15 знаци дека му се допаѓате, но тоа го крие на работа

15 знаци дека му се допаѓате, но тоа го крие на работа
Billy Crawford

Содржина

Ако вашата интуиција ви кажува дека му се допаѓате на машкиот колега, но тоа го крие, тоа е веројатно точно.

Но, ако сакате да знаете сигурно, еве 15 знаци дека му се допаѓате, но тоа го крие на работа.

Ајде да скокнеме веднаш!

1) Тој поминува повеќе време со вас отколку со кој било друг колега

„Многу луѓе поминуваат повеќе време со своите колеги од кој било друг во нивниот живот. Обезбедувањето дека се согласувате со вашите соработници може да го зголеми вашето задоволство од работата, продуктивноста на работното место и целокупната среќа“, според уредничкиот тим на Indeed.

Но, што ако еден од вашите соработници поминува повеќе време со вас отколку остатокот од неговите или нејзините соработници?

Тоа може да биде знак дека му се допаѓате.

Меѓутоа, постојат исклучоци, како на пример ако неговата возраст е поблиска до вашата од другите, и ако вие двајца сте вработиле во исто време. Или, ако нешто друго ве зближи како на пример да работите заедно на проект.

И покрај тоа, чувството на блискост игра голема улога во привлечноста, како што објасни Брајан Луфкин, писател во Би-Би-Си:

„Колку повеќе човек гледа нешто (или некого), толку повеќе му се допаѓа тоа. Ова фаворизирање на блискоста е психолошка пристрасност наречена ефект на само експозиција.“

Со други зборови, само затоа што ве гледа секој ден на работа, ќе почне да му се допаѓате се повеќе и повеќе. 0>И покрај тоа, ова е нешто што можете да го набљудувате со текот на времето. Ако сакалуѓето во канцеларијата го озборуваат него и тебе. А ако слушнете дека му се допаѓате, тогаш има големи шанси да е вистина.

13) Тој наоѓа изговори за да ве одведе до вашиот автомобил или дома

Според експертот за односи Карлос Кавало , „уште еден добар знак е кога тој се појавува каде и да сте на редовен распоред за разговор. На пример, секој ден после ручекот или првото нешто наутро.“

Или, можеби тој се појавува на крајот од вашиот распоред за да ве одиме до автомобилот или дури и до дома. Со други зборови, тој наоѓа начини да биде во ваша близина и лично разговара со вас. Тој би можел да го прави ова за да помине повеќе време со вас и затоа што сака да дознае повеќе за вас.

Ако го прави ова, тогаш ќе завршите со директен разговор лице в лице со него.

Затоа, обрнете внимание на какви било знаци дека тој поминува повеќе време со вас или сака почесто да разговара со вас. Тие би можеле да ги откријат неговите вистински чувства кон вас.

14) Се насмевнува кога ќе ве види на работа

Дали насмевката кога гледаме некого е знак на привлечност?

Според маг за женско здравје, „вистинските насмевки ја пренесуваат желбата да се биде близок; движењата на усните пренесуваат страст.“

Дозволете ми да објаснам:

Кога на момчето му се допаѓате и има чувства кон вас, тој искрено ќе се насмее кога ќе ве види. Меѓутоа, ако тој е сексуално привлечен кон вас, тој главно ќе ги лиже усните или ќе ги гризе кога ќе комуницира со вас.

Значи, размислете за тоа:

Когате гледа на работа, ти се насмевнува? Или често ги лиже усните или ги гризе кога зборува со вас?

Имајќи го ова на ум, многу е полесно да се каже дали му се допаѓате на момчето на работа – дури и ако се обидува да го скрие тоа.

15) Тој ги користи социјалните ситуации за да се стави себеси во добро светло

Последниот знак на неговата привлечност кон вас на работа е тоа што ги користи социјалните ситуации за да ви се појави во добро светло.

Со други зборови, тој може да се потруди да биде духовит, шармантен и/или смешен кога разговара со другите и вие го слушате. Тој може дури и да ги користи овие тактики во канцеларијата.

Затоа, обрнете внимание на какви било знаци дека се труди да се сретне како добра личност. Ако е, тоа може да биде затоа што е заинтересиран за вас и се обидува да ви покаже колку е добра личност.

Тој го избира овој индиректен начин да го покаже својот интерес за вас затоа што не сака да наиде на како премногу напред.

