Лажни луѓе: 16 работи што ги прават и како да се справите со нив

Лажни луѓе: 16 работи што ги прават и како да се справите со нив
Billy Crawford

Содржина

Не е тешко да се препознае кога некој е лажен, но понекогаш одржувајте пријателства со него.

Но, какви се последиците од тоа да имате пријател кој неискрено се занимава со животот?

За почеток , кога некој не е свој, никогаш не можете целосно да му верувате.

Тоа значи дека не можете да му верувате во вашите информации или проблеми и веројатно не можете да ја споделите вашата добра вест или најдлабоката тајна со и тие.

Некој кој постојано се преправа дека се грижи и всушност никогаш не го прави тоа, може да направи да се чувствувате безвредно и фрустрирано.

Затоа, ако се сомневате дека некој во вашиот живот е прилично лажен, размислете за продолжете понатаму.

Еве 16 знаци дека некој е навистина лажен и што можете да направите во врска со тоа. Ајде да скокнеме веднаш.

1) Лажните луѓе прават планови што не ги исполнуваат

Лажните луѓе ќе даваат ветувања што не можат да ги исполнат и лесно ќе ги прекршуваат плановите.

Дали некогаш сте налетале на пријател кој не сте го виделе некое време и тој веднаш сака да направи планови да се сретнеме на кафе?

Изгледа дека се толку возбудени што ве гледаат и зборуваат за сите прекрасни работи што ги прават , но тогаш... никогаш не се јавуваат. Нема текст. Нема кафе.

Никогаш не го исполнуваат својот збор.

Ова е вистински проблем: лажните луѓе преземаат обврски кои никогаш нема да ги исполнат. Тоа е вистински доказ за типот на личност со кој си имаш работа овде. Сите тие се зборува и нема акција.

2) Само лажни луѓесе во право за нив. Нашата интуиција има добар начин да ни даде до знаење кога нешто не е во ред.

Не секогаш знаеме зошто, но важно е да им веруваме на нашите инстинкти. Ако лажна личност се пробила во вашиот живот и се чувствувате заглавени со неа, не заборавајте да се држите на дистанца од неа.

Ова може да биде тешко ако лицето е близок соработник, но направете најдобро е да останете неприврзани за она што го прават и не обрнувајте внимание на нив кога го бараат центарот на вниманието.

2) Ограничете го вашиот ангажман

Ако не можете чувајте ги надвор од вашиот живот, не поставувајте прашања и не се ангажирајте. Дозволете им да имаат збор и не им го посветувајте вниманието што го сакаат додека го имаат.

Ова е навистина случај на избор. Ако ги игнорирате доволно долго и не го добијат она што го сакаат, тие ќе си заминат.

Можеби е непријатно, но понекогаш е неопходно целосно да ги исклучите луѓето од вашиот живот. Тоа е најдоброто за вас и вашиот разум. Лажните луѓе се токсични и опасни.

3) Запомнете, не се работи за вас

Начинот на кој постапуваат лажните луѓе нема никаква врска со вас и сè што е поврзано со нив. Запомнете, тие се обидуваат да докажат нешто на себе и на другите, но кога не добиваат потврда од други луѓе, поверојатно е дека ќе си заминат.

Не вклучувајте никакви интеракции ако можете да избегнете и постојано потсетувај се дека не те лажат,тие се лажат себеси.

И иако може да биде фрустрирачки да се справиш со ваква личност, запомнете дека тие се оние кои навистина страдаат. 5>

Што и да правите, не се наведнувајте на нивното ниво. Не се понижувајте за да учествувате во што и да прават.

Доволно е тешко да ги средите вашите работи и не треба да преземете проект со кој се обидувате да ги скарате тие мачки во пенкало .

Ако лажната личност зборува за луѓе или се обидува да ги промени перцепциите, едноставно игнорирајте го тоа.

Не мора да ги ангажирате за да се чувствуваат добро за себе. Всушност, тоа само го влошува. Потврдувањето значи дека тие можат да продолжат да се однесуваат на тој начин.

5) Посочете го тоа

Кога сè друго не успее, можете да укажете на фактот дека мислите дека личноста е лажна, а вие не ценете го лажното претставување што го прават за себе.

Можете да објасните во каква положба ве става нивното однесување и дека повеќе нема да го толерирате тоа. Тие сигурно ќе се обидат да го свртат огледалото врз вас, затоа бидете подготвени за некаква реакција.

Исто како нарцисоидните луѓе, не можете да ги поправите хроничните лажговци, што се лажните луѓе: лажговците.

4>6) Копајте подлабоко

Ако оваа личност е блиска до вас и се чувствувате дека можеби ќе успеете да стигнете до неа, поставете неколку лесни и актуелни прашања за тоа зошто постапува така ипонудете им да им помогнете да надминат некои работи што тие ги кажуваат.

