7 причини зошто навистина друштвените луѓе мразат забави

7 причини зошто навистина друштвените луѓе мразат забави
Billy Crawford

Ги сакаш луѓето. Обожавате да разговарате со нив. Обожавате да бидете со нив. Обожавате да се забавувате со нив. Друштвени сте. Барем така мислат другите за вас. Сепак, не можете да поднесете забави.

Дали ова се однесува на вас? Што воопшто значи дружељубивост?

Според речникот на Кембриџ, дружељубивоста е „квалитет на сакање да се среќаваш и да поминуваш време со други луѓе“. Но, да се биде вистински друштвен значи и да се разговара еден по еден со луѓето. Дали е ова навистина возможно на забави?

Дури и ако звучи малку чудно, вистина е: друштвените луѓе мразат забави и имаат многу причини за тоа. Значи, ако често ве нарекуваат друштвени, но длабоко во себе забавите на омраза, веројатно ќе се поврзете со овие 7 причини зошто друштвените луѓе не можат да поднесат забави.

1) Тие бараат лични односи

Дали некогаш сте размислувале зошто друштвените луѓе се друштвени? Што им се допаѓа во интеракцијата со луѓето?

Како што еднаш рекол грчкиот филозоф, Аристотел, „Човекот по природа е општествено животно“ . Ова значи дека социјалните интеракции се од витално значење за да преживееме. Активниот социјален живот е проследен со многу придобивки, но верувам дека најголемата меѓу нив е способноста да се добие социјална поддршка.

Да, луѓето бараат интимни односи за да ги споделат своите проблеми, да ги изразат своите мисли и чувства и се чувствуваат подобро. Сега замислете партиско сценарио.Гласна музика, многу луѓе, танцување, врева и неред... Дали ова звучи привлечно?

Но почекајте.

Дали е можно да разговарате со луѓе еден на еден на забавите? Да, но понекогаш. Сепак, дури и ако е можно, нема шанси да успеете да добиете социјална поддршка и да ги споделите вашите внатрешни чувства. Но, социјалните луѓе бараат интимни односи. Тоа е една од причините зошто мразат забави.

2) Уморни им е да ги нарекуваат екстроверти

Кога ќе помислам на најчестите прашања што луѓето ги поставуваат на забавите, секогаш доаѓа нешто како ова според мојот ум:

Исто така види: 16 големи знаци дека вашата сродна душа е близу, според духовните експерти

„Дали си екстроверт или интроверт?“

Тоа е нешто што луѓето ме прашале безброј пати, но некако никогаш не го добив одговорот. Сега можеби мислите дека е прилично едноставно да се избере една од овие две опции. Но, всушност, работите не се толку лесни.

Дали знаевте дека не постојат такви работи како интровертност или екстравертност? Луѓето не се ниту тотално интровертни ниту тотално екстровертни. Размислете за „екстравертите“ кои копнеат да останат дома и да читаат книги или „интровертите“ кои уживаат да разговараат со непознати на забавите. Интроверзија-екстраверзија е спектар и може да бидете во која било точка на скалата во различни ситуации.

Што значи ова?

Тоа значи дека денес можеби сте желни да се забавувате со вашите пријатели на забава, но не можете да знаете дали утре повеќе сакате да останете дома сами.

Но, друштвените луѓечесто чувствуваат притисок. „Ајде, ти си екстраверт, треба да се забавуваш“.

Не, јас не сум екстраверт и уморен сум да ме нарекуваат така!

3) Тие не сакате да им ја уништите секојдневната рутина

Да се ​​биде дружељубива личност не значи дека не сакате да имате одлична дневна рутина. Тие уживаат во комуникацијата со луѓето, но разбираат дека добриот дневен распоред е клучот за да станат најдобрата верзија од себе.

Дозволете ми уште еднаш да се потпрам на тој грчки филозоф, Аристотел. Како што рече, „Ние сме она што постојано го правиме“ . Но, дали друштвените луѓе можат да успеат да го пронајдат своето вистинско јас со одење на забави секој ден?

Не можат. Понекогаш имаат силна желба да останат дома само за да си легнат и да спијат. Сакаат да се забавуваат, но мразат да бараат такси ноќе, да имаат мамурлак и да се чувствуваат исцрпени од енергија наутро.

Тие едноставно сфаќаат дека ниту една забава не вреди повеќе од топол кревет, добар сон и без грижи за другиот ден.

Значи, понекогаш дури и друштвените луѓе признаваат дека ниту една забава не вреди да ви ја уништи секојдневната рутина.

4) Тие не сакаат да пијат

Толку едноставно. Не е важно дали сте друштвени или недружени, пријателски настроени или непријатни, некои луѓе едноставно не сакаат да пијат.

