10 работи што треба да ги правите кога повеќе не уживате во вашата работа

10 работи што треба да ги правите кога повеќе не уживате во вашата работа
Billy Crawford

Дали неодамна откривте дека веќе не уживате во вашата работа?

Да бидеме реални:

Никој не ужива постојано во својата работа и тоа е сосема во ред. Понекогаш животот ни фрла криви топки што не оставаат да се чувствуваме заглавени во позиција во која не сме среќни.

Ако ова звучи како вас, не грижете се бидејќи постојаното уживање во вашата работа едноставно не е реално.

Сепак, она што е реално е дека можете да најдете начини да го направите вашиот работен живот поподнослив и попријатен. Изненадувачки, има многу работи што можете да ги направите веднаш на вашето биро за да го подобрите.

Прочитајте за 10 идеи за тоа како да го искористите максимумот од вашата кариера - дури и ако тоа не е она што првично сте го планирале.

1) Најдете начини да ја балансирате работата со другите делови од вашиот живот

Дали некогаш сте се запрашале која е најчеста причина зошто луѓето не се задоволни со својата работа?

Одговорот е едноставен: тоа е затоа што не можеме да најдеме рамнотежа помеѓу нашата работа и приватниот живот.

Но, зошто се случува ова? Зарем не сакаме да имаме исполнет живот со свои лични цели и соништа?

Да, сакаме. Проблемот е што често е тешко да се постигнат овие цели додека се работи со полно работно време.

Она што луѓето не го сфаќаат е дека постојат многу различни аспекти од нашиот живот на кои им треба внимание и грижа.

0>Резултатот?

Веќе не уживаме во нашите работни места. И ова може да значи и одвојување време за хоби надвор оди, исто така, јасно да размислувам за се што се случува во мојот живот.

Но, многу луѓе не го прават тоа затоа што се премногу зафатени со своите работни места или со други работи што се случуваат во нивните животи. Тие мислат дека е невозможно да одвојат еден час дневно за себе.

Но, тоа воопшто не е точно. Ако сакате да бидете сигурни дека имате време за себе секој ден, тогаш треба да почнете да одвојувате време за себе секој ден.

Најдобар начин да го направите ова е да станете еден час порано и потоа да го искористите ова време како свое. Потоа, можете да го искористите овој час како што сакате (додека не повредува некој друг).

Како ќе помогне во вашето незадоволство од работата?

Па, една работа, тоа ќе ве одржува опуштени и со бистра глава во текот на денот. И ова ќе ви олесни да се справите со се што се случува околу вас, а исто така да бидете попродуктивни на работа.

Но, освен тоа, ќе ви помогне и да се откриете себеси како личност. И ова е важно затоа што ако не знаете кој сте како личност, тогаш ќе ви биде многу тешко да знаете која е вашата цел во животот или кој е вашиот вистински повик во животот.

И кога тоа се случува, тогаш ќе ви биде многу тешко да живеете среќен и исполнет живот. Секогаш ќе се чувствувате како нешто да недостасува од вашиот живот, иако всушност нема ништо лошо во тоа. Едноставно нема да можете да го ставите прстот на што точнонедостасува во вашиот живот.

Па што можете да направите за да живеете поисполнет живот?

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни решенија за вашите проблеми. Длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

А за да се чувствувате задоволни, треба да погледнете во себе и да ја ослободите вашата лична моќ.

Ова го научив од шаманот, Руда Ианд. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да бидете позадоволни од вашата работа, социјалните односи или животната ситуација.

Затоа, ако сакате да се чувствувате подобро во врска со вашиот работен живот, да го отклучите вашиот бескраен потенцијал и да ја ставите страста во срцето на сè што правите, почнете сега со проверка на неговиот вистински совет.

Еве линк повторно до бесплатното видео.

8) Инвестирајте во себе

Сакате да знаете некоја тајна?