Ако не нудат ништо, не истражувајте.

Ако сте направиле заеднички напори да им помогнете препознајте го нивното однесување и тие не го признаваат тоа или не се трудат да се променат, подобро е да продолжите понатаму.

7) Побарајте совет

Ако некој ви е близок и важен дел од вашиот живот, можеби ќе сакате да побарате стручна помош за справување со вашите мисли и чувства поврзани со однесувањето на оваа личност.

И покрај нивните најдобри напори, лажните луѓе не можат да направат да чувствувате ништо. Тие не можат да ве натераат да усвоите мисла или да почувствувате чувство. Само вие можете да го направите тоа.

Затоа, ако се чувствувате фрустрирано со лажна личност, запомнете дека тоа се вашите мисли за таа личност, а не обратно. Треба да бидете одговорни за тоа како реагирате исто толку колку што тие треба да бидат одговорни за тоа како тие дејствуваат.

Верувајте им на вашите желудници и заборавете ги лажните

Има многу начини да откриете дали некој е лажен, не и најмалку важно е ако го добиете тоа чувство во стомакот дека нешто не е во ред.

Ако имате чувство на лутина во стомакот за некого, многу е малку веројатно дека не сте во право .

Имајте доверба во вашиот стомак кога ќе запознаете луѓе и ако откриете дека некој зборува за сè освен за себе, има добри шанси тоа е затоа што не сака да знаетешто било за нив.

Тоа е шарада и потребно е многу работа за да продолжи.

Внимавајте на одвлекувањата и избегнувањата во вашите разговори и сигурно ќе можете да кажете без разлика дали некој е лажен или не.

Исто така види: „Зошто луѓето не сакаат да бидат околу мене“ - 17 совети ако чувствувате дека ова сте вие

Додека навигирате кој е навистина приемчив и отворен за вистински однос со вас, можете да научите да вложувате повеќе од вашата енергија и наклонетост во градењето на овие односи.

Во меѓувреме, останете верни на себе и запознајте ја и ценете ја прекрасната личност што сте. Научете да им верувате на вашите црева и негувајте ја самодовербата да заборавите на лажните.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

наоколу кога им е погодно.

Може да поминат неколку недели или месеци од да слушнете со некого, а потоа ќе го сторите тоа. Но само затоа што сака или им треба нешто од вас.

Лажниот човек со задоволство ќе оди во тивок режим и ќе биде вечно зафатен додека не му требате за нешто.

Може да се јават и да ве побараат услуга, или ќе ти праќаат пораки да им се придружиш на ручек, но треба да возиш затоа што колата им е во продавница или да платиш затоа што паричникот им е дома.

Можеби те поканат на вечера затоа што друг пријателот го спаси и тие веќе имаа резервации.

Лажната личност не се двоуми да ве искористи за друштво или помош.

Видете како се развива тој вид на шема? Може да се чувствува многу еднострано и да стане поочигледно колку повеќе внимавате на тоа.

3) Лажните луѓе исчезнуваат кога ви се најпотребни

Чистата на исчезнување е вообичаена меѓу лажните луѓе.

Тие се дружат кога ќе го добијат она што им треба од вас, но во моментот кога ќе ви треба нешто од нив, тие се ослободуваат.

Тие не можат ни да сфатат дека ќе го пропуштат својот живот за да помогнат на друго лице во потреба. Ако за возврат побарате помош или услуга, тие со задоволство одбиваат. Всушност, лажните луѓе може да се покажат како доста себични.

Ако имате лажни луѓе во вашиот живот кои ве изнемоштуваат вака, од суштинско значење е да научите како да се залагате за себе.

Бидејќи вие имаш избор да се ослободиш од лажни луѓе.

4)Лажните луѓе не слушаат кога зборувате

Друг јасен знак за лажен пријател е да внимавате дали со задоволство ќе ги преземат и доминираат во вашите разговори. Лажните пријатели лесно ќе зборуваат еден час за нивните најнови проблеми и проблеми, но немаат време да слушаат кога ќе се обидете да се поврзете.

О, секако, тие се преправаат дека слушаат, но се на нивните телефони, ги ажурираат статусите или зборувајќи со некој друг додека седат пред вас.

Тие всушност не слушаат или се чини дека се грижат кога се околу вас.

Ќе отстапат простор или ќе направат нешто Коментар надвор од манжетната што ви кажува дека тие навистина не слушаат.

Ова може да се чувствува омаловажувачки и исцрпувачки. Забележете како се чувствувате по интеракција со некого.

Дали се чувствувате воздигнато или исцрпено?

Ако се чувствувате исцедено, тоа може да биде знак дека оваа личност е всушност лажен пријател и само загрижени за себе.

5) Лажните луѓе се преправаат дека не се вознемирени за нештата

Секој што вели дека никогаш не се лути или лути на ништо или на никого е полн со тоа. Се разбира, секој се лути на нешто.

