Преглед на Mindvalley (2023): Дали вреди членството во Mindvalley? (Ажурирано 2023)

Преглед на Mindvalley (2023): Дали вреди членството во Mindvalley? (Ажурирано 2023)
Billy Crawford

Содржина

Не сум странец во светот на личниот развој.

Како основач на Ideapod — едукативна платформа која е помала и побутичка од Mindvalley — имаме милиони месечни читатели. Ние, исто така, обезбедуваме повеќе наши производи кои им помагаат на луѓето да размислуваат критички и одговорно да се вклучат во светот.

Но, повеќе од тоа, јас сум исто така признаен зависник од личен развој. Токму оваа основна страст ја поттикнува работата што ја работам.

Јас ја користам платформата Mindvalley за мој личен развој веќе многу години. Така, во овој преглед, ќе споделам сè што мислам дека треба да знаете за Mindvalley.

Бидејќи иако е несомнено висококвалитетна платформа од која ќе имаат корист многу луѓе, нема да биде вистинското вклопување за секого.

Дали Mindvalley вреди за вас?

Ајде да дознаеме.

Што е Mindvalley?

Mindvalley е онлајн платформа за учење која исклучиво предава курсеви за личен раст.

Какви курсеви?

Темите се различни и вклучуваат брзо читање, јавно говорење , свесно раздвојување, внимателност, говор на телото, диета, хипнотерапија, лидерство и многу повеќе.

Значи, како што можете да забележите, тоа е прилично разновидно.

Но, во неговото срце, јас би Mindvalley е за да ви помогне да се развиете во најдоброто што можете. И тоа се движи од програми за умот, телото ипишување дневник, медитација, завршување квиз или правење кратка вежба. Но, информирајте се, не е како да не ве оценуваат или ништо друго. Сето тоа е само-водено учење.

Сите лекции се достапни на веб-прелистувачот, како и на апликацијата Mindvalley. Јас обично го користам веб-прелистувачот, бидејќи ми се допаѓа што можам лесно да ги дофатам дополнителните материјали. Но, тоа е личен избор.

Проверете го членството на Mindvalley овде

Мини-преглед на три програми на Mindvalley

Ако сте љубопитни како е за да земете некои специфични курсеви, еве 3 „мини“ прегледи на курсевите што ги посетував на Mindvalley:

Преглед за бескомпромисен живот

Безкомпромисен живот од Мариса Пир е осумнеделен курс кој се фокусира на нејзиниот бренд на хипнотерапија, наречена Брза трансформациска терапија.

Идејата е со ставање на вашиот мозок во хипнотизирана состојба, можете да создадете длабока и трајна промена во вашето ментално програмирање.

Значи, тоа ви овозможува да се справите со стравовите и ви помага да го подобрите вашиот живот со помал отпор.

Која е Мариса Пеер?

Мариса Пир е терапевт број 1 во ОК (како што гласаше списанието Tatler) и познат јавен говорник. Таа е најпозната по нејзината употреба на хипнотерапија за да ви помогне да дојдете до коренот на вашите проблеми, наместо само да се справи со симптомите.

Таа служеше како хипнотерапевт на некои познати познати личности и беше домаќин на Тед Зборувај тоа ее видена од милиони следбеници.

Мојата пресуда за бескомпромисниот живот накратко

Безкомпромисниот живот на Мариса Пеер е сеопфатна програма која комбинира хипнотерапија и традиционални лекции за самоподобрување да ве охрабри да се ослободите од негативните обрасци што го дефинираат вашиот живот.

Навистина го оценив овој курс.

Како некој кој развил успешен бизнис од цврстите темели на силна лична мисија , нејзината севкупна тема за отстранување на негативните блокади за подобро постигнување на вашиот личен успех навистина ми одекна.

Навистина ми помогна да идентификувам збир на навики засновани на ограничувачки верувања за себе кои сфатив дека треба да ги променам.

Би рекол дека еден од моите најголеми успеси е веројатно чувството дека „доволно сум“ таков каков што сум. Што произлезе од една од практиките препорачани од Мариса Пир.

Дознајте повеќе за „Безкомпромисен живот“

Исто така види: Што е шаманско исцелување и дали е соодветно за вас?

Супермозок од Џим Квик

Superbrain останува една од најпопуларните програми на Mindvalley, со речиси 3 милиони луѓе кои се запишуваат на неа.

