17 големи знаци дека ве сака без да го каже тоа

17 големи знаци дека ве сака без да го каже тоа
Billy Crawford

Дали се прашувате дали вашиот маж ве сака без да го каже тоа?

Па, престанете да размислувате и почнете да читате.

Подолу, ја разгледав комплетната листа од 17 знаци кои ги сака ти.

Прилично е исечено и суво ако ме прашате мене, но погледнете сами. Веројатно ќе се клоцате што не ја сфативте вистината порано.

Ајде да навлеземе директно во неа. Ова се 17-те сигурни знаци дека ве сака.

1) Тој ќе направи се за вас

Не е важно што е тоа, ако ви треба нешто, тој Ќе биде таму да ви го даде.

Ако се чувствувате малку опуштено и ви треба некој да ве расположи, тој ќе биде веднаш таму и ќе ви кажува глупави и глупави шеги за да ве насмее.

Кога навистина имате чувства за некого, сакате да го насмеете и да уживате во животот.

Дури и ако не е толку смешен како Џим Кери, тој ќе направи забележителен напор да ве насмее и најдете ја хумористичната страна на нештата. Ова е особено точно кога сте опуштени или кога тој може да почувствува дека не се чувствувате баш на ниво.

Можеби сте под стрес за време на интервју за работа или се чувствувате депресивно поради сликата за вашето тело. Без разлика дали тоа е внимателен подарок, уво што слуша или искрен совет и охрабрување.

Ќе можете да кажете дека тој не само го прави или кажува она што сакате да го слушнете.

Тој навистина мисли тоа и го сака најдоброто за тебе во оваа ситуација и секогаш.

Мом што се грижи за тебе повеќе одјазичниот експерт Пети Вуд изјави за Cosmopolitan: „Дилацијата е одговор на мозокот што се јавува кога нешто сакате и ве привлекува“,

Значи, ако не може да го држи погледот од вас, има големи шанси да падне во љубов и тоа е еден од клучните знаци дека те сака.

11) Тој само сака да бидеш среќен

Сите сме ја слушнале изреката дека во најсилните врски двајца стануваат едно . И кога тоа ќе се случи, среќата на вашиот партнер станува исто толку важна како и вашата.

Всушност, истражувањето сугерира дека „љубовта со сочувство“ може да биде еден од најголемите знаци за здрава врска. Љубовта со сочувство се однесува на љубовта која „се фокусира на доброто на другиот“.

„Само го сакам најдоброто за тебе“, можеби е филмско клише, но може да биде и реченица полна со длабока љубов .

Плановите не секогаш се усогласуваат совршено и сигурно ќе има некои стресни денови, но ако овој човек јасно ви кажува дека сака да бидете среќни пред се, тогаш тоа е јасен доказ дека сте повеќе отколку само краткотрајно фрлање.

Значи, ако откриете дека вашиот маж се труди да ве држи суви кога шетате на дожд или ви подготвува појадок во еден од вашите најпрометни денови , тоа е знак дека му е лошо за вас.

12) Изгледа малку под стрес од вообичаено

Додека љубовта ја поврзуваме со сите тие големи емоции и чувства, емоцијата на љубовта исто така можеослободете го стресот во мозокот.

Се разбира, ова не значи дека тој може да се однесува само како кретен, но значи дека може да забележите како чудно чука со прстите или многу го чеша задниот дел од главата нервозен начин.

Тој, исто така, може да има првут, но тоа е сосема одвоено прашање.

Звучи чудно, но ако сте откриле дека тој е малку повеќе изнервиран и под стрес од вообичаеното , можеби поради љубовта се ослободува кортизол во неговиот мозок.

Љубовта е многу забавна, но е и прилично интензивна!

Ова нагласено и нервозно однесување е генерално во почетните фази на заљубување. Една мала студија објавена во 2004 година покажа зголемување на нивото на кортизол, хормон поврзан со стресот, кај новите парови.

13) Тој постојано пробува нови работи што сакате да ги правите

Секој сака да ја импресионира личноста што ја сака, па ако откриете дека постојано пробува нови работи што вие сакате да ги правите, тогаш има добри шанси да го каснала љубовната бубачка.

