Како да разговарате со девојка: 15 совети без бурни совети

Како да разговарате со девојка: 15 совети без бурни совети
Billy Crawford

Учењето како да разговарате со девојчиња е всушност за учење на уметноста на разговор.

Но, кога некој ни се допаѓа, нервите можат брзо да почнат и да се најдеме во целосна загуба околу тоа што да кажеме.

Овие првични совети ќе ви помогнат да го подобрите разговорот кога зборувате со жени за да се чувствувате посигурни.

За среќа, клучот за зборување за луѓето да сакаат да слушаат не е комплициран .

Еве 15 совети за БС за да совладате муабет со девојка.

1) Бидете свои (само вашата најдобра верзија)

Знам дека звучи како клише , но да се биде свој е потсетник дека повеќето од нас веројатно би можеле да го направат со слушање.

Нема смисла да се обидувате да бидете некој друг. Ако не ѝ се допаѓате заради вас, тогаш и онака никогаш нема да успее.

Сите ние сме различни и сите кликаме со различни типови на луѓе. Автентичноста - или да останете верни на тоа што сте - е од витално значење за создавање вистинска врска.

Ако сте нервозни за тоа како да разговарате со девојка без да бидете досадни, тогаш важно е да препознаете дека не сте здодевно ако девојката сака ист вид на работи како тебе. Некој ни е „досаден“ само кога не сме компатибилни.

На крајот сакате да бидете со некој што ги дели истите вредности, интереси, хумор итн. како и вие.

Кога разговараме со некого што го сакаме, повеќето од нас се трудат да бидат малку поисполираната верзија од себе. Тоа е во ред, какои се восхитувате или ја почитувате, можете да споменете дека мислите дека тоа е навистина кул.

Ако се среќавате за прв пат, можете да дадете комплимент со повеќе набљудувања.

Обидете се да избегнете нешто премногу очигледно или клише, и побарајте нешто што изгледа уникатно за неа. Тоа ќе покаже дека обрнувате внимание, а не само што ги рециклирате истите стари линии.

14) Користете го и говорот на телото

Дури и кога станува збор за мали разговори, не е само она што го кажувате , така велите.

Ние секогаш ги читаме луѓето. Се проценува дека некаде помеѓу 70 и 93 проценти од целата комуникација е невербална.

Контактот со очи, држењето на телото, насмевката и многу повеќе за целокупниот говор на телото играат голема улога.

Тоа не е ни нешто што треба да го научите и научите, бидејќи експертите велат дека мажите се програмирани да испраќаат физички индиции кога се заинтересирани за жена.

Поентата е дека сето тоа не се сведува на мало разговарајте.

Ако имате хемија и таа ви покажува знаци дека е за вас, она за што ќе разговарате со неа веројатно нема да биде важно блиску до вас.

15) Практиката прави совршено

Колку повеќе започнувате муабет со девојките, толку полесно ќе ви биде.

Понекогаш веруваме во митот дека одредени луѓе се раѓаат самоуверени кога тоа навистина не е точно.

0>Довербата е повеќе како мускул што го градите. Колку повеќе работите на тоа, толку станува поголем.

Луѓе коиимајте начин на размислување за раст, сфатете дека треба да ги пробате работите, само за да можете да научите и да се подобрувате.

Исто така види: 17 ефективни начини да избегате од реалноста и да живеете подобар живот

Најдобар начин да се подобрите во било што е да го правите тоа. Токму овие вистински искуства се важни.

Предизвикувајте се да започнете муабет кога можете во секојдневниот живот — како на забави, со колегите, на автобуската постојка, на ред во кафуле итн.

Да го вежбате вашиот разговор во ситуации со помал притисок може да биде одличен начин да ги подобрите вашите вештини.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

тоа е само природно. Но, не треба да претерувате.

Обидете се да импресионирате наместо да бидете сами натрупани со притисок, што веројатно ќе ве направи уште понервозни.