Резиме

Кога му се допаѓате на машкиот колега, може да биде тешко да се каже - особено ако се обидува да го скрие тоа. Знаците на неговата привлечност се суптилни и не секогаш лесно се забележуваат.

Исто така види: Дали е нормално девојка ми да ме удира? Работи кои треба да се земат предвид

Сепак, постојат неколку вообичаени знаци кои укажуваат дека му се допаѓате, но не е сигурен како и дали да го покаже тоа.

Затоа, обрнете внимание ако тој…

… редовно поставува прашања за вашиот живот или хоби.

… се обидува да открие дали сте сингл.

… користи социјални ситуации да се појават во добро светло.

… доаѓа довие често и ве шета до вашиот автомобил или дома.

Ако прави некоја од овие работи, тогаш можно е да се труди максимално да се сретне како добра личност и убаво момче бидејќи му се допаѓате, но се крие тоа на работа – засега.

ти и тој го крие тоа, тој нема да биде премногу очигледен во врска со тоа.

2) Неговиот говор на телото покажува дека тој е привлечен кон вас

„Ако видите дека овој човек не може да ги земе очите надвор од вас додека тој зборува со вас, тоа е очигледен знак дека е заинтересиран за вас. Особено ако прави нешто што бара негово внимание, како што е чистење на џем од печатач или правење кафе“, вели Карлос Кавало, гуру за запознавање.

Сепак, постојат многу други показатели за говорот на телото што треба да ги набљудувате го потврди неговиот интерес.

Според Ванеса Ван Едвардс, главен истражувач во Science of People и бестселер автор на Captivate and Cues, постојат многу знаци на говорот на телото кои го отпуштаат мажот како што следува:

 • Кога зборува со вас и гледа во очи, неговите зеници се шират
 • Тој остварува подолг контакт со очите со вас отколку со другите луѓе
 • Не се двоуми околу физички да се доближи до тебе
 • Тој може да го допре твоето рамо кога зборува со тебе
 • Неговите стапала ќе бидат насочени кон твојата насока кога ќе стои до тебе
 • Тој има тенденција да се наведнува лесно кон вас кога разговарате вие ​​двајца
 • Тој може да поцрвене кога зборува со вас
 • Кога зборува со вас, ноздрите може да му се разгорат

Додека има многу други знаци на говорот на телото кои мажот може несвесно да ги прикаже, горенаведените се најчестите. Значи, би требало да ви биде прилично лесно да ги забележите.

3) Тој ја нуди својата помошсо прашања поврзани со работата

Да ве прашам ова:

Дали тој ја нуди својата помош за прашања поврзани со работата?

Причината што ја прашувам е дека ако тој му се допаѓаш, но го крие тоа, тогаш тој ќе се обиде да ги задржи работите професионални.

Но, во исто време, ако му се допаѓате, тој ќе почувствува некаков импулс и потреба да ја понуди својата помош.

Како е така?

Според Џени Мусколо, писател за врски, еве неколку причини зошто момчето може да ви понуди да ви помогне:

 • Тој ви ја изразува својата наклонетост : Ако момчето на работа почнува да волонтирај да ти помогне, и тој ќе се потруди да го направи тоа, шансите се дека навистина му се допаѓаш.
 • Тој сака нешто за возврат : Ако се нуди да ти помогне но тој се обидува да извлече нешто од тоа, тогаш големи се шансите дека не е заинтересиран за вас.
 • Тоа е дел од неговите лични вредности : Ако машкиот колега искрено се грижи за луѓето околу него , тогаш тој може да ја понуди својата помош.
 • Тој сака да ве импресионира : Ако се нуди да ви помогне во вашата работа и сака да го замислите како херој, тогаш можеби тој му се допаѓаш.

Затоа, ако ти се случи ова, размисли за неговите мотиви - така ќе откриеш дали му се допаѓаш или не.

4) Секогаш се смее кога правите шеги дури и ако не се смешни

Се сеќавате кога последен пат сте направиле шега на работа?

Ако го правите тоа, тогаш дали се сеќавате што направи следно?

Најверојатнотој се насмеа.

Сега, дали е тоа знак за интерес? Изгледа дека уредувачкиот тим на ReGain мисли така:

„Друг одличен начин да знаете дека некој е заинтересиран за вас е да се смеете. Луѓето имаат тенденција да се смеат повеќе кога се обидуваат да покажат дека се среќни, позитивни и заинтересирани. Кога правите шеги или коментари, а тие се смеат или кикотат, тоа може да биде знак на нервоза и интерес.“

Со други зборови, дури и ако се обидува да го скрие фактот дека му се допаѓате, тој сепак смејте се на вашите шеги.