Поучена од Џим Квик, таа се фокусира на учење хакови за зголемување на вашата меморија, учење и разбирање , и брзината на читање.

Кој е Џим Квик?

Џим Квик е познат мозочен хакер и лидер во обука на мозокот.

На возраст од пет години, тој претрпе трауматска повреда на мозокот што ја загрози неговата способност да учи продуктивно.Сега, тој направи кариера од тренирање на мозокот и работеше со луѓе како Илон Маск и Ричард Бренсон (кој исто така беше еден од првите поддржувачи на познати личности на Ideapod кога го лансиравме).

Тој беше профилиран од Форбс и CNBC, и има подкаст број 1 за учење на iTunes.

Мојата пресуда за Superbrain накратко

Superbrain е одличен за луѓе кои сакаат да зајакнат одредени делови од нивната моќ на мозокот.

Ако откриете дека секогаш заборавате нечие име или ставки на вашата листа за купување, тогаш ќе најдете многу што да сакате во Superbrain. Слично на тоа, ако сте ученик кој се обидува да се подобри во учењето, тоа ќе биде многу корисно.

Лично ми се допадна колку практични беа вештините што ги учите. Ви се дадени совети кои можете брзо и лесно да ги примените.

Единствената негативна што би рекол е дека ако барате длабоко нурнување во учењето или се надевате дека подобро ќе ја разберете науката за учење , тогаш веројатно ќе бидете малку разочарани од Superbrain. Тоа е практичен курс, а не теоретски.

Дознајте повеќе за „Супермозокот“ од Џим Квик

Двојност од Џефри Ален

Од трите мини-прегледи, би рекол дека Duality е многу „подуховен“ курс. Тоа е исто така навистина популарна програма на платформата Mindvalley.

Се работи за искористување на сопствената енергија за да се лекувате себеси и да ги лекувате другите. Накратко, енергијаисцелување.

Идејата е да ја искористиме и манипулираме енергијата со неа за да го подобриме нашето ментално и физичко здравје.

Кој е Џефри Ален?

Џефри Ален е енергетски исцелител, кој порано бил софтверски инженер. Затоа, можеби неговото потекло е изненадувачко.

Но, тој научи илјадници студенти, отвори училиште за јасновидение и служеше во одборот на Центарот за психички хоризонти.

Мојата пресуда за двојноста накратко

Како што без сомнение веќе сфативте, за многу луѓе оваа програма веројатно ќе биде неверојатно различна од вообичаеното учење.

Но, тоа е дефинитивно одличен час за секој кој е заинтересиран за алтернативна медицина и духовност.

Ако барате класа поткрепена со научни факти и докази, нема да сакате да го посетувате овој курс.

Лично, и покрај тоа што не бидејќи бев сигурен што да правам од енергетското исцелување како концепт, сепак навистина уживав да ја земам програмата.

Чувствував дека можам подобро да се вклопам во моето тело и како се чувствува. Така, претпоставувам дека би можеле да кажете дека на некој начин добив увид во природната енергија на моето тело и латентните способности за исцелување.

Дознајте повеќе за „Duality“ од Џефри Ален

Мој сопствено лично искуство за користење на Mindvalley

Веќе имав многу лично и професионално искуство во она што лабаво ќе го наречам простор за самопомош кога почнав да го користам Mindvalley.

Мој улога трчање Ideapodзначи дека ја надгледував еволуцијата од социјална мрежа за идеи во платформа за објавување и едукација.

И јас бев многу вклучен во создавањето на нашата сопствена длабинска онлајн работилница, Out of the Box ( заедно со шаманот Руда Ианде).

Иако би рекол дека ве води на многу подлабоко патување на самооткривање од едномесечните програми на Mindvalley, нашиот 16-неделен курс само-воден, Out of the Box , им помага на луѓето да ја прифатат својата лична моќ и да ја реконструираат својата реалност.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за „Надвор од кутијата“, кликнете на оваа врска.

Или можете да погледнете на Руда Ианде бесплатен мастер-клас овде.

Значи, на многу начини, целокупната мисија на Mindvalley навистина се усогласува со Ideapod. Очигледно сме помала, побутичка операција. Ние, исто така, го ставаме критичкото размислување во срцето на она што го правиме.

Ние сакаме повеќе да се фокусираме на отстранување на синџирите на социјалното условување за да го ставиме поединецот во центарот на сопственото зајакнување, наместо на т.н. гуруа или експерти.

