Овие 15 цитати од Стивен Хокинг ќе ве разнесат

Овие 15 цитати од Стивен Хокинг ќе ве разнесат
Billy Crawford

Ако не сте ја слушнале трагичната вест, Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст, според изјавата објавена од неговото семејство.

Исто така види: „Мојата љубов е во брак“: 13 совети ако сте вие

„Неговото семејство љубезно побара да им се даде време и приватноста да жалат за неговото заминување, но тие би сакале да им се заблагодарат на сите што беа покрај професорот Хокинг - и го поддржуваа - во текот на неговиот живот“, се вели во соопштението.

Не само што Стивен Хокинг беше еден од најголемите физичари од нашето време, тој исто така имаше многу зборови на инспирација за сите нас.

Еве 15 од најдобрите цитати од големиот научник:

1) „Едно, не заборавајте да погледнете нагоре во ѕвезди, а не долу пред твоите нозе. Второ, никогаш не се откажувајте од работата. Работата ви дава смисла и цел, а животот е празен без неа. Трето, ако сте доволно среќни да најдете љубов, запомнете дека е таму и не фрлајте ја.“

2) „Со милиони години, човештвото живееше само како животните. Потоа се случи нешто што ја ослободи моќта на нашата имагинација. Научивме да зборуваме и научивме да слушаме. Говорот овозможи комуникација на идеи, овозможувајќи им на човечките суштества да работат заедно за да го изградат невозможното. Најголемите достигнувања на човештвото настанале со зборување, а неговите најголеми неуспеси со незборување. Не мора да биде вака. Нашите најголеми надежи би можеле да станат реалност во иднина. Со технологијата со која располагаме, можностите се неограничени. Сè што ни требада се погрижиме да продолжиме да зборуваме.“

3) „Ме изненадува колку сме незаинтересирани денес за работи како што се физиката, вселената, универзумот и филозофијата на нашето постоење, нашата цел, нашата крајна дестинација. Тоа е луд свет таму. Бидете љубопитни.“

4) „Верувам дека наједноставното објаснување е, не постои Бог. Никој не го создал универзумот и никој не ја насочува нашата судбина. Ова ме води до длабоко сознание дека веројатно нема рај, ниту задгробен живот. Имаме овој единствен живот за да го цениме величествениот дизајн на универзумот и за тоа, јас сум исклучително благодарен.“

5) „Ние сме во опасност да се уништиме со нашата алчност и глупост. Не можеме да останеме да гледаме внатре во себе на мала и сè позагадена и пренаселена планета.“

6) „Денес сè уште ќе копнееме да знаеме зошто сме тука и каде дојдовме од. Најдлабоката желба на човештвото за знаење е доволно оправдување за нашата континуирана потрага. А нашата цел не е ништо помалку од целосен опис на универзумот во кој живееме.“

Исто така види: 7 моќни симптоми на темната ноќ на душата (комплетна листа)

7) „Жени. Тие се целосна мистерија за мене.“

8) „Најголемите достигнувања на човештвото настанаа преку зборувањето и неговите најголеми неуспеси со незборувањето. Не мора да биде вака.“

9) „Кога луѓето ме прашуваат дали некој бог го создал универзумот, јас им велам дека самото прашање нема смисла. Времето не постоело пред големата експлозија, така што нема времеза бог да го направи универзумот. Тоа е како да бараш насоки до работ на земјата; Земјата е сфера; нема раб; па тоа е залудна вежба. Секој од нас е слободен да верува во она што го сака, а мое мислење е дека наједноставното објаснување е; нема бог. Никој не го создал нашиот универзум и никој не ја насочува нашата судбина. Ова ме води до длабока реализација; Веројатно нема рај, а нема ни задгробен живот. Имаме овој еден живот за да го цениме грандиозниот дизајн на универзумот, и за тоа сум исклучително благодарен.“

10) „Мислам дека човечката раса нема да ги преживее следните илјада години, освен ако не се шириме во вселената.“

11) „Ако си инвалид, веројатно не е твоја вина, но не е добро да го обвинуваш светот или да очекуваш дека ќе се сожали на тебе. Човек мора да има позитивен став и мора да го искористи најдоброто од ситуацијата во која се наоѓа; ако некој е физички инвалидитет, не може да си дозволи да биде и психолошки инвалидитет. Според мое мислење, човек треба да се концентрира на активности во кои физичката попреченост нема да претставува сериозен хендикеп. Се плашам дека Олимписките игри за инвалиди не ме привлекуваат, но лесно ми е да го кажам тоа затоа што и онака никогаш не ја сакав атлетиката. Од друга страна, науката е многу добра област за лицата со хендикеп бидејќи таа главно се одвива во умот. Се разбира, повеќето видови на експериментални работи северојатно исклучено за повеќето такви луѓе, но теоретската работа е речиси идеална. Моите хендикеп не беа значаен хендикеп во мојата област, а тоа е теоретската физика. Навистина, тие ми помогнаа на некој начин со тоа што ме заштитија од предавање и административна работа во која инаку би се вклучила. Се снајдов, меѓутоа, само поради големата помош што ја добив од сопругата, децата, колегите и студенти. Сметам дека луѓето генерално се многу подготвени да помогнат, но треба да ги охрабрите да чувствуваат дека вредат нивните напори да ви помогнат со тоа што правите најдобро што можете.

12) „Човечката раса е само хемиски ѓубриња на планета со умерена големина, која орбитира околу многу просечна ѕвезда во надворешното предградие на една од сто милијарди галаксии. Толку сме безначајни што не можам да верувам дека целиот универзум постои за наша корист. Тоа би било како да кажеш дека ќе исчезнеш ако ги затворам очите.“

13) „Во раниот универзум - кога универзумот беше доволно мал за да биде управуван и од општата релативност и од квантната теорија - ефективно постоеја четири димензии на просторот и ниту една од времето. Тоа значи дека кога зборуваме за „почетокот“ на универзумот, го заобиколуваме суптилното прашање дека додека гледаме наназад кон многу раниот универзум, времето какво што го знаеме не постои! Мора да прифатиме дека нашите вообичаени идеи за просторот и времето не го прават тоасе однесуваат на многу раниот универзум. Тоа е надвор од нашето искуство, но не и надвор од нашата имагинација или нашата математика.“

14) „Не треба да има граници за човечките напори. Сите сме различни. Колку и да изгледа лош животот, секогаш има нешто што можете да направите и во што да успеете. Додека има живот, има надеж.“

15) „Интелигенцијата е способност да се прилагодиме на промените.“

СЕГА ГЛЕДАЈ: Am Дали сум на вистинскиот пат? Изненадувачки одговор на шаман

ПОВРЗАНА НАСТАВА: 20 неверојатни цитати од зен мајстор што ќе ви го разбудат умот ширум отворено

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.