Најважно е како се гледате себеси

Најважно е како се гледате себеси
Billy Crawford

Не треба да сте богати или славни за да бидете среќни. Но, навистина ви треба позитивен поглед на животот.

Студиите покажаа дека најсреќните луѓе се оние кои се гледаат позитивно и имаат здрава самодоверба.

Овие 8 работи се она што ви треба во вашиот живот да водите посреќно и поисполнето постоење. Прочитајте за повеќе…

1) Искористете го максимумот од она што го имате – не бидете изговорници

Вистината е:

Ги имате сите ресурси што ви се потребни во моментов за да го создадете животот што го сакате. Имате силни страни, интелигенција и многу добри идеи.

Веројатно си кажувате дека не можете да правите работи, дека ви треба повеќе искуство или дека немате доволно време да продолжите со вашите сонува сега.

Но размислете за тоа – што сте создале во вашиот живот со ресурсите што ги имате?

Ако тоа не било доволно, запрашајте се: Што правам што спречува јас да го искористам максимумот од она што го имам?

Кои оправдувања ми се испречуваат?

Ако преземете целосна одговорност за сè во вашиот живот, тогаш можете да промените сè што не е работи.

Исто така види: Имате чувство дека изневерува, но немате доказ? 35 знаци дека сте во право

Почнувајќи од денес, посветете се да престанете да барате изговори.

Обидете се да го преместите вашето размислување од „не можам“ на „Како можам?“ и „Како ќе?“

Идентификувајте што го блокира вашиот напредок и ослободете се од тоа. А потоа создадете живот што навистина го сакате за себе.

2) Верувајте во себе – најдететвојата искрена самодоверба

Секој има маани кои го чуваат од величина. Но, штом ќе се прифатите себеси, недостатоците и сè, и верувате дека можете да успеете, вашите маани повеќе нема да ве спречуваат.

Верувањето во себе е избор - и важен. Автентичната самодоверба доаѓа одвнатре и ви овозможува целосно да го изразите тоа што сте, дури и кога не правите нешто совршено првиот пат.

Ако мислите дека сите други имаат повеќе мудрост или талент од вас и дека тие се секогаш во право, тогаш секако дека ќе биде тешко да се упатите во друга насока од онаа во која одат.

Но, ако верувате во вашата способност да донесувате добри одлуки - дури и кога тоа можеби не е апсолутно во право - тогаш одете по тоа!

Друга работа што треба да се има на ум е дека начинот на кој се гледате себеси веројатно не е онака како што ве гледаат другите.

Можеби мислите дека не вредите и никој не би можел да те сака.

Но, другите може да те гледаат како сладок, хумористичен или корисен.

Не си безвреден – имаш потенцијал да бидеш одличен – но само ако верувајте во себе и направете го тоа!

3) Научете да ризикувате

Една од најважните работи во животот е да ризикувате.

Ризиците ви помагаат да растете и реализирај го својот целосен потенцијал.

Без ризици, можеби нема ни да се испробаш за таа училишна претстава или можеби никогаш нема да отидеш на забавата каде што ќе го запознаеш момчето од твоите соништа.

И аконешто вреди да се направи, вреди да се направи со мал ризик!

Дури и да е страшно, преземањето некои ризици може да биде навистина возбудливо – и забавно!

Секако, некои работи нема да се променат наведете точно како што сакате – но не дозволувајте стравот да ве спречи да пробувате нови работи.

Можеби мислите дека преземањето ризици секогаш ќе ве доведе во неволја.

Но, вистината е дека ако никогаш не ризикуваш да се повредиш, никогаш нема да знаеш какво е чувството да сакаш некого или некој да те сака назад.

Ако се трудиш се од себе и го следиш своето срце, тогаш ризикувај - и не дозволувајте ништо да ви застане на патот!

Дури и да не успеете, кому му е грижа? Барем обидете се - и видете што ќе се случи!

