15 прекрасни начини да инвестирате во себе како жена

15 прекрасни начини да инвестирате во себе како жена
Billy Crawford

Замислете го вашиот живот како градина. Ако не се стремите кон тоа или не садите семиња кои на крајот ќе се претворат во цвеќиња, вашата градина ќе остане сува и неплодна.

Ако не ја наводнувате со знаење и љубов, никогаш нема да ја видите убавина и живост треба да биде здрава градина.

Истото важи и за вас – треба да инвестирате во себе ако сакате да го истакнете потенцијалот во вас. Уште повеќе ако сакате да имате добра иднина.

Затоа, во оваа статија, ќе ви дадам 15 прекрасни начини да инвестирате во себе и да живеете исполнет живот! Ајде да скокнеме директно...

1) Продолжете да го развивате вашиот сет на вештини

Еден од најдобрите начини на кои можете да инвестирате во себе е постојано да го ажурирате вашиот сет на вештини.

Не само што ова ќе зголемете ги вашите идни можности за работа, но тоа ве одржува заинтересирани и интересни!

Ова се два квалитета кои ќе ви служат до крајот на животот.

И дополнителен бонус?

Учење нови вештини исто така:

 • Ја зголемува самодовербата
 • Ја подобрува функцијата на мозокот
 • Ја зголемува концентрацијата и фокусот
 • Создава врски помеѓу различни групи на вештини
 • Ја подобрува самодовербата

Значи, без разлика дали сакате да ги подобрите вашите ИТ вештини или да научите како да нурнете длабоко во океанот, никогаш не престанувајте да додавате вештини во вашето „животно CV“ како Сакам да го нарекувам.

Вашето идно јас ќе ви се заблагодари за тоа!

2) Останете на врвот на вашите финансии

Во минатото, финансиите беаспоредна работа... клучот за трансформирање на вашиот живот во нешто за кое сте страсни и ентузијасти бара упорност, промена во начинот на размислување и ефективно поставување цели.

И иако ова може да звучи како моќна задача што треба да ја преземете, благодарение на водството на Jeanette, беше полесно да се направи отколку што можев да замислам.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

Тоа би можело да биде поттик што ви треба за да ја поставите вашата страна гужвајте и почнете да работите во област што ја сакате!

15) Инвестирајте во терапија или советување

И, конечно, ако сериозно сакате да инвестирате во себе, побарајте си добар терапевт или советник.

Сите ние, без разлика колку ни биле среќни детствата, имаме проблеми со кои треба да се справиме.

Некои можеме да ги решиме сами или со поддршка од семејството и пријателите, но други прашања сме премногу големи за да се откинеме.

Тука доаѓа помошта од професионалец. Тие можат да ви ги дадат алатките што ви се потребни за да ги надминете сите трауми или проблеми кои ве кочат во животот.

Кој подобар начин да инвестирате во себе?

Последни мисли

Еве ги имаме, 15 прекрасни начини да инвестирате во себе како жена.

Сега, сфатив, намерата да инвестирате во себе можеби е тука, но веројатно ќе ја најдете посветеноста да го направите тоа доаѓа и заминува.

Ова е природно – и јас го чувствувам истото многу често.

Значи, начин да внимавате на топката?

Размислететвоето идно јас.

Ова ми помага секогаш кога ми недостасува мотивација. Ја замислувам жената која сакам да бидам за 5, 10 или 20 години.

Дали таа ќе погледне наназад и ќе се гордее со напорите што ги направив во 20-тите и 30-тите години? Дали ќе и биде драго што вложив напорна работа и инвестирав во себе?

Се надевам дека е така, а истото се надевам и за твоето идно јас!

обично им се остава на сопрузите или татковците да се справат со нив.

Жените кои имаат контрола над своите пари не беа многу унапредени - фала богу што сега се смени!

Не можете навистина да инвестирате во себе без да се биде финансиски свесен и свесен.

