Зошто старите пријатели се најдобри пријатели: 9 различни типови

Зошто старите пријатели се најдобри пријатели: 9 различни типови
Billy Crawford

Старите пријатели се најдобри пријатели.

Тие биле таму низ густо и слабо. Тие нè поддржуваат, а нивното пријателство не одржува здрави — ментално, емоционално и физички — во текот на животот.

Знаеме дека нашите стари пријатели се важни. Знаеме дека тие можат да бидат тука за нас како никој друг.

Но, како нашите типови на стари пријатели влијаат на нас? Дали нашите пријатели од детството влијаат врз нас како и нашите пријатели од факултет?

И што можеме да направиме кога ќе почувствуваме дека стар пријател ни се измолкнува? Како можеме да ја поправиме таа врска?

Ајде да погледнеме во деветте типови на стари пријатели и зошто тие се важни.

Потоа ќе објаснам како да ги негувате вашите стари пријателства, а потоа ќе склучам случајот за прекинување на некои од вашите токсични пријателства.

Ајде да погледнеме.

1) Пријатели од детството

Вашите пријатели од детството беа првите пријатели што некогаш ги имавте.

Сте ги запознавте во градинка, како соседи од соседството, или вашите родители беа пријатели едни со други. Со нив ги поминавте најнезаборавните времиња од вашите години на растење.

И за време на вашите безброј сонувања, свечено ветивте дека ништо никогаш не може да ве распарчи.

Ако имате среќа, тие можеби сè уште бидете дел од вашиот живот сега.

Но, најчесто тоа ветување се прекршува. Завршувате во различни групи или одеднаш немате ништо заедничко.

Можеби сѐ уште ќе ги видите при посетите на вашиот роден град. Но дали илипотсетувањето може да не турне во подобра насока.

Старите пријатели можат да го видат тоа. И тие разбираат дел од вас што можеби веќе сте го заборавиле. Понекогаш, гледањето назад кон стара перспектива може да биде корисно за тоа каде одите следно.

9) Стари пријатели со кои сакате повторно да се поврзете

Има Нема срам да ги изгубиме старите пријатели.

Фактот што изгубивме контакт со некој кој некогаш ни беше толку драг може да направи да се чувствуваме како да не заслужуваме друга шанса со нив.

Но, тоа не е точно.

Секако, треба да ја преземете одговорноста за нивно губење во вашиот живот, но немојте да го користите тоа како изговор дека работите се далеку од завршени.

Замолете ги да се фати за кафе. Јавете им се. Голема е веројатноста дека и тие би биле подготвени повторно да се поврзат.

И ако успеете да го поправите вашето старо пријателство, ве очекува одлично задоволство. Нема ништо позабавно и позначајно од тоа да запознаеш стар пријател со кој не си поминал време долго време.

Зошто се важни:

Мислам дека тоа е секогаш добро идеја за обновување на старите пријателства. Особено ако пријателството било висококвалитетно.

Тоа не учи да не се плашиме од отфрлање. Понекогаш тоа функционира, а понекогаш сфаќате дека повеќе не сте истите луѓе.

И тоа нè учи дека е во ред да се промениме. Дека понекогаш луѓето се раздвојуваат. Но, барем сте се обиделе.

Ако работите одат добро, сепак, можете да искуситечудото од обновувањето на силната врска со некој што еволуирал.

Зошто старите пријателства се толку моќни?

Старите пријателства се незаменливи. Тие имаат трајно влијание во текот на нашите животи.

Еве како нашите стари пријатели ни помагаат да се развиваме од раѓање до нашите златни години.

Старите пријатели играат во нашата носталгија

Клучот за стари пријатели во нашите сеќавања „сети се кога“. Кога ќе се присетите на старите пријатели, двајцата повторно излегувате на површина моќни спомени што предизвикува силно чувство на поврзаност и среќа.

Старите пријатели се искрени

Бидејќи се познавате со вашите стари пријатели толку долго , тие имаат неверојатна способност да ја наречат лопата лопата.

Тие ве известуваат дали вашиот нов пламен не е добар за вас.

Тие ве известат дали таа можност за работа е премногу добра да поминете.

Тие ве известуваат кога се лажете себеси.

Оваа единствена способност на старите пријатели да бидат отворено искрени со вас ви овозможува да ги добиете критичните информации што ви се потребни. На крајот на денот, нивната искреност е она што ве тера да им верувате повеќе од било кој друг.

Тие се како семејство

Старите пријатели се практично семејство, но тие не се буквално семејство .

