Лажни наспроти вистински луѓе: 14 начини да ја забележите разликата

Лажни наспроти вистински луѓе: 14 начини да ја забележите разликата
Billy Crawford

Содржина

Дали се прашувате како да препознаете дали некој е вистински или лажен?

Не е секогаш лесно, а вистината е дека некои лажни луѓе се добри во криењето на нивните вистински бои.

Но ако знаете што да барате, можете да откриете кој е вистински и кој само ве носи на возење.

Еве како да препознаете дали некој е вистински или лажен

Лажни луѓе и вистински луѓе може да изгледаат исто на површината, но одоздола не се ништо слично.

Клучната разлика е искреноста.

Лажните луѓе можеби се однесуваат убаво, но тие едноставно прават тоа да се добие нешто или да се манипулира. Нивните зборови можеби звучат прекрасно, но тие само го кажуваат тоа за да ве подмачкаат или да добијат нешто.

Вистинските луѓе не се обидуваат да манипулираат со луѓето и ако кажат нешто, го мислат. Тие им помагаат на луѓето затоа што можат, а не да добијат нешто од тоа.

Разликата не може да биде поголема.

Дали тие се „лажни убави“ или навистина убави?

Некои од најголемите лични паразити таму се лажни фини луѓе. Тие се завршени, но може да биде тешко да се забележат.

Значи, пред да погледнеме како да откриеме кој е вистински, ајде да погледнеме како да ги отстраниме лажните убави луѓе.

Како што е Psych2Go објаснува во ова видео за 10 знаци дека сте лажни убави:

„Обично постои причина зошто лажните убави луѓе се однесуваат толку љубезни и внимателни.

Во повеќето случаи, тоа е затоа што тие сакаат нешто од вас. Ова можеби не е веднашда бидеме еднострани, многу боли.

Многу студии покажуваат дека кога имаме лоши односи страда нашата ментална и физичка благосостојба.

Ако вашите односи се шупливи, можете да почнете да се чувствуваш прилично шупливо.

Размисли на тоа вака:

Имаш дупната гума, но ниту еден од твоите 20 пријатели нема да ти помогне;

Наспроти, ти дупната гума и еден од твоите двајца блиски пријатели доаѓа веднаш штом може да помогне.

Неколку вистински пријатели вредат многу повеќе од стотина лажни пријатели.

Еве како да се справите со лажни луѓе

Лажните луѓе можат да направат да се чувствувате преморени и депресивни. Тие ги влечат вашите конци и ве искористуваат.

Ако имате било каков проблем со поставувањето граници, тие ќе ја искористат таа слабост.

Исто така види: Како да го натерате да ве посака назад кога има девојка

Затоа е толку важно да ја сфатите вашата лична моќ.

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да го најдете задоволството и исполнувањето што ги барате.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во неговото одлично бесплатно видео, Рудаобјаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот и да најдете радост и љубов.

Затоа, ако сакате да изградите подобар однос со себе, отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете ја страста во срцето на сè што правите , започнете сега со проверка на неговиот вистински совет.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

10 сигурни однесувања кои покажуваат дека некој е лажна личност

Покрај 7-те знаци за лажни луѓе погоре, овие 10 знаци сигурно ќе ви кажат дали имате работа со лажна личност .

Исто така види: 5 духовни значења кога не можете да дишете

На крајот на краиштата, понекогаш луѓето едноставно минуваат низ груба закрпа. Но, ако тие редовно се занимаваат со овие однесувања, треба да се воздржите.

Ако повеќе од половина од нив се точни, тогаш оваа личност не е автентична.

1) Тие се секогаш се фалат

Лажните луѓе се фалат секој втор пат кога ќе ја отворат устата.

Тие се ѕвезда на нивното мало шоу и најмногу на што можете да се надевате е придружната улога.

Тие навистина не се грижат за другите и ќе ги украдат кредитите без срам.

Плус, нивното фалење станува супер досадно и срамно.

