Како да ги натерате луѓето да го прават она што го сакате: 17 психолошки трикови

Како да ги натерате луѓето да го прават она што го сакате: 17 психолошки трикови
Billy Crawford

Постојат многу начини да ги натерате луѓето да го прават она што го сакате - без тие дури и да сфатат дека сте ги убедиле.

Без разлика дали сакате на луѓето да им се допаѓате, да се согласат со вас или да ги купат вашите производи, користете ги овие совети за да се чувствувате помоќни во вашите секојдневни интеракции.

Еве како ќе ги натерате луѓето да го прават она што го сакате. Прво, ќе започнеме со 5 принципи за да ги натераме луѓето да го прават она што го сакате – потоа ќе ви покажеме 12 психолошки трикови што можете да ги користите во поспецифични ситуации.

5 принципи за да ги натерате луѓето да прави што сакаш

1) Бидете однапред заинтересирани зошто ви е потребна помош на прво место

Нема точка во тепање околу грмушка кога станува збор за барање помош.

Еден лесен начин да се идентификуваат луѓето кои можат да ви помогнат е редовно да зборувате за вашите цели и што ви треба за да стигнете до нив.

Не го правиме ова доволно, нели? Не ги кажуваме работите што ги сакаме гласно.

Како некој би требало да знае дека може да ни помогне ако никогаш не му кажеме што ни треба?

Ако сакате нечија помош, побарај го. И не заборавајте да им кажете зошто точно ја сакате нивната помош и зошто таа ќе биде влијателна и важна за она што се обидувате да го направите. Малку ласкање може многу да помогне.

2) Откријте што можете да направите за да му помогнете на личноста што ја барате помош од

Кога барате нечија помош, задолжително спомнете дека сакате да возвратите на услугатана великодушноста.

Не правете грешка: ако некој може да ви помогне, веројатно постои начин на кој можете да му помогнете. И, сосема е можно тие да се премногу срамежливи или исплашени за да побараат ваша помош.

Направете си услуга и ним и понудете им да им помогнете.

Прашајте што им треба, што се тие се борат со, и како тие ги гледаат вашите вештини, знаења и способности како нешто што може да им помогне да стигнат до нивните цели.

Сите ние постигнуваме повеќе кога работиме заедно.

3) Бидете познати како личноста која праќа подарок за да се заблагодари за помошта

Ако ви е удобно да контактирате со луѓето кои бараат помош, задолжително испратете им Ви благодариме подарок или подарок откако ќе ја добиете потребната помош.

Без разлика дали ви треба врска или вовед, дополнително движење на раката или нова перспектива на статијата што ја пишувате, ако побарате некого за помош тоа ги оддалечува од она што го прават за да се фокусираат на она што го правите, испратете им нешто за да им се заблагодарите.

Не треба да испраќате цвеќе или чоколадо секој пат – или воопшто! Можете да испратите кратка белешка за благодарност што ја испраќате по пошта. Луѓето сè уште ја сакаат поштата.

4) Обидете се со поинаков пристап

Ако сте ја работеле работата за да се обидете да ја добиете потребната помош и таа не функционира, време е да пробате поинаков пристап.

Најдете некој да ви биде шампион на идејата и ангажирајте го да го рашири зборот за она што го правите.

Несекогаш мора директно да побарате помош секогаш кога ви треба нешто. Може да го ставите на платформата за социјални медиуми што најмногу ја користите и да видите дали некој гризе.

Можете да испратите е-пошта до вашите контакти и да побарате помош на тој начин.

Можеби Ќе поканам некого на кафе и ќе му го одберам мозокот за тоа со кого би можел да разговараш понатаму. Различни пристапи даваат различни резултати. Не се откажувајте.

5) Бидете присутни и одговарајте

Без оглед на тоа како ќе одлучите да побарате помош што ви треба, погрижете се да бидете искрени и отворени за саканиот резултат.

Покрај тоа, погрижете се да внимавате на личноста додека ја прашувате. Звучи лудо дури и да го сугерираме тоа, знаеме, но ако телефонот ви заѕвони за време на разговорот, не одговарајте.

Посветете ѝ го вниманието и посветеноста на личноста што би сакале да ги пружи кога ви дава помош бараат. Тоа е здрав разум и едноставно непристојно да се прави поинаку.

Ако седите таму и размислувате како да ја подигнете вашата идеја, бизнис, цел или учење на следното ниво, побарајте помош за да стигнете таму.

