„Немам цели и амбиции во животот“ – Еве зошто се чувствувате вака

„Немам цели и амбиции во животот“ – Еве зошто се чувствувате вака
Billy Crawford

Некогаш се чувствувате како да немате цели или амбиции во животот, но сите други го сфатиле тоа?

Го гледате тоа насекаде! #motivationmonday, сите печат леб за време на карантин, дури и вашите пријатели ја пристигнуваат следната промоција додека сте сеуште, само обидувајќи се да сфатат што воопшто сакате да правите.

И не сте задоволни, нели? Вие сте несреќни затоа што се чини дека она што сакате да го правите не е она што светот го сака да го правите.

И тоа прави да се чувствувате празно. Несреќен. Разочаран од себе.

Тоа те прави да се чувствуваш лошо.

Сфаќам. Сум бил таму.

И тука сум да ти кажам:

Она што го чувствуваш е нормално.

Нормално? Сакаш да ми кажеш дека е нормално да се чувствуваш толку лут? Нормално е да се чувствувате дека одењето напред е бесмислено?

Нормално е да го мразите мелењето?

Да.

Затоа што еве ја работата: се спротивставувате на границите на системот кој е премногу мал за да ве држи.

Пукате на границите на она што општеството го очекува од вас.

Не е дека вие не немаш соништа. Имате цели, амбиции, желби!

Овие желби едноставно не се исти како и сите други. Таа промоција? Не ти е гајле за тоа. Зошто? Затоа што не ви е грижа за работата.

Сакате нешто повеќе, нешто поразлично, нешто исполнето. Знаете кога би можеле само да сфатите што е тоа „нешто“, тогаш конечно ќе го ставите сето тоатешко. Знам дека ќе те фрлат од коњот на пат.

Но, не можеш да се откажеш. Мора да се осмелиш да возвратиш.

Мораш да се осмелиш да стигнеш до невозможната ѕвезда.

И ќе откриеш дека сепак не е толку невозможно.

анксиозност и разочарување зад себе.

Барате самоактуализација.

Можеби не се мислите за водач од природно потекло. Можеби ја немате таа неверојатна, заразна харизма на извршни директори, технолошки магнати и политичари што ја гледаме цело време на телевизија.

Можеби мислите „да, знам дека сум поинаков, но јас „Се плашам дека не сум доволно добар за да можам сам да удрам“. 7>

Повторно, тие стравови се нормални.

Она што се случува овде е дека сфаќате дека сакате поинаков живот од она што општеството го сака за вас.

Не сакате само да ја заковате следната сметка, земете го тоа следното покачување, купете ја таа мега куќа.

Сакате да излезете сами.

Но, стравот од неуспех, или од општеството што не го одобрува или не ги исполнувате вашите соништа — тоа се работите што ве кочат.

Исто така види: 10 знаци дека вашиот сопружник не ве става на прво место (и што да правите во врска со тоа)

Тука сум да ви кажам дека тие работи се срање.

Не е дека тие стравови не се реални. Тие се реални.

Но, тие се илузии. Тие се ирационални стравови. Тие се стравови што се зготвени од истото нешто што на прво место ве прави несреќни.

Што е тоа?

Очекувањата на општеството од вас. .познат?

И секако, тоа е добар совет, но сите знаеме што всушност значи „примени се“ и „има се што сакаш“. Прифатете ја трката со стаорци. Согласете се.

И добијте пари и статус.

Тоа не е она што го сакате.

И бидејќи тоа не е она што го сакате, не сте ќе ја играат својата игра. И како резултат на тоа, се чувствува како да пропуштате. Се чувствувате како животот да ве одминува.

Не е така. Наместо тоа, барањата на општеството од вас се тие што ви поминуваат.

Слушајте: во овој свет, ако сте финансиски платежни, ако можете да ги платите сметките, да ја платите киријата, да купите храна за фрижидер, и има малку остаток; ти оди одлично.

Тоа е неверојатно. И толку многу од „луѓето кои го имаат сето тоа заедно“ немаат ништо слично. Можеби имаат голема работа со големите пари, но можеби се оптоварени со долгови.

Толку се зафатени со бркање на следните високи пари што им недостасува токму она што се обидуваат да го освојат : живот.

Да го цитирам Ферис Булер, „Животот се движи прилично брзо. Ако не застанете и не погледнете наоколу одвреме-навреме, може да го пропуштите тоа“.

Она што се случува кога изгледа дека останувате статични е тоа што гледате во животот.

Вие го прифаќате животот.

Вие „Го цениме сето она што животот може да го понуди и формулирате план за игра.

