18 позитивни знаци за време на разделбата кои покажуваат дека има надеж за вашиот брак

18 позитивни знаци за време на разделбата кои покажуваат дека има надеж за вашиот брак
Billy Crawford

Содржина

Додека поминувате низ тежок период во вашиот брак, може да биде лесно да се чувствувате како да нема излез.

Но, тука е работата:

Исто така види: 70+ цитати на Карл Јунг (за да ви помогнат да се пронајдете себеси)

Браковите не само магично работат надвор од еден ден до друг. Обично има период на разделба кога и двајцата можат да направат чекор назад и да се обидат да ја преземат контролата уште еднаш, оценувајќи ја нивната врска и обидувајќи се да сфатат како работите би можеле да се подобрат.

Ова е време кога работите може да се чувствуваат безнадежно . Онаму каде што и двајцата сè уште сте повредени и лути и нема јасно решение за да поправите сè.

Но, тоа не значи дека нема ништо за што вреди да се борите!

Треба само да ги пронајдете тие позитивни знаци кои покажуваат дека има надеж за вашиот брак... затоа што тие се таму ако гледате доволно напорно!

Па, кои се 18 од тие знаци? Еве добар список за да започнете:

1) Привлечноста меѓу вас двајцата сè уште постои

Привлечноста игра важна улога во текот на бракот. Тоа помага да се одржи страста жива и ги прави двајцата партнери среќни.

Исто така, привлечноста е знак дека сè уште ви се допаѓа, сакате, па дури и копнеете еден по друг.

И сите ја знаеме таа страст не е сè што прави вашиот партнер за вас или како се однесува со вас. Се работи за тоа како тие прават да се чувствувате кога сте заедно; за тоа чувство на возбуда и желбата да се биде со нив, физички.

Значи, ако привлечноста е сеуште тука и аковашиот брак.

Зошто границите се толку важни? Затоа што кога имате граници, всушност го олеснувате одржувањето на вистински љубезен брак (вклучено е почитувањето).

16) Не сте биле нелојални кон нив или обратно

Во случај сте ги изневериле или обратно, занемарете ја оваа точка. Меѓутоа, ако никој од вас не бил нелојален, тогаш земете го овој факт како знак дека има надеж за вашиот брак.

Паровите кои не биле нелојални еден на друг обично можат да се вратат заедно. Зошто? Затоа што нема сомнеж дека тие парови сè уште се сакаат и се уште се привлекуваат еден кон друг.

Значи, ако вие и вашиот партнер не сте се изневериле еден со друг, тогаш сте во добра позиција да ги надминете неволјите што ве разделија на прво место.

17) Ви се појавуваат ангелски броеви кои зборуваат за надеж во бракот

Ангелските броеви се дел од суеверието за среќа што некои луѓе верувајте во. Сепак, тоа навистина не се заснова на суеверие.

Наместо тоа, броевите на ангелите се посебни броеви кои се доделени на одредени ситуации и прилики за луѓето да можат да откријат дали ќе има добро или лошо во нивните животи.

Значи, ако гледате дека ви се појавува ангелски број и има порака за среќа, тогаш тоа е уште еден многу добар знак дека сè уште има надеж за вашиот брак.

Примери на ангелски броеви кои се добри забракот се 444, 222, 1212 и така натаму.

18) Нема огорченост меѓу вас и нив

Огорченоста е една од најштетните работи што може да се случи во бракот. Значи, ако постои незадоволство помеѓу вас и вашиот маж или жена, тогаш тоа е многу голем предупредувачки знак за вашиот брак.

Огорченоста може да уништи се што брачната двојка можеби постигнала заедно, а тоа обично се случува кога еден од нив Дозволете повеќе лоши чувства да влијаат на нив.

Значи, ако не сте дозволиле лошото да ве завладее, а не и вашиот сопружник, тогаш работите изгледаат подобро отколку што би очекувале!

Задржете надеж за време на разделба

Деновиве се повеќе се случуваат разводи. И таа стапка се зголемува со секоја измината година.