2) Тие ве збунуваат

Лажните луѓе ги гледаат оние околу нив како средства за постигнување на целта.

Без разлика дали станува збор за романтичен партнер, пријател или дури член на семејството, тие ќе ги притиснат конците на луѓето за да ги манипулираат и да го добијат она што го сакаат.

Тие често користат емоционална уцена и гасење за да направатова.

Тие, исто така, ќе скокаат на бендот на контроверзни прашања понекогаш за да натрупаат некого како дел од толпата и да го вратат во ќош.

Лажните луѓе се насилници.

3) Нивните емоции се заморени

Емоциите се важен дел од животот. Иако тие можат да станат неуредни, изразувањето на нашите емоции е дел од начинот на кој се поврзуваме и се поврзуваме како човечки суштества.

Вистинските емоции на лажните луѓе се закопани некаде длабоко под површината.

Емоциите што ги изразуваат обично не се реални, затоа што нивните вистински чувства се целосно потиснати.

Тажно е да се биде во близина на некој кој е избран да ги поттисне нивните чувства и ништо добро не може да дојде од тоа.

4) Тие остро ве осудуваат

Има време и место за брутална искреност, а тоа може да биде корисно.

Но, лажните луѓе ве осудуваат од сосема друга причина. Тие го прават тоа за да добијат моќ над вас.

Без разлика дали критикуваат како се облекувате или го омаловажуваат вашето работно потекло, тие ќе најдат нешто да изберат што ќе ги натера да се чувствуваат супериорни и ќе ве доведе во положба на потчинување.

Ако им дозволите да го прават тоа, тогаш токсичното однесување само ќе расте.

5) Тие имаат повредена смисла за хумор

Лажните луѓе го користат хуморот како оружје. Тие ќе ги прикријат строгите проценки и исмејувањето како „само шега“.

Целта е да ја подигнат сопствената самодоверба и да ве срушат.

Тие сакаат луѓето да се чувствуваат како да имаат право да се биденад нив, а хуморот е еден начин да се покаже дека се супериорни.

Тоа е тажно и навистина не е смешно.

6) Тие секогаш се во флукс

Лажните луѓе се спротивно на конзистентните. Тие секогаш работат на некој нов проект или визија што ќе биде следната голема работа.

Исто како што тие му ветуваат на светот и не испорачуваат ништо, тие постојано се бунат во сопствената глава но ништо не доаѓа од тоа.

Причината е што нивниот пристап кон животот е само зборување и без акција. сопствениот живот и планови.

7) Тие не учат од своите грешки

Лажните луѓе обично имаат наратив на жртва каде животот ги повредил и тие се невини.

Поради оваа причина, сите грешки што ги прават се туѓа вина или барем се разбирливи и простливи.

Тие нема да преземат одговорност за она што го прават погрешно и ќе очекуваат некој друг да ги расчисти парчињата.

Омилена тактика е и пуштањето гас, со цел да се укаже на блиските за она што не е во ред и да се тврди дека треба да ја сносат вината.

8) Тие очекуваат од вас да им бидете роб

Лажните луѓе сакаат светот да настапува за нив како танцувачка марионета.

Тие имаат големи очекувања за тоа што им должи животот и како треба да испадне.

Ако не т, почнуваат да покажуваат со прст кон оние блиски донив и манипулираат со секој што можат за да ја постигнат нивната цел.

Поради оваа причина, тие може да бидат брутално манипулативни и изгледаат како да гледаат низ вас кога разговараат со вас.

Ужасната вистина е дека не не те гледам како личност, само средство за постигнување цел.

9) Тие секогаш треба да бидат лидери и да добијат признание

Лажните луѓе го крадат центарот на вниманието секогаш кога е можно.

И тие немаат грижа за тоа.

Може да се извинат и да се преправаат дека се срамат од своето однесување, но лесно ќе се види дека не го мислат тоа.

Особено кога ќе го направат тоа повторно.

На работа, во врски, меѓу пријатели, лажната личност кружи како мршојадец, краде кредити, ги гледа достигнувањата на другите и бара признание дури и кога тие не направиле ништо.