Оваа разлика е клучна.

Тие нудат сила, релаксација и доверба на семејството, без никаков одвратен притисок што доаѓа заедно со семејството.

Тие нудат предностите на семејните врски без негативните.Ова е причината зошто е од клучно значење да ги одржувате овие стари пријателства.

Тие знаат што ве расположува

Старите пријатели не треба многу да погодуваат. Ако сте во фанк, тие знаат како да ве расположат. Ве познаваат толку долго што можат да ги зголемат вашите емоции како одговор на вашите специфични околности.

Не ја добивте таа промоција? Знаат дека ти треба голф.

Дечко ти раскина? Завршија со две шишиња вино и копија од Дневникот на Бриџит Џонс.

Го добиваат вашето семејство

Постојат толку долго што видоа како функционира вашето семејство.

Ова значи дека тие знаат што го тера вашето семејство да штиклира. Тие исто така знаат што членовите на семејството ви предизвикуваат стрес.

Бидејќи го знаат ова, можат релативно лесно да се вклопат во стилот на вашето семејство. Плус, тие можат да бидат добра звучна табла кога треба да откриете како мајка ви постојано прашува за идните внуци.

Тие знаат кој сте

Не треба да се преправате дека сте некој друг околу твоите стари пријатели. Тие знаат и прифаќаат кој сте.

Исто така, не треба да прават шоу за да ве импресионираат. Сакате да бидете околу нив затоа што ви се допаѓаат.

Ова прифаќање е моќна врска што ви овозможува да се натерате и да се опуштите во себе.

Негувајте го ова.

не се уште поминувате време со нив, вашето пријателство сè уште е едно од највлијателните на вашиот развој.

Дури и да не ви се најдобри пријатели сега, вие не би биле свои без нивното пријателство.

Зошто се важни:

Според истражувањата, пријателствата од предучилишна возраст се важни во развојот на социјални и емоционални вештини, што потоа придонесува за нашето чувство на припадност што го носиме и во зрелоста.

Пријателите од детството се важни бидејќи тие се нашите први социјални врски. Нашите интеракции со нив влијаат на тоа како се однесуваме социјално до крајот на нашиот живот.

Нашите пријателства од детството се исто така наши врски со нашето детство јас. Кога се сеќаваме на нашите пријатели од детството, се сеќаваме како е да се биде имагинативен и невин.

Кога ќе станеш возрасен и ќе се преселиш во родителство, гледањето наназад на пријателствата од детството ви помага да се движите низ сложеноста на родителството.

Исто така види: 8 причини зошто ништо никогаш не е доволно добро (и што да се прави во врска со тоа)

Можеби јавете се на стариот пријател, видете како се држат. Можеби е време повторно да го воведете тоа пријателство во вашиот живот додека го отворате следното поглавје од вашиот живот.

2) Средношколските пријатели

Средното училиште може биди тврд.

Насилници, преоптоварени училишни задачи, притисок да се запишеш на добар факултет. Тоа е лудо!

Но, дали знаете што секогаш го прави подносливо?

Најдобри пријатели од средно училиште.

Вашите стари пријатели од средно училиште секако твоите воени другари. Ги преживеавте исцрпувачките четири години притисок заедно, и излеговте сè подобро за тоа.

Некои од најлудите, најглупавите и најволшебните спомени од вашиот живот се направени во средно училиште. Ова беше ера на незгодност, интензивни притисоци и експлозивни емоции - сите споделени со вашите најдобри пријатели од средно училиште.

Дури и сега, нивното пријателство е едно од највлијателните во вашиот живот.

Зошто се важни:

Средношколските пријателства ни помагаат да ја изградиме нашата социјална мрежа. Овие стари пријателства имаат големо влијание врз тоа како добро се справуваме со односите во нашите златни години.

Студија од 2017 година покажува дека квалитетот на вашите пријателства во средно училиште влијае на вашето ментално здравје додека растете во младоста.

Според Рејчел К. Нар, водечки автор на студијата:

„Формирањето силни блиски пријателства е веројатно еден од најкритичните делови од тинејџерското општествено искуство. Да се ​​биде сакан од голема група луѓе не може да го заземе местото на создавање длабоки пријателства со поддршка.

„И овие искуства остануваат со нас, над и над она што се случува подоцна. Бидејќи технологијата го олеснува создавањето социјална мрежа на површни пријатели, приоритет треба да биде фокусирањето на времето и вниманието на негување блиски врски со неколку поединци.“

Ако вашите пријатели од детството помогнале во обликувањето на вашето социјално однесување, училишни пријателивлијае на вашата способност за поврзување. Вашето пријателство со нив ве научи на придобивките од тоа да бидете во блиска група и колку е клучна поддршката од некој надвор од вашето семејство.