4) Прославете ги моментите што ве прават среќни

Постои една стара поговорка: „Ако сакате да го насмеете Бог, кажете му ги вашите планови“. Понекогаш е тешко да се види големата слика и сите ваши цели за иднината. Лесно е да се зафатите со стресот од секојдневниот живот и да заборавите да живеете во сегашноста.

Кога сте фиксирани да стигнете на некое друго место еден ден, може да биде тешко да не се претепате кога работите ќе тргнат наопаку .

Наместо тоа, запомнете дека секоја секунда од животот е скапоцен подарок. Бидете благодарни што сте живи и прегрнете се што ќе ви се најде на патот.

Ова не значи дека не можете да поставувате цели или да се борите да ги постигнете - всушност, тие се суштински за создавање на таков живот тисакаш!

Но, не заборавајте да ги цениш сите мали моменти кои се дел од богат, исполнет живот - дури и ако тие не изгледаат значајни на прв поглед: прегратка од сестра ти, читање интересна книга или градење тврдина со твојот најдобар пријател еден ден ќе станат негувани спомени!

Сум бил таму, се плашев дека не можам да ја постигнам целта, дека нема да ја постигнам биди среќен, јас би бил разочаран од себе што не го постигнав (иако се трудев максимално).

Кога почнав да гледам на малите нешта што ме правеа среќен и само да бидам среќен поради нив, почнав да се чувствувам посреќно и сите мои стравови исчезнаа.

Она што ме натера да се предомислам е гледањето видео од Жанет Браун. Таа не е заинтересирана да ви каже како да го живеете вашиот живот, не ја интересира како работите, таа едноставно ви дава до знаење дека е во ред ако работите не одат според планираното и да се погрижи да се забавувате додека тоа се случува. .

И, исто така, таа има навистина добра поента, без разлика дали не ја постигнувате целта или не, не е важно се додека се трудите и забавувате додека сте на тоа.

Поминаа неколку години откако го започнав овој цитат и сега мојот живот е сосема поинаков отколку што мислев дека ќе биде и не би можел да бидам посреќен.

Исто така види: 13 грди (но сосема нормални) фази на раскинување: EPIC водич

Како да резимираме, само запомнете секој ден е подарок и дека патот може да изгледа тежок со многу нерамнини на патот, но ако продолжите да одитена крајот ќе видите што е среќа.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

5) Благодарноста е секогаш добра опција

Можеби мислите дека парите, времето или славата се најважното нешто што треба да биде во фокусот на вашиот живот, но треба да се обидете да најдете нешто што ве прави среќни кога ќе погледнете длабоко во себе и ќе проверите дали сè уште е таму.

Да објаснам:

Веќе сте дел од нешто поголемо од вас, што не значи дека треба да се жртвувате или да престанете да се грижите за себе. Благодарноста е клучната состојка што ве тера да негувате да бидете најдоброто јас, благодарни на другите и среќни.

Без благодарност и ценење, ги губиме од вид работите кои навистина се важни во животот.

Размислете за добрите работи во животот, како на пример да имаме работа која доволно се плаќа за да не издржува; имаат семејство; храна на нашата маса; љубов од нашите најблиски; да можеме да одиме по тревата без да се повредиме, да имаме доволно пари за убава облека и чевли (иако понекогаш можеби немаме некои од овие) итн.

Тоа е сè што ви треба за да бидете среќни и благодарни.

6) Научете како да се ослободите

Знам дека не е лесно да се биде со нешто на што сте навикнати, но одлично е да научите како да бидете покрај некого додека тој учи и расте.

Секој ден, можете да му поставувате на саканата личност се повеќе и повеќе прашања, да му кажете што сакате и ако сè уште не го добие, илишто и да имате на ум дури и ако тој сака да прави нешто друго.

Научете како да ги прифаќате грешките од време на време затоа што сите грешиме, но клучот за ова е да не се закачувате на тие негативни работи многу долго време или правејќи ги во фокусот на вашиот живот.

