15 знаци дека имате секс со нарцис

15 знаци дека имате секс со нарцис
Billy Crawford

Содржина

Можеби на почетокот изгледаа прилично совршено, а вие бевте маѓепсани од нивната страст, великодушност и посветеност кон вас - што вклучува и во спалната соба.

Но, како што одминуваше времето, пукнатините почнаа да покажете.

Комбинацијата од нивниот супериорен став и разгалено однесување, заедно со постојаната потреба за пофалби ве натера да се запрашате дали навистина имате секс со нарцис.

Што се кажуваат подароци? Еве 15 знаци дека можеби спиете со нарцис.

Дали имате секс со нарцис или имате работа со сексуален нарцис?

Можеби звучат речиси идентично, но всушност постои суптилна, но важна разлика помеѓу нарцис и сексуален нарцис.

Кога станува збор за сексуални нарцисови, особини како што се право, недостаток на емпатија, чувство на супериорност и потреба за потврдување може да постојат само кога станува збор за секс . Во суштина тоа е модел на однесување и верувања кои се појавуваат само во спалната соба, а не во другите аспекти на врската.

Од друга страна, иако карактеристиките се во голема мера исти, кога станува збор за нарцис, вие вообичаено ќе ги види овие однесувања во повеќе области од животот.

Лесно е да се разбере зошто двете се збунети и се чини дека се преклопуваат, бидејќи истражувачите открија дека луѓето со нарцисоидност често покажуваат и некој вид на сексуални права.

Без оглед наинформации од достигнувањето на нивниот многу поволен само-концепт“. Овие „психолошки пробивачи“ може да вклучуваат заштитна бариера од лични омаловажувања кон секој што мислат дека е подобар отколку што се. на некој начин.

11) Го користат сексот како оружје за да манипулираат со вас

Постојат неколку начини на кои нарцис може да се обиде да го искористи сексот како средства за контрола.

За почеток, тие сакаат да имаат моќ над другите и ќе ги користат и сексот и преправањето на емоции за да ја добијат. Ова може да значи дека тие добиваат задоволство од давање или повлекување секс и наклонетост.

За сексуалниот нарцис, задржувањето на секс често е начин за стекнување контрола и чувство на моќ.

Особено во на почетокот, тие може да користат секс за да го добијат вашето одобрување и да ве измамат да мислите дека се шармантни, романтични или дарежливи љубовници.

Штом ќе порасне нивната доверба дека имаат доволно моќ над вас, може да започне сексуална експлоатација. На пример, може да откриете дека се обидуваат да манипулираат или принудат да имате секс кога вие не сакате.

12) Ним не им е грижа како се чувствувате

Недостатокот на емпатија е класична нарцисоидна особина што значи дека поминуваат многу малку време размислувајќи за влијанието на тоа како се однесуваат.

Ако сте вознемирени, тие може да се однесуваат како да не ги разбираат вашите чувства. Какосе додека тие го добиваат она што го сакаат, тогаш вашите емоции се незначителни.

За време на сексот, тие ќе ве поучуваат и насочуваат - можеби ќе ви кажат што да кажете, како да се поставите, што да облечете, што сакаат да прават, итн.

Но, тие никогаш не прашуваат што претпочитате или сакате, бидејќи целиот фокус е на нивното задоволство и перформанси.

Можеби се чувствувате повеќе како реквизит во нивните игра или сексуален предмет од нивниот партнер. Тоа е затоа што сексуалните нарциси често чувствуваат чувство на сопственост над сексуалноста на нивниот партнер.

Дури и кога ќе направат нешто што е погрешно или навредливо кон вас, веројатно нема да ги слушнете како се извинуваат. Ако го прават тоа, тоа е затоа што треба да го сторат тоа за да извлечат нешто од вас.

13) Тоа е само физичка, наместо емоционална врска

Сексуалните нарциси може да имаат добро без никаков секс, но тие се борат со нешто позначајно.

Дури и кога нарцисистот се обидува да прикаже изведба на водење љубов, отсуството на вистински човечки емоции често е очигледно. Како терапевт за парови Брендон Сантан, д-р. објаснува:

„Сексот не е поврзаност за сексуалниот нарцис - тоа е доминација, самозадоволување и моќ. Партнерот на некој кој се восхитува на сопствената сексуална моќ и/или е опседнат со нивните сексуални перформанси ќе забележи дека сексуалниот нарцис не е емотивно присутен за време на сексуалната интимност. Тие ќечувствувајте се како искуството да нема емоционална врска.“

За време на сексот, може да го забележите овој недостаток на емоционална поврзаност преку работи како што е отсуството на контакт со очи. Наместо да бидат присутни во моментот со својот партнер, тие се премногу вклучени во себе и во сопствената глава за да ве гледаат.