Дури и најуспешните луѓе во светот најмуваат луѓе да им помогнат. Тренерите, менторите и советниците не се само за богатите и славните: секој треба да има кому да му се обрати кога му треба помош или насока.

Дознајте кои ќе бидат тие луѓе за вас и почнете од таму следниот пат ви треба помош за да стигнете доследната фаза на проект или цел.

12 психолошки трикови за да ги натерате луѓето да го прават она што го сакате

1) Ножици за карпи за хартија

Ако сакате да победувате секој пат со ножици за карпеста хартија, тогаш прашајте некого прашање пред да ја започнете играта. Ако прашате, тогаш веднаш започнете со пеењето „камења, хартија, ножици“, тие речиси секогаш дефанзивно ќе фрлаат ножици.

2) Пронаоѓач на патишта

Ако сакате да расчистите преполно метро, ​​улица или нешто слично, потоа насочете ги очите кон патеката по која сакате да одите и гледајте како толпата ја следи. Толпата обично гледа во очите на другите луѓе за да донесе одлука по кој пат да одат.

3) Натерајте ги вашите деца да јадат брокула како бонбони

Тешка работа е да ги натерате децата да јадат брокула или брисел никнува. Еве како можете да ги измамите да јадат брокула. Наместо да барате од нив да јадат брокула, обидете се да им дадете избор помеѓу 2 стебленца и 5 стебленца брокула. Тие ќе изберат најмал број и на крајот ќе јадат брокула.

4) Станете прифатливи веднаш

Еве како можете да ги убедите другите да се согласат со вас. Климајте со главата секогаш кога поставувате прашање. Ова ќе ја натера личноста да верува дека се согласува со вашите зборови и на крајот се согласува со вас.

5) Информативен магнет

Сакате да извлечете нешто од некоја личност? Поставете му/неа прашање, молчете неколку секунди и одржувајте контакт со очите. Оваавтоматски ќе го натера другиот да зборува и ќе ги открие сите потребни информации.

6) Соочете се со вашиот непријател

Ако мислите дека некој ќе ве изговори лошо на состанок или групна ситуација, седи до таа личност. Исклучително е непријатно да зборуваш лошо за некого и да бидеш агресивен кога е толку блиску. Ова ќе спречи личноста да стане помалку агресивна и навредлива бидејќи седи блиску до вас.

7) Кондиционер за разговор

Можете да се забавувате навистина со овој трик. Кога разговарате со некого, изберете збор што го кажал друго лице.

Секогаш кога ќе го употреби тој збор или нешто блиско до него, едноставно понудете му потврда, климање со главата или насмевка. Направете го ова и гледајте како личноста го повторува зборот секој пат.

8) Изградете привлечност

Ако сакате некој да ви се допадне, внимавајте да ги загреете рацете и пред да се ракувате со таа личност. Топлите раце прават да изгледате доверливи, покани и пријателски расположени. Исто така, следете го ова имитирајќи го држењето и постапките на другата личност. Тоа ќе направи да изгледа дека вие двајцата добро се вклопувате еден за друг.

9) Детектор за демнење

Дали се чувствувате како некој да ве набљудува? Следете ја оваа едноставна техника. Зевајте и погледнете ја следната личност. Ако и тие зеваат, тогаш ве гледале како зевањето е заразно.

Исто така види: Зошто луѓето се толку себични? 16 големи причини

10) The Earworm Destroyer

Нека ви заглави песна во главата што сакате да јазаборави? Според ефектот Зејгарник, вашите умови имаат тенденција да размислуваат за незавршени работи, па размислувањето за крајот на песната ќе го затвори циклусот и ќе ви овозможи да ја извадите песната од вашата глава.

11) Разговор и Carry

Ако сакате некој да носи нешто ваше, како вашите книги, тогаш направете го ова. Продолжете да зборувате додека им ги предавате вашите книги. Личноста ќе ги носи вашите работи, несвесно.

12) Водич за татковците

Ако сте еден од поединците кои луѓето не ги сфаќаат сериозно и сакате да го прават тоа, тогаш пробајте го ова супер забавен трик за да ги натерате да го направат токму тоа. Кажи им дека каков и да е совет што го даваш е она што го рекол татко ти. Луѓето имаат тенденција да им веруваат на советите што ги нудат татковците.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

Исто така види: 15 работи што треба да ги знаете за запознавање со премногу размислувач (комплетна листа)Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.