Всушност, една студија сугерира дека луѓето кои тврделе дека се заљубени имале различни интереси и особини на личноста после тие врски.

Значи, ако оди на салса да танцува со вас кога тоа е нешто што никогаш претходно не го правел, веројатно е заљубен во вас или во барем на пат до таму.

Повеќето жени не сакаат дечко кој паѓа над нив во секоја прилика, туку неговата подготвеностда пробате нови работи и да споделувате во она што најмногу ви се допаѓа е одличен знак.

Можеби дури и пробал нова храна што ја немал претходно, а која сте ја препорачале. Може да се каже дека не го сакаше, но се претвори во добра шега наместо во нешто непријатно.

Тоа кисело лице што го направи кога голтна наместо да го замоли келнерот да ја врати храната?

0>Тоа е лицето на љубовта.

14) Тој прди пред вас

Колку и да звучи грубо, паровите на кои им е удобно да прдат еден пред друг имаат поголема веројатност да имаат успешна врска. Ако им го кажете ова на семејството и пријателите, тие веројатно би помислиле дека не сте без памет, но всушност е вистина.

Кога ви е доволно удобно да правите груби работи еден пред друг, тоа е всушност добро знак.

Можеби се чувствувате згрозени, но љубовта понекогаш звучи и мириса.

Барем, некои податоци го кажуваат тоа. А фактите се факти, нели?

Според истражувањето на Mic од 2016 година, да се биде доволно удобно за да прдите еден пред друг е клучен премин од тоа да му се допадне некого до да биде заљубен во таа личност. Така, тој одвратен прдеж што штотуку го направи може да биде еден од важните знаци дека ве сака.

15) Тој се чувствува поанксиозно или нервозно околу вас

Да, заљубувањето може да ве натера да се нервирате! Иако е секако точно дека љубовта може да направи да се чувствувате одлично во раните фази на љубовта, но споредThought Co, тие исто така можат да направат да се чувствувате анксиозно и опсесивно.

Ова е причината зошто тој може да изгледа како да е малку понервозен или вознемирен од вообичаеното. Обрнете внимание на неговото однесување. Дали се однесува како да е вртоглав ученик на неговиот прв танц во средно училиште? Тоа всушност би можело да биде добра работа.

Ова е поврзано со стресот и понекогаш може да се манифестира во пелтечење или дури и без зборови кога поставувате прашање или се однесува чудно кога го поканувате да излеземе.

Меѓутоа, ова обично се случува на почетокот на врската и треба да исчезне додека му станува поудобно.

16) Тој сака сè во вас... дури и чудните работи

Сите ние имаме свои необичности и штом вистински ќе запознаете некого, тие чудни мали особини почнуваат да се појавуваат. Дали отсекогаш сте се прашувале за неговата бизарна адреса за е-пошта или зошто толку многу ги сака рептилите?

Веројатно се прашува и за некои уникатни работи за вас.

А кога навистина сакате некого, почнувате да се привлечат кон оние чудни особини што ги прават, нив. Сакате да знаете повеќе, дури и ако е малку чудно.

Според Live Science, кога сте заљубени, почнувате да мислите дека вашата сакана е единствена. Ова верување е, исто така, поврзано со неможноста да почувствувате романтична страст за некој друг.

Тоа е како печат „се задржани сите права“ што оди на вашето срце и чувства кога ќе се заљубите вонекого.

Значи, ако тој ги сака чудните работи за вас... можеби дури и работите што ги сметате за обврски за себе, тогаш тоа е силен показател дека тој е восхитен од вашата уникатност.

17) Тој не можам да престанам да ви давам комплименти

Комплиментите сами по себе не значат многу. Секое момче може да даде комплимент за да добие девојка во вреќа...но обично, тие комплименти се генерички и без значење.

Но, ако тој навистина ве сака, веројатно ќе ви дава комплименти за суптилни работи за кои можеби не сте ни свесни.

Може да се уникатни забелешки за вашата личност, или тој ќе забележи мала промена во вашата фризура.