Тој не може да се воздржи бидејќи тоа не е нешто што го прави намерно. Тоа е нешто што доаѓа одвнатре.

Смеењето е всушност добар знак. Но, во исто време, не е сигурна работа дека му се допаѓате. За да се уверите, прочитајте понатаму за да откриете други знаци.

5) Тоа е како да се сеќава на сè што некогаш сте кажете

Следниот знак на интерес што мажот може да го покаже е тоа што се сеќава на сè што некогаш сте кажете .

Еве ја потврдата:

„Кога еден дечко се сеќава на детали и специфики за вас и ги користи како начин да разговара со вас, јасно е дека му се допаѓате, дури и ако не не сакаш другите да знаат.“

Да бидам попрецизен, кога машкиот колега ќе се сети на вашиот роденден, на местото каде што сте отишле на одмор со вашето семејство или нешто друго што е лично и специфично, тоа е сигурен знак дека му се допаѓа ти.

Сепак, тој нема да биде очигледен за тоа. Наместо тоа, тој ќе се обиде да го скрие.

Тој ќе го стори тоабидете суптилни, и затоа не можете да го игнорирате овој знак на интерес. Ако го правите тоа, тогаш можеби ќе пропуштите можност да излезете со него.

Но, дали би било паметно да се забавувате со колега?

Пол Р. Брајан, новинар, автор и писател, и Рене Шен, автор и уредник го споделуваат својот совет:

„Бидете внимателни и паметни ако размислувате за романтична врска со некој на работа. Бидете свесни дека вашиот работодавец може да го смета односот со колега како непочитување или дури и прекршок за отпуштање во некои случаи, ако тоа е спротивно на прописите. дека му се допаѓате.

6) Тој е ваш обожавател број еден на социјалните мрежи

Сакате да знаете дали му се допаѓате, но тоа го крие на работа?

Потоа, набљудувајте како постапува на социјалните мрежи.

Овој знак е прилично јасен како што следува:

Еден од начините на кои еден дечко покажува интерес за девојка е да ги провери нејзините профили на социјалните мрежи.

Ако тој ги коментира сите ваши објави или ги лајкува сите ваши слики, ова може да биде показател дека тој е заинтересиран за вас.

Дури и ако навистина не е ваш обожавател број еден, тој реагира на она што го објавувате на постојана основа. Тој се обидува да ви испрати некаков знак.

Исто така види: Како да заведете жена ако сте оженет маж

Но, ако исто така се обидува да го скрие фактот дека му се допаѓате, тој може селективно да реагира на вашите објави и слики.

Сепак, тоа е не е сигурна работа. Затоа што има и други причинитој би можел да го прави ова. Можеби му се допаѓаат вашите објави и сака да ве охрабри, или можеби е само фин.

Но, ако има други знаци што ги спомнав во оваа статија, тогаш тие ќе го потврдат неговиот интерес.

7) Почнува да носи парфем и секој ден изгледа се подобро

Дали му се допаѓате, но тоа го крие на работа?

Па, тој навистина не го крие ако забележите дека почнал да се дотерува самиот, земајќи подобра облека и носи парфем.

„Мажите ги импресионираат жените што им се допаѓаат со прилагодување на нивното држење. Никој не сака мрзлив тип, знаеш. Ја поправаат и косата. А бидејќи сака да ви се доближи, му ја намачка колонската вода со најубав мирис. Тие, исто така, се грижат да изгледаат добро во нивната облека“, вели Art of Mastery.

Значи, за да ја дознаете вистината, видете дали ќе си ја поправа косата, ќе го прилагоди своето држење и ќе земе убава облека .

Ако сака, тогаш има големи шанси да му се допаѓате - дури и ако не го изразува тоа вербално.

Меѓутоа, ако откако сте го запознале, тој секогаш изгледал добро и мириса добро, ова не може да го сметате како знак.

Наместо тоа, ако забележите дека некоја од неговите навики се менува, тоа е знак дека му се допаѓате. Ако навиките на момчето се сменат во првите неколку недели откако ве познава, постои дефинитивна шанса дека му се допаѓате.

8) Тој зазема ваша страна пред шефот и другите колеги

Ова е малкунезгодно, но ако размислите малку, можеби ќе го сфатите.

Кога машкиот колега ќе застане на ваша страна пред шефот и другите колеги, тој покажува дека сте му важни.