Значи, мојата еволуција како човек и како претприемач несомнено потекнува од широка колекција на извори. Но, Mindvalley беше еден од овие вредни извори за мене.

Направив многу души што не би можел да ги направам. Стекнав практични алатки и стратегии за да ги зајакнам мојот ум и моето тело.

Не сум се занимавал со сите програми што ги сретнав, тоа е засигурно. Некои несомнено се судираат со моите верувања и мисли.

Но, во повеќето случаи сè уште добив вредност од нив, без разлика дали тие на крајот беа моја работа.

Бидејќи мислам дека проширувањето на вашите хоризонти е важен начин за сите нас да излеземе „Надвор од кутијата“ и да почнеме да откриваме што навистина мислиме (наместо она што некој ни рекол да мислиме).

Исто така види: 10 знаци на култно перење мозок (и што да се прави во врска со тоа)

Затоа, затоа, многу е лесно да се заклучи дека Mindvalley е навистина корисна алатка во мојот појас за само-раст.

Mindvalley Севкупни добрите и лошите страни

Позитивните страни на Mindvalley

1) Mindvalley има многу содржини за избор

Прочитав некои други критики кои ја критикуваат „ограничената“ содржина на Mindvalley.

Не можев да не се согласам повеќе.

Ми се чини дека (неправедно) го споредуваат со опсегот на избори достапни на платформите за учење тешки вештини. Но, тоа е како споредба со креда и сирење.

Mindvalley нуди сосема поинаков вид на онлајн учење. И изборот што го нудат е прилично незаменлив во просторот за личен развој.

Mindvalley има над 50 курсеви до кои можете да пристапите преку неговото членство. Овие курсеви обично траат околу еден месец (исто така можете да полагате повеќе курсеви истовремено).

Што значи дека никогаш нема да ви снема материјал за да се вклучите. Плус, тие постојано додаваат нови курсеви.

2) Вредноста на производствотое преку покривот

Видеата на Mindvalley се сите со висок сјај и квалитетни. Тие стримуваат беспрекорно. Истото може да се каже и за нивните аудио клипови - ништо не е зрнесто или гребење.

Плус, до сите курсеви може да се пристапи на вашиот компјутер, телефон или таблет, што значи дека лесно можете да посетувате кој било курс на кој било време.

3) Учењето со големина на залак го прави многу лесно да се вклопи во вашиот ден

Лекциите обично се мали и кратки (никогаш многу повеќе од половина час секој ден) — што значи дека тоа е мал дел од вашиот ден.

Фотијата, се разбира, е што треба да се посветите на мал дел секој ден во текот на еден месец. Ако можете да одвоите 30 минути дневно за еден месец, тогаш можете да вежбате Mindvalley.

4) Инструкторите се познавања и харизматични

Инструкторите се во голема мера не само добри наставници кои се експерти во својата област. Но, тие се и забавни и ангажирани водители.

Единствениот исклучок на кој наидов е Кен Вилбер во Интегралниот живот.

Да кажеме само дека и покрај тоа што е очигледен гениј, неговите вештини не се проширува на ист начин и на јавно говорење.

Но како и да е, наставниците се дефинитивно прилично инспиративни и со импресивни биографии.

5) Солидните пари- гаранција за враќање

Секогаш кога ќе направите големо купување, мислам дека е важно да имате гаранција за враќање на парите на која се чувствувате сигурни дека можете да и верувате. ИMindvalley го нуди тоа.

Дали тоа е платформа која одговара на вашите потреби е една работа, но ова е секако навистина реномирана компанија. Може да го испробате сами и да го откажете во рок од 15 дена за да ви ги вратат парите.

Пробајте членство во Mindvalley за 15 дена (без ризик)

Миндвали лошите страни

1) Mindvalley е скап во споредба со другите платформи

Се двоумам да кажам што е скапо, а што не. Затоа што тоа е очигледно лична работа во зависност од околностите. Но, ако сте заминале за годишно членство од 499 долари, тогаш тоа е очигледно значителен дел од готовина. Mindvalley е поскапа платформа за учење од некои други таму.

Ублажувачкиот фактор што би рекол е дека нуди нешто многу различно од тие други локации. Значи, не е фер директно да се споредуваат. Да, тие имаат различни цени, но нудат различни работи. Сепак, не може да се негира дека за повеќето луѓе, Mindvalley е премиум членство.

