Кои се придобивките и ризиците од церемонијата на Камбо?

Кои се придобивките и ризиците од церемонијата на Камбо?
Billy Crawford

Церемонијата Камбо е древен ритуал што го користеле домородните племиња на Амазон за лекување на болести за кои се верува дека се предизвикани од зли духови.

Таа користи жаба родена во Амазон наречена Филомедуза Биколор.

Овој отров на жаба се нанесува на телото на една личност за да предизвика повраќање и прочистување.

Навистина се заинтересирав за оваа церемонија пред неколку месеци и се обидов да најдам олеснувач за да го изведам овој ритуал со мене.

Се разбира, ова не дојде само со придобивки, имаше и одредени ризици.

Денес, сакам да ви кажам сè за моето искуство и да ви покажам кои придобивки и ризици може да очекувате кога правите Камбо!

Кои се придобивките од церемонијата Камбо?

Церемонијата Камбо се користи за лекување на многу различни видови на болести.

Може да биде се користи за физички заболувања како болка, осип на кожата и болки во зглобовите.

Може да се користи и за психолошки проблеми како анксиозност, депресија, несоница и стрес.

Кога ја правите церемонијата Камбо , ги ослободувате токсините од жабата и тие влегуваат во вашето тело.

Тие токсини може да предизвикаат несакани ефекти како гадење, повраќање, дијареа и вртоглавица.

Но, тие исто така го чистат вашето тело и ослободување од лошата енергија.

Можете да искусите други придобивки од церемонијата Камбо како подобро расположение, подобар сон и попозитивен поглед на животот.

Можете да забележите и дека Камбоцеремонијата ви помага да бидете посоцијални.

Други работи што Камбо може да ви помогне да се ослободите се:

 • депресија
 • анксиозност
 • зависност
 • мигрена
 • Паркинсонова болест
 • Алцхајмерова болест

Се разбира, нема целосно да се лекува ниту едно од овие, но може да ги ублажи симптомите.

Но, не само тоа, Камбо исто така се вели дека:

 • донесува среќа
 • ја зголемува свеста
 • ја зголемува издржливоста и силата
 • ги отстранува негативните енергии
 • олеснување болка
 • прочистување на умот и духот
 • охрабрување на плодноста
 • итн

Гледајќи го тоа, Камбо изгледа како прилично кул лек, нели?

Се разбира, сите овие тврдења не се научно докажани.

Кои се ризиците од церемонијата Камбо?

Има некои ризици и несакани ефекти од церемонијата Камбо за кои треба да знаете пред да ја пробате.

Церемонијата на Камбо не е регулирана, така што постои можност да добиете лоша серија чај и нема да работи за вас.

Церемонијата на Камбо може да ги предизвика и следните ризици:

 • продолжено повраќање или дијареа
 • дехидрација (поради повраќање и дијареа)
 • мускулни грчеви и грчеви
 • конфузија
 • лузни (од отровот на телото)
 • конвулзии
 • жолтица
 • конфузија

Церемонијата Камбо исто така може да има интеракција со одредени лекови, така што мора да се погрижите да му кажете на вашиот лекар ако одлучите да го направите Камбоцеремонија.

Се разбира, одредени состојби може да ја зголемат вашата шанса да се соочите со некој од ризиците, па затоа треба да го избегнувате Камбо ако имате нешто од следново:

 • историја на мозочни удари
 • кардиоваскуларни состојби
 • аневризам
 • згрутчување на крвта
 • епилепсија
 • Адисонова болест
 • низок крвен притисок
 • тешки проблеми со менталното здравје

Ако сè уште сакате да го испробате, би било паметно претходно да разговарате со вашиот лекар за потенцијалните ризици.

Каде да најдете олеснувач на Камбо

Ако одлучите да ја испробате церемонијата на Камбо, првото нешто што треба да направите е да најдете олеснувач.

Нема многу луѓе во во Соединетите Американски Држави или ширум светот кои ја обезбедуваат оваа услуга.

Можете да најдете практикант на Камбо на следниве места:

 • На групите на социјалните медиуми, како Facebook.
 • Во вашиот град со контактирање на локални центри за јога и духовни организации
 • Преку пријатели кои можеби познаваат некого
 • Следете ги олеснувачите на социјалните мрежи

Откако ќе најдете фасилитатор, уверете се дека тие се сертифицирани и дека нивните услуги се легални.

Некои луѓе кои тврдат дека се олеснувачи всушност го кршат законот, затоа погрижете се да отидете кај некој што е легитимен.

Вие сакате да бидете со некој кој знае што прави, имајќи предвид дека лекот има многу сериозни несакани ефекти.

Во зависност од тоа како реагирате на него, постоидури и шанса да се онесвестите, и сакате да ја направите оваа церемонија со некој што е доволно искусен да се справи со тоа, ако дојде до тоа.