Но, се разбира, сè уште има надеж за вашиот брак, дури и ако веќе сте разделени од вашиот маж или жена. Всушност, сè уште можете да се вратите заедно сè додека продолжите да вложувате напор и да одите на правилен начин.

Сепак, знам дека понекогаш може да биде тешко да се направи тоа. И, ако имате проблем да ја задржите надежта за време на вашата разделба, тогаш еве неколку други идеи кои ќе ви помогнат да ги пребродите грубите закрпи:

Верувајте дека сè уште има надеж за вашиот брак. Ништо добро никогаш нема да ви дојде ако не верувате во тоа.

Исто така, погрижете се да останете мотивирани. Мотивацијата е еден од најважните фактори за одржување на надежта за вашатабрак.

И, се разбира, погрижете се да бидете зафатени! Не дозволувајте да бидете обземени од тага.

Трпението е исто така многу суштинско за да се задржи надежта за вашиот брак. Затоа што, ако не сте трпеливи, може да биде лесно да се откажете целосно.

На крај, но не и најмалку важно, сметајте на поддршката од вашето семејство и пријателите. Тие ќе ви помогнат да ја задржите надежта за вашиот брак.

Кога да се откажете од разделбата?

Иако сите знаци може да укажуваат на надеж во вашиот брак, важно е да знаете кога да се откажете од разделување. Како и со повеќето работи во животот, на ова прашање нема лесен одговор. Сè зависи од вас и како ќе се чувствувате за тоа.

Но, една важна работа што вреди да се спомене е дека ако вашиот брак не се одвивал добро во изминатите неколку години, а вашиот маж или жена не се грижат за да ги подобрите работите, тогаш можеби нема да вреди да се вратите на некаков вид меѓусебни односи.

Исто така, постојат одредени знаци кои можат да ви кажат да се откажете од идејата за помирување. Работите како физичкото насилство не се добри за вашето здравје или за вашата врска со вашиот маж или жена.

Исто така, ако вашиот маж или жена се многу контролирани, тогаш можеби ќе сакате да ја преиспитате повторното здружување. Гледате, ако сте контролирани од вашиот партнер ќе ви биде навистина тешко да ја задржите надежта во вашиот брак.

Ако вакви работи ви се случуваат вам и/или на некој одвие, тогаш силно предлагам да повикате професионалец и да го повикате да ви помогне да разговарате за тој проблем и да се обидете да се вратите на вистинскиот пат.

Која е просечната должина на разделбата пред помирувањето во бракот?

Тоа е многу важно прашање! Како така?

Затоа што ако знаете колку време просечниот пар поминува разделени пред помирувањето, тогаш ќе знаете што да очекувате и кога да се откажете од идејата повторно да се соберат заедно.

На пример, ако вашиот маж или жена веќе долго време ги нема и нема знаци кои сугерираат дека тие ќе се вратат наскоро, тогаш можеби ќе се откажете од помирувањето и ќе видите што друго нуди животот.

Статистички гледано, просечната разделба на брачната двојка пред помирувањето е помеѓу 6 и 8 месеци.

Сега, не паничете ако вие и вашиот сопружник сте подолго разделени! Ова не мора да значи дека повеќе нема надеж за вашиот брак. Секоја личност има свое темпо кога станува збор за донесување одлуки, сфаќање на нештата и напредок.

За сите овие работи е потребно време, а ако вие и вашиот сопружник сте сериозни да ги направите работите да функционираат, тогаш не Не треба да се брза.

Има надеж за вашиот брак. Што сега?

Се надеваме, досега сте добиле подобра идеја за позитивните знаци за време на разделбата, дека има надеж за вашиот брак.

Но, ако стесè уште не сте сигурни како да ги решите вашите брачни проблеми, би препорачал да го погледнете ова одлично видео од експертот за брак Бред Браунинг.

Тој работеше со илјадници парови за да им помогне да ги помират своите разлики.