Знајте дека сте добри доволно е како што сте, и оставете ги вашите позитивни особини да блеснат.

2) Разговарајте со неа како пријателка

Знам дека може да се чувствувате на следното ниво непријатно да започнете разговор со девојка што како, но запомнете дека знаете да разговарате со луѓето. Го правите тоа постојано.

Размислете како правите разговор со вашите пријатели или како на прво место ги запознавте вашите пријатели. Истите правила важат кога станува збор за разговор со девојки, како што важат за разговор со кој било друг.

Навистина не е толку различно. Момците и девојките се многу повеќе слични отколку што мислите. Едноставно се чувствувате поинтензивно затоа што дополнително се вложувате во работите да се одвиваат добро.

Обидете се да замислите дека ова не е девојка што ја сакате и дека е обична девојка со која се запознавате. Што би рекле тогаш? Како би се однесувале?

Мал разговор со девојка што ве интересира е исто како и со која било друга, само со малку флертување.

3) Бидете искрено љубопитни

Заклучокот е дека ни се допаѓаат луѓето кои се заинтересирани за нас. Секој сака да зборува за себе. Невронауката вели дека тоа е затоа што се чувствува добро.

Тоа значи дека поставувањето прашања е моќна алатка за мали разговори иза да натерате некого да ви се допадне.

Кога поставувате прашања, добро е да поставувате отворени прашања - работи кои немаат едноставен одговор да или не и кои можат да и дозволат да каже малку на приказна или бара некој вид објаснување.

Буквално има десетици работи за кои можете да ја прашате. Можете да ја прашате за нејзиниот ден, нејзините сака и не, нејзините хоби, нејзините цели и амбиции, нејзиното семејство, нејзините страсти итн.

Идејата е само да ја запознаете. Не сакате да ја испрашувате. Тоа не е ниту интервју за работа.

Обидете се да бидете искрени. Наместо да поставувате прашања заради тоа што навистина не сте заинтересирани, прашајте ја работите што навистина би сакале да ги дознаете за неа.

4) Соберете смешни или интересни приказни за подоцна да ги користите

Запомнете дека малиот разговор не значи досаден или бесмислен разговор.

Ако се прашувате како да започнете разговор со девојка преку пораки, не бидете личност која само праќа емоџи. Дури и кога испраќате пораки некому, помага да имате поента за пораката или да поставите прашање.

Затворени прашања како „Од каде сте?“ „Што правиш за работа? или „Дали често доаѓаш овде?“ не само што се прилично немагинативни, туку и помалку се шансите да доведат до интересен разговор.

Ниту тоа не и дава шанса правилно да се вклучи и да ви постави прашања.

Анегдоти , работи кои се случиле за време на вашиотден, а вистинските приказни и ситуации се она што го прави совршениот разговор.

Направете ментална белешка или дури и вистинска белешка (на пример во вашиот телефон) за смешни, интересни или дури и чудни работи што се случуваат во животот. Тоа ќе ви даде работи за кои треба да разговарате подоцна.

Исто така, можете повторно да ги користите овие приказни и да ги имате на подготвеност ако ви требаат и ако сте заглавени за нешто да кажете.

5) Бидете добар слушател

Ако сте нервозни околу правењето разговор, тогаш одличната вест е што повеќето луѓе претпочитаат добри слушатели отколку добри зборувачи.

Всушност, една студија покажа дека да се биде добар слушател е всушност навистина привлечна карактеристика што треба да се има, особено за мажите кои сакаат да привлечат жени.

Тоа значи дека наместо да се фокусирате само на малите разговори и што да кажете, треба подеднакво да се фокусирате на слушањето. Како што вели психологот Џенифер Родс:

„Слушањето е начинот на кој всушност се поврзувате со луѓето. Кога луѓето разговараат со некого за кого сметаат дека одвојува време да го слуша, тие се чувствуваат безбедно и разбрано... Успешните луѓе не се тие што ја шармираат просторијата, тие се оние кои слушаат и го следат разговорот на тема во која другата личност ужива. . Другите луѓе ги сметаат за поинтересни и пошармантни иако не кажале ниту збор.“

6) Не плашете се да нурнете подлабоко

Лично, мислам дека муабетот е преценет.