Тие се драма кралици кои се досадни по ѓаволите.

10) Сакаат почит, но не и даваат

Најголемиот знак на лажни луѓе е тоа што не Не ги почитувајте вашите граници.

Ако имаат потреба, тие ќе се појават и ќе бараат да одговорите. Тие едноставно не ве почитуваат воопшто.

Но, тие самите очекуваат да бидат третирани како кралски членови и да се почитуваат сите нивни граници.

Тие одбиваат да ја научат најфундаменталната лекција од животот: вие добивај почит кога оддаваш почит.

Зошто има толку многу лажни луѓе?

Се чини дека деновиве има многу повеќе лажни луѓе од кога било.

СоцијалниМедиумите и културата на кликање создадоа многу курви за внимание кои користат луѓе.

Само слава е да привлече внимание и да генерира кликови од драма и контроверзии, па затоа во основа е почва за лажно однесување.

Кога ќе се обратите на интернет за да престанете да се чувствувате осамени, понекогаш може да завршите само да се чувствувате уште полошо од порано.

За жал, лажните луѓе не ја научиле лекцијата и се закачени на секаков вид внимание и достигнувања што им дава краткотрајно чувство за вредност и цел.

Како што Ел пишува во Заборавајќи ги бајките:

„Тие се впиваат во себе, размислуваат за себе повеќе од тие мислат за вас.

Тоа е како да мислат дека се над вас.

Вистината е дека внатре, тие не се чувствуваат одлично за себе. Затоа тие имаат таква фасада, затоа не можат да бидат оригинални или вистинити.“

Зошто луѓето се однесуваат лажно?

Луѓето се однесуваат лажно затоа што:

  • Тие се длабоко во себе несреќни
  • Тие се чувствуваат како срања за себе
  • Тие сакаат внимание и признание што им недостасувало додека растеле
  • Тие веруваат дека контролирањето на другите ќе ги подобри нивните живот
  • Тие се чувствуваат жртви и веруваат дека животот и луѓето им „должат“

Сите понекогаш се лажни

Вистината е дека секој понекогаш се однесува лажно.

Линијата на поделба доаѓа кога ќе сретнете или познавате некој што е лажен речиси цело време.

Како што горенаведените знаци покажуваат какода се каже дали некој е вистински или лажен шоу, постојат секакви токсични однесувања кои навистина можат да ви го уништат животот ако им дозволите.

Автентичноста, од друга страна, не е да се биде совршена личност, туку само за да се биде реален.

Понекогаш грдата вистина и неуредната реалност е подобра од лакираната лажна насмевка. Вистинското пријателство и љубов не започнуваат со лажни насмевки, тие започнуваат со вистински разговори и поврзување.

Затоа автентичноста е толку клучна за да се пронајдеме себеси и вистински да се поврземе со другите во животот.

Да се ​​биде оригиналот привлекува вистински луѓе кон вас

Кога станува збор за одвојување на лажното од вистинското, може да биде тешко. Дури и кога сте сигурни дека имате работа со лажна личност, може да почувствувате сочувство или да верувате дека треба само да го следите нивното тажно однесување.

Но, факт е дека лажните луѓе напредуваат од оние кои имаат проблеми поставувајќи граници.

Спротивно на тоа, кога сте доследни на себе и на своите граници, привлекувате други вистински луѓе кои исто така се верни на себе.

Како што вели Руда Ианде, потрагата по автентичност бара дека „ги чувствувате вашите емоции без отпор, му верувате на вашиот инстинкт и го цените вашето тело.

Тогаш можете да се втемелете во вашата основна природа и да течете со животот што постои во вас“.

Животот исто така краток за трошење на лажни луѓе. Бидете автентични и изразете кои сте навистина: време е зареволуција на автентични луѓе.

очигледно, но на крајот тие ќе започнат полека, насочувајќи го разговорот кон нивните потреби и желби.

