Ужасот на убавината: 11 големи проблеми да се биде многу убава

Ужасот на убавината: 11 големи проблеми да се биде многу убава
Billy Crawford

Додека сите на овој свет се обидуваат да го подобрат својот изглед на секој можен начин, постои и другата страна на медалот.

Кој би помислил дека убавината може да биде проблем? Па, ако вашата убавина ги тера луѓето да ги вртат главите каде и да одите, сигурно сте ги почувствувале проблемите што одат со неа.

Еве некои од проблемите да се биде многу убава!

1) Вие се соочуваат со љубомора

Убавите луѓе добиле на генетска лотарија и тоа е само подарокот што го добиле од раѓање. Сепак, има многу луѓе кои се незадоволни од нивниот изглед.

Тоа може да биде проблем бидејќи вашата убавина може да предизвика некои нерешени лични прашања. Ако изгледате прекрасно, сигурно ќе забележите дека жените ќе бидат љубоморни ако излезете заедно и го привлечете целото внимание.

Тоа е едноставно затоа што не е пријатно да бидете целосно игнорирани. Од друга страна, мажите секогаш ќе се чувствуваат несигурни околу вас, што ќе го отежне воспоставувањето нормална и доверлива врска.

Навистина убавите луѓе рано учат како да се однесуваат многу внимателно со другите луѓе за да не предизвикаат љубомора . Многу е тешко да се постигне тоа и може да се чувствува како непотребен товар, но тоа е единствениот начин да се живее исполнет живот.

Ова го научив на потешкиот начин бидејќи не бев целосно свесен за начинот Гледам. Тоа никогаш не беше спомнато во моето семејство, едноставно се разгледувашенормално.

Поради тоа, се однесував целосно опуштено и се отворав со сите луѓе што ги запознав. Погодете што, тоа беше огромна грешка!

Целосно ги оставив чувствата незаштитени и го носев срцето на ракав, но бев сурово малтретиран. Може да се изненадите колку може да бидете малтретирани само поради убавото лице.

Забележав дека моите пријателки веруваат дека ќе им ги украдам момчињата, па затоа во голема мера бев избегнуван кога имаше мешано друштво.

2) Притисокот е преку покривот

Бидејќи наоколу владее ужас од убавина, луѓето околу вас ќе ве погледнат прилично внимателно само за да најдат нешто што можат да го искористат против вас. Ќе сакаат да те срушат и барем да те фрлат зад грб.

Луѓето понекогаш знаат да бидат сурови, тоа е сигурно. Многу малку луѓе навистина ќе престанат да размислуваат за вашите чувства.

Забележав од моето лично искуство дека секогаш кога почнував да работам на ново место, никогаш не ја добив соодветната поддршка што ми требаше. Моите колеги или целосно би ме избегнувале или намерно ми давале погрешни информации.

Не ме сфаќајте погрешно, тоа ме направи посилна личност, но ми требаа многу солзи за да стигнам до овде. Не го кажувам ова за да добијам сочувство, туку за да ја објаснам другата страна на приказната за која луѓето ретко размислуваат.

И ова не е единствената прилика. Некои луѓе ќе очекуваат да знаете сè и ќе ви се потсмеваат ако знаетенемој.

3) Никој не се грижи како се чувствуваш

Постои чудна работа во врска со убавината. Тоа е како да блокира други аспекти од нечиј живот и го прави целосно ирелевантен.

Се чувствував отфрлено и исклучено од многу социјални настани само затоа што моите пријателки сакаа повеќе внимание на себе. Тие едноставно не сакаа да им ги расипам шансите со момчињата што им се допаѓаат.

Дали треба да кажам дека не ги ни забележав нивните потенцијални дечковци? Во главите на луѓето, да се биде убава е еднакво да се биде промискуитетен што не може да биде подалеку од вистината.

Исто така види: 25 најдобри земји за живеење. Каде да го изградите вашиот живот од соништата

Се разбира, има луѓе кои се, но тоа не е толку поврзано со изгледот. Единственото нешто што може да доведе до тоа е да имате повеќе можности.

Кога луѓето ви приоѓаат секојдневно, тоа може да направи разлика. Меѓутоа, за луѓето како мене, тоа никогаш не беше опција.

Се борам со проблеми со анксиозноста и едноставно не можам да замислам да скокнам од една врска во друга. Знаете ли колку луѓе знаат за тоа?

