Овие 20 прашања откриваат сè за нечија личност

Овие 20 прашања откриваат сè за нечија личност
Billy Crawford

Содржина

Сите можеме да се согласиме дека запознавањето нови луѓе е една од најголемите возбудувања во животот. Секој пријател, љубовник, колега, сосед, познаник некогаш бил странец.

Што ако знаеш кои психолошки прашања да им ги поставиш за да утврдиш дали се компатибилни со тебе или не?

Додека тешко е да научите СЕ што треба да знаете за некого првиот пат кога ќе го запознаете, постојат одредени прашања што можете да ги поставите кои ви даваат подлабок увид во природата на неговиот карактер, според психолозите.

И ајде да Бидете искрени, едноставни прашања како: „Како ви е денот? или „Што се случува во остатокот од неделата“, нема точно да ви дадат увид во тоа кои се тие навистина.

Но, следните прашања се различни.

Тие се дизајнирани да ви даде попрецизен и подлабок увид во странец што штотуку сте го запознале за да можете да одредите дали двајцата ќе се согласувате во иднина.

1) Како би се опишале себеси?

Ова прашање можеби изгледа како да не е ништо посебно, но неговата двосмислена природа ќе открие многу за нивната личност.

Зошто?

Бидејќи вие може да одговори на ова прашање на многу различни начини. Тие би можеле да зборуваат за нивната личност, нивната работа, семејството. Што и да одговорат, генерално ќе ги покаже нивните приоритети во животот.

На пример, ако некој прво се идентификува како танчер, потоа пејач и на крајот какоим пречи. Некои луѓе ќе добијат црвенило во лицето, други ќе се чувствуваат потресено или слабо.

20) Кое прашање секогаш сакате луѓето да ве постават за себе?

Сакаме да зборуваме за себе, нели? Дали некогаш сте биле на забава и умирате за некој да ве праша нешто за себе? Секако дека имаш. На сите им се случува. Прашајте некого на какви прашања сака да одговори, а потоа дозволете му да зборува додека вие го разбирате сето тоа.

Забавувајте се со овие прашања

Откако ќе поминете малку време со некого, овие прашања се совршени за да ја запознаете оваа личност малку (или многу) подобро. Како тие реагираат и како одговараат на нив ќе открие многу за нивната личност.

СЕГА ПРОЧИТАЈ: 10 прашања кои навистина откриваат нечија личност

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

библиотекар, тогаш знаете дека за овој конкретен поединец, да се биде библиотекар е само работа, додека да се биде танчер и пејач има поголемо значење.

Ако некој се опишува како светски патник, тогаш го знаете ова е личност која сериозно сака да патува.

Исто така, внимавајте на типот на зборови што ги користат. Ако користат зборови како „набљудувачки“ или „рекреативен“ тие се со поголема веројатност да бидат скромни, додека ако користат зборови како „паметни“ или „атлетски“ може да бидат екстровертни.

2) Која е вашата најголемо достигнување?

Ова ќе даде критички увид во минатото на една личност, а исто така ќе открие две суптилни работи за неговата личност.

Уште еднаш, покажува каде лежат интересите на една личност бидејќи тоа е двосмислено прашање. Дали е тоа спортско достигнување? Професионален? Лично? Потоа ќе видите на кои области во нивниот живот се гордеат.

Тоа исто така ќе ви даде клучни сознанија за тоа како оваа личност мисли за своето духовно патување и еволуција, што е нешто на кое многумина од нас се заглавуваат.

Исто така, колку време им требаше да дојдат до ова достигнување? Ако беше долго време, можеше да биде дека имаат многу достигнувања или малку. Ќе мора да го искористите вашето шесто сетило за да дознаете.

3) Дали сте прочитале некои добри книги?

Ова е одлично прашање и одговорите ќе се разликуваат многу. Брзо ќе можете да видите дали го делите истотоинтереси.

Прво, лесно ќе можете да ги одредите оние што не читаат од читателите. Некои ќе бидат искрени и ќе речат „не читаат“. На другите нечитатели ќе им требаат неколку години за да откријат која била нивната последна книга. Ова, исто така, покажува дека тие се обидуваат да ве импресионираат барајќи книга да кажат.

Меѓу читателите, ќе најдете луѓе кои претпочитаат деловни книги или книги за самопомош, или романи или наука. Можеби можете да најдете некој кој дели интерес за книги за внимателност.

Исто така види: 9 можни причини зошто вашето момче не ве натера да се чувствувате сексуално посакувани (и што да правите)

4) Која е вашата работа од соништата?