Веројатно нема да зборувате со перница или гушкање после секс - и двете од кои се она што помага да се поврзе двојката на емоционално ниво и да се зголеми чувството на блискост.

Сексуалниот нарцис веројатно ќе изгледа досадно или незаинтересиран ако се обидете да започнете разговори за вашите чувства или за емоционалната страна на твојата врска.

Самиот секс не е за поврзување на двајца луѓе и за сите работи што доаѓаат со тоа, како страст, нежност или ранливост. Фокусот за нив е повеќе на изгледот, имиџот и нивните сопствени сензации.

14) Секој израз на великодушност има задни намери

Може да ве опсипуваат со подароци или да ве разгалат со вечери надвор, но тоа не е подарок, тоа е размена.

колку прекрасна личност се тие - за што ќе го очекуваат нивното должно восхитување. Или од вас ќе се очекува некако да ја возвратите услугата, а сега да им должите нешто.

15) Тие веруваат дека имаат право на секс

Далисе борите да прифатите не за одговор? Ако е така, можеби имате работа со сексуален наркасист.

Кога станува збор за секс, тие чувствуваат дека имаат право да пристапат до него кога сакаат. Не сте расположени, зафатени со нешто друго или уморни се ирелевантни за нив.

Исто така види: 13 знаци на вистинска интелигенција што не може да се лажира

Кога сакаат да имаат секс може да се чувствуваат како да го бараат тоа и ќе станат многу реактивни ако го почувствуваат тоа нивното барање е одбиено.

Како заклучок: Како нарцисите се справуваат со сексот?

Ако сме искрени, многу луѓе веројатно се виновни за барем неколку од горенаведените однесувања повремено. Но, ознаките на вистински сексуален нарцис се тоа што тие имаат тенденција да покажуваат многу од овие навики често.

Бидејќи нарцизмот може да дејствува на одреден спектар, некои партнери со поблаги особини можеби се уште се подготвени да ги земат предвид вашите сексуални чувства или потреби ... самосвеста да се стави крај на нивните нарцисоидни начини, и како последица да ги повредат своите партнери во процесот.

На крајот, нарцисите се справуваат со сексот слично како што прават другите аспекти од нивниот живот и односи - како значи до крај да го добијат она што го сакаат.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе вакви статии во вашиотхрана.

како го нарекувате, она што е најважно е како се појавува, како изгледа и како е чувството.

Какви се нарцисите сексуално? 15 работи на кои треба да внимавате

1) Тие го вклучуваат шармот, но тоа е само за прикажување.

Со сите грди и токсични особини на нарцис широко документирани, можеби се прашуваме како некој успева да падне под нивната магија.

Но, како што истакнува Лахлан Браун, незгодната работа во врска со нарцис е тоа што ние често не ги гледаме вистинските додека не е предоцна. Тие се всушност, вешти пикап артисти.

„Им требаат други луѓе да се хранат, и можеби изгледаат како да враќаат многу, но тие се навистина само крајните корисници. Нарцисите често се површно шармантни, па лесно е да се стапи во врска со некој без да се сфати што се случува. Но, ова повеќе личи на предатор кој го мами својот плен.

Секој напор што го прават во раните фази е краткотраен и само за приказ, а не за да ве задоволи. Тоа е затоа што никогаш не беше навистина за вас, се е до тоа како тие сакаат да ги гледате.

По првичното додворување, тие може да се чувствуваат како да ве имаат таму каде што ве сакаат, и затоа нагло прекинете шармот што некогаш го прикажуваа.

Штом ќе успеат да ве импресионираат, веројатно ќе забележите дефинитивна променакон вас за да ги задоволите и да ги задоволите нивните потреби.

2) Тие очекуваат постојано да ја фалите нивната сексуална моќ

Она што го поттикнува нарцисот е потврда.

Иако многу од нас веројатно чувствуваме дека комплиментите треба да се понудат без убедување, многу нарциси нема да имаат проблем директно да бараат пофалби. Во меѓувреме, другите нарциси може суптилно да се понижат, но само како ваш знак за да ги расположите со восхит.

Без разлика на тоа како всушност се однесуваат како љубовници, тие сакаат постојано да слушаат од вас колку се одлични во кревет , колку добро изгледаат, колку ве палат итн.

Треба да слушнат од вас дека ги препознавате нивните големи вештини и способности во спалната соба.

Не забележувајте или коментирајте на нивниот изглед, опсипете ги со пофалби или направете сè за нив и тие нема да бидат среќни.

Ако не го чувствуваат ова восхитување од вас, тогаш веројатно ќе се одглумат. Тие може да станат ладни, нерасположени, лути или да се обидат да ве казнат на некој начин.