Па, грст. Зошто? Тие едноставно не се грижат.

4) Вашиот социјален живот може да биде бурен

Каде и да одите, луѓето ќе сакаат да разговараат со вас и да бидат наоколу ти. Може да бидете поканети на секакви настани и ако одбиете да одите, ќе ве нарекуваат со имиња.

Веројатно ќе слушнете работи како „арогантен, вкочанет“ или што било друго што може да биде на тој спектар. Не е важно дали виесамо треба да бидете на друго место.

Луѓето ќе веруваат дека помалку мислите на нив и не сакате да се појавувате на нивниот настан само затоа што тоа не е важно. Цел живот се борев со погрешно толкување.

Секогаш кога се обидов да ги објаснам моите причини, беше уште полошо. Да бидам целосно искрен, веќе не се ни трудам.

Моите вистински пријатели ја знаат мојата душа и каква сум. Најдов партнер кој ме цени поради мојата личност, па дури и ме задева за мојот изглед.

Тоа ми даде малку леснотија по толку години на притисок и постојано ставање под рефлектор.

0>Можеби е рецепт кој и вам може да ви биде корисен. Фокусирањето само на вашиот близок круг на луѓе може да ве заштити од голем стрес на долг рок.

5) Можеби нема да ја имате посакуваната приватност

Секогаш кога сакав да излезам со пријателе, ќе слушам озборувања зад грб. Ме нарекуваат секакви имиња.

Имате машки пријател? Невозможна мисија.

Секој пријател со кој штотуку испив кафе, заврши во истиот брод со мене. Според приказните, јас сум бил интимен со сите нив.

Не можете да се опуштите и само да се смеете. Секое смеење ќе се смета за флерт.

Тоа е навистина скршено нерви и може да уништи многу пријателства. На луѓето во еден момент им здосадува драмата.

Тие едноставно ве прескокнуваат кога има собир. Тоа им го прави животот поедноставен.

6) Виеќе биде судено каде и да свртиш

Што носеше таа? Што јадеше?

Како се однесуваше на работа? Заборавила ли нешто?

Што и да правите, треба да размислувате двапати како сите други само за да не ве исмејуваат. Го почувствував тоа на своја кожа.

Секогаш кога ќе направив грешка, дури и да е најмала, беше направена огромна работа. Луѓето имаат големи очекувања од вас, а во исто време сакаат да не успеете.

Веројатно ќе забележите дека ќе добиете одбиена работа ако има многу мажи во компанијата. Причината е што ќе им ја скршите концентрацијата.

Ќе сакаат да бидат околу вас и продуктивноста ќе опадне. Ова може значително да ги стесни опциите за заработка и може да влијае на вашата самодоверба.

7) Вашата личност може да добие удар

Луѓето секогаш први го забележуваат изгледот. Кога сте убави, тие ќе ја завршат целата работа кога станува збор за разговор и правење на сите овие романтични гестови.

Ова може да ве остави да се чувствувате несигурни кога сакате да разговарате. Ве доживуваат како кукла што може да биде навистина тешко.

Кога не можете да зборувате и да се движите слободно, но постојано се чувствувате осудени од другите луѓе, може да бидете толку оптоварени со тоа што нема да ве остави многу време да инвестирате во себе. Дури и да верувате, нема да ви веруваат.

Ако спомнете дека имате диплома од факултет, тие ќе ве омаловажат. Кога дипломирав, слушнав такви коментаризавршувањето на факултетот е лесно, секој може да го направи тоа, во основа е како што велат дека не сум го заработил.

Верувај ми, ја заработив секоја добра оценка што ја добив и вложив многу време за да направи напредок во мојот живот. Сакам да бидам квалитетно човечко суштество, но некако во очите на другите, тоа не е толку вредно.

Ова огромно влијаеше на мојата самодоверба. Не велам дека тоа ќе ви влијае на ист начин, но тоа е мое искуство.

Покрај тоа, кога ќе сфатите дека луѓето не гледаат ништо зад погледот, тоа е апче тешко да се проголта. Без разлика колку сте смешни, искрени, вредни - луѓето ќе коментираат само за вашето симетрично лице, убави очи или полни усни.

8) Има вознемирување каде и да се свртите

Слушнав приказни дека некои зачудувачки луѓе направиле сè за да се направат непривлечни за да си го олеснат животот. Сосема би можел да се поврзам со тоа.