Дема обично нема да прави сцена за ниту една девојка. Сепак, тој ќе го стори тоа за оној што го смета за важен за него.

Но, имајте предвид и дека можеби нема да ве брани ако не се согласува со вас.

Дури и ако не се согласува со вас, сепак постои шанса да му се допаѓате. Можеби се обидува да глуми миротворец меѓу другите луѓе и вас.

Затоа, обрнете внимание на какви било знаци дека ве брани или застанува за вашето мислење. Ќе се изненадите колку често тоа може да се случи на работа.

9) Тој секогаш ве избира како дел од неговиот тим да работите на проекти

Друг знак дека му се допаѓате на работа, но се крие тоа е кога тој наоѓа начини да поминува повеќе време со вас, како на пример на некој проект.

Ако тој секогаш ве избира како дел од неговиот тим, тогаш можете да бидете сигурни дека му се допаѓате.

Се разбира, тој може да има други причини да ве сака во неговиот тим, како на пример ако сте навистина добри во вашата работа. Но, ако тој секогаш ве избира, тогаш има големи шанси да му се допаѓате - дури и ако не го кажува тоа.

Можеби се обидува да помине повеќе време со вас за да види дали навистина му се допаѓате или му се допаѓате едноставно ве привлекува. Можеби ќе сака да знае дали навистина може да ве добие и да ве задрживие.

Па, ако тој секогаш наоѓа начини да поминува повеќе време со вас и не може да се засити од вас во канцеларија, тоа покажува дека сте го поттикнале неговиот интерес.

10) Тој е љубопитен за тебе и ти поставува прашања

Џон Киган, тренер за запознавање, објаснува зошто да ти се поставуваат прашања е знак дека некој му се допаѓаш:

„Кога еден дечко е заљубен во тебе, тој Ќе сакам да научам за твојот живот. Забележете дали тој ви поставува многу лични прашања за се и сешто, вклучувајќи ги вашите допаѓања, недопаѓања и позадина. Тоа значи дека тој се обидува да те запознае подобро - до најситните детали.

Значи, размислете малку за овој знак. Ако тој постојано ви поставува прашања, тогаш можеби се обидува да открие дали навистина му се допаѓате.

И запомнете дека секогаш постои можност тој да е само љубопитен за вас поради вашите добри квалитети како што е вашата работна етика и љубезност.

Ако неговите прашања се повеќе професионални отколку лични, тогаш тој може да биде љубопитен за вас поради тоа што правите и како можете да му помогнете да успее.

Меѓутоа, ако е обидувајќи се да открие дали вашите ставови и вредности се совпаѓаат со неговите, тогаш тоа може да значи дека му се допаѓате, но тоа го крие на работа.

11) Тој се обидува да открие дали сте сингл без да ве праша

Дали му се допаѓаш, но тоа го криеработа?

Можеби му се допаѓате, но се плаши да ги искаже своите чувства.

Или можеби е само љубопитен, но не сака да се гледа како премногу напреден и груб.

Во секој случај, тој треба да знае дали сте сингл или не. И за да дознае, тој не ве прашува директно.

Наместо тоа, тој може да се обиде да ги добие овие информации прашувајќи ги другите колеги. Се разбира, ако тој ја крие својата привлечност кон вас, тој ќе биде суптилен во врска со тоа. Тој може да ги праша сите за нивниот статус на врска само за да дознае каква е вашата.

Или, може да каже нешто како: „Ох, сингл живот... понекогаш станува осамен“, само за да види како ќе реагирате . Ако сте сингл, би одговориле со нешто како: „О, да… некој понекогаш може да стане навистина осамен…“

Или, ако е точно спротивното, би рекле нешто како, „Не би не знам. Јас сум вклучен во долготрајна врска.“

Затоа, обрнете внимание на какви било знаци во канцеларијата дека тој се обидува да дознае за статусот на вашата врска.

12) Разговарајте со другите соработници ти за интересот на овој човек за тебе

Дали му се допаѓаш, но тоа го крие на работа?

Ако вашите колеги зборуваат дека тој е заинтересиран за вас, тогаш големи се шансите дека му се допаѓате.

Кога еден дечко е заљубен во девојка на работа, вообичаено е неговите колеги да забележат - дури и ако се обидува да го скрие. И ако го сторат тоа, или ќе разговараат за тоа со вас или со него.

Затоа, обрнете внимание на какви било знаци дека другите
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.