Одличен начин да ги подобрите работите на работа е да инвестирате во себе. Зошто?

Бидејќи одвојувањето време за инвестирање во себе е секогаш инвестиција во вашата иднина.

А кога инвестирате во себе, инвестирате во својата иднина. И колку повеќе инвестирате во себе, толку поголеми ќе бидат вашите шанси за успех.

И знаете ли како се поврзани успехот и задоволството од работата?

Па,кога се чувствувате успешни и чувствувате дека што и да правите вреди да се прави, тогаш големи се шансите дека и вие ќе бидете задоволни од вашата работа.

Значи, ако сакате да уживате во вашата работа, тогаш треба да инвестирате во себе.

Можете да го направите ова со читање на различни теми, учење нови вештини или посетување курс.

Во секој случај, најдобриот дел од инвестирањето во себе е тоа што е целосно во ваша контрола. Не мора да бидете заглавени во работа што ја мразите само затоа што сакате да изгледате добро за шефот. Единствената личност која може да одреди до кое ниво на успех ќе достигнете сте вие.

Но, како точно функционира ова? Како инвестирањето во себе ви го олеснува уживањето во работата?

Дозволете ми да објаснам.

Многу луѓе грешат мислејќи дека се заглавени на нивните сегашни работни места. Тие мислат дека не можат ништо да направат за нивната ситуација на работа, бидејќи веќе пробале сè друго што е можно. Но, тоа воопшто не е точно.

Вистината е дека секогаш можете да направите нешто за да ја подобрите вашата ситуација на работа. И колку повеќе инвестирате во себе, толку повеќе начини ќе најдете за да ги подобрите работите на работа.

Значи, во какви работи треба да инвестирате?

Па, има еден тон на работи во кои можете да инвестирате!

Првото нешто што би рекол е да научите една или две нови вештини. Многу луѓе не го сфаќаат ова, но учењето нови вештини е едно од нивнајдобри начини да го подобрите животот на работа (а исто така е одличен начин да го направите животот поинтересен!).

Исто така види: 15 неверојатни особини на емпатот на ејока (дали сте ова?)

Но, исто така, можете да инвестирате во вашето здравје, вашите односи и вашиот личен развој.

Затоа, обидете се да сфатите во што треба да инвестирате и потоа направете го тоа. Ако сакате работите да се подобрат на работа, тогаш треба да започнете да инвестирате во себе.

И штом ќе го направите тоа, гарантирам дека работите ќе почнат да се подобруваат за вас.

9) Брејинсторм што ве прави среќни и преземате чекори кон тоа

Многу луѓе поминуваат голем дел од своето време размислувајќи за она што не го сакаат. Тие размислуваат за тоа што мразат во нивните животи и нивните работни места, а тоа ги прави несреќни.

Но, не мора да биде вака!

Наместо тоа, треба да бидете свесни за сè тоа те прави среќен и работиш на тоа.

Зошто го кажувам ова?

Бидејќи фактот што повеќе не уживаш во својата работа може да се должи на фактот што си бил правејќи го истото долго време. Можеби сте се заглавиле во пропаст и сега не сте среќни, но тоа не мора да биде така.

Секогаш можете да најдете нешто ново за да работите и нешто ново на кое да се фокусирате.

На пример, ако не ви се допаѓа вашата работа и не ви се допаѓа вашиот шеф, тогаш можеби е време да почнете да барате нова работа!

Тоа може да звучи страшно на прво, но навистина не е толку лошо. И ако го направите правилно, тогаш ќе го направитенајдете многу подобра работа (и која ќе ве прави посреќни).

Но, ако не сакате да ја промените вашата работа, можете да бидете каде и да сте, но сепак, најдете начини да уживате повеќе во вашиот живот.

Запомнете дека не мора да бидете заглавени на работа што ја мразите и секогаш постојат работи што можете да ги направите за да ги подобрите работите.

