Дали врската може да преживее одвоено по заедничкиот живот?

Дали врската може да преживее одвоено по заедничкиот живот?
Billy Crawford

Понекогаш луѓето се вселуваат заедно пред да бидат подготвени за таков огромен чекор.

Тие се занесуваат затоа што се заљубени и среќни. Можете ли да ги обвините?.

Други времиња, луѓето во врска одлучуваат да се преселат заедно од финансиски причини - мислам, зошто да плаќате двојно кирија кога секогаш спиете еден кај друг - нели?

Единствениот проблем е што тие не престануваат да размислуваат за тоа што всушност значи да се живее со некого

Исто така види: 10 причини зошто девојката која ве одбила сè уште го сака вашето внимание

Заедничкиот живот не е секогаш лесен. Потребни се многу компромиси, па дури и некои жртви.

Некои луѓе имаат свои секојдневни рутини и ритуали и се толку навикнати да живеат сами што имањето некој друг во нивниот простор е рецепт за катастрофа.

Ако живеете со вашиот партнер, но сметате дека можеби преселувањето е грешка, веројатно се прашувате дали постои начин да се вратите чекор назад и да живеете одвоено, но да не раскинете.

Јас. „Нема да те лажам, тоа е малку необична ситуација и нема гаранции дека вашата врска може да опстане.

Тоа е кажано, има некои работи што можете да ги направите за да ги зголемите шансите за нешта вежбање:

1) Разговарајте за напорот на заедничкото живеење

Првите работи: комуницирајте.

Ако заедничкиот живот бил потежок отколку што сте замислувале и тоа е напорно за вашата врска, треба да разговарате за тоа со вашиот партнер.

Разговарајте за вашите чувстваи стигнете до точка каде што можете да ги гледате работите еден од друг.

Секогаш кога има проблем, важно е да разговарате за него и да се обидете да најдете решение.

Не заборавајте да го почитувате нивното мислење и обидете се да бидете отворени за компромиси. Во ред е ако не се согласувате за сè, но имајте на ум дека компромисот функционира на двата начина.

Разговарајте за работите што би можеле да ги направите за да го олесните заедничкиот живот во вашата врска. На пример, ако ви треба повеќе време за себе, изберете еден ден во неделата кога и двајцата правите нешто што не го вклучува другиот.

Запомнете дека сте тим и без разлика колку се тешки работите, можете да ги надминете заедно, само се додека не се сеќавате да комуницирате.

2) Погрижете се одлуката да биде взаемна

Ако сте пробале сè за заедничкиот живот да успее, но вие сепак мислите дека би било подобро да живеете одвоено, треба да разговарате со вашиот партнер за вашите грижи и вашите желби.

Не донесувајте ја одлуката сами, бидејќи на крајот само ќе го натерате да се чувствуваат како ги напушташ.

Најдоброто нешто е ако некако можеш да донесеш одлука да живееш разделени взаемно.

Без разлика дали ти си тој што сака да се исели или тие се, разговарај за тоа зошто сакате да го направите тоа и какви се вашите надежи за иднината.

Проверете дали вашите намери се споделени со нив пред да продолжите со тоа.

Верувај ми, можебистави и двајцата во тешка ситуација ако еден од вас се чувствува напуштен - или уште полошо, ако нема каде да оди.

3) Запрашајте се дали живеењето одвоено навистина ќе ги реши вашите проблеми

Ако сте се обиделе да живеете со вашиот партнер, но тоа не функционира, треба да се запрашате дали заминувањето навистина ќе ги реши вашите проблеми.

Дали проблемите во вашата врска навистина се резултат на заедничкиот живот? или има нешто друго?

Не брзајте да ја обвинувате секоја негативна работа што се случува во вашата врска на фактот дека живеете заедно.

Можеби вашата врска не треба да живеете одвоено. Можеби тоа е само изговор.

Можеби звучи малку грубо, но можеби двајцата имате некои други проблеми што не можете да ги решите. Во тој случај, дали живеете одвоено или заедно, навистина не прави разлика.

Се плашам дека ако продолжите со вашиот план да живеете разделени, ќе продолжите да имате проблеми и ќе победите навистина немам шанса да ги решиме.

Вистината е дека врските се напорна работа и кој и да ти кажал поинаку бил лажго.

Љубовта често започнува лесно, но колку подолго си заедно и колку подобро се запознавате, толку е потешко.

Но, зошто е тоа така?

Па, според познатиот шаман Руда Ианде, одговорот може да се најде во односот што го имате со себе.

Гледате,ние растеме со погрешна идеја за тоа што е љубов.

Гледањето на сите оние цртани филмови на Дизни каде принцот и принцезата живеат среќно до крајот на животот нè остави со нереални очекувања. И кога работите не функционираат како во цртаните, на крајот раскинуваме, се иселуваме или сме несреќни.