Луѓето сакаат да пијат за забава. Го зголемува нашето расположение и ни помага да се чувствуваме порелаксирано. На крајот на краиштата, тоа е одлична социјална навика. Нопиењето не е нешто за секого.

Познавам многу луѓе кои не го сакаат вкусот на алкохолот. Уште повеќе, многу од моите пријатели веруваат дека тоа е само губење време или дека едноставно не можат да поднесат мамурлак пред некој ден.

Исто така види: 37 шармантни начини да ја изненадите вашата девојка

Но, одбиваат да пијат на забави? Можете ли да го замислите тоа? Веројатно она што појасно го замислувате е еден куп луѓе кои постојано ве прашуваат „зошто не пиеш?“ „Ајде, тоа е само еден пијалок“.

Но, што ако не го сакаат ни овој пијалок? Да се ​​ослободите од социјалниот притисок може да биде навистина тешко на забавите. И затоа друштвените луѓе кои не сакаат да пијат не можат да поднесуваат забави.

5) Тие сакаат да поминуваат време со блиски пријатели наместо со непознати

Ајде да замислиме дека сте друштвена личност кој навистина обожава забави.

Вие сакате музика. Сакаш да танцуваш. Идејата да ги поминете петочните вечери во клубови полни со непознати луѓе ве возбудува. Но, помина толку долго откако не сте ги виделе вашите пријатели. Сакате да бидете со пријателите. Но, тие не сакаат забави.

Што ќе правите?

Дружествените луѓе ја знаат вредноста да се биде покрај нивните блиски пријатели. Понекогаш чувствуваат потреба да седат удобно дома и да разговараат со своите пријатели или заедно да гледаат филмови.

Но, на забавите, треба да потрошите толку многу енергија за да најдете соодветен странец кој ќе разговара со вас и ќе ве забавува . Но, не можете да бидете расположени да разговарате со странцивремето. А дружељубивите луѓе се свесни за тоа.

Признајте. Што повеќе цениш? Тивок разговор со вашиот најдобар пријател или барате вистински странец со кој ќе разговарате? Дури и кога зборувањето со странци понекогаш прави да се чувствуваме среќни, сега веројатно ви е јасно зошто друштвените луѓе претпочитаат опуштени разговори наместо бучни забави.

6) Тие треба да се релаксираат

„5 работи кои ви помагаат да се опуштите по завршувањето на забавата“.

Дали некогаш сте гуглале вакво нешто? Ако вашиот одговор е позитивен, веројатно знаете колку енергија е потребна за да присуствувате на забавите.

Слушање музика, танцување, долго стоење, пиење една пијачка над друга, хаос, хаос, хаос... Понекогаш дури и посакувате никогаш да не сте ја прифатиле поканата. Но ти направи! Затоа треба да се прилагодите.

Треба да се дружите, треба да најдете странец и да комуницирате, треба да танцувате и пиете.

Така се чувствувате кога сте на забавата . Вие не размислувате за тоа. Тоа го знаеш несвесно. Но, што кога забавата ќе заврши?

Вашиот ум е надвор од контрола. Имате нула енергија. ТРЕБА да се опуштите!

Но, дали навистина може да се опуштите кога чувствувате притисок да присуствувате на една забава по друга? јас не мислам така. Ако сте дружељубива личност, големи се шансите да го знаете чувството.

7) Тие претпочитаат различни видови на друштвени активности

Како што реков, понекогаш друштвените луѓе претпочитаат тивки начини на живеење.Но, не се обидувам овде да докажам дека воопшто не ги сакаат групните активности.

Дружествените луѓе сакаат социјални активности. Всушност, учеството во општествени активности е суштината на да се биде друштвен. Тие ни помагаат да запознаеме нови луѓе, да ги зајакнеме нашите односи и да се чувствуваме подобро.

Но, зошто веднаш помислуваме на забави кога станува збор за социјални активности?

Што е со заедничкото излегување на јадење, планирање филмски ноќи, играње видео игри или заедно одење на патувања? Дури и ако некој не присуствува на забави секој петок навечер, тоа не значи дека не е друштвен. Можеби тие едноставно имаат подобри работи да прават...

Забавата не е синоним за дружељубивост

Само обидете се да го запомните тоа. Дури и ако се идентификувате како друштвена личност, нема потреба да ги прифатите сите покани за забава што ги добивате. Сè уште ќе ви се допаѓаат луѓето. Сè уште ќе најдете начини да се забавувате. Но не на забави. Затоа што мразите забави!

Одењето на забави не е обврска за друштвените луѓе. Тоа е исцрпувачки, па дури и стресно понекогаш. Затоа, пред да планирате бучна петочна вечер за вашиот дружељубив пријател, не заборавајте да го прашате дали сакаат забави.

А ако вие сте тој што сака да биде друштвен, но има силна желба да остане дома опуштете се затоа што е нормално. Друштвените луѓе мразат забави!
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.