Она што ме прави среќен е кога сум способни да ги искористам моите вештини на начин кој им помага на луѓето. Сакам да можам да им помагам на луѓето со нивните проблеми и сакам да можам да го споделам моето знаење со другите. Истото е и за сите други!

Значи, извадете парче хартија или отворете Word, или што и да користите за пишување, и запишете сè што ве прави среќни. Направете листа на работи што ве прават да се чувствувате добро, работи што ве насмевнуваат, работи за кои вреди да се живее... сè!

Потоа прелистувајте ја листата повторно и повторно додека не ви стане јасно зошто овие работи прават среќен си. А потоа запрашајте се дали има нешто на списокот што недостасува од вашата моментална работа или живот. Дали има нешто што би сакале да додадете? Дали има нешто што би го направило вашиот живот попријатен?

Ако е така, направете го првиот чекор кон тоа. Започнете да работите кон вашите цели и соништа уште денес!

Ова е лесен начин да започнете да создавате среќа во вашиот живот, а колку повеќе среќа создавате, толку подобри работи ќе бидат на работа.

10 ) Поминувајте време со луѓе кои се позитивни иве охрабрува

Понекогаш, кога сте заглавени во работа што ја мразите, лесно е да бидете негативни и да се сожалите себеси.

Но, дали знаевте дека тоа што се во близина на негативни луѓе може да направи се чувствувате уште полошо за себе?

Всушност, не е премногу тешко да се поверува. Ако сте во близина на некој кој секогаш се жали за тоа колку е лош неговиот живот и колку ја мразат својата работа, тогаш не е тешко да се види зошто и вие би се чувствувале малку понижени.

Но, добрата вест е дека постои лесен начин да се избегне ова.

А тоа е со поминување време со позитивни луѓе кои ве охрабруваат и прават да се чувствувате добро со себе!

Ако сакате да започнете да создавате подобар став на работа, тогаш една од најдобрите работи што можете да ја направите е да започнете да поминувате повеќе време околу луѓе кои прават да се чувствувате добро за себе.

Поминувајте повеќе време со вашите пријатели, семејството, саканите… секој што ве тера насмевнете се и чувствувајте се среќни. Тоа се луѓето кои ќе ви помогнат да ја надминете негативноста што ве кочи.

Запомнете: многу е подобро да поминувате време со луѓе кои се позитивни и прават да се чувствувате добро за себе и за вашиот живот.

0>Најдете пријатели кои се задоволни со нивните животи и кои ве поттикнуваат и вас да бидете среќни!

Ќе откриете дека е многу полесно да се биде позитивен кога сте покрај позитивни луѓе. И ова ќе ви помогне да ја направите вашата работа попријатна!

Следниот пат кога ќе бидетесо чувство на огорченост, одете дружете се со некои пријатели или членови на семејството кои ќе ве расположат и ќе направат работите повторно да изгледаат во ред. Ќе откриете дека ова функционира многу подобро отколку да поминувате време сами размислувајќи за тоа колку ви е мизерен животот!

Завршни мисли

Сè на сè, ако сте на работа што ја мразите и сакате да најдете начин да ги подобрите работите, тогаш првото нешто што треба да направите е да започнете да дејствувате!

Во свет каде што луѓето често ги менуваат работните места, важно е да внимавате на вашата среќа на работа . Но, понекогаш може да се чини невозможно да се најде исполнување во некоја улога - особено ако не сте сигурни што сакате да правите следно.

Сепак, постојат начини да ја пронајдете среќата повторно и покрај околностите и да ја направите вашата моментална позиција поподносливо.

Затоа, обидете се да преземете конструктивна акција и штом ќе го направите ова, тогаш ќе биде многу, многу полесно работите да се подобрат. И штом вашиот став на работа ќе почне да се подобрува, тогаш воопшто не е тешко сè друго во вашиот живот да се подобри!

работат.

Луѓето често се чувствуваат така бидејќи немаат време за другите работи во нивниот живот.