2) Ја отклучувате содржината на дневна основа

Да бидам фер, ова е само един ако сте нетрпелив тип. Затоа што не можете да одите напред.

Секој ден добивате по една лекција. Ако сакате да го забрзате и научите целиот курс попладне, немате среќа. Но, тој е дизајниран на овој начин за да се обиде да ви помогне да научите поефикасно.

3) Маркетингот на Mindvalley е прилично возбуден

Ако се упатите констраницата за продажба може да забележите дека маркетингот може да биде малку целосен. И многу од нивните класови ги имаат истите звучни зборови во нивните описи. Јазикот може да се чувствува малку мек, а не опиплив - познат како „Uplevel“ и „Transform your reality“.

Но, еве што сфатив од Ideapod кој започна свој успешен курс за личен развој (Надвор од Кутијата) — маркетингот генерално има тенденција да биде малку вулгарен, а можеби и од оправдана причина.

Кога некому ќе му кажете дека нешто е добро, тој тешко може да ви поверува.

Кога станува збор за тоа, страниците за продажба имаат тенденција да бидат напорни затоа што истражувањата покажуваат дека тоа може да биде единствениот начин да нè тргне од оградата и да се посветиме на нешто.

Затоа, можеби треба да ја обвинуваме човечката природа наместо маркетингот>>

Секоја недела, тие имаат истакнат мастерклас од 60-90 минути каде што наставникот од Mindvalley ви дава длабоко нуркање во одредена лекција.

На пример, мастеркласот на гуруто за пари Кен Хонда на тема „Јапонската уметност на Исцелување на раните од вашите пари.“

Исто така, постои колекција од тековни бесплатни мастеркласи што можете да ги полагате во секое време.

Веројатно е добра идеја да пријавете се за еден пред да го купите членството, на тој начин можете да добиете дегустаторпомогнете да одлучите дали Mindvalley е вистинската за вас.

Алтернативи на Mindvalley

Веќе навестив дека мислам дека нема директни алтернативи на она што го нуди Mindvalley . Но, секако има алтернативи кои обезбедуваат нешто поинакво што може да заврши подобро за вас.

MasterClass:

A голем ударник за кој веројатно сте слушнале. Ако нема друга причина освен нивната целосна екипа на познати личности.

Тоа дефинитивно го има факторот глам. Ќе најдете часови од познати имиња во шоубизот, бизнисот и политиката. Зборуваме за Кристина Агилера, Гордон Ремзи, Бил Клинтон.

Го прегледав Masterclass за Ideapod и мислам дека е одличен за креативни луѓе кои бараат инспирација. Уживам да ја користам страницата. Тоа е неверојатно забавно.

Но, часовите се повеќе како интимен Тед говор. Претходно снимените видео лекции ретко нудат конкретно учење. Наместо тоа, помислете на тоа како Нетфликс да учи од професор на славна личност.

Не е подобро или полошо од Mindvalley, но е поинаку. Можете да го погледнете прегледот што го направив за MasterClass и моето целосно искуство со него со кликнување овде.

Надвор од кутијата

Ќе го вклучам курсот на Ideapod надвор од кутијата за споредба. И не целосно затоа што очигледно сум пристрасен и мислам дека е одлично.

Но, исто така затоа што искрено мислам дека акодух.

Вреди да се спомене дека духовната страна е дефинитивно карактеристика. Иако не го прават сите, многу од курсевите имаат нов тон.

На пример, енергетска медицина, супермоќ на шестото сетило, Уметност на астрална проекција и отклучување трансценденција.

Ова секако не е Не е страница за луѓе кои сакаат да научат гитара или да разберат софтверско програмирање. Зборуваме за внатрешна работа наместо за цврсти вештини.

И тоа е една од работите што го прави единствена понуда во просторот за самопомош. Тие прават нешто малку поинакво.

И очигледно функционира, бидејќи сега имаат запишано над 12 милиони студенти ширум светот.

Постојано се додаваат нови курсеви, а во моментов имаат повеќе од Над 50 програми за проверка.

Проверете го членството на Mindvalley (тековната најдобра цена)

Колку чини Mindvalley?

Време за разговор цените.

Да речеме дека веќе сте зеле внимание на еден конкретен курс понуден на Mindvalley.