Научив дека најтешкиот начин е кога влегов во неуспешни врски, наместо да си давам шанса за друга врска која би била вистинска за мене

Па еве го договорот:

Направете еден чекор надвор од вашата комфорна зона и видете колку работите можат да бидат полоши за да знаете навистина дека постојат различни видови на љубов и најлошото нешто што можете да го направите е Секогаш споредувајте некого со други луѓе кои ме отфрлија, кои не ме поддржуваат итн., секогаш мислејќи „овој човек не ме сака колку што треба“ или „Никогаш не можам да најдам некој добар за него“.

Научете како да кажете „животот е премногу краток“ наместо да се чувствувате тажно секоја секунда.

Ако сте во добри односи со вашите пријатели, членови на семејството или партнерот, знајте дека сè ќе успее и за нив ; нивниот живот не беше совршен, но можеби нивниот пат е потежок од вашиот, затоа бидете тука за нив и овој пат!

7) Бидете трпеливи

Трпението е доблест, квалитет што го подобрува вашето сила и моќ да се издржи.

Нека биде добар збор за вас на крајот од овој пат. Се вели дека многу пати луѓето го губат трпението поради нивнотоалчност, но Бог вели: „Ќе имам милост на кого ќе ми се смилува“.

Биди трпелив со себе дека минуваш низ ова токму сега и кога ќе пропаднеш, нема само да уништи некого туѓ живот, но и ваш.

Сите ученици го мразат училиштето и се фрустрирани со своите наставници. Но, навистина не ни се допаѓаат нашите родители кои никогаш не можат да разберат низ што поминуваме, затоа обидете се да се разберете со нив во ред?

Можеби мислите дека она што ви се случува е премногу неправедно или тешко, па или продолжете или бидете себични и целосно откажете се затоа што дури и ако сите во светот не сакаат да ви помогнат во моментов, не е вистинско време ниту тие да го направат тоа.

Можеби друг пат е подобро за нив кога се чувствуваат доволно посилни поради тоа или можеби воопшто не се толку заинтересирани да им помагаат на другите како што веруваа многу луѓе.

Бидете трпеливи и продолжете да верувате во себе!

8) Секогаш имајте го вашиот ум на сегашноста

Ако навистина поминувате низ тешко време, не дозволувајте вашиот ум да талка далеку на друго место.

Ако сте лути или вознемирени, размислете колку таа личност е глупава; Не трошете ги деновите размислувајќи за тоа што би можело да биде, туку фокусирајте се на тоа колку се сакате себеси сега и на големиот живот што ве очекува! Со други зборови, научете да се сакате себеси!

Можеби се чувствувате толку скршено во моментов и сите работи во вашиот живот изгледаат бесмисленино запомнете ја оваа работа:

Има нешто прекрасно во секоја ситуација.

Знам дека понекогаш е тешко да се концентрирате на тоа „нешто прекрасно“ поради сите лоши работи што се случуваат, но запомнете кои ние се тука да бидат! Неверојатни сме и стигнавме до тука со причина! Запомнете дека ништо не е трајно, затоа не дозволувајте да се навикнете на тоа.

Тоа е најважната работа во животот на која треба да се фокусирате во моментов бидејќи тоа е вашиот живот, затоа бидете среќни и бидете благодарни за работите што ги имате!

Завршни мисли

Како што веќе спомнав, има многу работи што можеме да ги научиме од животот, но најважно е да научиме да бидеме среќни со нашите сопствен живот без да бидете зависни од некој друг.

Ако сте поминале низ тешко време, тоа не значи дека тоа било најлошото време во вашиот живот. Тоа беше добро време да научите и да растете од тоа.

И треба да научите да не се плашите да испробате нешто ново и ново искуство бидејќи, на крајот, преку тоа ќе го постигнете своето најдлабоко желби.

Се надеваме дека со овие 8 најважни работи во животот од кои можете да научите, вашата ситуација ќе се подобри многу и ќе можете повторно да станете среќни.

И запомнете:

Твојот живот е сега и се што ти се случува треба само да го изгради твојот карактер и да те направи подобра личност во иднина.

Знам дека не е лесно да се биде среќенно секогаш запомнете дека секогаш ќе има некој на кој ќе му треба мала помош за да го започне одново своето патување.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.