Работат цел ден, немаат време да вежбаат или да јадат здрава исхрана, а потоа на крајот се чувствуваат како да немаат живот надвор од работа.

Ако се најдете во оваа ситуација, не сте сами.

Реалноста е дека повеќето луѓе немаат спијте доволно, вежбајте редовно или јадете здрава храна. Ова е рецепт за исцрпеност и незадоволство од вашата работа – дури и ако тоа не е нешто во што конкретно уживате во моментот.

Згора на тоа, ако постојано влегувате во расправии со колегите или претпоставените, тоа Ќе биде тешко за двете страни да направат нешто без да се фрустрираат една со друга.

Доволно е тешко бидејќи се обидувате добро да ја завршите својата работа кога не сте на иста страна со вашите соработници.

Но, добрата вест е дека можете да најдете начини да имате исполнета работа и сепак да најдете време за други делови од вашиот живот.

Па погодете што?

Треба да се обидете да пронајдете ја рамнотежата помеѓу работата и другите делови од вашиот живот токму сега!

Можеби ќе се изненадите колку може да помогне да имате рамнотежа помеѓу работата и вашиот личен живот.

2) Научете како да комуницирате поефективно со другите на работа

Можам ли да бидам целосно искрен со вас?

Една од најчестите причини зошто вработените ја напуштаат работата е поради лошата комуникацијавештини со соработниците и претпоставените.

Тие едноставно не можат да ја сфатат својата поента на начин што ги прави разбрани.

Тие не знаат како ефективно да комуницираат со другите и да завршат стануваат фрустрирани затоа што се чувствуваат како да не ги слушаат или разбираат.

Па што? Каква врска има ова со работата?

Нема начин да се заобиколи: комуникацијата е еден од најважните аспекти на вашата работа.

Ќе можете да завршите повеќе и напредувајте ако навистина можете да се изразите јасно и концизно. Исто така, ќе можете да работите поефикасно со другите ако можете да им кажете што сакате од нив и зошто тоа ви е важно.

И уште повеќе, ќе можете поефективно да комуницирате со вашите шефот и соработниците ако можете поефективно да комуницирате со нив.

Звучи добро?

И ова ќе им помогне на двете страни да се чувствуваат поудобно и попродуктивно на работа.

Во ред, јас знаеш што мислиш во моментов. „Дали подобрата комуникација ќе ме натера да се чувствувам поудобно на работа?“

Всушност, да! Зошто?

Бидејќи поминувањето време во разговор со вашите соработници и споделување на вашите идеи со нив ќе ви помогне да ги запознаете, а тоа, пак, ќе го подобри вашето расположение и задоволство.

Така, со тоа што ќе ги познавате вашите соработници, ќе можете да работите подобро на вашата работа и да се чувствувате поудобно на работа.

3) Дознајте штоцелта во животот навистина е

Која е вашата цел во животот?

Ова е едноставно, но малку тешко прашање за одговор.

Тешко е да се одговори бидејќи луѓето имате различни цели и цели, а исто така е тешко да ја објасните вашата цел во животот без да звучите како егоцентричен кретен.

Но, ако размислите за тоа, ќе сфатите дека можеби не сте ни сфатив. која е сè уште вашата цел во животот.

И погодете што?

Ова е затоа што веројатно сте биле толку фокусирани на целта во кариерата што не сте имале време да размислите што е навистина важно за вас.

И затоа не можете повеќе да уживате во вашата работа.

Но, дали постои некој начин да ја сфатите вашата цел во животот?

Да бидете искрено, пред еден месец, ако ме прашаше како да ја дознаам твојата цел во животот, ќе се чувствував збунето. Но, откако го најдов провокативното видео на Џастин Браун за тоа како да ја откриете вашата цел, целата моја перспектива се промени.

Откако го гледав видеото на ко-основачот на Ideapod Џастин Браун за скриената замка за подобрување на себе, дознав дека повеќето од гуруата за самопомош што ги слушав во последно време беа погрешни.