Уште едно двосмислено прашање што ќе открие многу.

Некои ќе покаже дека се креативен тип со истакнување на креативните определби. Некои ќе се обидат да бидат смешни и ќе ги опишат работните места што не постојат како „дегустатор на пиво“ или „мазење кутре“.

Со што и да одговорат, тоа ќе открие дали многу размислувале за ова прашање или никако.

Интересно е што ова прашање многу се поставува на интервјуата за работа во реалниот живот.

[Будизмот може да нè научи неверојатно многу за развивање подобри односи со луѓето. Во мојата нова е-книга, користам иконски будистички учења за да дадам бесмислени предлози за живеење подобар живот. Проверете овде] .

5) Кој е вашиот личен херој?

Можете да поставите многу значајно прашање. Ќе најдете дека некои ќе опишуваат член на семејството, додека други ќе опишуваат спортист или славна личност од поп културата. Ќе научите многу за нивните вредностиовде. Можете да ги испитате овие прашања со тоа што ќе прашате „што е тоа што го прави овој „херој“ да се издвојува? тие гледаат на активистот за граѓански права, Мартин Лутер Кинг помладиот? Или гледаат на Доналд Трамп? Одговорот на ова прашање може да испрати предупредувачки сигнали.

Исто така види: „Мојот сопруг станува одбранбен кога ќе му кажам како се чувствувам“ - 10 совети ако сте вие

Еве уште 5 прашања чии одговори ќе бидат навистина откриени:

6) Дали имате животна филозофија според која живеете?

Иако ова прашање се маскира како случајно прашање, тоа е всушност сосема лично прашање. Одговорот на ова прашање ќе ви помогне да дознаете за перспективата на оваа личност за животот, нејзиниот поглед на светот и вредностите до кои се надеваат дека ќе се придржуваат. Исто така, ќе можете да погледнете каков е нивниот морал или дали го имаат.

На пример, ако некој каже дека нивната животна филозофија е да заработат што повеќе пари, ќе знаете дека приоритет им е да заработат пари, по секоја цена. Познавањето на нивната животна филозофија веднаш по средбата може да ви заштеди многу време ако нивната филозофија не е во склад со вашата.

Многу од нас се поврзани со токсични верувања и духовни учења кои нè повредуваат многу повеќе отколку што сфаќаме.

Во ова видео кое ги отвора очите, шаманот Руда Ианде објаснува како толку многу од нас паѓаат во токсичната замка на духовноста. Тој самиот помина низ слично искуство на почетокотна неговото патување.

Никогаш не ја потценувајте моќта на личната филозофија!

7) Што најмногу ви се допаѓа кај себе?

Овде, ќе видите како оваа личност открива што вредности и приоритети се. Се разбира, сето тоа е многу суптилно. Ако видите личност како се фали, ќе знаете дека таа личност е или многу несигурна или можеби има нарцисоидно растројство на личноста. Никој не сака фалбаџии, па ако го видите ова, предлогот е да продолжите оттаму.

Поголемиот дел од времето, тоа што не го откриваат е тоа што ви кажува многу. Ако нивниот одговор изгледа неискрен и измислен, тие би можеле да ве манипулираат да им се допаднете. Верувајте ѝ на вашата интуиција.

8) Кога би можеле да го промените светот, што би промениле?

За повеќето од нас, нашиот секојдневен живот е толку индивидуално фокусиран, па затоа не се случува често размислете како светот може да се промени на подобро. Одговорот на ова прашање ќе открие не само колку личноста обрнува внимание на актуелните настани, политиката и политиките, туку и вредностите на личноста.

Дали нивниот одговор е себичен или покажуваат искрена грижа за благосостојбата на другите и на планетата?

Сите ние сме на духовно патување, само зависи што се обидуваме да постигнеме со тоа!

9) Што мислите дека е смислата на животот?

Тука ќе видите дали оваа личност има религија или одреден духовен поглед. Можете исто така да добиетенавестување за тоа кои се нивните вредности и овде. Ако веруваат дека смислата на животот е да учат што повеќе додека се на оваа планета, тогаш знаете дека учењето е висок приоритет во нивниот живот.

Одговорите на ова прашање ќе бидат исклучително интересни, и секогаш е убаво кога потенцијалниот пријател споделува слични религиозни или духовни ставови.

10) Дали претпочитате да работите сами или сакате да работите со други?

