Овие 22 брутални вистини за животот тешко се слушаат, но тие ќе ве направат многу подобра личност

Овие 22 брутални вистини за животот тешко се слушаат, но тие ќе ве направат многу подобра личност
Billy Crawford

Кога некој конечно ќе ве седне и ќе ви ја каже студената тешка вистина, може да биде тешко да се слушне.

Но, ако сакате да го извлечете максимумот од нашиот живот, треба да дојдете до срцето на проблемот и отсечете ги глупостите од вашиот живот за да можете да се фокусирате на она што е всушност важно.

Еве 22 брутални вистини за животот никој не сака да ги признае, но тие ќе ве направат многу подобра личност кога ќе го направите тоа .

1) Никој не се грижи

Дали те боли? Дали страдате? Дали изгубивте нешто или некој што ви е драг?

Погодете што? Сè што некогаш сте почувствувале веќе го почувствувале сите други околу вас.

Време е да сфатите дека вашата болка не е посебна; тоа е само дел од тоа да се биде жив. Никој не се грижи.

2) Не трошете го својот талент

Не сме сите родени со талент. Ако има нешто внатре во вас што вели: „Јас сум добар во тоа“, тогаш треба да го натерате животот да го правите ова. Ако го фрлите, фрлате сè.

3) Останете одговорни

Кој ги контролира вашите мисли, зборови, постапки? Ти правиш. Ако направите нешто лошо, повредливо или погрешно, тоа е ваша вина. Останете одговорни за сè што претставувате.

[Ако сте подготвени да ја преземете крајната одговорност за вашиот живот, нашата најнова еКнига за лична одговорност ќе биде ваш неопходен водич на патот].

Исто така види: Дали е играч или навистина е заинтересиран? 16 лесни начини да се каже

4) Смртта е конечна

Престанете да се грижите за смртта или да се грижите за битиетозапаметен. Смртта е смрт - кога те нема, те нема. Живејте пред да морате да заминете.

5) Прегрнете ги емоциите

Престанете да бегате од вашите стравови, нервози и болки. Признајте дека имате недостатоци и чувствувате работи што не сакате да ги почувствувате, а потоа почувствувајте ги. Колку побрзо го направите тоа, толку побрзо ќе продолжите понатаму.

6) Не можете сите да ги направите ваши пријатели

Престанете да се обидувате. Погрижете се најважната личност на светот да ја направите ваш пријател: себе си.

7) Вредноста доаѓа од времето, а не од парите

Не дозволувајте парите да ви застанат на патот за да го живеете вашиот живот . Не ви треба паричник полн со сметки за да го извлечете максимумот од денот. Сè што треба да си дадете себеси и на оние околу вас е време.

8) Не барајте активно среќа

Среќата е насекаде. Во секоја смеа, секоја насмевка, секое „Здраво“. Престанете да ја игнорирате среќата што вибрира насекаде околу вас во потрагата по „поголема“ среќа. Ова е сè, токму овде: уживајте.

9) Парите нема да ви донесат среќа

Ако не сте среќни одвнатре, никакво богатство не може да ве направи среќен. Среќата доаѓа од срцето.

10) Сите околу вас некогаш ќе умрат

Не правете го вашиот живот да тагувате поради другите и да се грижите за денот кога тие ќе легнат и ќе умрат. Смртта е дел од животот; живеј го животот додека го имаш.

11) Парите нема да одат со тебе до крајот на животот

Ги знаеш сите тие долги ноќи што ги поминавтеградење на вашето богатство, игнорирање на вашето здравје, вашите најблиски и вашиот живот? Кога ќе умреш, тие ноќи ќе бидат за џабе, бидејќи тие пари не можат да се искористат откако ќе умреш.

12) Не заборавајте кој сте

Запомнете го вие што живеете во местото надвор од вашите грижи, стресови и грижи. Вие што дефинирате кои сте навистина, опкружени со она што ве насмевнува и што ве прави страсни. Запомнете дека „ти“ секогаш.

13) Дајте време

Времето е највредното нешто што можете да му го дадете на друга личност. Со вложување време во заедницата околу вас, им давате многу повеќе од кој било чек.

14) Прегрнете ја благодарноста

Колку и да ви е тежок денот, запомнете дека некој е надвор секогаш ќе живее нешто полошо. Најдете нешто за што ќе бидете благодарни, без разлика дали тоа е пријател кој ве сака, вештина што никој друг ја нема, па дури и одлична вечера. Секогаш не заборавајте да бидете благодарни.

15) Вашето време е вашата вистинска валута

Размислете на тоа на следниов начин: се откажуваме од 40 часа неделно за да можеме да имаме готовина. Времето е вистинска валута на животот, а губењето време е губење пари. Инвестирајте го вашето време мудро.

16) Сонувањето е за губитниците; Започнете да ја работите работата

Секој може да сонува, и затоа многу луѓе го прават тоа. Но, колку луѓе всушност излегуваат и се обидуваат да ги остварат своите соништа? Ниту половина од тоа. Престанете да седите чекајќи џин да ви даде сèнекогаш сте сакале и почнете да работите кон тоа.

17) Престанете да реагирате негативно

Прифатете ја неизбежноста на кривите топчиња во животот и земете ги како што доаѓаат. Најлошата реакција што можете да ја имате е да се однесувате како сè да е запалено кога во реалноста ништо не е. Останете смирени.

18) Инвестирајте во најважното нешто: во себе

Можете да го живеете животот само од една перспектива: себеси. Откако ќе те нема, нема ништо друго; вашата верзија на животот е завршена. Па зошто да не те направи најдобрата верзија од тебе што можеш да бидеш? Инвестирајте во себе, физички, ментално и духовно.

19) Споделете знаење и искуство

Секој увид, лекција и совет што ќе го соберете во светот не вреди ништо ако никогаш не им дадете на другите шанса да научам од тебе. Дозволете им на другите да застанат на вашите рамена, за да можат да достигнат височини што никогаш не сте можеле.

20) Живејте денес

Не вчера, не утре. Денес е единственото време што е важно. Почнете да живеете во него токму сега.

21) Совршенството е невозможно

Зошто совршенството е невозможно? Затоа што секој има своја уникатна верзија за тоа што е „совршено“. Затоа престанете да се обидувате - само бидете она што сте најдобро што можете.

22) Ќе умрете

Прифатете го тоа, престанете да го игнорирате. Смртта доаѓа и нема да чека, без разлика колку соништа сте оставиле неостварени. Подобро престанете да чекате и вие.

Исто така види: 10 знаци дека сте во заплеткано пријателство (и што да направите во врска со тоа)

СЕГА ГЛЕДАЈ: 5 моќни начини да се сакаш себеси (самољубиеВежби)

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.