Не, не треба да користите визуелизација и други техники за самопомош за да ја пронајдете вашата цел во животот.

0>Наместо тоа, тој ме инспирираше со многу едноставен начин да ја откријам мојата цел.

Значи, ако се чувствувате заглавени во рутина и мислите дека немакако да излезете од тоа, можеби грешите!

Во своето бесплатно видео, Џастин споделува лесна формула од 3 чекори што ќе ви помогне да се извлечете од трупот секој пат кога ќе се чувствувате заглавени во вашата работа.

Изненадувачки, сè што треба да направите е да одговорите на две едноставни прашања и да размислите за вашите одговори на уникатен начин.

Ако ми верувате, штом ќе завршите, исто како и мојот, вашиот живот ќе се промени и на подобро!

Гледајте го бесплатното видео овде.

4) Научете како ефикасно да управувате со вашето време на работа

Кој е највредниот ресурс што го имате , како човек, имаш во животот?

Пари? Вашата работа? Здрави односи?

Списокот може да продолжи... Но, лично, за мене, тој ресурс е времето!

Верувале или не, времето е еден од највредните ресурси што ги имаме како луѓето. И тоа е исто така еден од најскапоцените ресурси што ги имаме како вработени.

И знаете што?

Затоа треба да го искористите максимумот од тоа.

За ова, треба да научите како ефикасно да управувате со вашето време на работа (и не зборувам за мрзливост).

Треба да научите како ефикасно да управувате со вашето време за да можете да завршите повеќе во еден ден додека сè уште имате време за други делови од вашиот живот (како поминување квалитетно време со пријателите или семејството).

И ако најдете начини за ефикасно управување со вашето време на работа, големи се шансите дека ќе почнете да уживате вашата работа повеќе. И ако почнете да уживате во вашатаработа, шансите се дека ќе можете да работите повеќе часови и да добивате подобра плата.

Зошто?

Бидејќи управувањето со вашето време значи дека ќе имате повеќе време за вашите лични живот после работа. Ќе можете да поминувате повеќе квалитетно време со семејството и пријателите, да одите на одмор, па дури и да започнете бизнис.

Значи, ако сакате да престанете да се чувствувате заглавени во вашата работа, тогаш треба да научете како ефикасно да управувате со вашето време на работа.

5) Барајте нови можности за учење нови вештини и запознавање нови луѓе

Ако има нешто што Научив во мојот живот, тоа е дека колку повеќе барате нови можности, толку подобро ќе се чувствувате за вашиот живот воопшто.

И ова важи и за вашата работа.

Ако барате нови можности да научите нови вештини и да запознавате нови луѓе, тогаш големи се шансите да се чувствувате како да не сте заглавени во вашата работа и ќе бидете повеќе желни да научите нови работи, да запознавате нови луѓе и истражете нови можности.

Но, како функционира ова точно кога веќе не уживате во вашата работа?

Да објаснам.

Кога сте на работа која не уживате повеќе, лесно е да се чувствувате како да немате шанси во животот и нема што повеќе да се радувате.

Но, тоа не е вистина. Всушност, секогаш има нови можности на кои можете да се радувате. А најдобриот дел е што тие не бараат многу напор!

Понекогаш се што треба да направите еда ги барате овие можности. Сега веројатно се прашувате: „Но, како да го направам тоа? Како да најдам нови можности на кои можам да се радувам?“

Мило ми е што прашавте.

И веројатно ќе се изненадите кога ќе го слушнете мојот одговор.

0>Одговорот е едноставен. Сè што треба да направите е да запознаете нови луѓе. Зошто?

Бидејќи луѓето се тие што го прават светот да се врти. И ако можете да запознаете нови луѓе и да научите од нив, тогаш ќе имате повеќе можности да научите нови вештини.

Мислите дека претерувам?