Затоа навистина препорачувам да го гледате бесплатното видео на Руда за Љубов и интимност. Верувам дека тоа ќе ви даде увид во вашата врска и ќе ви помогне да ги видите работите појасно.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

4) Разговарајте за вашите планови за иднината

Ако сè уште мислите дека разделеното живеење е решение за вашите проблеми, важно е да бидете на иста страна за иднината на вашата врска.

Што точно значи тоа?

Тоа значи да си ги поставите следниве прашања:

  • Дали живеењето одвоено е привремено решение?
  • Дали мислите дека еден ден и двајцата ќе бидете подготвени да живеете заедно?
  • Како ја гледате вашата врска? Како нешто случајно или сериозно?
  • Дали планирате да имате семејство еден ден?
  • Како ја гледате вашата заедничка иднина?

Сега можеби изгледа како многу прашања, но мислам дека е многу важно да знаете што мисли и чувствува другата личност.

На тој начин можете да бидете сигурни дека и двајцата сте на иста страна и дека нема изненадувања.

Ако сте утврдиле дека и двајцата го сакате истото, можетепотоа работете на остварување на вашите цели заедно како тим.

5) Останете посветени еден на друг

Една работа што може да направи разлика кога станува збор за опстанокот на вашата врска е вашата посветеност еден на друг.

Ако сте заљубени и во посветена врска, фактот што ќе престанете да живеете заедно не треба да промени ништо.

Исто така види: 15 докажани методи за да се манифестира нешто на хартија

Разделеното живеење не треба да се гледа како можност за гледање други луѓе. Ако тоа е она што го сакате, треба да зборувате за тоа дека сте во отворена врска.

Да се ​​биде во врска додека живеете одвоено значи да правите сè што правевте додека живеевте заедно - да присуствувате на настани, да готвите вечера заедно, да јадете Нетфликс и романтични ноќи. Единствената разлика е да живеете одвоено.

Ако сте посветени еден на друг, не би требало да имате проблем со тоа.

Сè на сè, треба да бидете сигурни дека секогаш имате време еден за друг и останете верни, инаку вашиот нов договор нема да успее.

6) Прифатете дека работите можеби не се исти

Дури и ако ова е нешто што и двајцата го сакате, треба да бидете подготвени за идејата дека работите можеби нема да бидат исти откако ќе престанете да живеете заедно.

Не е важно колку се сакате или каков бил вашиот однос порано – сега е поинаку . Вие сте две посебни луѓе на две посебни места.

Начинот на кој комуницирате и комуницирате е обврзан дапромена. Може да се промени и начинот на кој размислувате еден за друг.

Поголема е веројатноста да ги живеете своите животи како две посебни поединци отколку како тим.

Веројатно ќе завршите да правите повеќе работи одвоени отколку што бевте додека живеевте заедно. Можеби не знаеш секогаш што прави другиот. Можеби поминувате повеќе време со други луѓе.

Сето ова е нормално и очекувано, затоа треба однапред да се подготвите за фактот дека работите ќе бидат поинакви.

7) Како за пробен период?

Ако не можете да живеете заедно, но се плашите да бидете разделени, зошто да не имате пробен период?

Можете да се обидете да живеете одвоено еден месец и да видите како тоа оди. На крајот на месецот, ќе одлучите дали сакате да го направите трајно или не.

Да се ​​преселите заедно беше голем чекор. Повторно живеење одвоено би било уште еден голем чекор. Затоа мислам дека пробниот период е одлична идеја бидејќи може да ви помогне да видите дали живеењето одвоено е навистина она што го сакате.

Паметно, нели?

8) Бидете подготвени за критики од вашите семејството и пријателите

Ајде да се соочиме со тоа, повеќето луѓе кои се сакаат и се во посветена врска во одреден момент завршуваат да се преселат заедно.

Речиси е нечуено дека некој ќе се всели во нивниот партнер. само за да се иселите по некое време, додека сте заедно.

Кога луѓето ќе дознаат за вашата одлука, можеби ќе им биде тешко да разберат.

Тие ќе дознаат за вашата одлука.најверојатно ќе ви даде совет како да ги поправите работите, а можеби дури и ќе слушнете негативни коментари од вашите родители како: „Што ти е?“ и „Ние не те воспитувавме така!“

Може да биде навистина тешко кога вашето семејство и пријателите вака ве критикуваат, дури и може да ја доведете во прашање вашата одлука. Но, не дозволувајте да се плеткаат со вашата глава. На крајот на краиштата, ваша одлука е како ќе одлучите да го живеете својот живот.

Заклучок

На вас и на вашиот партнер зависи да одлучите што е најдобро за вас.

Додека Заедничкото живеење можеби е најдобро за некои луѓе, можеби нема да работи за секого.

Ако сте се осврнале на какви било други прашања со кои можеби се соочува вашата врска и сте сигурни дека единствениот вистински проблем е вашата животна ситуација, тогаш секако живејте одвоено.

А ако и двајцата го сакате истото и знаете за што сте, големи се шансите вашата врска да опстане, па дури и да напредува!

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.