Психолошкото значење зад многу размислување за некого

Психолошкото значење зад многу размислување за некого
Billy Crawford

Да размислувате за некого многу значи дека сте ја нашле таа личност на некој начин посебна и таа оставила впечаток во вашиот ум.

Меѓутоа, може да ве натера да се запрашате, дали размислувањето за некого значи многу дека и тие размислуваат за тебе?

Денес, ќе го разгледаме вистинското психолошко значење зад тоа што многу размислуваш за некого:

Дали ако многу размислуваш за некого значи дека тој размислува и за тебе?

Значи, многу размислуваш за некого; дали тоа значи дека тие размислувале и за вас?

Па, не. Размислувањето за некого многу може да ве натера да се запрашате, но нема да ви даде јасен одговор за тоа како се чувствува.

Можеби се чувствувате како да постои врска, но не можете со сигурност да знаете дали тој се чувствувам исто за тебе.

Постои гласини дека размислувањето за некого значи дека прво размислувал за тебе, но за жал тоа е само гласина.

Работата е дека психолозите потврдија: не постои начин да се знае дали и друга личност размислувала за вас.

Од духовна перспектива, може да тврдите дека тие испратиле енергија размислувајќи за вас и вашата потсвест го сфатила тоа енергија и почнав да размислувам и за нив.

Меѓутоа, ова не е психолошки или научно докажано, па одговорот засега е, веројатно не.

Луѓето се сложени и може да биде тешко да се знае штонекој друг се чувствува.

Дури и ако се чувствувате како да познавате некого добро, може да има моменти кога ќе ве изненади и ќе сфатите дека не сте го познавале толку добро како што сте мислеле.

Кога станува збор за многу размислување за некого, важно е да се запамети дека тоа е еднострано искуство.

Да размислувате за некого многу повеќе е за тоа што се случува во вашата глава отколку за она што се случува во нивните.

Размислете за тоа: кога имате некого многу на ум, тоа обично ги претставува вашите чувства кон него многу повеќе отколку што било друго, нели?

Меѓутоа, размислувањето за некого може да значи многу различни работи од ваша страна, па ајде да погледнеме:

Што значи да размислуваш за некого многу?

Ако сметате дека многу размислувате за некого, тоа може да значи неколку различни работи.

Прво, можеби сте љубопитни за него.

Можеби сакате да дознаете повеќе за тоа кои се тие и каков е нивниот живот.

Или, можеби ќе сакате да дознаете повеќе за тоа зошто се чувствувате на одреден начин за нив.

Гледате, можеби ќе сакате да разберете зошто ги имате овие одредени чувства затоа што тие се нови за вас.

Но тоа не е се.

Да размислувате за некого многу, исто така, може да значи дека имате љубов со него.

0>Гледањето со некого е често многу нормален и типичен дел од заљубувањето.

Тоа може да ви покаже што сакате воличност и она што не ви се допаѓа.

Кога сте млади, може да имате љубов со луѓе кои немаат никаква врска со вашата иднина.

Луѓето кои ве инспирираат, луѓе кои се во вашето поле, луѓе на кои им се восхитувате - секој може да биде вљубеник.

Исто така види: 15 знаци на груба личност (и што да направите во врска со тоа)

Колку сте постари, толку повеќе се рафинирани вашите интереси.

Почнувате да имате помалку интереси и оние што ги правите може да биде прилично силен.

Тогаш многу размислувате за луѓето.

Кога размислувањето за некого многу значи дека сте заљубени?

Луѓето често се прашуваат, „Кога знаеш дека си заљубен во некого?“

Вистината е дека не постојат правила. За секого е различно.

Меѓутоа, ако се затекнете себеси дека размислувате за некого многу, тоа дефинитивно може да значи дека се заљубувате во него.

Да размислувате за некого многу е голем знак дека сте заљубени.

Тоа исто така значи дека можеби губите сон поради нив, сонувате за нив и сакате да поминувате што повеќе време со нив.

Вие гледајте, од психолошка перспектива, не постои праг кога сте официјално „заљубени“, па затоа понекогаш може да биде толку незгодно да се сфати.

Меѓутоа, кога сте вистински заљубени, ќе знаеш и нема да можеш да престанеш да мислиш на таа личност.

Ако сте размислувале многу за некого, тоа може да значи дека сте заљубени во него. Но, како знаете со сигурност?

Ако најдетеСакате да бидете постојано околу нив и сакате да поминувате што е можно повеќе време со нив, а ако се најдете дека сакате да им угодите, веројатно сте заљубени во нив.

