се сметаат за груби и да не сакаат да запознаете некого како личност.

Се покажа дека луѓето кои добро комуницираат со своите партнери имаат посреќни и поздрави бракови.

Комуникацијата треба да биде постојана и постојана, но изгледа како многу парови сега одлучувате да престанете да разговарате еден со друг.

Ова може да доведе до големи проблеми како што се неверство или едноставно несреќно.

Ако сте загрижени дека вашиот партнер може да ве изневерува, но не можете да разговарате со нив отворено и искрено, може да се појават проблеми. Важно е да разговарате низ што поминувате и двајцата наместо постојано да се обидувате да ја избегнувате темата.

Комуникацијата е клучна во секоја врска, затоа погрижете седавате се од себе за да продолжите отворената линија на дијалог.

6) Има многу што да се истражува со сексот

Не е само една работа што ги тера момците да се оддалечат од врските. Се чини дека неколку работи се случуваат зад сцената.

Некои може да имаат сексуални желби што се срамежливи да ги побараат или што сакаат да ги задржат приватни.

На пример, се повеќе и повеќе луѓето излегуваат од моногамијата и ги истражуваат своите опции со тоа што имаат отворена врска и истражуваат различни форми на сексуално поврзување.

Постојат забави, онлајн изложби, учество во различни форми на доминација и отворање кон повеќе сексуални партнери одеднаш.

Постојат многу сексуални фантазии што треба да се истражат и тоа не секогаш функционира добро во посветена романтична врска.

7) Врските повеќе не го прават среќен

Една од најпопуларните причини зошто момците повеќе не сакаат врски е тоа што повеќе не ги прават среќни.

Можеби беше нешто во што уживале кога биле млади, но многу мажи живеат многу независни животи.

Ова може да изгледа чудно затоа што среќните врски се претпоставува дека се извор на среќа, нели? Па, не секогаш.

Односите може да нè остават скршени и повредени и распределбата на идните партнери ако не сфатиме како да ги поминеме.

Постојаните расправии и тепачки воврската често може да биде исцрпувачка и заморна.

Ако некоја личност не го добива она што му треба од врската, тогаш можеби не вреди да остане во неа. И дури и ако нема расправии или тепачки, понекогаш луѓето растат еден од друг со текот на времето и сакаат различни нешта во животот отколку што сака нивниот партнер.

Врските бараат работа и компромиси.

Многу мажи чувствуваат како да не треба да го прават тоа денес. Мажите потекнуваат од ера кога од нив се очекуваше финансиски да го обезбедуваат семејството, така што односите беа повеќе за обезбедување на нивните сопруги и деца отколку што било друго.

Денешниот маж не мора да се грижи за обезбедување на своето семејство повеќе финансиски, па се чувствува како да има поголема контрола врз својот живот. За возврат, тоа значи дека тој не мора да прави компромиси со никого за ништо.'

Тие сакаат да се чувствуваат ценети и ценети.

8) Од мажите се очекува да прават премногу

Многу мажи не сакаат да влегуваат во врски затоа што можат да бидат емоционално, физички и психички исцрпувачки.

Тие работат на своите работни места по цел ден, ги вложуваат своите напори за формирање врски, работат на градење семејна единица и ги издржуваат своите деца. Но, тие лесно можат да бидат отфрлени.

Нивните партнери или сопруги можат да поднесат барање за развод и да земат половина од нивниот имот. Тие можат да го сакаат својот партнер и да бидат целосно скршени кога ќе го изгубат чувството за целживотот.

Мажите чувствуваат огромен стрес и ако не можат да постигнат ниво на успех, тоа им значи нешто и за жената со која се тие лесно може да се почувствуваат уништени.

Финансиски развод може да биде целосно катастрофален. Мажите губат голема количина на средства и може да имаат ограничени права за посета на нивните деца. Ризикот од врски може да биде превисок за да се преземе.

Значи, како заклучок

Мажот може да избере да остане сингл затоа што е полесно.

Но, тоа не значи тој не сака врска. Тој само го сака вистинскиот.

Мажот можеби нема да биде подготвен да влезе во врска со вас затоа што мисли дека тоа е премногу тешко. Но, тоа не значи дека тој не сака да биде со вас.

Тој само го сака вистинскиот.

Тоа не значи дека не сака да биде со вас и имајте семејна единица со вас еден ден. Тој само ја сака вистинската жена во вистинско време од неговиот живот.

Треба да ја заслужите неговата доверба, лојалност и да бидете искрени.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.