Некои луѓе работат подобро сами. Други напредуваат кога работат со група. Ако овој потенцијален пријател е соработник или би можел да биде потенцијален партнер, ова прашање може да ви даде навестување дали тие можат убаво да си играат со другите. Ако претпочитаат да работат сами, тоа може да биде затоа што не соработуваат добро во тим.

11) Кажи ми нешто за себе што никој не би го знаел

Бидејќи трошиме толку многу време на интернет овие денови, нашата вештина за разговор е на некој начин да одиме на страна. Веќе немаме шанса да водиме длабоки, значајни разговори и кога имаме, тие обично се избрзани и разговори на високо ниво.

Ги пропуштаме можностите да зборуваме за себе и да ги прашуваме другите за себе. Интересно е да се види што на луѓето им недостига да зборуваат и ова прашање ќе ви помогне да дознаете за личноста која седи пред вас на вистински начин в лице.

12) Што е вашето најдлабоко верување за животот?

Сите ние верувамеработи, но ретко застануваме да размислуваме од каде доаѓаат тие постапки или чувства. Кога ќе прашате некого за неговото најдлабоко верување, ќе можете брзо да го пронајдете потеклото на други одговори на други прашања врз основа на тие верувања.

На пример, ако тие кажат дека нивното најдлабоко верување за животот е нешто негативно, можеби ќе можете да разберете зошто не бараат покачување на работа или зошто не нашле љубов што трае.

Но, сфаќам, тоа што ги отпуштаат тие чувства може да биде тешко, особено ако сте поминале толку долго обидувајќи се да ја задржите контролата над нив.

Ако е така, топло ви препорачувам да го погледнете ова бесплатно видео за здив, создадено од шаманот Руда Ианде.

Руда не е уште еден самопрогласен животен тренер. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра да ве поврзе повторно со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да ја вратите контролата над вашиот ум,тело и душа, ако сте подготвени да се збогувате со анксиозноста и стресот, погледнете ги неговите вистински совети подолу.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

13 ) Кога би можеле да се разбудите некаде утре, каде би било тоа?

Ова е забавно прашање кое ќе ви каже многу од соништата и надежите на вашиот соговорник. Луѓето кои кажуваат работи како „плажа“ или нешто помалку конкретно можеби тајно ви кажуваат дека немаат никакви амбиции или можеби не сакаат да работат.

Или, ако кажат дека би сакале да се разбудат во куќата на нивната баба затоа што не биле таму од мали, тоа е добар знак дека се сентиментални и имаат добри способности за размислување.

14) Која е единствената работа што сакаш да имаш крај?

Ќе добиеш секакви одговори за ова прашање и всушност, би можел да поминеш цела вечер разговарајќи за ова прашање.

Секој има повеќе одговори и секој одговор има своја уникатна приказна која овозможува многу прашања за испитување и следење.

15) Како работите на себе?

Ако ова е прашање што му го поставувате на некого со кој излегувате, сакате тој да ви даде добар одговор како „одете во теретана“, „читајте книга неделно“ или „одете часови“. Не сакате да излегувате со некој што го достигнал врвот. Никој не сака луѓе без амбиции.

16) Што е најлошото нешто што некогаш сте го ималеДали сте поминале?

Ова е трогателно прашање и многу луѓе можеби не сакаат да зборуваат за нивните лоши искуства, но ако можете да натерате некој да се отвори за нивните најлоши искуства, можете да му верувате на тоа тие во основа ќе ви кажат сè кога и да прашате во иднина.

17) Која е најважната личност во вашиот живот?

Понекогаш, ова прашањето предизвикува интересни одговори. Не очекувајте сите да кажат дека нивната мајка е најважната личност во нивниот живот. Не секој ја сака својата мајка.

Некои луѓе ќе речат дека навистина барале тренер или пријател или родител на пријател. Многу зборува за видот на луѓе кои влијаат на вашиот партнер за разговор.

18) Што откривте за себе кога заврши вашата последна врска?

Многу врски оставете ги луѓето да се чувствуваат изгорено и огорчено. Ако вашите разговори ве наведат да верувате дека вашиот партнер се чувствува така, ќе сакате да се запрашате како се обидел да си помогне да ги преболат тие чувства.

Дали тие ја играат жртвата или научиле да надминете ги тие чувства и продолжете со нивниот живот?

19) Како гневот се манифестира во вашето тело?

Сакате да знаете како луѓето дозволуваат гневот да се појави нивните тела за да можете да го препознаете ако се случи. Ова не е за вас, колку што е за да им помогнете да сфатат кога е нешто
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.