Дури и ако сте независни, работите и го живеете својот најдобар живот, знаејќи како да:

 • Буџет
 • Заштедете
 • Инвестирајте
 • Избегнувајте долгови

Сите се од суштинско значење за подобрување на квалитетот на вашиот живот и обезбедување дека ќе се подготвите за иднината.

Преземете онлајн , и почнете да ги истражувате најдобрите начини за управување со вашите пари. Можеби изгледа како многу да се свртите кон вашата глава, но сега има многу апликации кои ќе ви помогнат да го поминете процесот чекор по чекор.

3) Научете како да поставувате граници

Граници …од каде да почнеме!

Овие се многу важни ако сериозно сакате да инвестирате во себе. Гледате, постојат два типа на граници што треба да ги имате:

 • Граници на себе. Знаејќи што ве исцрпува, што го нарушува мирот во вашиот живот и какви токсични однесувања треба да избегнувате.
 • Границите на другите. Какви однесувања сте спремни да прифатите од другите луѓе? Кои граници не треба да се поместуваат?

Границите може да биде страшно да се постават, особено кога се работи со саканите.

Но, без нив, ризикувате други луѓе пречекорување на границата и третирање со вас на начин што му штети на вашата внатрешнамир.

Мојот предлог е прво да креирате список со важните граници, а потоа мирно и јасно да им ги пренесете на другите кога е потребно.

Оние кои ве почитуваат ќе се вклучат. Оние кои не….па, знаете што да правите со нив!

4) Покажете ја љубовта на вашето тело преку вежбање

Дали се мачите да вежбате?

Јас сигурно прави. Но, сфатив дека морам да ја сменам мојата перспектива за тоа да уживам во движењето на моето тело.

Наместо да го гледам како скучна работа што треба да се заврши, сега вежбам го гледам како начин на покажување љубов кон моите телото.

Не само што се надевам дека вежбањето ќе ми помогне во иднина, туку исто така ми овозможува да го ослободам стресот, да го исчистам умот и да ги зајакнам сите тие хормони за добро чувство!

Дури и ако само правете 15 минути јога дневно или трчајте неколку пати неделно, многу брзо ќе почнете да ја гледате разликата во вашето тело и ум.

5) Најдете време за вашето ментално и емоционално здравје

И додека сме на темата да го сакаме вашето тело, важно е да ги сакате и вашиот ум и емоции!

Сепак, ова не е секогаш лесно, знам.

Но, ако одвоите време за вашето ментално и емоционално здравје СЕГА наместо подоцна, ќе ве спаси свет од болка.

Бидејќи колку подолго ги потиснувате чувствата или ги криете вашите вознемиреност, толку тие стануваат полоши.

Кога се почувствував најизгубено во животот, ми беше претставено едно необично бесплатно видео за дишењесоздадена од шаманот, Руда Ианде, која се фокусира на растворање на стресот и зајакнување на внатрешниот мир.

Мојата врска пропаѓаше, се чувствував напнат цело време. Мојата самодоверба и самодоверба го допреа дното. Сигурен сум дека можете да се поврзете - скршеното срце малку ги потхранува срцето и душата.

Немав што да изгубам, па го пробав ова бесплатно видео за работа со здив и резултатите беа неверојатни.

Но, пред да продолжиме понатаму, зошто ви кажувам за ова?

Јас многу верувам во споделувањето – сакам другите да се чувствуваат моќни како јас. И, бидејќи ми помогна да инвестирам во себе и во моите емоции, може да ви помогне и вам!

Руда не само што создаде стандардна вежба за дишење - тој паметно ги комбинираше својата долгогодишна практика на здив и шаманизам за да Создадете го овој неверојатен тек – и во него можете слободно да учествувате.

Ако чувствувате исклучување со вашите емоции и се борите да инвестирате во вашиот живот, би препорачал да го погледнете бесплатното видео на Руда.

Кликнете овде за да го погледнете видеото.

6) Правете нешто што го сакате секој ден

Живееме во општество кое не условува да работиме, работиме, работиме.