Обично, тие ќе ве замолат да направите нешто или ќе откриете дека имате нешто што тие сакаат>

Постојат голем број други знаци на кои треба да внимавате меѓу лажните добри луѓе кои ги прават опасност за вашето здравје и значително ја трошат вашата енергија.

Еве 7 надворешни особини на лажни убави луѓе кој треба да го избегнувате по секоја цена.

7 начини како да препознаете дали некој е вистински или лажен

1) Тие ги наведуваат луѓето со слатки лаги

Лажните луѓе имаат тенденција да бидат угодници на главните луѓе. Тие сакаат да ги направат сите среќни за да го добијат она што го сакаат.

Длабоко во себе, не им е грижа. Но, однадвор тие ќе ги кажат сите правилни работи и ќе ги проверат сите правилни полиња.

Крајниот резултат е дека на крајот водат многу луѓе во врските, кариерата и на секој друг начин.

Кога тоа ќе се случи, ќе се чувствувате исцрпени и фрустрирани.

„Забележете како се чувствувате кога сте со оваа личност и потоа. Дали те исцрпуваат?“ ја прашува писателката за духовност Сара Реган.

Ако одговорот е да, веројатно си имаш работа со некој кој е полн со с*т.

2) Тие постојано ги откажуваат плановите

Еден од најголемите начини како да препознаете дали некој е вистински или лажен е да внимавате дали го држи зборот.

Лажните луѓе постојано откажуваат. Без разлика дали те поканија или обратно,немаат срам да откажат во последен момент.

Тие ве третираат како резервна опција или ве отфрлаат штом нема ништо во тоа за нив.

Резултатот е дека се чувствувате искористени , ниска вредност и збунет. Затоа лажните луѓе се толку штетни за вашата благосостојба.

„Лажните луѓе се токсични и немаат долг рок на траење, но можат да ви направат значителна штета во тој краток период, па оттука тие треба да се исчистат на време“, советува Девика Малик.

3) Обожаваат да шират гласини и озборувања

Гласините и озборувањата се кочански маски за лажните луѓе. Тоа е практично нивната избрана валута.

Тие тргуваат со драма и гласини и сакаат да се потсмеваат и да ги навредуваат луѓето зад нивниот грб зборувајќи за збрканите работи што се случуваат со другите луѓе.

Запомнете дека она што тие можат да им прават на другите, ќе ви прават и вам. Всушност, тие веројатно веќе се.

Нивните патетични обиди да го надујат сопственото его и да уживаат во туѓите несреќи не се нешто во кое сакате да учествувате.

Како Спарен живот пишува:

„Лажните луѓе може да споделуваат приказни во кои глумат како жртва, а „злобниот друг“ најчесто го глуми негативецот.

Запомнете дека ако некој сака да озборува со ти, тие ќе те озборуваат.“

4) Тие се однесуваат убаво цело време дури и кога се налутени

Истинските луѓе имаат лоши денови и не се однесуваат секогаш како парагон надоблест.

Лажните луѓе имаат насмевка и никогаш не признаваат кога се вознемирени. Тие само пасивно-агресивно ве саботираат и ве намалуваат додека се преправаат дека добро им оди.

Вистината е дека сите понекогаш се вознемируваат или губат нерви.

Луѓето кои никогаш не го прават тоа може да изгледаат одлични однадвор, но тие се лажни.

Сета таа лажна убавина лесно може да се претвори во агресивен токсичен отров зад затворени врати, затоа внимавајте на секој кој е премногу совршен однадвор.

Ајде да се соочиме со тоа:

Многу од нас можат да паднат во оваа шема дури и како вистински луѓе.

Многу модерни општества го ценат тоа да биде учтиво и убаво дури и кога сакате да го запалите светот...

Но, ако не најдете начин да го изразите своето автентично јас, на крајот ќе изгорите во лажна, насмеана лушпа...

Кога станува збор за вашето лично духовно патување, кое токсични навики и лажни дали несвесно сте ги собрале атрибутите?

Дали е потребата да се биде позитивен цело време? Дали е тоа чувство на супериорност над оние на кои им недостига духовна свест?