Веќе не можете да купувате поединечни програми. Порано можеше. Но, сега треба да се регистрирате за членство во Mindvalley за да пристапите до содржината.

Реално, иако ова сепак е подобра вредност.

Тоа чини 499 долари за годишна пропусница (која работи на околу 41,50 долари еден месец), или 99 долари ако сакате да плаќате месечно.

Дури и кога понудија опција за купување курсеви поединечно, не можам да замислам дека многу луѓе се одлучилеMindvalley ви го привлече вниманието, може да биде веднаш до вашата улица.

Големата и очигледна разлика е што ова е само една програма, наместо онлајн библиотеката на Mindvalley. Но, тој е навистина длабински (трае 4 месеци) во своето патување за самоистражување.

Водени од светски познатиот шаман Руда Ианде, им помага на луѓето да ја прифатат нивната лична моќ и да ја реконструираат својата реалност.

Ќе ги држам рацете целосно и ќе кажам, тоа е многу потешка работа од кој било курс во Мајндвели. Тоа е затоа што прави длабока работа.

Започнува со соголување на многу од оние што сте мислеле дека сте додека не стигнете до точка каде што навистина се познавате себеси.

Тогаш е од ова место дека ви помага да изградите успешен живот и да издлабите цели кои се чувствуваат исполнети и значајни.

Непотребно е да се каже дека навистина сум горд на влијанието што го има. Ако сте љубопитни да дознаете повеќе, предлагам да го проверите нашиот бесплатен мастерклас со Руда Ианде.

Udemy

Ако се надевавте на онлајн учење базирано на тешки вештини , тогаш Udemy може да биде добро место за почеток.

Тие имаат навистина голем каталог (зборуваме за повеќе од сто илјади) содржини.

Тоа може да биде и навистина прифатлива опција , со некои курсеви кои почнуваат од 12,99 долари. Но, очигледно до одреден степен го добивате она што го плаќате. А квалитетот е, разбирливо, помал буџет.

Другата голема разлика е во тоатоа го учат редовни наставници наместо големи имиња или водечки светски експерти.

Заклучок: Дали вреди Mindvalley?

Mindvalley дефинитивно вреди за вистинската личност.

Која е вистинската личност?

Некој кој е возбуден за самопомош, кој сака онлајн учење, кој сака да истражува алтернативни идеи и има отворен ум.

Ако уживате во секојдневното учење кое ви помага да создадете позитивен животен поглед, тогаш Mindvalley ќе биде одличен за вас.

Дефинитивно вреди ако барате личен и духовен раст и сте подготвени да вложите работете на вашиот крај откако ќе завршат часовите.

Лично, јас извлеков многу од Mindvalley низ годините. И јас би рекол дека ќе го сторите истото ако сте решителен, енергичен, љубител на самопомош.

Проверете го членството на Mindvalley

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

за тоа. Како и поголемиот дел од времето, чини приближно исто да платите за само еден курс како и да се регистрирате за членство.

Големата разлика е во тоа што со членството на Mindvalley добивате пристап до речиси сите нивни 50+ онлајн каталог на програми.

Единствените исклучоци се таканаречените партнерски курсеви, Wildfit и Lifebook, кои мора да се купат одделно. Во случај да се прашувате, тоа е затоа што тие не се создадени од Mindvalley. Mindvalley само ги хостира на нивната платформа.

Но како и да е, за истата цена добивате пристап до многу повеќе преку членството.

Тие нудат и 15-дневна гаранција за враќање на парите . Значи, ако се регистрирате и сфатите дека не е добро за вас, може да добиете рефундирање.

Кликнете овде за да ја добиете моменталната најдобра цена за членството на Mindvalley.

Кој дали Mindvalley добро одговара за?

ентузијасти за самопомош

Прво и основно, ќе ви се допадне Mindvalley ако сакате курсеви за самопомош. Тоа е срцето на Mindvalley.

Ако сте тип на личност која ја проголта „Тајната“ или скока секогаш кога има некоја нова програма за „подигнување“ на вашиот живот, „дополнително полнење“ на вашиот мозок или „отклучување“ „Моќта на вашиот ум, тогаш навистина ќе ви се допадне Mindvalley.

Одговара на луѓе кои сакаат да го истражат потенцијалот на нивните умови на опуштен, неосудувачки и нерегиментален начин.

8> Духовни луѓе

Веќе сумспомна дека многу од програмите на Мајндвели можат да бидат многу духовни по природа.