Џонатан Бенет, тренер за запознавање/врски , изјави за Bustle: „Ако вашиот партнер има способност да ви го разубави расположението со неколку пофални зборови кога тоа ви е најпотребно, тоа е одличен знак дека тој или таа разбира што ве тера да штиклирате и го цени вашето автентично јас. Оваа личност е дефинитивен чувар!“

Ајде да бидеме искрени, момците не се одлични во давање комплименти, па ако тој постојано ви дава комплименти без воопшто да знае дека го прави тоа, тоа е одличен знак дека сака ти.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

само малку нема да избледи или да те отфрли кога ќе станат тешки времиња.

Како и секој тој има свои проблеми, но ако те сака, ќе биде тука за тебе најдобро што може и ќе објасни до тебе ако не може поради која било причина.

Ако те изневери ќе се извини и ќе го подобри следниот пат.

Бидејќи тој навистина се грижи за тебе.

0>Ако тој ќе направи нешто за вас кога ви треба, има големи шанси да ве сака. Заљубениот маж секогаш сака да и помогне на девојката и да биде херој. Кога станува збор за знаците дека те сака, ова е големо.

Тифани Томбс, експерт за односи и директор на Blue Lotus Mind, изјави за Bustle дека „најмногу учиме за личноста кога е ставена во стресни ситуации .“

Значи, ако тие реагираат на предизвиците што ги доживувате со тоа што ви помагаат, има добри шанси тој искрено да ве сака.

2) Тој е подалечен од вообичаеното

Ова може да изгледа како чудно, но слушнете ме.

Кога момчето е заљубено, тоа може да го остави да се чувствува збунет и несигурен што да прави со своите емоции. Можеби претходно му се допаѓал некој, секако, но сега е зафатен со нешто што е поинтензивно и одзема сѐ и се прашува што точно да прави во врска со тоа и со тоа.

Тој не сака да го разнесе затоа што сега кога те запознал чувствува дека се можни работи за кои можеби не ни знаел.

За да несе чувствуваат непријатно, тој може да почне да ве избегнува. Кога семејството и пријателите ќе прашаат за него, можеби ќе се запрашате што да кажете и ќе бидете загрижени во задниот дел од умот: зошто тој не се јави веќе два дена?

Но понекогаш кога навистина сакаш некого што треба да го погледнеш подлабоко од неговото однесување на површината за да разбереш што се случува: дали тој те создава дух или само се чувствува обземен од сопствените чувства?

Всушност, некои жени велат дека мислеле дека нивниот дечко е ќе раскинам со нив кога тие навистина го поставија прашањето!

Причина за ова може да биде тоа што многу мажи можеби имаат страв од интимност, па затоа чувствата на љубов малку ги заплашуваат. Ако мажот сака некого, понекогаш може малку да го откачи.

Според Сет Мајерс во Psychology Today, едно истражување покажа дека „мажите добиваат повисоки резултати на скалата за страв од интимност“.

Затоа, не грижете се ако се појавува подалеку од вообичаено, можеби само доживува длабоки емоции со кои не е сигурен како да се справи.

Дајте му време и тој ќе почне да се чувствува поудобно со неговите емоции.

3) Тој е емоционално недостапен

Во ред, да се биде емотивно недостапен не е дефинитивен знак дека те сака. Но, исто така, никогаш не треба да го сфатите тоа е знак дека тој не го прави тоа.

Работата е во тоа што мажите сакаат длабоко и интимно друштво исто како и жените.

Па зошто има толку многу мажите емотивно недостапнина жените?

Емоционално недостапниот маж е типично некој што не може емоционално да се посвети на врската со вас. Тој сака да ги држи работите лежерни и недефинирани за да избегне обврски за кои мисли дека може да се справи.

Знам за емоционално недостапни мажи бидејќи и јас сум таков. Можете да прочитате повеќе за мојата приказна овде.

Ако некогаш сте биле со маж кој одеднаш се лади и се оддалечува, ќе видите многу од себе во него.

Сепак , проблемот не сте вие. Проблемот не е ни кај него

Едноставната вистина е дека машкиот и женскиот мозок се биолошки различни. На пример, дали знаевте дека емоционалниот процесорски центар на женскиот мозок е многу поголем отколку кај мажите?

