Топ 21 хоби за мажи кои се достојни за вашето време

Топ 21 хоби за мажи кои се достојни за вашето време
Billy Crawford

Човеку, ја чувствувам твојата здодевност.

Гледањето 9-5 и истата стара рутина секој ден сигурно ќе го затапеат животот на секого.

Но, еј, има повеќе во животот отколку само да постоиш !

Треба да уживате во животот и за да уживате во него, треба да создавате спомени. Но, како можете да направите ако сте заглавени на вашиот кауч?

Ако сте како повеќето момци, знам дека вашето слободно време е ограничено. Сега подобар начин да го искористите вашето ограничено време е да научите нови хоби.

Со вештините што ги учите, тоа ќе ја зголеми вашата самодоверба и ќе ве направи популарни кај жените  (намигнување).

Настрана шега, ќе ви помогне да ве оддалечи од екранот, да ја подобрите вашата кондиција, да го излечите исцрпеноста, да промовирате рамнотежа помеѓу работата и животот и да ви даде нови животни вештини.

Еве 21 хоби за мажи кои можете да продолжите:

1. Компјутерски програмирање

Учењето програмирање е одлична вештина за вас. Тоа не само што ќе ве направи незаменлив за вашиот шеф, туку ќе ве направи и модерен механичар на работното место.

Ерата на технологијата ќе ви отвори нови врати. Со компјутерот како ваш пријател, вие ќе станете личност која треба да ја посетите секогаш кога на вашите колеги им треба помош.

А кој може да му одолее на човек кој зборува буквален код?

2. Градинарство

Ова хоби има многу предности. Градинарството не само што може да го разубави вашиот дом, туку е и средство за намалување на трошоците за храна со одгледување на свој.

Покрај тоа, можете да ги продавате вашите производи за додадениприход кога ќе започнете со градинарството.

3. Возење со ранци

Излезете од вашата комфорна зона и истражете Има многу повеќе во природата, па закачете шатор за ранец преку рамо и тргнете во дивината.

4. Свирење на инструмент

Веројатно сте посакале да можете да свирите на инструмент. Па, сега е време да научите како.

Изберете што сакате да бидете – човек на сакс, играч на клавијатура, собирач на бањо или само пекол на старите скинови е неверојатно забавно и ќе ви даде непобитен сексапил.

5. Риболов

„Дајте му на човекот риба и нахранете го за еден ден. Научи човек да риби и го храниш цел живот“, вели старата поговорка.

Ако сакаш да најдеш морска храна без да ја купиш, тогаш оди на риболов. Плус, релаксацијата што доаѓа од еден ден во вашиот рибарски кајак надвор на езерото вреди цело време на светот.

И не ме поттикнувајте со пивата што можете да ги пиете додека рибарите.

Исто така види: 25 психички знаци дека некој романтично мисли на вас

6. Подготовка за преживување

Ако размислувате за крајот на светот, тогаш подготовката за преживување е за вас.

Па, крајот на светот можеби сè уште не се приближува, но оваа вештина може да се искористи како подготовка за природни катастрофи. Размислете за ураганите, торнада, земјотреси, пожари или немири.

Исто така види: Како да се пронајдете себеси по раскинувањето: 15 совети без bullsh*t

7. Танцување

Танцувачите ја имаат таа одредена привлечност што го привлекува спротивниот пол. Но, повеќе од тоа, ќе откриете дека танцувањето го подобрува вашиот природен ритам, флексибилност ирамнотежа.

Повеќето спортисти се и танчери бидејќи вештините што ги научиле на подиумот може да се користат во која било атлетска активност.

Танцот и спортот имаат потреба од координација на телото за да може танчерот да научи бокс работа со нозете е подобро од нетанчер.

8. Готвење

Жените сакаат маж кој знае да готви. А тоа што можеш да правиш значи дека ќе можеш да заштедиш пари додека ги заситуваш луѓето околу тебе.

Да не зборуваме дека можеш да го претвориш својот дом во најдобриот ресторан во градот затоа што да не?

9. Боречки вештини

Да знаете како да се заштитите со празни раце ќе ве направи „машки“ маж. Кога знаете боречки вештини, можете да се чувате себеси и луѓето што ги сакате.

Не само тоа, туку и ќе стекнете дисциплина, мир на умот и почит кон себе и кон другите. Тренингот поврзан со боречки вештини ќе ви помогне да најдете ниво на смиреност и центрираност, што е суштината на секоја дисциплина во боречката вештина.

10. Велосипедизам

Добар велосипед е се што ви треба за да влезете во светот на фитнес и задоволство. Дополнително, можете да заштедите пари од купување гас, како и да помогнете во зачувувањето на животната средина.

Постојат велосипедски заедници на кои можете да се придружите и повеќето од нив многу ги поздравуваат новите членови.