Не е лесно кога луѓето те малтретираат каде и да одиш. Сигурен сум дека некои луѓе превртуваат со очите во моментов, но важно е да се зборува и за овие работи.

Постојат двојни стандарди на овој свет и зборувањето за овие прашања може да помогне да се подигне свеста за нив. Можеби тоа ќе го олесни нечиј живот.

Исто така види: 16 ветувачки знаци дека вашата разделена сопруга сака да се помири

Постојано им се пристапува на убавите луѓе. Има многу причини зошто го прават тоа.

Некои сакаат да бидат видени со вас. Други сакаат да започнат врска само за да го кажат тоатие беа со тебе.

Нема сомнеж дека има хејтери насекаде. Ниту тоа што сте постари не носи никаква удобност.

Веројатно ќе слушнете секакви коментари за вашето стареење и ниту еден од нив нема да биде добар.

9) Ќе се чувствувате зјапањата

Каде и да одите, ќе го забележите тоа. Не е важно дали само се дружите со пријател или се обидувате да разговарате со вашето момче за било што.

Ќе добиете комплименти; ќе ви биде понудено да се напиете дури и ако е очигледно дека сте со некого. Борбата со егото може да биде прилично неуредна, оставајќи ве во целосно збунета состојба.

Ова може да биде засилување на егото на млада возраст. По некое време, ќе старее, особено ако се појавува често.

Сличен проблем е и славните. Тие понекогаш сакаат да одат некаде и да бидат исто како и секоја друга случајна личност, но тоа е толку тешко да се постигне.

Понекогаш само сакате да одите некаде, да испиете кафе и да си одите дома. Тоа е тоа.

10) Луѓето ве ставаат во кутија

Без разлика колку сте интелигентни или вешти, луѓето ќе ја обликуваат сликата за вас според нивните сопствени верувања. Некои секогаш ќе ве сметаат за глупави.

Зошто го прават тоа никој не знае. Некои веројатно ќе помислат дека бидејќи сте зачудувачки, не можете да бидете и паметни, бидејќи ова е премногу за поднесување.

Никој не ги надминува појавите за да размислува за вас како човечко суштество коеима потреба од љубов, наклонетост и кој исто така треба да ги плати сметките. Од друга страна, другите ќе сакаат да ја купат вашата наклонетост со секакви подароци.

Еднаш имаше чудна ситуација кога дојдов на интервју за работа и интервјуерот ми понуди да биде мој спонзор. Отворено ме праша колку пари ми требаат.

Што мислите за тоа како се чувствувам ова? Не ми е поласкано, тоа е сигурно.

Се чувствував исплашено, понижено и изложено. Сакав да ги покажам своите вештини, додека добив повратна информација дека некој мисли дека можам да бидам купена.

Можам само да замислам што сакаше за возврат.

Таа ситуација ме забави за време додека додека не можам да го обработам. Во денешно време, не би размислувал второ, но до овој момент беше долг пат.

11) Може да очекувате бес

Кога луѓето практично се нудат на вас и на вас одби ги, можеш да очекуваш бес. Без разлика колку нежно или љубезно го ставате тоа, тоа може да се случи.

За среќа, ова не се случува често, но тоа е нешто на што се навикнувате по некое време. Има секакви луѓе во светот и да бидеме забележани многу сигурно ќе привлече луѓе од секаков вид.

Ова е причината зошто секогаш мораме да размислуваме за стратегии за излез за да ја заштитиме нашата безбедност. Не е лесно да се живее вака, но некако учиме да се справиме со тоа.

Завршни мисли

Иако има предности да се биде убав, сигурно има многу повеќенедостатоци кои одат со него. Сепак, не може многу да се направи во врска со тоа.

Некои жени избегнуваат да носат шминка или високи потпетици само за да го намалат вниманието што им се посветува, но тоа е ограничување на женственоста и слободата на изразување.

0>Во ерата кога убавината е толку посакувана, бркана и во која се инвестира, тешко е да се помисли дека некој може да се бори со неа. Сепак, потребно е да се зборува за тоа.

Никој не треба да се срами да ги сподели работите што го мачат. Ако се чувствувате оптоварени, добро е да го споделите и да разберете дека повеќе луѓе се соочуваат со истите проблеми.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.