Што значи Камбо церемонијата прави за вашето тело и дух?

Церемонијата Камбо помага во лекувањето на болести предизвикани од зли духови.

Гледате, церемонијата Камбо ја практикуваат амазонските племиња за многумина причини, но најчесто за лекување болести кои можат да бидат предизвикани од негативна енергија како лоша среќа, огорченост, лутина или негативни мисли.

Кога некој ќе дојде кај вас и ќе ви каже „имаш лоша среќа“ или „ти“ повторно носи лоша енергија во куќата“, (и понекогаш кога си ги кажуваме тие работи), тоа е еден вид енергија што може да влијае на нашето здравје и благосостојба.

Меѓутоа, во денешно време, Камбо е исто така се користи за да се идентификуваат различни работи кои би можеле да не се во ред во вашето тело.

На пример, ако вашето чистење (повраќање) е јасно, тоа може да покаже дека нешто не е во ред со нервниот систем - можеби сте биле премногу вознемирен во последно време или сте имале напади на паника.

Ако вашето чистење е кафеаво или црно, тоа може да укаже дека имате камења во жолчката.

Ако, од друга страна, вашата чистка е жолта , тоа може да укаже дека имате проблем со црниот дроб.

Се разбира, има многу повеќе индикации отколку само бојата, а добар олеснувач ќе биде обучен да го набљудува вашето чистење и потоа да разговара со вас за тоа што е оваможе да значи.

Зошто би ја правеле церемонијата Камбо?

Церемонијата Камбо се користи за да се ослободи од негативната енергија во вашето тело.

Многу луѓе прават Камбо церемонија затоа што им е дијагностицирана хронична болест и бараат друга терапија која ќе им помогне да се подобрат покрај сегашните лекови.

Можете да ја направите и церемонијата Камбо за да го исчистите вашето тело по траума, како сообраќајна несреќа или операција.

Иако веројатно сте ги користеле најдобрите можни третмани, постои можност негативната енергија да остане во вашето тело.

Можете да ја направите и церемонијата Камбо ако сакате да го промените вашиот живот на подобро.

Можете да ја искористите оваа церемонија за да ја отстраните сета лоша енергија што можеби ве спречува да ги постигнете вашите цели и соништа.

Сега: зошто одлучи да го направи Камбо, лично?

Гледав видео на YouTube од Џастин Браун.

Иако тој рече дека тоа е брутално искуство, бев заинтригиран.

Исто така види: 15 важни начини да престанете да бидете емотивно врзани за некого

Особено кога тој зборуваше за своето искуство 1,5 година подоцна, сфатив дека навистина сакав да се обидам, и покрај непријатноста.

Ако сакате увид во тоа како е церемонијата, погледнете го видеото погоре.

Дали сето тоа вреди?

Церемонијата на Камбо може да биде интензивно и предизвикувачко искуство.

Може да биде многу предизвик да се надминат мачнините и вртоглавицата што доаѓаат со церемонијата.

Исто така види: Дали треба да се омажите пред да имате бебе? Еве што направив

Сепак, придобивкитена церемонијата на Камбо вреди.

Камбо може да биде ефикасен третман за многу болести и може да ви помогне да го исчистите вашето тело од негативната енергија.

Ако сте на оградата да пробате Церемонија Камбо, потсетете се дека тоа е природен и достапен третман кој може да има долготрајни ефекти.

Сега: дали сето тоа вреди или не е многу субјективно прашање.

За некои луѓе, Камбо може да биде крајниот сè-биде-сè и тие го сакаат тоа.

Другите луѓе ќе се чувствуваат како да е само ритуален лаксатив за нив.

Да ви кажам вистината, главниот клуч за тоа дали Камбо ќе вреди или не зависи од вашиот сопствен начин на размислување.

Ако сте скептик и сакате да го пробате, но сте загрижени за несаканите ефекти, тогаш јас би рекол дека Камбо можеби не е за вас.

Ако сте некој кој е отворен да го испроба и има позитивен став за придобивките од Камбо, тогаш би рекол дека вреди да се ризикува.

На крајот на краиштата: ако се чувствувате како да има потреба од овој лек во вашиот живот, тогаш би рекол дека нема причина да не го пробате.

Како што рече Џастин Браун во видеото подолу, успехот во вашиот живот нема да биде директен резултат на Камбо, секогаш се сведува на вас и дали ќе работите на тоа или не.

На крајот, се зависи од вас .

Лично мене ми се исплатеше. Научив за себе, имав еденневеројатна церемонија со мој добар пријател и се чувствувам како да ме донесе понатаму на моето духовно патување.

Сепак, верувам дека со секој растителен лек, времето треба да биде точно.

Не го присилувајте тоа да се случи ако не се чувствувате подготвени или ако работите не функционираат.

Со среќа!
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.