11. Водовод

Да, ова можеби е одвратно хоби, но верувајте ми кога велам дека ќе ви треба ова, особено кога ќе се омажите.

Учење за водатапритисокот, одводот и рециркулацијата во оваа ера на суша и зголемени трошоци за комунални услуги се исплатливи. Можете дури и да заработите пари од тоа работејќи на проблематичните куќи на соседите.

Покрај тоа што ќе станете господар на снабдувањето со вода во вашиот дом, ќе станете и помудри во начинот на поправање на секое опасно истекување.

2>12. Калиграфија

Калиграфијата е убаво и уметничко хоби што можете да го научите. Ако сакате да сликате или цртате, но немате природна вештина, можеби можете да се обидете да ја научите уметноста на калиграфијата.

Тоа ќе ви помогне да ја подобрите контролата врз фините моторни вештини и ќе ви овозможи да пишувате впечатливи букви . Потоа можете да ги продавате вашите уметности на онлајн веб-локации како Etsy.com.

Дополнително, ако имате елегантен белег ќе покажете дека имате вистинска префинетост.

13. Научете нов јазик

Учењето нов јазик е возбудливо. Тоа ќе го олесни патувањето и ќе ви помогне да се приспособите на другите култури.

Да се ​​биде полиглот е одлично дури и ако немате планови за патување. Започнете да учите јазик што ви се допаѓа или најдете учител кој ќе ви помогне.

14. Блогирање или пишување

Пишувањето или блогирањето може да се користи како средство за изразување на вашите затворени емоции. Ако сакате, можете да станете сериозни во правењето пари онлајн и да започнете да пишувате блогови на вашиот пат до богатството.

Има многу онлајн гуруа од кои можете да научите. Иако техничкиот дел како поставување веб-страница е некако тежок за Ане-техничар, блогирањето може да се третира како пасивен приход.

За водич чекор-по-чекор за поставување блог, погледнете ја оваа статија за тоа како да започнете блог.

15. Обработка на метали

Ако сте фасцинирани со метални блузи и оружје, тогаш ова може да ве интересира. Со обработката на метал, ќе користите оган за да ги свиткате металите по своја волја.

Потоа можете да направите корисни алатки, да дизајнирате свои ножеви за фрлање или да смислите нежни скулптури што го прават железото да изгледа лесно како воздух. Зар не е кул?

16. Фотографија

Дали мислите дека сте подобри од просечните меѓусебни селфи? Па, можете да ги подобрите вашите вештини со курсеви за фотографија онлајн или офлајн.

Учењето на вештината на фотографијата ќе ви овозможи да ги доловите посебните моменти од вашиот живот и светот околу вас. Ако сакате да ги заработите сликите што сте ги направиле, можете да ги продавате онлајн.

17. Инвестирање

Инвестирањето е многу наградувачко хоби кое можеби сакате да го научите. Тоа ќе ви помогне да управувате и да ги зголемите вашите монетарни ресурси.

Не се придржувајте само кон вашето социјално осигурување, пензионирање и основно буџетирање. Можете да го подигнете и да дозволите сложената камата да ги натера вашите пари да ја завршат целата работа наместо вас.

Ова хоби сигурно ќе создаде дебело гнездо јајце за вас.

18. Пешачење

Ако сакате да стигнете до врвот. тогаш треба да пешачите. Со својата посветеност можете да ја освоите највисоката планина и да бркате што повеќехоризонти како што сакате.

Да се ​​биде на врвот на планината или само опкружен со природа ќе ви помогне да се опуштите и да имате енергија.

19. Мотоциклизам

Има нешто авантуристичко и лошо во возењето мотоцикл. Можеби ветрот што дува на твоето лице дава чувство на слобода или знаејќи го фактот дека никој не е доволно храбар да вози.

Со мотоциклизмот, учиш да живееш на работ. Сепак, бидете внимателни.

20. Стрелаштво

Стрелаштвото е уште едно хоби кое има лоша атмосфера. Се сеќавате на Hawkeye од Avengers?

Повеќе од тоа, стрелаштвото може да се користи и практично ако сакате лов. Тоа станува вежба за вашето тело, како и за вашиот ум.

21. Медитација

Секому му треба релаксација и нема ништо поидеално од медитација.

Кога знаете како правилно да медитирате, ќе имате повеќе енергија, повеќе издржливост и подобра свест.

>Медитацијата може да ви помогне да најдете внатрешен мир, надворешна среќа и силно присуство на умот.

Во заклучок

Кога ќе ги броите часовите што ги имате во еден ден, ќе сфатите дека ги потрошивте не правејќи ништо.

Не бидете човекот кој само го вклучува телевизорот за забава во нивното слободно време.

Или во спротивно животот ќе ви помине и ќе зажалите што не сте живееле тоа во потполност.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.