Повеќето од нас се борат да постигнат рамнотежа помеѓу работата и животот – но тоа е клучен начин да инвестирате во себе.

Затоа, почнете од малите.

Што ве прави среќни и ви дозволува да се исклучите околу еден час?

Дали се витка со добра книга и топло кафе? Дали е тоа излегување и одење во вашиотлокална шума?

Можеби имате некое хоби што би сакале да го купите?

Што и да е, само направете го тоа! Животот е премногу краток за да чекате викенди за да се забавувате. Дури и ако одвоите 30 минути или еден час дневно за да направите нешто што го сакате, ќе вреди.

Ќе се најдете во можност подобро да се фокусирате на работа, вашето ментално и емоционално здравје ќе подобри, и во суштина, ќе внесеш среќа во твојот ден, секој ден!

7) Тргни се од зоната на удобност

Знаеш дека смешно чувство добивате во вашиот стомак кога нешто ве возбудува, но и ве плаши?

Кога и да се случи ова, научете да го туркате стравот!

Придобивките од истиснувањето од вашата зона на удобност и пробувањето нови работи многу ги надминуваат потенцијалните ризици од „неуспех“.

Ќе научите кои се вашите силни и слаби страни. Ќе стекнете самодоверба. Можеби дури и ќе откриете изненадувачка страст.

Значи, без разлика дали тоа е тоа соло патување за кое флертувате со идејата или споредна работа што сонувате да ја започнете, одете на тоа!

Никогаш не знаете што би можело да се случи додека не се обидете...

8) Проверете ја вашата употреба на социјалните мрежи

Друг важен начин да инвестирате во себе како жена е да живеете во моментот.

0>Сега, за да го направите тоа, МОРА да внимавате колку сте на социјалните мрежи.

Знаете како оди, пет минути лизгање лесно може да се претвори во 20минути...еден час... следното нешто што знаете дека сте потрошиле цела вечер гледајќи видеа со мачки на интернет.

Друга причина да ја проверите вашата употреба на социјалните мрежи е половина од работите што ги гледате на интернет не ја одразуваат реалноста.

Особено за жените, може да биде штетно за нашата самодоверба постојаното гледање „совршени“ жени на интернет, „совршени“ начини на живот и „совршени“ врски.

Можеме да паднеме во стапицата да се споредуваме со верзијата на совршеното што всушност не постои!

Затоа, инвестирајте во себе така што ќе ги оттргнете очите од екранот и ќе го вратите фокусот на ВАШИОТ убав, несовршен (но многу реален) живот .

Исто така види: Како да се справите со лажни членови на семејството

9) Создадете заживувачка рутина за разгалување

Постојат две рутини во кои треба да инвестирате за себе:

Енергична, подмладувачка утринска рутина и смирувачка, мирна ноќна рутина.

Наутро:

 • Одвојте еден час за себе. Искористете го ова време за да јадете и пиете здрав појадок, да читате, да го истегнете вашето тело, да слушате музика и да правите се што ви ги буди умот, душата и телото.
 • Истуширајте се, облечете ја омилената облека, користете добар хидратантен крем и оставете ја куќата да изгледате и да се чувствувате најдобро. Ова ќе ве подготви за остатокот од денот!

А навечер?

 • Еден час пред спиење, исклучете го телефонот/лаптопот/таблетот. Пуштете смирувачка музика. Пијте чај од камилица за да се опуштите.
 • Користете добар ноќен навлажнувач, испрскајтемалку лаванда на вашата перница и направете малку лесно читање или пишување дневник. Пред да спиете, практикувајте благодарност со тоа што ќе се фокусирате на сите позитивни работи во вашиот ден и животот воопшто.

Кога ќе добиете навика за добро утро и ноќна рутина, ќе ви посакате почнав порано!

Запомнете – со тоа што ќе си дадете еден час наутро и еден час навечер, вие не само што инвестирате во вашиот изглед и благосостојба, туку и се враќате во контрола на вашиот ден.