Додека се истражува ова моќно бесплатно видео од шаманот Руда Ианде, постои ефикасен начин да се отстранат обесхрабрувачките духовни верувања кои нè заробуваат и не искушуваат бидете лажни за да добиете одобрување.

Ако ние сме подготвени да бидеме радикално искрени и да се соочиме со себе на вистински начин.

5) Тие се наоколу само кога им треба нештоод вас

Во одреден момент, сите ние имаме груби закрпи. Тоа е местото каде што е убаво да се знае дека можеме да се потпреме на нашите пријатели и да им веруваме на оние што ни се блиски.

Но, лажна личност нема никаде да се најде.

Кога тие сакаа ваша помош да најдат работа со еден твој пријател, сите тие се насмеани и испраќаат пораки по една милја во минута.

Но, сега кога имате проблем или дури ви треба само движење на раката? Тие се откажаа од мапата.

„Актите на исчезнување се вообичаени меѓу лажните луѓе“, пишува Лахлан Браун во Hack Spirit.

„Тие се дружат кога ќе го добијат она што им треба од вас, но во моментот кога ќе ви треба нешто од нив, тие се ослободуваат со кауција.“

6) Тие суптилно ве намалуваат и се натпреваруваат со тебе

Длабоко во себе, лажните луѓе се несигурни и љубоморни борци. Тие не сакаат кога другите успеваат.

Ако сте нивни пријател, лажната личност нема да ги слави вашите победи.

Всушност, може да забележите дека ве намалуваат различни начини кои не ги ни забележувате додека не се сетите на нив.

Како што забележува Реган:

„Слично на конкурентноста, лажниот пријател може да почувствува потреба да ве саботира во одредени сценарија .

Кажете дека сте излезени во бар со пријателите и флертувате со странец. Овој вид пријател може да дојде кај вас и да каже нешто намерно срамно за вас за да го одврати вашиот потенцијален додворувач.“

7) Тие секогаш сакаат центарот на вниманието да биде на нив

Лажните луѓе сесвињи за внимание кои се опседнати со себе.

Тие се емотивно манипулативни нарциси кои треба да го свртат вниманието кон нив за да почувствуваат чувство на идентитет и вредност.

Поради оваа причина, ќе забележете дека кога разговараат или комуницираат со нив, тие постојано се чини дека сè им се враќа и колку се одлични или важни.

Како што терапевтот за парови д-р Стефани Азри забележува:

фокусирајте се секогаш на нив, без разлика на темата?

Ако да, веројатно имате работа со лажна личност.“

7 начини како да препознаете дали некој е вистински

Најдобар начин да се одвојат лажните добри луѓе од вистинските луѓе е да се погледне мотивацијата. Надворешното однесување е само еден фактор.

Подлабоките мотивации под површината можат да ви кажат дали некој е навистина искрен, а не само да прави нешто.

Еве 7 најдобри начини како да откриете дали некој е вистински.

1) Тие всушност се грижат за своите пријатели

Автентичните луѓе се грижат за своите пријатели. Тие се далеку од совршени, но на крајот од денот навистина се грижат за своите пријатели и се појавуваат кај нив секогаш кога е можно.

Тие имаат тенденција да имаат помала група пријатели. Овие пријатели, исто така, обично се луѓе од сите сфери на животот, а не луѓе со одреден статус или тип кој може да им користи.

Иако не секој вистински човек е одличен пријател, сите големи пријатели се вистински луѓе.

КакоКарина Волф пишува:

„Луѓето кои се приземјени имаат тенденција да се вклучат во некои слични навики, а внимавањето на овие знаци може да ви помогне да се движите кон луѓе кои се навистина самите себе“.

2) Тие го следат она што го ветуваат

Вистинските луѓе си го одржуваат зборот секогаш кога е можно.

За разлика од лажните луѓе, тие не ветуваат работи што не ги мислат само за да им угодат на луѓето. Тие го кажуваат она што го мислат, а потоа го прават тоа.