Ако сето ова се случува, и чувствувате силна врска и се чувствувате како да не можете да ја извадите оваа личност од вашата глава, можно е да сте заљубени.

Кога тоа значи дека многу размислувате за некого? дали сте заљубени?

Друга работа што може да значи многу размислување за некого е дека сте занесени со него.

Можеби ќе се најдете како размислувате за него цело време, но не мора да имате силни чувства за нив.

Напротив, повеќе сте фасцинирани со нивниот изглед, нивната личност или што и да е друго за нив што ве закачило.

Да се ​​биде занесен со некого може да биде дел од заљубувањето во него, но може да се случи и без љубов.

Гледате, тоа може да биде знак на опсесија, а не љубов, и може да стане нездраво .

Ако сметате дека многу размислувате за некого и немате контрола над тоа, тоа може да биде знак дека сте занесени.

На пример, може да размислувате за него на во сите часови од денот, можеби се чувствувате опседнати со нивниот изглед и можеби имате силни, неконтролирани емоции за нив.

Разликата помеѓу заљубеноста и љубовта е во тоа што со заљубеноста понекогаш сме повеќе опседнати со одреденикарактеристики на таа личност наспроти личноста како целина.

Зошто размислуваме за луѓето што толку многу ги сакаме?

Па, психолозите имаат неколку различни теории за ова.

Една теорија сугерира дека размислуваме за луѓето што ги сакаме затоа што сакаме да бидеме со нив, и го користиме нашиот ум за да го постигнеме тоа.

Оваа теорија исто така вели дека не размислуваме за луѓето што не ги сакаме затоа што не ни се толку важни.

Друга теорија сугерира дека размислуваме за луѓето што ги сакаме поради нашата приврзаност кон нив.

Сакаме да бидеме околу луѓето што ни се допаѓаат, па затоа многу размислуваме за нив.

Оваа теорија исто така вели дека размислуваме и за луѓето што не ги сакаме, но не трошиме толку многу време да размислуваме за нив затоа што не ни се толку важни.

Исто така види: 10 суптилни знаци дека некој се преправа дека ви се допаѓа

Плус, тоа прави да се чувствуваме добро!

Размислете, колку е прекрасно чувството да размислувате за некој што го сакате? Тоа го исполнува вашето срце со светлина и ве прави да се чувствувате среќни.

Затоа сакаме да размислуваме за луѓето што многу ни се допаѓаат.

Кога размислувањето за некого многу всушност може да биде лошо

Како што видовме, размислувањето за некого многу може да значи многу различни работи.

Тоа може да биде знак на љубов, може да биде знак на заљубеност, па дури може да биде знак дека сте заљубени во нив.

Може да биде и знак дека сте заинтересирани за некого и сакате да го запознаетеподобро.

Постојат многу причини зошто може да се затекнете себеси дека многу размислувате за некого, но понекогаш, може да сфатите дека премногу размислувањето за некого може да биде лошо.

Ако сметате дека размислувате за некого многу и тоа ви предизвикува вознемиреност, тоа може да биде знак дека имате нездрава приврзаност кон таа личност.

Гледате, ако чувствувате дека не можете да ги контролирате своите мисли, тоа може да биде знак дека сте опседнати со нив.

Ако сметате дека премногу размислувате за некого, разговарајте со некого за тоа како се чувствувате. другата личност може да биде уште една причина зошто можеби размислувате за некого 24/7, а тоа не е здраво.

Гледате, кога не можете да уживате во времето со пријателите или семејството затоа што сте толку зафатени со размислување за личноста со која излегувате или вашиот партнер, тоа е проблем.

Кажете му на некого како се чувствувате и тој може да ви помогне да го надминете тоа.

Што сега?

Нормално е да размислувате за некого многу ако сметате дека е посебен.

Тоа може да значи дека сте заљубени во него, занесени или едноставно ви се допаѓаат.

Меѓутоа, како сега, научно гледано, не значи дека и тие размислуваат за тебе.

Иако е романтична мисла, не е психолошки докажано дека твоите мисли се на некој начин поврзани со мислите на другиот .

Значи, погледнетеги како претстава на вашиот внатрешен свет засега!

На крајот, можете да дознаете многу за себе откако ќе почнете малку повеќе да ги анализирате вашите сопствени модели.

Само затоа што вие не може да докаже дека некој мисли за тебе, не значи дека не можеш да преземеш нешто!

Не сме го докажале тоа научно, но сепак можеш да веруваш во моќта на веселоста и да ги искористиш своите шанси.

Кој знае, можеби цело време размислувале за тебе?
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.