Сакам да ги знам твоите најголеми стравови, твоите најголемистрастите, она што ве возбудува и што ве држи будни ноќе.

Често најмоќните разговори што ги водиме и највлијателните луѓе што ги среќаваме целосно го прескокнуваат малиот разговор и влегуваат во суштината на нештата.

Се разбира, важно е да се процени ситуацијата, бидејќи може да се смета за малку грубо или несоодветно да се стане премногу лично пребрзо.

Но, ако се чувствува како што треба, тогаш сигурно не мора држете се до љубезен разговор за времето. Во ред е да нурнете подлабоко и да покривате повеќе сочни теми за разговор.

7) Поиграјте се со вашите силни страни

Има работи за вас што ве прават единствени. Водењето добри разговори значи да дозволите вашите најдобри квалитети да излезат на виделина.

Затоа, кога размислувате за кои теми да разговарате со девојка, разговарајте за она што го знаете.

Ако сте тотален филм биволска, потоа разговарај со неа за тоа. Ако музиката е вашиот живот, тогаш дознајте ги нејзините омилени бендови.

Без разлика дали се работи за вашите хоби или одредени таленти, има силни страни што ве прават интересни. Ова се, исто така, работите кои најверојатно се во вашата зона на удобност и така ќе ви помогнат да се чувствувате посигурни кога зборувате за нив.

Познавањето на вашата природна личност и работата со неа, наместо да се борите со неа, е важно кога се обидувате да разговарате со девојка.

Ако природно сте дружељубиви со голема смисла за хумор, искористете го тоа. Но, ги има исто толкуПридобивките од тоа да се биде природно срамежлив.

На пример, многу срамежливи луѓе често се длабоко мислители и добри слушатели. Кога се обидувате да разговарате со девојки, оваа скромна природа може да се појави како многу привлечна, па дури и смирувачка.

Сè е за да се познавате себеси и вашата личност и да играте според вашите сопствени сили.

8) Обидете се да најдете заеднички јазик

Вашата страст за собирање самурајски мечеви може да биде навистина фасцинантна. Но, кога се обидувате да започнете разговор со некој нов, добро е да најдете заеднички јазик.

Користењето нејасни теми, освен ако веќе не знаете дека тоа е заеднички интерес, може да ја отуѓи од разговорот.

Исто така види: Дали да го чекам или да продолжам понатаму? 8 знаци за да знаете дека вреди да се чека

Запомнете, претходно спомнав дека луѓето генерално претпочитаат да зборуваат за себе?

Во просек, луѓето поминуваат 60 проценти од разговорите фокусирани на себе - што скока до дури 80 проценти кога разговараат преку социјалните мрежи медиуми.

Тоа значи дека сакате да најдете работи за кои и двајцата можете удобно да разговарате.

Не само што ќе помогне разговорот да тече подобро, туку и ќе и ги нагласи вашите сличности.

9) Обрнете внимание

Можете да подготвите некои итни теми или прашања за да се вратите, но на крајот треба да дозволите разговорот да тече и оди каде и да те однесе.

Ако премногу се изгубиш во главата, размислуваш што да кажеш следно или се грижиш како оди сето тоа, тогаш сивеќе не е навистина присутно.

Обично можеме да кажеме кога некој не обрнува внимание за време на разговорот и тоа не е добро чувство.

Кога ќе останете фокусирани на она што се зборува, вашето следно прашање или тема на разговор има навика природно да ви се појавува, без да морате да го присилувате.

Затоа да внимавате и да не дозволите вашиот ум да се оддалечи е навистина корисно кога разговарате со слатка девојка. лајк.