Лажните луѓе премногу ветуваат и недоволно испорачуваат, вистинските луѓе недоволно ветуваат и премногу испорачуваат.

Тие стојат на своите зборови и прават што велат тие.

Како што пишува Девика Малик:

„Да се ​​ветуваш е без напор, но да се држиш на твоите зборови е вистински тест на карактерот, во кој само автентични луѓе можат да успеат.

0>Истинските луѓе секогаш се обидуваат да ги исполнат своите ветувања, а лажните луѓе секогаш ќе се плашат од посветеноста и ќе бегаат од одговорноста.“

3) Тие ги поттикнуваат другите и им даваат комплименти

Истинските луѓе не чувствувајте потреба да ги намалите другите или да се натпреварувате со нив.

Тие се среќни поради успехот на другите и се восхитуваат на достигнувањата на оние околу нив.

Кога ќе дојде време да се одлучи што да прави или како да одговори на некоја ситуација, автентичната личност постапува според своите вредности. Тие не дејствуваат врз основа на она што ќе им привлече најмногу внимание или признание.

„Истинските луѓе не носат одлуки врз основа на нивното его затоа штоне им треба восхит од другите за да се чувствуваат добро за себе“, пишува Тревис Бредбери.

1>

4) Признаваат кога се вознемирени и лути

Автентичните луѓе ги изразуваат своите емоции и признаваат кога се налутени. Тие не поставуваат совршена надворешна површина која крие секакви отровни работи под него.

Понекогаш ова може да биде досадно или вознемирувачко, бидејќи дел од да се биде вистинска личност е тоа што имате денови кога сте неработени твојата игра.

Добрата работа е што наместо лажна насмевка да ти го покажува патот, ќе можеш да кажеш дека вистинската личност е искрена за тоа како се чувствува.

5 ) Тие се тука за вас кога се тешки времиња

Вистинските луѓе се појавуваат за вас кога чиповите се намалени.

Тие докажуваат дека постапките навистина зборуваат погласно од зборовите.

0>За разлика од лажните луѓе кои кажуваат секакви убави работи, но ги нема кога времињата стануваат тешки, вистинските луѓе не го трошат целиот свој здив на самопромоција и на луѓето задоволување.

Но, тие доаѓаат наоколу кога вие Имав лошо раскинување, или ти треба пријател, па дури и можеби ми треба мал заем за да го преброди месецот.

Тие се вистински пријател и се грижат за тебе.

6) имаат реална слика за себе

Вистинските луѓе не се склони да бидат егоистични или со ниска самодоверба. Тие обично имаат ареална слика за себе.

Ако не се многу добри во математиката, тие ќе го признаат тоа. Ако се вешти во готвењето, ќе признаат дека знаат нешто или две за кујната.

Тие не се нужно скромни или егоистични, тие се само нормални.

За разлика од лажни луѓето кои не признаваат кога грешат, автентичните луѓе немаат проблем да ги признаат недостатоците.

Како што забележува Гај Винч:

„Вистинските луѓе веројатно ќе ги препознаат нивните маани и недостатоци, да ги прифатат и да преземат одговорност за нивните постапки како резултат. основни вредности што ги водат.

Тие не го засноваат она во што веруваат и велат на она што е популарно или ќе ги одведе напред во општеството или на работа.

Тие го засноваат на она што тие веруваат дека е вистинито и точно.

Лажните луѓе се спротивно.

Како што The Powerful Mind забележува:

„Тие ќе се преправаат дека ги сакаат сите исти работи што ви се допаѓа, само за да можат да бидат вклучени.

Тие не се загрижени за формирање на сопствен индивидуален идентитет и мислења, тие само сакаат да се согласат со кој и да е околу кој ќе ги издигне или вклучи социјално“.

Лажните луѓе се опасни…

Лажните луѓе не само што го вознемируваат, туку можат и да му наштетат на вашето здравје.

Кога ќе вложите време и енергија во пријателство или врска и се врти
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.