Смислуватедознајте како да го искористите најдоброто од она што животот го нуди.

Смислувате како да ги остварите вашите соништа за да го живеете вашиот најдобар живот.

И во тој процес, се борите . Се борите да откриете како да ги исфрлите очекувањата што општеството ги постави врз вас.

Тоа е ова притиснување помеѓу вашите соништа и очекувањата на општеството што може да предизвика да се чувствувате заглавени.

Вие не сте заглавени, туку само ве напаѓаат.

И треба да научите како да се ослободите.

Па, како да се ослободите?

Треба да го преориентирате вашето размислување.

Треба да престанете да размислувате за тоа какви сакаат другите луѓе да бидете и да сфатите што сакате да правите. Што сакате да постигнете. Што сакате да бидете.

Треба да тргнете на патување на самооткривање.

На крајот, одлуката да се промените, да растете, да напредувате, треба да дојде од внатре. Тоа не е нешто што можам да ви го дадам. Не можам да те воведам амбиција и храброст. Наместо тоа, треба да се запрашате „што правам со мојот живот? Што сакам да направам?“

И тогаш треба да најдеш храброст да го направиш тој сон реалност.

Но, можеби тие прашања се тешки.

А можеби е тешко да се открие како да се одговори „што сакам да правам со мојот живот?“

Можеби е премногу тешко да се биде мотивиран. Затоа, треба да се запрашате „зошто ми недостасува мотивација?“

И има неколку причини зошто.

Зошто ви недостасувамотивација:

1) Се задржувате на минатото

Минатите неуспеси можат да бидат моќна пречка за мотивација. Но, вистината е дека нашето минато постои како алатка за да не научи. Треба да ги користиме лекциите од минатото, а не да бидеме прогонувани од нив.

2) Се плашите од отфрлање

Отфрлањето е смрдливо, едноставно и едноставно. Но, факт е дека со тоа што не се обидувате, вие се самоотфрлате. Се отфрлаш себеси! Мора да си дадете шанса да се борите.

3) Преоптоварени сте

Да направите огромна промена е страшно по ѓаволите. Сите работи потребни за да се постигне самоактуелизација се застрашувачки. Ова е природно. Најдобар начин да го победите ова е да го разделите вашиот сон на помали делови - помали цели што можете да ги постигнете една по една!

Мотивацијата е незгодна. Честопати не ни недостасува мотивација колку што се плашиме од неуспех или се плашиме од промени. Во овој случај, треба да ги преориентираме нашите умови подалеку од стравот и желбата.

Треба да се мотивираме со примамлива иднина.

Значи, најдоброто нешто што треба да направите е да започнете помало: „Што уживаш?“

„Што ти носи среќа?“

Почни од таму. Дознајте што ви носи радост. Откако ќе можете да одговорите на тоа, можете да сфатите со што треба да го исполните вашиот живот.

И ако ви е тешко да го започнете овој разговор во себе?

Силно препорачувам да го гледате ова бесплатно видео за здив, создадено од бразилскиот шаман, Руда Ианде.

Вежбите што ги создал комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се проверите со вашето тело и душа.

Овој динамичен тек ќе ја размрда пајажината, ќе ја ослободи напнатоста и стресот и ќе ги поттикне вашите креативни сокови повторно да течат.

Тоа е затоа што Руда верува дека вистинската промена треба да дојде од внатре, а еден од најефикасните начини за ослободување на нашата внатрешна моќ и креативност е преку работа со здив. И ако тоа работеше за мене, нема сомнение дека може да ви помогне и вам.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

Значи, штом ќе сфатите со што сакате да го исполните животот, можете да започнете со процесот на преориентирање на вашиот живот околу тоа.

Ќе ја сфатите твојата амбиција.

И во овој случај, вашата амбиција ќе биде природна. Ќе биде органски. Нема да биде „Сакам да ја добијам таа промоција, затоа што тоа го сака општеството“.

Наместо тоа, ќе биде амбицијата да си изградите живот полн со радост.

Тоа е Ќе биде амбицијата да го исполните светот со она што ви носи среќа - да ја споделите вашата среќа со човештвото.

Да му покажете на општеството дека постои поинаков начин - новооткриена перспектива што го прави животот поисполнет.

Затоа што не си мрзлив. Вие сте негувател. Се грижиш длабоко. Се грижите за сопствената среќа и среќата на другите. И штом ќе сфатите како да ја исполните сопствената среќа, ќе сакатесподелете го со светот.

Тоа е вистинска амбиција.