0>Од неверство до недостаток на комуникација, Бред ве опфатил со вообичаените (и необични) прашања што се појавуваат во повеќето бракови.

Значи, ако сè уште не сте подготвени да се откажете од вашите, кликнете на линкот подолу и проверете ги неговите вредни совети.

Еве пак линк до неговото бесплатно видео.

страста сè уште гори на двете страни, тогаш ова е многу добар знак дека можеби има надеж за вашиот брак.

2) Знаете точно што треба да се поправи во вашиот брак

Работите не се секогаш совршено јасни за време на разделбата. Можеби не знаете со сигурност што треба да се направи или како ќе изгледа иднината штом ќе заврши.

Но, ако можете прецизно да ги одредите причините зошто вашиот брак тргна надолу - ако можете да сфатите што е вашиот партнер згрешивте и што сте згрешиле – тогаш сте на многу подобро место од повеќето парови кои се уште се заедно, но целосно не се свесни за двете ваши прашања.

Да бидам поконкретен, ако точно знаете што треба да се промените и на кои области треба да работите, тоа е позитивен знак дека може да има надеж за вашиот брак.

Се разбира, вашиот партнер исто така мора да биде свесен за тоа.

Но, што ако имате проблем да разберете што треба да се поправи во вашиот брак?

Дозволете ми да го споделам моето искуство.

Секогаш кога се борев да ги решам проблемите во мојата врска, најдов веб-страница наречена Херој на односите. За среќа, тоа беше местото каде што го најдов овој специјален тренер кој помогна да се свртат работите за мене. Верувам дека тие се совршено поставени за да ви помогнат и со вашата разделба.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да ги проверите.

3) Не сте престанале да комуницирате еден со друг

Комуникацијата е еден од најважните аспекти на бракот.

И тоа важи и за позитивните и за негативните форми на комуникација: зборување за вашите проблеми и всушност слушање што има да ви каже партнерот.

Најдобар пример за ова е кога можете да седнете заедно, и да бидете мирни и прибрани, и да разговарате за прашањата што ги имате. се соочувате еден со друг – дури и ако ви е тешко да се договорите за некои работи, барем се обидувате да ги решите како тим наместо да размислувате за нив одделно.

И ако сè уште сте да комуницирате едни со други, понекогаш дури и да разговарате за работи кои се мали и неважни само за да ги одржувате линиите на комуникација отворени - тоа е многу добар знак дека може да има надеж за вашиот брак.

4) Вие двајца работите за простувањето еден на друг

Простувањето е многу важен аспект со кој се борат многу парови.

Исто така види: „Не знам што сакам“ - Што значи кога се чувствуваш вака

Ако поминувате низ период на разделба, невозможно е да продолжите напред без да дозволите некои работи да одат. – без да му простите на партнерот за неправдата што ви ја направил.

Значи, ако се обидувате да си простите еден на друг, тогаш тоа е дефинитивно многу добар знак дека сè уште има надеж за вашиот брак. Затоа што тоа значи дека и двајцата сте спремни да се обидете да ги поправите работите меѓу секојдруго.

Исто така, ако сè уште се обидувате да си простите еден на друг, тоа е уште подобар знак дека има надеж за вашиот брак отколку ако воопшто не се обидувавте.

5) Вие и вашиот сопружник ви недостигаат

Сакате да знаете уште еден позитивен знак дека може да има надеж за вашиот брак?

Вам двајцата ви недостигате еден со друг!

Иако разделбата може да биде многу тежок период во бракот, може да биде трогателно да се знае дека и двајцата ви недостасува и копнеете по времето кога бевте заедно.

Чувството да ви недостасува личноста што ја сакате dearly е едно од најмоќните чувства на светот... и може да ви помогне да продолжите кога вашата врска има потреба од зајакнување.

6) Се обидувате да ги решите вашите проблеми како тим

Никогаш не потценувајте колку е важно двете вклучени страни да разберат што им треба една на друга кога се обидуваат да ги решат тешките проблеми!