Но, исто така е фер да се каже дека многу, исто така, ја спојуваат докажаната наука со духовното размислување.

Наместо да се религиозни по природа, тие имаат тенденција да прифатат еден вид универзална енергетска сила која е доста популарна во модерната духовност и круговите на новото време.

Ова се неосудувачки, полудуховни курсеви кои ви дозволуваат да негувате сопствен бренд на духовност без правила и ограничувања.

Ако се откриете себеси како велите: „Јас сум духовен, но не и религиозен“, мислам дека ќе добиете многу од Mindvalley.

Луѓето кои едноставно сакаат да научите нови работи

Сакам да ви објаснам дека сè уште можете да бидете скептични за некои од програмските теми на Mindvalley и сепак да добиете многу од платформата.

Бидејќи Би рекол дека спаѓам во оваа категорија.

На пример, секој веќе запознаен со Ideapod веројатно ќе знае дека сигурно не сум убеден во законот на привлечност. Мислам дека има замки за визуелизацијата.

Во основа, на работите им приоѓам со скептичен, но отворен ум.

Некои од тврдењата на Мајндвели можеби ќе изгледаат малку смели за вас. Без разлика дали се работи за балансирање на чакра или ESP.

Но, на Ideapod, ние исто така се обидуваме да ги охрабриме луѓето да размислуваат сами и активно да го преиспитуваат нивното условено програмирање.

Затоа мислам дека наместо да се согласувам со сите на она што го учат,Имањето начин на размислување за раст е повеќе важно.

Луѓето кои се љубопитни ученици и уживаат во нуркањето во нови и различни теми ќе најдат повеќе од доволно теми што ги фасцинираат на Mindvalley.

А дури и некои од колку повеќе теми „таму надвор“, од гледна точка на љубопитност, мислам дека скептиците сепак ќе уживаат.

Самомотивирани ученици кои ја ценат флексибилната средина за учење

Mindvalley, кој е изграден околу завршувањето на дневните лекции, го наградува пациентот и посветен ученик.

Значи, ќе треба да бидете некој кој е среќен да работи под своја пареа и ќе се појави да ја заврши работата. Во спротивно, очигледно нема да извлечете толку многу од тоа и ќе завршите како губење пари.

Сите нивни лекции се претходно снимени видео лекции, што значи дека можете да ги гледате од удобност од вашиот дом или додека сте во движење. Можете да учите каде и да ви одговара.

Ако наградувате флексибилно учење, Mindvalley може да биде одлично решение за вас.

Пробајте го членството на Mindvalley за 15 дена без ризик

Кој нема да му се допадне Mindvalley?

Луѓето кои сакаат практична инструкција

Ако барате детални, едно- на-еден, инструкции во живо, тогаш треба да погледнете на друго место.

Mindvalley има некои одлични сесии за прашања и одговори, но огромното мнозинство од неговата содржина е претходно снимено.

Гледате видео, ги завршувате часовите. Тоа е какотолку едноставно.

Ако копнеете по нешто поблиску до традиционалното опкружување во училницата, би предложил да го прескокнете Mindvalley.

Луѓе на кои им треба тврд доказ

Ако сте исклучени со фрази како „активирајте ја вашата повисока свест“ или „користете ги вашите вродени паранормални способности“, тогаш би предложил да се држите подалеку и од Mindvalley.

Добро, секако не секој Mindvalley Quest е езотеричен, всушност, многу не е. Мислам дека е фер да се истакне дека многу од она што го учите имаат извесна научна поддршка.

Но, нема цврсти докази за сè.

На пример, Системот за методи на Силва има доста тежок фокус на ESP (или дополнителна сензорна перцепција). И иако постои одредена дебата околу тоа дали постои некаква научна поддршка за психичките способности, сепак тоа е концепт кој е широко отфрлен од повеќето мејнстрим научници.

За некои луѓе, сосема е ослободувачко да научат нови концепти, а тие нема да биде фазен од тоа. Но, за други, тоа ќе го вклучи алармот. Важно е да откриете во кој камп се наоѓате.

Бидејќи ако се борите да останете отворени и ве интересираат само тврди факти и чисто научно водени учења, нема да добие тоа на Mindvalley.

Луѓе кои сакаат да научат тешки или креативни вештини

Ако сакате да научите Javascript или python, веројатно треба да се обидете со Skillshare илиCoursera.