Тоа е затоа што вашата функција е да го нахраните нивниот незаситен апетит за одобрување и ценење. Се разбира, никогаш не можете, бидејќи по дефиниција е невозможно да се задоволи.

Полека и стабилно очекуваат се повеќе и повеќе од тоа.

3) Тие се обидуваат да ве притиснат да ги правите работите сексуално. не сакам да правам

Целта број еден на нарцисистите е да ги задоволат сопствените потреби и тие се грижатмалку за било што или за било кој друг.

Тоа значи дека ако треба да ве притиснат, малтретираат или манипулираат да го правите она што го сакаат, тоа е апсолутно во ред од нив. И ако нивните тактики не функционираат, ќе има пекол да се плати.

Можеби е специфична работа што сакаат да ја пробаат во спалната соба во која вие не сте, фетиш што го имаат или кога не сте расположени, но тие се.

Нарцисистите наместо да ги почитуваат вашите желби, не можат да се справат со она што го гледаат како разочарување или отфрлање.

Ова може да ги натера да се однесуваат на деструктивен и неразумен начин. Тие може да се налутат на вас и да имаат бес, слично како што тоа би го направило мало дете. Тоа може да вклучува остри судови за вас, лични напади или потсмев.

Нивните фрустрации може да се манифестираат и на посуптилни или пасивно-агресивни начини. На пример, тие може само да мрчат наместо тоа и да ви дадат студено рамо како начин да ве казнат. Тие би можеле да одлучат да ја задржат наклонетоста од вас, да станат ладни, да се дистанцираат и да избегнуваат други форми на физички контакт, како што се прегратки и бакнежи.

Сите овие се тактики на притисок за кои сексуалниот нарцис се надева дека ќе ве турне на попуштање и давајќи им свој начин.

Со создавање драма околу ситуацијата, тие се надеваат дека ќе ви создадат доволно напнатост и вознемиреност за да попуштите и конечно да им го дадете она што го сакаат.

4) вие за сексот

Во умот на нарцис,фактот дека дури и ја читате оваа листа во моментов за да откриете дали се точни вашите сомнежи дека спиете со нарцис, е само уште еден пример за тоа дека дувате сè целосно непропорционално.

Никогаш нема да победи кога се обидувате да дебатирате или разговарате со нарцис. Кога ќе најдете мана во нивното однесување, нивната тактика често е да ги свртат работите врз вас.

Гласното осветлување е форма на емоционална манипулација што се применува во токсична врска за да се обиде да ве контролира вас и ситуацијата.

Кога станува збор за сексот, секоја загриженост што ја имате или ја покренувате најверојатно брзо ќе биде отфрлена.

Вашиот партнер тогаш може да се обиде да ве обвини и емоционално да ве принуди да го промените вашето гледиште за работите и инсистирање дека вие сте тој што не е во право.

Дури и нивното изневерување е ваша вина затоа што не сте ги задоволувале сексуално.

5) Тие брзо се откажуваат од вас еднаш свое потребите се задоволени

Не е невообичаено да бидете целосно игнорирани од нарцис по сексот.

Кога врската повеќе не е возбудлива или не ги задоволува нивните потреби , тие прилично несеремонично ќе го повлечат вниманието што некогаш ви го покажале.

Ако тоа беше пообична сексуална средба, тогаш тие може да ве духови откако ќе добијат сè што сакаа од ситуацијата. Тие веќе ја добија валидацијата што им беше потребна, така што во нивните очи не им преостанува ништода речеме.

Дури и во контекст на посветена врска, може да забележите како нарцисоиден партнер се повлекува по сексот, навидум игнорирајќи го вашето постоење и талкајќи во друга просторија кога ја напушта куќата. Дури и ако физички не исчезнат, може да забележите дека емотивно се задржуваат.

Циклуси на ласкање и внимание, потоа следуваат со запоставување и игнорирање повторно штом ќе го добијат она што го сакаат.

0>Потоа, може да се чувствувате осамени, емоционално исклучени и искористени од сексуалната средба.

6) Сексот за нив е претстава

А наградата за најдобар актер оди кај…

Во спалната соба со нарцис, имате среќа ако ве сметаат за најдобра споредна улога затоа што се работи за нив.

Дали нарцисите се добри во кревет? Понекогаш.

Можеби уживате во сексот со нарцис. Но, дури и ако сексот меѓу вас е добар, тие повеќе се грижат за тоа како се перципираат отколку вашето задоволство. И така, може да добиете чувство дека тоа е шоуменство наместо страст.

Исто така види: 15 начини да му кажете на некој дека ви се допаѓа (без да го кажете тоа)

Она што го сакате во спалната соба навистина не влијае на тоа. Но, особено на почетокот, тие може да ги повлечат сите чекори за да се уверат дека мислите дека се неверојатни за да им ја понудите потребната пофалба.