И, ако и двајцата имаат добра идеја за тоа што не е во ред, тогаш поверојатно е дека да пронајдете решение кое функционира за двајцата.

Што точно значи ова?

Ова значи дека ако можете да се обидете да ги решавате проблемите како тим, тогаш тоа е многу добар знак дека сè уште има надеж за вашиот брак.

Колку сте порешителни да работите на прашањата во вашиот брак, толку подобро. И колку повеќе сте спремни да вложите напор за да ги подобрите работите, толку поголеми се вашите шанси за успехсе зголеми.

7) Се обидувате да избегнете да паднете на забава за сожалување

Дали знаете што е најлошото нешто што можете да го направите кога поминувате низ разделба?

Да се ​​биде премногу драматично и плаче за секоја ситница што не е во ред со вашиот брак.

Наместо да се обидувате да ги решите вашите проблеми, вие само го влошувате тоа за себе и за вашиот сопружник. И не ме сфаќајте погрешно - дозволено ви е да се сожалувате кога работите стануваат тешки. Секој има право да се чувствува лошо, тажно и депресивно понекогаш, особено кога нивните животи се распаѓаат.

Но, ако поминувате низ разделба поради лошото однесување на вашиот сопружник или само затоа што сте во сериозна кавга, тогаш е многу важно да не ги влошувате сопствените проблеми со плачење за се што не е во ред со вашиот брак.

Значи, ако сте обидувајќи се да избегнете да поминете низ забава за сожалување и да плачете за сè што не е во ред со вашиот брак, тогаш тоа е многу добар знак дека може да има надеж за вашиот брак.

Истото важи и за вашиот партнер.

8) Го одложувате целиот свој гнев

Очигледно, невозможно е да не се чувствувате лути кога поминувате низ период на разделба. Но, ако само дозволите гневот да ве проголта и да ја влошите ситуацијата - добро, тогаш тоа никому не му помага.

Значи, ако го оставате вашиот гнев настрана и се обидувате да размислите за работите штоби можеле да направат за да ја подобрат ситуацијата, тогаш тоа е многу добар знак дека сè уште има надеж за вашиот брак.

Но, дали вашиот сопружник го прави истото?

Ако го ставате вашиот гнев настрана и се обидуваш да ги подобриш работите, но твојот брачен другар е сè уште лут и вознемирен - тогаш тоа не е навистина добар знак.

Сепак, знам одличен начин да го отстраните целиот ваш гнев за време на разделбата и да се фокусирате на самиот себе.

Верувале или не, фокусирањето на односот што го имате со себе е клучно решение за разделбата.

За ова дознав од познатиот шаман Руда Ианде. Тој ме научи да гледам низ лагите што си ги кажуваме за љубовта и да станам вистински овластен.

Како што Руда објаснува во ова бесплатно видео , љубовта не е она што многумина од нас мислат дека е. Всушност, многумина од нас всушност се самосаботираат во нашите љубовни животи без да го сфатат тоа!

Премногу често паѓаме во козависни улоги на спасител и жртва за да се обидеме да го „поправиме“ нашиот партнер, за да завршиме во мизерна, горчлива рутина.

Но, учењата на Руда ми покажаа сосема нова перспектива.

Ако завршивте со незадоволителни состаноци, празни врски, фрустрирачки врски и ако вашите надежи постојано се уриваат, тогаш ова е порака што треба да ја слушнете.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

9) Вие и вашиот сопруг/сопруга не сте биле разделени долго време

Кога разделбата не траедолго време, тоа е добар знак. Зошто? Бидејќи колку помалку време вие ​​и вашиот сопружник поминувате одвоени еден од друг, толку повеќе имате шанси да ги натерате работите да функционираат меѓу вас.

Иако е во ред да не разговарате или да се гледате некое време, тоа не е во ред за тоа да стане предолго.

Причината? Затоа што кога поминувате премногу време одвоени еден од друг, вашите чувства на љубов и привлечност кон вашиот сопружник почнуваат да бледнеат.