Но, кога лажните луѓе се длабоко прикриени во нивните личности за кои работеле толку напорно за да ги изработат, сето тоа е дел од планот да ги натера луѓето да мислат дека се нешто што не се .

Ќе се трудат да изгледаат кул и недопрени од другите околу нив. Но, кога се сами или гледаат внатре, се чувствуваат сосема поинакувнатре.

Ајде сега, сите се лутат на нешто! Кога некој изгледа премногу присебен, тоа може да биде знак дека не се изразува искрено околу вас.

6) Лажните луѓе никогаш не се наоколу или достапни

Лажниот пријател лесно ќе се претвори во дух. Може да се јавите и да се јавите и тие никогаш да не ви возвраќаат. Се појавувате кај нив, но тие се премногу зафатени за да ви дадат време. Можеби ќе налетате на нив на улица, но тие доцнат на состанок или налог.

Лажен пријател не може да дојде на вашата забава поради работа, состанок или проект.

0>Секогаш има некоја или друга причина зошто оваа личност не сака да се дружи со вас, но постојано ви кажува дека едвај чека да ве види повторно.

Што е со тоа? Тоа се вика да се биде лажен.

Тие немаат храброст да ви кажат дека не сакаат да бидат пријатели. Прифатете го советот и продолжете понатаму.

7) Лажните луѓе зборуваат за вас зад грб

Лажниот пријател може да ги слуша личните детали што ги споделувате и лесно да ги сподели со другите.

Те боде кога ќе дознаете дека некој зборува за вас зад грб, особено кога тоа е некој за кој мислевте дека е ваш пријател, а тие го клеветат вашето однесување и постапки.

Се разбира, никогаш не можеме навистина знае некој: само она што ни дозволуваат да го видиме. Но, се надеваме дека повеќето луѓе се искрени во нивното прикажување за себе и за нивнитепријателства.

Сепак, понекогаш грешиме. Таа личност може да биде ладна лажна.

8) Лажните луѓе се екстремни – топли и ладни без предупредување

Лажниот пријател драматично ќе се промени. Еден момент тие се добри и слатки со вас, а потоа горчливи или настрани во друг ден.

Ова е вистински знак дека некој е лажен бидејќи е потребно многу време и енергија за да се задржи лажната личност. Тие не се конзистентни.

Ова обично почнува да пука по некое време и едноставните разговори или настани може да предизвикаат некого што ги покажува нивните вистински бои.

9) Лажните луѓе никогаш не иницираат разговор, состанок за кафе или дружење

Лажниот пријател ретко посегнува. Не ви се јавуваат и не ве канат никаде. Тие ретко пишуваат пораки или се јавуваат за да видат како сте.

Тие секогаш се дружат со други луѓе и често занемаруваат да ве ангажираат во пријателството. Тие сакаат да бидат прашани, но најмногу за да можат да ја одбијат вашата понуда. Тие се преправаат дека се грижат, но прават многу малку за да комуницираат со вас.

Ако се повлечете, ќе забележите дека не вложуваат напор во вашата врска.

Според сите сметки, тоа не е пријателство, така што направи сметка и продолжи понатаму.

10) Лажните луѓе се преправаат дека се обидуваат да им угодат на сите

Лажните луѓе постојано се обидуваат да направат другите луѓе да им се допаднат. Тие жонглираат со толку многу топки што не можат да ги задржат сите во воздухот.

Тие ќе се обидат да кажат дасите затоа што не можат да го поднесат одбивањето или идејата дека можеби всушност нема да можат да направат се што велат дека можат.

Наместо тоа, тие ветуваат работи, велат да, а потоа многу луѓе се изоставени во ладно кога лажната личност не доставува.

Внимавајте на ваквите луѓе и започнете со процесот на нивна замена со луѓе на кои можете да им верувате и на кои можете вистински да се запознаете.

11) Лажните луѓе обрнуваат внимание само на оние на моќни позиции

Ако некој е лажен, тие веројатно бараат лесен одговор или најлесниот пат до врвот на структурата на моќта.

Често ќе видите луѓе во вашата работна средина кои се покажуваат како лажни затоа што се грижат за нештата само кога ќе дојде шефот.

Тие се основните кафеави носови и откако ќе се запознаете со овие луѓе, не е тешко да ги потврдите вашите сомнежи.

Проблемот со лажните луѓе е што не ве почитуваат. Тие ги користат луѓето како средство за нивните цели.

Исто така види: 10 причини зошто луѓето се толку лоши кон вас и што да направите во врска со тоа

12) Лажните луѓе работат прекувремено за да изградат или пронајдат врски

Кога некој е искрен, лесно е да се спријателите со нив, и тоа е уште полесно е да се најдете привлечени од нив.