Вистинската амбиција е да го промените светот за да биде подобро место отколку кога сте го нашле.

Вие, ајде да биди искрен, сакај да го промениш светот.

И тоа е револуционерно.

Но, тоа е само првиот чекор.

Треба да сфатите како да ја претворите оваа амбиција во резултати.

Како ги земате вашите соништа и ги правите реалност?

За тоа, вие треба да креирате план за акција.

Треба да имате цели.

Целите се конкретни, остварливи чекори што можете да ги преземете за да ја остварите вашата амбиција.

Секој проект, од монументалниот до ситниот, има цели. И овие цели, без разлика што велат хејтерите, се остварливи.

Дали сакате да отворите пекара? Се плашите дека ќе пропадне затоа што повеќето ресторани се затвораат за неколку години? Потоа започнувате со некои цели.

  • Креирајте солиден деловен план каде што имате реални метрики
  • Создадете конзистентно, лесно за одржување, добро мени со маргина на профит
  • Аплицирајте за финансирање од банка

Ова е само примерок, но е показател за вистината: секој сон може да се подели на конкретни цели. Општеството може да ви вреска дека „вашата пекара ќе пропадне“, но можете да преземете вистински чекори за да им докажете дека не се во право.

Не дозволувајте ветровите на разочарувањето на општеството да ве срушат. Слушај го твоето срце. И потоа ставитвоето срце во акција.

Дајте му шанса на вашиот сон!

Но, што ако се сопнам?

Слушајте: нема да се постигне секоја цел. Ќе се сопнеш на патот. Ќе паднете од гредата за рамнотежа. Ќе ве фрлат од коњот.

Ќе наидете на големи нерамнини на патот.

Исто така види: 12 причини да го игнорирате вашиот бивш е моќен (и кога да престанете)

Ова е нормално. Ова не те дефинира.

Наместо тоа, вашата следна одлука ќе ве дефинира?

Дали се откажувате? Или се обидувате повторно?

Дали се враќате на коњот?

Или дозволувате вашите сомнежи да ви ја заматат амбицијата?

Јас разбирам. Сомнежите се моќни. Цело време се сомневам. Ја напуштив мојата работа работејќи во корпоративна компанија за да се насочам кон животот како писател. Тешко е како пеколот. Секојдневно се сомневам во мојата одлука. Се грижам дека нема да успеам, дека ќе изгубам многу пари и немам што да покажам за тоа.

Но, дали тоа ме спречува?

Јас сум пишување токму сега. Дали тоа одговара на вашето прашање?

Не се откажувам — дури и кога се сомневам. А знам дека ни ти нема. Затоа што ние, ние сонувачите, сме посилни од сомнежите.

Знаеме дека вреди да се стремиме кон нашите соништа и амбиции. Затоа што имаме визија за живот исполнет со радост. И ние длабоко во себе знаеме дека можеме да го постигнеме тој живот исполнет со радост - за нас и за другите.

Сè додека само продолжиме да се трудиме. Сè додека се вратиме на тој коњ.

Сè додека се осмелиме да сонуваме.

Да цитираме од „Човекот од ЛаМанча,“

Да го сонуваш невозможниот сон

да се бориш со непобедливиот непријател

Да стигнам до недостижна ѕвезда

Ова е мојата потрага

Да ја следи таа ѕвезда

Без разлика колку е безнадежна

Без разлика колку далеку

И светот ќе биде подобар за ова

Тој еден човек, презиран и покриен со лузни

Сè уште се трудеше со својата последна унца храброст

Да дојде до недостижна ѕвезда

Ова е нашата потрага: да го достигнеме недостижното ѕвезда. Да се ​​сонува невозможниот сон.

И светот ќе биде подобар за ова. Светот ќе биде подобар за нас да се осмелиме да го сонуваме невозможниот сон.

Затоа што реалноста е: тоа не е невозможно. Тоа е само невозможно во очите на оние кои премногу се плашат да сонуваат.

Но, ние се осмелуваме да сонуваме. И ние се осмелуваме да постигнеме.

Има сон во вас. Сон за промена на светот. Да го преправите светот на начин што ќе донесе радост и живост за себе и за оние што ги сакате.

И можете да го постигнете тој сон! Ти можеш! Имате во себе да се ослободите од очекувањата и стравовите што ги постави општеството. Можете да посегнете во себе за да ја пронајдете таа скриена амбиција.

И можете да ја трансформирате таа скриена амбиција во план за акција.

И можете да ги постигнете тие цели, една по една, за да го постигнете тоа сонувај за реалност.

И знам дека ќе биде
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.