3) Пријатели од факултет

Не знам за вас, но факултетот за мене беше доба на ослободување.

Одеднаш, бев далеку од сите и од сè што некогаш знаев. Слободата беше возбудлива. Но, помислата да бидам сосема сам беше застрашувачка.

Требаше да најдам луѓе кои ќе ми помогнат да се снајдам низ овој Див Див Запад.

Така ги развив моите пријатели од факултет. И, до ден-денес, тие сè уште се едни од најсилните пријателства што ги имам.

Авторката и асистент професор по социологија на Дартмут Џенис Мекејб проценува дека студентот поминува 15 часа неделно на часови и 86 часа со пријателите од факултет .

Само е нормално да ги споделувате најпросветлувачките моменти од вашиот живот со нив.

Зошто се важни:

Според Мекејб, пријателите од факултет помагаат во обезбедувањето „Академска и социјална поддршка“.

Најпросветните и најинтелектуалните разговори ги споделувавме нашите пријатели од факултет. Го преиспитавме нашето постоење со нив, ги искажавме нашите сомнежи за иднината.

И тие се оние кои нè утешуваа додека бевме пијани и легнати во нашите купатила во студентскиот дом.

Ако Некогаш сте држеле кофа за пријател додека тој фрла, или ако сте имале пријателдржете ја косата наназад додека се навлекувате во тоалет, знаете колку значајни можат да бидат овие младински пријателства.

Пријателите од факултет се критични бидејќи нè поддржуваат додека откриваме како да живееме зрели животи.

4) „Стари“ стари пријатели

Училиштата се погрижија секогаш да бидеме сместени во возрасни групи. Сите во класот и речиси сите со кои комунициравме беа на иста возраст како нас.

Меѓутоа, секогаш постои еден пријател кој е само малку постар од нас. Тие се само малку поблиску до „да сфатат сè“.

Можеби се само две години постари, или можеби пет. По ѓаволите, тие би можеле да бидат 15 години постари од тебе или дури и повеќе. Како и да е, овие стари пријатели во одреден момент од вашиот живот претставуваа улога на „ментор“.

Тие беа некој покул, покултурен, посветски. Сепак, тие никогаш не те гледаа со презир. Наместо тоа, тие ве водеа низ најболните моменти со само еден љубезен совет или два.

Зошто се важни:

Постарите доживотни пријатели се важни затоа што имаат различни перспектива на животот. Тие ја имаат користа од животното искуство што ни недостасува. И таа перспектива ни користи масовно.

Според Марк Вернон, автор на Значењето на пријателството:

„Односите меѓу возраста се сосема различни бидејќи заземате различни сфери на постоење. Но, можеби тие се уште повредни за тие поларитети.

„Постарилуѓето не само што ја имаат користа од искуството, туку и помалку се плашат од мислењата на другите - така што имаат поголема веројатност да го кажат она што го мислат. Нивниот поглед често фрла нешто неочекувано во мешавината.“

Постарите пријатели ве учат на вредни лекции. Тие често обезбедуваат вистински пријателства. Но, дали знаете што е најдоброто нешто што го учат?

Тие ве учат дека животот ќе се одвива.

Како?

Бидејќи сте виделе дека тие го поминавте. Тие се доказ дека можете да го направите ова!

5) Стари пријатели од работа

Не се сите добри на работа или некој со кој можете да кликнете. Политиката и работната култура често доведуваат до непријатност или дури и конфликт.

Меѓутоа, сигурно ќе сретнете еден или двајца колеги кои само „добиваат“ те . И ако ги поминувате дневните 9 до 5 мелења со нив, веројатно тие се во вашиот живот многу.

Дури и кога ќе ја промените работата или ќе се оддалечите, сепак зборувате или најдете време да се запознаете. Тоа е врска од која едноставно не можете да се ослободите.

Тие се стариот пријател кој ви помага да се движите низ сложеноста на тој баланс помеѓу работата и животот.

И тие се клучна компонента за ја градите својата кариера.

Зошто се важни:

Истражувањето на Галуп вели дека блиските односи со колегите ја зголемуваат продуктивноста и задоволството на вработените за 50%. И дека ако имате најдобар пријател на работа, веројатно ќе имате 7 пати поголема веројатност да бидете ангажиранивашата работа.