Ова е затоа што, како што можеби ќе дознаете, повеќето луѓе навистина не ви го покажуваат своето вистинско јас, па кога ќе најдете некој што е реален, вие Ќе го сметам за неверојатно примамливо.

Затоа внимавајте на луѓето кои треба да работатнавистина е тешко да се поврзете со други луѓе.

Лажните луѓе имаат навистина тешко време да стекнат пријатели и уште поважно, да ги задржат. Обично не им треба многу време на луѓето да дознаат дека не се онакви какви што рекле дека се.

13) Лажните луѓе бараат внимание за да се потврдат

Ако наидете на некој кој постојано барајќи внимание или одобрување од други луѓе, тоа е обично затоа што им треба потврда дека личноста како што се однесуваат им се допаѓа на другите.

Вистинските луѓе се појавуваат и ви покажуваат кои се, но лажните луѓе треба да ги купите во приказната што ја раскажуваат и ако не им обрнувате внимание, тоа им кажува дека не го купувате нивниот чин и превртува сè наопаку во нивниот свет.

Ова, исто така, на виделина извлекува важна прашање.

Зошто се занимавате со лажни луѓе? Дали има нешто што сакате од нив? Дали барате одобрение и потврда од некој друг за да се чувствувате подобро?

Еден јасен излез од ова е подобро да се запознаете себеси и да се вклучите во вашето вистинско чувство за цел во животот. Колку е посилно вашето чувство за себе, толку помалку луѓе ќе можат да ве натераат да се наведнете наназад заради нив.

Градење силно чувство за тоа кој веднаш ја градите вашата самодоверба, испраќа лажни на нивниот пат.

14) Лажните луѓе го одвлекуваат вниманието од нивната лажност со озборувања

Сигурен знак дека некој еда се биде лажен е ако го поминуваат поголемиот дел од своето време зборувајќи за други луѓе, а ние не зборуваме за добар разговор.

Зборуваме за озборувања, најдеструктивниот вид разговор што постои.

Ако се најдете лице в лице со добри старомодни озборувања во канцеларија, на кафе или на улица, има големи шанси да се обидат да ви го одвлечат вниманието со туѓи глупости за да не ги видите нивните.

Тоа е само потсетник да бидете внимателни со зборовите и колку лесно се отворате со луѓето околу вас. Некои може да ги користат сите информации што ќе ги споделите за да ве срушат наместо да ве поддржуваат како што би сакал некој пријател.

15) Лажните луѓе сакаат да се покажуваат пред други луѓе

Без разлика дали ја познаваат групата од луѓе или не, некој што напорно се труди да биде кој било, но она што навистина се, ќе се покаже за луѓето да веруваат во чинот што го прават за секого.

Тоа е проблематично и искрено, некако непријатно кога ќе сфатите дека некој се покажува за луѓето да не го запознаат вистинскиот.

Тешко е да се замисли дека некој би сакал да верувате во невистинити работи за него, но многу луѓе го прават тоа. Лажните луѓе секогаш сакаат да изгледаат посигурни, помоќни и способни од кој било друг околу нив.

16) Лажните луѓе кажуваат лоши работи за другите луѓе

Слично на озборувањето, кажувањето лоши работи за другите луѓето е одличен начин да се одвлече вниманиетоод нивните негативни животи и ќе ве натераат да мислите дека тие имаат свои дела заедно.

Тие ќе се потрудат да ги понижат другите или да направат да изгледаат злонамерни.

Тоа е игра на мачки и глувчето во вистинска смисла: тие плукаат некои глупости за некого, а вие ја бркате таа информација обидувајќи се да ја потврдите наместо да се обидувате да ја потврдите нивната приказна.

Обидете се да забележите како луѓето зборуваат за другите околу вас . Дали е тоа со љубов или со љубомора, завист и презир? ова може да биде јасен знак ако зборувате со лажни.

Како да се справите со лажни луѓе: 7 совети без глупости

Сите сме сретнале луѓе за кои можеме да кажеме дека лажат , без разлика дали на работа или дома.

Дали го добивате тоа чувство во јамата на стомакот кога ќе сретнете некого и се чувствувате како да има нешто во врска со него?

Ако го добиете тоа чувство, веројатно си во право.

Луѓето кои се лажни приредуваат шоу од повеќе причини. Може да биде навистина тешко да се биде во близина на некој кој игра улога во обидот да биде нешто што не е.

Па, како можеш да се справиш со некој што е лажен?

Еве како можеш ракувај со лажни луѓе во твојот живот за да можеш да продолжиш кон поголеми и подобри работи.

1) Далечината е клучна

Најдобар начин да се справиш со лажни луѓе е само да ги држиш подалеку од твојот живот, за почеток.

Ако добиеш лоша атмосфера од некого, не се задржувај да видиш дали
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.