Ако сакате да станете подобар готвач, можеби пробајте го MasterClass.

Mindvalley е сè за таканаречените „меки вештини“ - ментално подобрување, методи за подобар живот , алатки за подобрување на благосостојбата и алтернативна духовност.

Тоа нема да ви помогне да станете подобар градинар или музичар од светска класа. Сепак, тоа може да ве направи одличен јавен говорник и подобар лидер.

Само зависи од видот на учење што го барате.

Кој предава на Mindvalley?

Лабот за учење е исто толку добар како и неговите наставници. Па, како се собира Mindvalley?

Инструкторите на Mindvalley се некои од најголемите имиња во нивните соодветни области за самопомош.

За кого зборувам?

  • Џим Квик – истакнат мозочен хакер и мотивационен говорник
  • Кен Хонда – бестселер кој проповеда „зен однос“ со пари
  • Вишен Лакиани – основач на Мајндвели
  • Мариса Пеер – терапевт до ѕвездите и тренер за брза трансформациска терапија
  • Џефри Ален – познат енергетски исцелител

За оние од вас кои веќе се во просторот за самопомош, некои од овие имиња може да скокнат веднаш.

Ова се големи имиња во нивните области кои поминале децении усовршувајќи го својот занает.

Видете ја целосната листа на инструктори на Mindvalley

Кој го основал Mindvalley?

Mindvalley е основана од Вишен Лакиани во 2003 година со неговиотЦелта е да се создаде единствена платформа каде што секој би можел да учи од врвните едукатори во полето за само-подобрување.

Би рекол за таа цел, тој дефинитивно успеа. Mindvalley навистина може да се пофали со длабока постава на некои од врвните едукатори за самопомош и раст.

Вишен е роден во Малезија, а потоа се преселил во Силиконската долина каде што ја создал Mindvalley.

Тој е забележан мотивациски говорник и автор на бестселерот на Њујорк Тајмс Кодот за извонреден ум и Буда и лошот.

Како функционира Mindvalley: Inside типична програма на Mindvalley

Ајде да погледнеме во Duality од Џефри Ален за да можам да ве проучам што да очекувате по еден типичен курс.

Откако ќе се запишете во програмата, ќе ги видите сите лекции што ќе ги полагате, поделени на недели.

За Duality, има 60 лекции поделени во текот на осум недели (плус три бонус дена) . Ова е на подолга страна за вообичаената должина на програмата на Mindvalley. Повеќето се околу 30 дена во месецот.

Кога започнувате курс, добивате пристап до секоја лекција на дневна основа. Тоа значи дека на првиот ден, можете да пристапите на првата лекција. На вториот ден, добивате лекција втора. И така натаму.

Секогаш можете да одите наназад, но не можете да скокате напред.

Кога ќе кликнете на соодветната лекција за тој ден, однесени сте на страницата на лекцијата. На секоја страница за лекција, имате пристапдо:

  1. Видео лекција за тој ден
  2. ПДФ со дополнителен материјал
  3. Параграф што ја објаснува лекцијата
  4. Задачи што треба да се завршат

Генерално сметам дека секоја лекција е прилично едноставна и не одзема толку време.

Гледате кратко видео (за Duality, ова беше околу 10-20 минути), пополнете го задачите, означете ги како завршени, а потоа ќе завршите за тој ден.

Би рекол дека нема да потрае подолго од 30 минути. И тоа е прилично типично во текот на програмите на Mindvalley - околу половина час работа дневно.

Тоа не е обична форма на учење. Напротив, тоа е учење со големина од залак што го правите секој ден.

На тој начин, стекнувате добра навика за учење и си го давате потребното време потребно за да ги интернализирате сите лекции што ги завршувате. Тие направија студии и открија дека ова може да биде најефективниот начин за учење.

Тоа е различно од повеќето платформи за учење како Coursera или MasterClass.

Тие се повеќе насочени кон напорно или прекумерно учење , додека ова е повеќе начин на учење. Не е подобро или полошо, но е поинаку. Ако сте ученик кој сака да се подобрува малку по малку, навистина ќе ви се допадне она што го нуди Mindvalley.

Кои се некои од задачите?

Првата ќе ја Секогаш правиш е „приклучи се на племето“ што е термин на Mindvalley за групата заедница за секоја потрага.

Други задачи може да бидат
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.