Бидејќи сексот се гледа како настап за разлика од врска, тие најверојатно ќе се чувствуваат вознемирени или фрустрирани ако веруваат дека другите имаатповеќе секс или подобар секс отколку што се.

7) Тие не се отворени да разговараат за секс или да најдат компромис

Нарцисите дефинитивно не бараат повратна информација. Нивното кревко его не може да се справи со ништо што тие би можеле да го сметаат за критика и тие веројатно веднаш ќе станат одбранбени кога ќе се соочат со било кој.

Ниту, пак, веројатно нема да ве прашаат што сакате или што сакате во спалната соба (освен ако тоа е начин привлекување некаква форма на пофалба за сопствената изведба).

Зошто би ги слушале вашите сексуални желби, кога веруваат дека веќе знаат најдобро?

Најдобриот љубовник на светот го прави тоа не сакаат да им пукне балонот со тоа што ќе биде побарано да сменат нешто во врска со начинот на кој водат љубов.

Ако се обидете да покренете каков било разговор за сексот, тие веројатно нема да сакаат да го слушнат. Тие се сигурни дека веќе знаат сè што треба да се знае за сексот, па затоа не ги интересира вашето гледиште.

Пред сè друго, тие не сакаат да започнат разговори што би можеле да го оспорат нивното себе- имиџот како љубовник број еден што некогаш сте го имале.

8) Немаат проблем да лажат ако им одговара

Нема да се чувствуваат лошо што ќе ве нахранат со многу линии само за да ве однесе во кревет, дури и ако сето тоа е измислено или тие не значат ниту збор од она што го кажуваат.

Недостатокот на емпатија значи дека е тешко за нарцисистот вистински да се грижи што чувствуваат другите, и така како последица на тоа, лажењето е каковода од грбот на патката.

Ова може да биде една од причините зошто изгледаат толку шармантно, бидејќи глумат лик. Ова е улога што тие ја измислиле, а не вистинската нив, и чувствуваат нула вина што ве доведоа во заблуда.

Совршено им е удобно да ве лажат, мамат и мамат за да ве одведат во кревет. Сè оди како што е едноставно средство за постигнување на целта - што ги задоволува нивните потреби.

9) Може да има и други деструктивни обрасци како што се изневерување, зависност од секс или насилство

Освен со самоопседнатост, малтретирање и манипулативни тактики, нарцисистите може да покажат и други нездрави обрасци кога станува збор за нивниот однос кон сексот.

Не сите нарциси ќе изневерат, но многу други нема да размислуваат ништо за тоа да имаат повеќе партнери.

Едно истражување покажа дека нарцисите имаат многу поголема веројатност да изневерат во бракот и тоа го прават без каење. Наместо да ја прифати одговорноста, нарцисистот најверојатно ќе го обвини неверството на другиот партнер кој не успеал да ги задоволи неговите потреби.

Кога станува збор за сексот, може да има силен фокус на квантитетот наместо на квалитетот. Ова делумно може да се објасни со наодите на друга студија која откри врски помеѓу сексуалната зависност и сексуалниот нарцизам.

Значи, ако спиете со нарцис, тие може да покажат друго компулсивно сексуално однесување што им пречи во животот - на пример,прекумерна употреба на порно.

Во екстремни околности, друга темна страна на врската со нарцисоиден е потенцијалот работите да станат насилни.

Иако не е универзален белег на нарцисистите, истражувањата ги истакна врските помеѓу мажите кои се сексуални нарциси и семејното насилство. Во меѓувреме, други студии пронајдоа корелации помеѓу сексуалниот нарцизам и сексуалната агресија, вклучувајќи напад и принуда.

10) Тие ве омаловажуваат

Една од вообичаените нарцистички особини е да се осудувате кон другите луѓе кои тие ги доживуваат како инфериорни — што е речиси секој.

Може да забележите дека почнуваат да ве девалвираат и критикуваат. Ова може да започне како благо, но се зголемува со текот на времето.

Бидејќи им недостига емпатија, навредливата природа на она што тие го кажуваат не ги потопува.

Нарцисистот треба да се сомневате во себе. Во суштина, навредувањето на вас им помага да се чувствуваат подобро за себе. Некои истражувања сугерираат дека тоа е всушност стратегија за справување што тие ја применуваат, како што е објаснето во Psychology Today:

„Психологот Сон Парк на Универзитетот во Кореја и североисточниот универзитет Ц. Рандал Колвин го истражуваше прашањето дали нарцисите би биле поверојатно од другите да усвои омаловажувачки пристап кон другите, без разлика дали се чувствуваат загрозени или не. Според нивните зборови, „нарцисоидните поединци создаваат психолошки бранови за да продолжат да се закануваат
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.