Повеќе ќе уживате во вашиот работен живот ако имате добри односи со вашите колеги.

Поважно, за многумина од нас, нашите работни места се „повлекување“ од нашите домашен живот. Ова значи дека обично се испуштаме со нашите колеги.

Ова значи дека нашите стари пријатели на работа се наши „пријатели далеку од дома“. Тие обезбедуваат возбуда и длабочина на нашите животи.

Работата заедно под притисок, исто така, може да создаде врска исполнета со доверба и лојалност. И тоа се две работи што ни требаат во нашите животи.

6) Стариот „frenemy“

Исто така види: 14 непобитни знаци дека ги држи отворени своите опции (комплетна листа)

Frenemy може да додаде вредност на твојот живот, дури и ако не изгледа така.

Тоа е некој од средно училиште или на работа кој не мора да го сакаш, но сепак успеал да биде во твојот социјален круг.

Тоа е пријател од факултет со кој секогаш се дружевте, но не можевте да издржите после секое дружење.

Тоа е стариот пријател фрнеми.

Вашите средби со нив можеби се граничат со токсичност. Но, тоа не значи дека нема да научите ништо од нив.

Напротив, бесите што ги запознавте одамна - со правилен начин на размислување - можат да ве научат многу.

Зошто се важни:

Мал конфликт и конкурентност не повредуваат никого. Всушност, тие можат да бидат мотиватори.

Слободните непријатели можат да не поттикнат да бидеме понаметливи. Дури и нивните непристојни груби коментари можат да нè натераат да сакаме повеќе да се докажуваме.

Слободните непријатели можат да нè направат повеќепродуктивни. Секогаш кога вашиот лукавец завршува нов проект, ве тера да брзате да го изведете уште подобро.

Тие нè учат и на вредноста на одење по високиот пат. На крајот на краиштата, не мора да присуствувате на секоја расправија на која сте поканети.

Во секој случај, не мора да ја забавувате нивната негативност во вашиот живот. Но, можете да ги прифатите лекциите и мотивацијата што тие несвесно ви ги даваат.

7) Семејни пријатели

Тие едноставно не се ваши пријатели, тие се пријатели со целото семејство. Всушност, тие може и да бидат семејни.

Одморувате заедно. Секогаш се поканети на семејни собири. И тие знаат сè што се случува во семејството.

Семејните пријатели се посебни затоа што служат како продолжение на вашето потесно семејство, но сепак даваат поинаква перспектива за она што се случува. Тие не заземаат страна, но даваат сознанија кои понекогаш е тешко да се видат во рамките на вистинската семејна динамика.

И, исто како и вашето семејство, тие биле таму засекогаш. Тие се стари пријатели затоа што одат толку далеку како вашето семејство.

Неразделни сте.

Зошто се важни:

Не секој има доволно среќа да стекнете блиски семејни пријатели - оние кои се длабоко навлезени во вашата семејна историја.

Но, ако сте доволно среќни да растете со такви луѓе, знаете како тие додаваат повеќе вкус на мешавината.

0>Семејните пријатели се чувствуваат како да сесемејството, но тие се повеќе ваши пријатели отколку што било друго. Добивате некои кул луѓе во вашиот живот кои не ве осудуваат и можеби поддржуваат некои луди одлуки.

Едноставно е многу забавно кога се наоколу.

8) Стариот пријатели со кои едвај се гледате или разговарате

...но кога ги гледате, како да не поминало време.

Понекогаш животот ни бега и ние заборавете да ги достигнете вистинските луѓе кои се важни.

Но, тоа е убавината на старите пријателства.

Старите пријатели разбираат дека животот станува зафатен. Тие го почитуваат фактот дека имате приоритети. Но, кога ќе допрете до нив, тие го ценат тоа и како да никогаш не сте престанале да зборувате на прво место.

Не треба постојано да разговарате за да се сметате за добри пријатели. Најдобрите пријатели на светот се оние кои можат лесно да се поврзат со вас, иако многу работи се сменија.

Зошто се важни:

Старите пријатели кои едвај ги гледате честопати можат да ви дадат најголем увид за тоа колку точно сте се промениле.

Тие ве познаваат во различен момент од вашиот живот. Тие можат да ве потсетат колку вашиот живот напредувал на подобро, учејќи да бидете поблагодарни за тоа каде сте сега.

Но што е најважно, за мене, старите пријатели ве потсетуваат на тоа кои сте биле.

Гледате, ние секогаш се менуваме. Попатно учиме лекции кои можат или да нè огорчат или посилни. И понекогаш, малку
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.