10) Читајте за да ја исчистите вашата душа и да ја активирате вашата имагинација

Како поранешен наставник во основно училиште, секогаш ми ја кажуваа важноста на читањето за малите деца. Тоа ги смирува и во исто време, ја активира нивната имагинација.

Исто така, го подобрува нивниот вокабулар, вештините за пишување и разбирањето.

Но, тука е финтата:

Овие придобивките не застануваат на детството!

Како возрасни, ги добиваме истите придобивки од читањето. Значи, без разлика дали се работи за едукативна книга за само-развој или роман сместен во вселената за вонземска романса, ставете ги очилата за читање!

Црешата на врвот на тортата е дека читањето е исто така одличен ослободувачки од стресот – може да го намали крвниот притисок и да го намали менталниот замор со тоа што ќе му даде одмор на вашиот мозок од вашата реалност.

11) Негувајте здрави односи со добри луѓе

Еве што, навистина не можете да инвестирате во себе без да инвестираш во добри луѓеоколу вас.

Ако сте на мисија да го подобрите вашиот живот, но сите околу вас се токсични или недоверливи, ќе водите тешка битка.

Размислете за вашите пријателства; кој носи љубов и мир во твојот живот? Кој ве охрабрува да бидете најдобрата верзија од себе?

Тоа се луѓето на кои треба да ги фокусирате вашето време и емоции.

Потребно е село за да се подигне дете, но јас го велам тоа потребна е заедница за поддршка на возрасен, особено оној кој се обидува да инвестира во себе за подобар живот.

12) Научете да ја сакате сопствената компанија

Тажната вистина на животот е дека вие навистина не може да се потпре на никој друг освен на себе.

Значи, колку побрзо се навикнеш на сопствената компанија, толку подобро!

Знам дека може да звучи застрашувачки, затоа полека.

Започнете со прошетка надвор сами. Одете на вечера сами или до гледање филм во кино.

Пред да знаете, ќе сфатите колку многу треба да си понудите.

Ова е неизмерно важно, бидејќи исто така ќе престанете да го трошите вашето време на луѓе кои не се добри за вас само затоа што не можете да ја поднесете мислата да бидете сами!

13) Обидете се со нови искуства толку често колку што можно

Разговаравме претходно за важноста да се истуркате од вашата комфорна зона. Ова е многу поврзано.

Пробувањето нови искуства е одличен начин да инвестирате во себе. Тоа може да биде нешто како учење новојазик или пробување нов спорт.

Можеби сакате да се придружите на клуб за книги или работилница за уметност и занаетчиство.

Новите искуства го отвораат нашиот ум и ни овозможуваат да истражуваме потенцијални нови страсти.

Но, повеќе од тоа – тие го додаваат нашиот „сет на вештини“ и би можеле да ни помогнат да стекнеме нови пријатели на патот!

14) Започнете странична гужва во област за која сте страсни

Сега, ова е еден начин да се подготвите за иднината - споредна гужва.

Сликајте го ова - заглавени сте во канцеларија и сонувате да работите во област што ја сакате.

Не можете да се откажете од 9-5 поради, па, сметките и киријата.

Но, можете да ги вложите вашите вечери и викенди во проект за кој сте страсни. Една моја пријателка која работи во финансии, започна свој бизнис со печење пусти како придружна работа.

Главно затоа што таа само сака да пече…и да јаде пусти!

Две години подоцна, таа ја напушти работата и почна да пече со полно работно време. Таа не може да биде посреќна.

Исто така види: 12 предупредувачки знаци дека имате работа со злобна личност

А дури и ако не сакате да ја напуштите вашата моментална работа, да имате малку дополнителни пари за штедење или инвестирање секој месец никогаш не е лоша работа!

Сето тоа е да го пронајдете она што го сакате за тоа и да одите по него, користејќи испробани и проверени методи кои гарантираат дека ќе ви помогнат да постигнете успех.

Научив за ова од Life Journal, создаден од многу успешниот животен тренер и учителката Жанет Браун.

Гледате, силата на волјата нè носи толку далеку кога се поставува
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.