Затоа жените се повеќе во контакт со нивните емоции. И зошто момците можат да се мачат да ги обработат чувствата, што доведува до сериозни проблеми со посветеноста.

Ако некогаш сте биле разочарани од емоционално недостапен маж, обвинувајте ја неговата биологија наместо него.

4 ) Секогаш бара ваш совет

Дали вашиот маж бара ваше мислење, без разлика дали се работи за работа или за општествениот живот? Што и да е, ако тој го бара вашиот совет, тоа значи дека ве почитува, ви се восхитува и се грижи што мислите.

Тој не бара само совет од вас да биде убав: можете да го кажете тоа е затоа што вашата проценка на некоја ситуација, личност или настан му е важна.

Зошто?

Едноставно: затоа што ти битни му. Природно е дека сакаме да ги знаеме мислите и чувствата на некој за кој се грижиме и го почитуваме.

Тие често велат дека еден од најважните аспекти на љубовта е почитувањето и ако тој бара совет од вас , тогаш јасно е дека го почитува она што ќе го кажете.

Човек кој навистина ве сака, се грижи за она што го кажувате и ја почитува вашата перспектива дури и кога не се согласува.

„Љубовта носи блаженство и за двата типа на врски, но само ако се калени со почит“. – д-р Питер Греј. во психологија денес

5) Тој зборува за иднината со вас во неа

Ако зборува за неговите идни планови и е јасно дека сте одвоени од неа, тогаш тоа е одличен знак дека е посветен на иднината со вас.

Да бидеме искрени, момците не се баш најдобри во правењето конкретни планови за иднината, па ако ве види двајца заедно за 6 месеци, година или 10 години, јасно е дека тој е среќен во врската…

… и сака да бидете дел од неговиот живот долго време.

Лесно е да се заплашите малку ако почне да прави ова е премногу рано, но ако паѓате на некој дечко и се прашувате дали тој навистина го чувствува истото, внимавајте да се случи ова.

Ако се однесува непријатно и бега од прашања за иднината или неговите планови надолу патот не е добар знак, но ако се отвори и добие сјај во очите зборувајќи заиднината со вас во неа, тогаш знаете дека сте во неговите идни планови.

Д-р Мариса Т. тоа покажува „одредено ниво на интимност“.

6) Тој нема да ги заборави малите нешта

Ако му кажете дека пиете пијачки после работа со некои колеги, тој Ќе се сети и ќе те праша како беше кога ќе се вратиш дома.

Ако кажеш дека ти треба нова четка за заби, тој ќе ја земе кога ќе биде во продавница.

Ако е внатре љубов, тој знае дека негова одговорност е да се грижи за тебе и нема да се спаси од тоа. И ако е заљубен, тој секогаш ги троши информациите за вашиот живот што му ги давате.

На крајот на краиштата, вие сте негов приоритет број еден.

Што прават луѓето кога многу се грижи за некој или нешто? Прашајте некој бејзбол фанатик кој ја знае статистиката од последните три сезони за секој негов играч. Така е: ги паметиме деталите.

Всушност, кога сте заљубени, тешко е да се фокусирате на нешто друго. Истражувањето на Универзитетот Лојола сугерира дека луѓето кои се заљубени имаат пониски нивоа на серотонин, што може да биде знак на опсесија.

„Ова може да објасни зошто ние се концентрираме на ништо друго освен на нашиот партнер во раните фази на врска“, рече во вестите акушер-гинекологот Мери Лин, DOослободување.

7) Тој е секогаш физички блиску до тебе

Ако момчето е заљубено, тој секогаш ќе најде изговори да те гушка и да биде што е можно поблиску до тебе.

Ако вечерате во ресторан, тој ќе седне до вас за да може да ве допре. Ако сте на забава, тој ќе биде покрај вас цела ноќ.

Се чувствува одлично кога е околу вас и сака физички да ве заштити колку што е можно повеќе.

Исто така види: „Мислам дека мојата девојка повеќе не ме сака“ - 9 совети ако сте вие

Тоа е само негов начин да каже те сакам, без да знаеш, всушност да го каже тоа.