А кога тие чувства ќе исчезнат, многу е тешко да ги натерате работите повторно да функционираат меѓу вас.

10) Забележувате позитивни промени еден во друг

Дали вашиот сопруг/сопруга се подобрил на некој начин по разделбата?

Дали некој од проблемите со кои се соочувавте пред да бидат решени? Дали и двајцата правите позитивни промени воопшто?

Ако е така, тогаш тоа е многу добар знак дека може да има надеж за вашиот брак. Бидејќи растењето, учењето и менувањето како поединци е она што им помага на односите да растат и да се развијат во нешто подобро од порано.

11) Вие и вашиот сопружник сè уште се гледате

Кога брачната двојка ќе одлучи да се разделуваат, честопати ги прекинуваат сите контакти еден со друг. Тие одлучуваат да се држат настрана еден од друг и да не прават ништо што би можело повторно да ги зголеми нивните чувства на љубов и наклонетост еден кон друг.

Но, ако се обидувате да го видите вашиот сопружник и тој го прави истото, тоа е уште еден знак за кој може да има надежвашиот брак.

Како тоа? Кога воспоставувате контакт и се обидувате да се видите, всушност ги подобрувате вашите шанси повторно да ги натерате работите да функционираат меѓу вас.

12) Вие двајца сакате да се потсетувате на убавите времиња

Зошто е ова добар знак? Дали носталгијата е добар знак?

Да се ​​биде носталгичен е навистина добар знак затоа што е многу обесхрабрувачки да се избере да се држите подалеку еден од друг долго време. И тоа е особено обесхрабрувачки кога тие моменти на одвоеност се исполнети со лоши спомени и искушенија на разделба.

Но, ако сè уште се потсетувате на добрите времиња што сте ги поминувале заедно, тогаш тоа е многу добар знак дека можеби има надеж за вашиот брак.

Да се ​​сеќавате на она што сте го доживеале како двојка претходно и што ве правело среќни и што веројатно ве здружило на прво место е важен фактор што помага да се одржи љубов и наклонетост што ги имате еден за друг.

13) Вашиот сопруг/сопруга отворено зборува за нивните чувства

Ајде да се соочиме со тоа:

Разговорот за нивните чувства не е баш лесно за многу луѓе. Но, особено кога станува збор за барање за помирување, вашиот сопружник треба да биде подготвен да го стори тоа.

Значи, ако вашиот маж или жена се отворени за нивните чувства и не се плашат да побараат помирување, тогаш тоа е уште еден многу добар знак дека може да има надеж за вашиот брак.

Сепак, ако дури и тие не го прават тоаразговарајте за враќање заедно, сепак е важно да знаете што чувствуваат, нели?

Значи, ако разговараат со вас за нивните чувства за тоа што се случило меѓу вас двајцата, тоа е уште еден многу добар знак дека сè уште има надеж за вашиот брак.

14) И двајцата сте подготвени да преземете одредени одговорности

Во бракот, паровите преземаат многу одговорности - и големи и мали . Тие мора да се грижат еден за друг, да се грижат за својот дом, децата и многу повеќе.

Ако овие обврски не биле исполнети пред разделбата, тогаш зборувањето за нив за време на разделбата е добра работа.

Значи, ако и вие и вашиот маж или жена сте подготвени да разговарате за преземање одговорност за некои од овие работи, па дури и ги преземате, тогаш тоа е уште еден многу добар знак дека сè уште може да има надеж за вашиот брак .

15) Вие и вашиот сопруг/сопруга ја допревте темата за границите

Уште еден знак на надеж за помирување? Поставување граници.

Бидејќи вие и вашиот сопруг/сопруга сте спремни да разговарате и да поставите граници, тогаш тоа значи дека и двајцата сте подготвени повторно да работите заедно и да вложите напори потребни за да останете среќни и љубезни пар.

Значи, ако двајцата разговаравте за границите, или дури поставувате граници во моментов, тогаш тоа е уште еден многу добар знак дека сè уште може да има надеж за
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.