Па, всушност, не сум бидејќи новите луѓе секогаш значат нови можности.

Гледате, кога ќе започнете нова работа или ќе ја промените работата, големи се шансите да запознаете многу нови луѓе кои можат да ви помогнат да растете како личност.

И ако учите од овие луѓе и се запознаете со некои неверојатни можности, тогаш големи се шансите вашата кариера исто така да расте (а како резултат на овој раст во вашата кариера, ќе се зголеми и вашата самодоверба).

И колку посигурни се чувствувате за себе и за вашата работа, толку е поголема веројатноста дека ќе можете да се справите со секаков вид предизвик што ќе ви се појави на работа.

Верувајте ми кога ќе кажете го ова: Имате способност да направите промени во вашиот живот на подобро!

И ова ќе ви помогне да се чувствувате како животот да ви оди некаде. Ќе се чувствувате мотивирани да правите работи што ќе ви го подобрат животот и ќе можете да направите повеќе за еден ден.

И кога ќесе чувствувате како животот да ви оди некаде, големи се шансите дека и вие ќе почнете повеќе да уживате во вашата работа.

6) Одвреме-навреме одлучете се од работата

Ако сте заглавени на работа долги временски периоди (повеќе од неколку часа), шансите се дека вашиот ум ќе почне да се чувствува уморен и вкочанет (како да имате благ случај на грип).

И ова се случува затоа што дел од вашиот мозок кој ви помага да се чувствувате полни со енергија е искористен цел ден. Истото се случува кога ќе ја потрошите целата енергија во вашето тело по вежбањето во теретана.

Но, дали паузата навистина е важна? Дали навистина треба да се одморите од вашата работа за повторно да добиете енергија?

Мислам дека одговорот е да. Всушност, мислам дека паузата е една од најважните работи што можете да ги направите ако сакате да се чувствувате енергично на работа.

Еве зошто:

Вашиот мозок и вашето тело се две посебни субјекти. Колку повеќе работите секој ден, толку повеќе ќе бидат уморни. И ако продолжите без да правите паузи, тогаш на крајот вашиот мозок и тело ќе ви се исклучат (како кога вашиот компјутер се замрзнува).

Сега можеби се прашувате кога треба да одморите.

Па, зависи каква работа имате и колку време е потребно за вашиот мозок/тело да се измори.

Ако сте заглавени во здодевна работа каде што сè што правите е да пишувате броеви во табела цел ден (како сметководител илианалитичар), тогаш шансите се дека нема да биде потребно многу долго за да се измори вашиот мозок/тело.

Но, од друга страна, ако имате поинтересна работа која бара многу да размислувате (како веб-дизајнер), тогаш веројатно ќе биде потребно подолго време за да се измори вашиот мозок/тело.

Но, каква и да е вашата ситуација, правењето паузи од време на време дефинитивно ќе ви помогне да се чувствувате полни со енергија.

Резултатот?

Исто така види: 16 знаци дека е квалитетна жена што вреди да се омажи

На крајот ќе почнете да препознавате големи работи за вашата работа и ќе почнете да се чувствувате повеќе поврзани со вашата работа.

7) Дајте си посветено време секој ден

Да те поставам едно прашање.

Кога последен пат си одвоил време за себе?

Мислам, можеш да кажеш дека одвојуваш време за себе секој ден. Но, јас зборувам за одредено време што го одвојувате за себе секој ден.

И не зборувам само за половина час или нешто слично. Мислам, зборувам за време кое е доволно долго за навистина да инвестирате во себе и во својот раст како личност.

За мене, ова е најмалку еден час. Одвојувам еден час за себе секој ден и ова е најдобриот начин да се погрижам да не се зафаќам премногу со работите што се случуваат околу мене, а исто така да се погрижам мојот ум да остане јасен и опуштен во текот на денот.

Затоа што ако мојот ум не е спокоен, тогаш ми станува многу тешко да се претставам најдобро што можам
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.