Всушност, одличен начин да видиш дали тој навистина е за тебе е да погледнеш каде му се вперени стапалата. Сакате да видите знаци дека ве сака? Неговите стапала можеби буквално ви укажуваат на одговорот.

Џуди Датон, авторка на „Како го правиме тоа: како науката за сексот може да те направи подобар љубовник“, разговараше за говорот на телото со Мари Клер и објасни дека:

„Стапалата обично се насочени кон насоката во која сакаат да одат, па ако нечии стапала се насочени кон вас, тоа е добро. Ако тие се насочени подалеку од вас, тоа е лошо“, објасни Датон.

„Ако нечии стапала се вперени едни кон други, тој став „гулабски прсти“ е всушност добар знак, бидејќи тоа е потсвесен обид да се намали по големина и да изгледа безопасно, пристапно ... што може многу добро да значи дека на некој му се допаѓате, многу.“

8) Неговите пријатели веќе знаат сè за вас

Изненадени од тоа колку неговите пријатели знаеш за твојот живот? не биди. АкоЧовекот е заљубен, тој ќе зборува за девојката што ја сака со своите пријатели и семејството. Каква е нејзината личност, што прави за работа, зошто е толку секси… еден дечко едноставно не може да помогне.

Значи, ако не е одличен во искажувањето на чувствата, но неговите пријатели и семејството знаат сè што вие , знајте дека тој навистина се грижи за вас и дека можеби е заљубен во вас.

На крајот на краиштата, кога некој е заљубен, не може да престане да размислува за таа личност, па веројатно ќе зборува за нив на нивните пријатели.

Може да биде пријатно изненадување да се потврди дека не сте само некој со кој поминува време и е интимен со еден на еден, туку сте и некој со кој се гордее и зборува за своите пријатели.

Тој го прави ова затоа што вашата врска значи многу за него.

Во книгата „Анатомија на љубовта“, од биолошкиот антрополог Хелен Фишер, таа вели дека „Мислите за „љубовниот предмет“ почнуваат да го напаѓаат вашиот ум. ... Се прашувате што би помислила вашата сакана за книгата што ја читате, филмот што штотуку го гледавте или проблемот со кој се соочувате во канцеларијата.“

Во реалноста, можеби сте повеќе од само пријатели.

9) Тој секогаш се појавува таму каде што сте

Ако спомнавте дека ја сакате плажата за време на викендот, и одеднаш тој се појави на плажа, има големи шанси да го добие се чувствува за тебе.

Ако му кажавте дека одите во кафуле, а тој се разбуди 5 минути подоцна, тогаш тојверојатно е заљубен во тебе.

Очигледно ова може да биде морничаво ако тој е демнат и не си заинтересиран.

Но, ако твоето срце чука за овој човек и се топиш секој пат кога видете го, тогаш голема е веројатноста дека тој чувствува нешто слично ако постојано се појавува околу вас.

Хелен Фишер вели дека клучен знак дека се заљубувате е кога личноста во која се заљубувате почнала да добиваат „посебно значење“.

Ова значи дека ако каже „да!“ во секунда кога и да го поканите на било што, алал да му е, тој веројатно е заљубен во вас.

10) Како те гледа?

Еден од најдобрите начини да кажеш дали на момчето му се допаѓаш или не е да му гледаш во очи. Дали неговите очи „блескаат“ кога ве гледа? Дали тој секогаш гледа директно во твоите очи без да трепне?

Ако не може да престане да зјапа во тебе, тоа значи дека неговото неподелено внимание е на тебе.

Исто така види: 17 класични знаци на компатибилност на метафизички односи

Кога ќе погледне длабоко во твоите очи тоа е затоа што тој чувствува привлечност и нешто за вас што го задржува неговото внимание и се фокусира повеќе од моментално.

Ова често значи дека постои и нешто повеќе од само физичка привлечност.

Всушност, според за The Independent, некои студии покажаа дека паровите кои постојано ги заклучуваат очите еден со друг имаат силна романтична врска од оние кои не го прават тоа.

Друг начин да кажеш дали те сака е да видиш дали неговите очи се проширени.

Тело
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.