Исто така ви овозможува да ги сфатите природните знаци меѓу две лица, така што без напор знаете што да правите и да кажете следно.

10) Знајте дека разговорот треба да биде двоен попатна улица

Еве што е добрата работа, не е сè на вас. Ниту еден разговор не треба да биде еднонасочна работа и таа исто така ќе заврши дел од работата.

Не само што го намалува притисокот, туку е добар потсетник дека ако го правите целиот разговор , треба да се повлечеш и да и дозволиш да зборува.

Најдобрите разговори вклучуваат и луѓето кои слушаат и зборуваат за возврат.

Ако таа не придонесува, тогаш таа е или а) најсрамежливата девојка во целиот свет или б) воопшто не се заинтересирани за вас.

Ако е а) тогаш можеби сте подготвени да вложите сиот труд некое време, но ако е б) тогаш подобро е да инвестирате вашето време и труд на друго место.

Кога и на девојката и се допаѓате, таа ќе се обиде да се вклучи во разговорот. Кога навистина се поврзувате, нема да ви биде такаголем напор.

Но, ако е многу напорна работа, или ако очајно барате нешто да ѝ кажете, вреди да размислите дека можеби не сте добар натпревар.

11 ) Користете хумор

Смеата предизвикува физички промени во умот и телото. Во основа ослободува ендорфини кои ве поставуваат на високо ниво.

Можеби тоа е една од причините зошто смислата за хумор секогаш се рангира на листата на квалитети кои девојките ги бараат кај момчето.

Истражувањата покажаа дека кога се среќаваат странци, колку повеќе пати мажот се обидува да биде смешен и колку повеќе жената се смее на тие обиди, толку е поголема веројатноста жената да биде заинтересирана за врска.

добрата вест е дека не треба да бидете Дејв Шапел за да го искористите хуморот кога наоѓате смешни работи за разговор со девојка.

Истражувачот Џефри Хол, д-р. заклучи дека тоа е помалку за правење смешни шеги, а повеќе за изнаоѓање начини за заедничко смеење.

„Кога запознавате некого, смеата е ко-конструирана. Не е како луѓето да даваат шеги, а другата личност е член на публиката. Ова е игра со зборови. Одење напред-назад и задевање и забава со некого…Кога луѓето се смеат заедно, тие многу го прават она што е хуморот, што е ко-конструирање на нешто што е забавно и лесно меѓусебно.“

12 ) Не се труди премногу

Знам дека е полесноречено отколку направено, особено кога сте нервозни. Но, обидот премногу да се импресионира може да изгледа како малку очаен, сиромашн, лажен или принуден.

Секако, сакате да покажете дека сте заинтересирани без да излезете и да го кажете тоа. Но, во играта за состаноци, не може да се негира дека помага да се одржите ладнокрвно.

Не би бомбардирале девојка за која сте заинтересирани одеднаш со десетици пораки, нели? Тоа би изгледало премногу на врвот.

Истите правила важат и за муабетот. Чувајте ги работите опуштени и олабавени, наместо да фрлате бескрајни прашања или да разговарате со неа 100 милји на час.

Ако разговорот стане стагнантен или непријатен, или ако таа направи прилично очигледно дека не сака повеќе да зборува , немој да го присилуваш.

13) Испрати ѝ искрен комплимент

Малку ласкање оди многу далеку.

Не сакаш да бидеш вулгарен или морничав, но добро смислениот комплимент може да биде одличен начин да поставите позитивен тон кога се обидувате да започнете да разговарате со девојка.

Ајде да се разбереме, тоа е техника за разговор што е стара како време, и со добра причина.

Ако сте во загуба за тоа како да започнете разговор со девојка на која и се допаѓате, тогаш да забележите нешто позитивно за неа може да биде добар начин.

0>Комплиментите се малку пофлертувачки и директен начин на кој му сигнализираме на некого дека сме романтично заинтересирани за нив.

Ако веќе ја познавате и има нешто
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.