„Зошто сум лош во сè“ - 15 без бурни совети ако сте вие ​​(практично)

„Зошто сум лош во сè“ - 15 без бурни совети ако сте вие ​​(практично)
Billy Crawford

Содржина

Дали сте лоши во сè?

Дали отсекогаш сте мислеле дека секој има одредена вештина, а вие ја немате?

Во овој пост ќе го споделам 15 совети кои секогаш ми делувале во минатото: практични совети и алатки; трикови и алатки кои им помогнале на другите луѓе исто како вас.

Нема повеќе изговори, кажете збогум на сите ваши лични несоодветности!

1) Подобрете го она што го имате, а не она што го немате .

Треба да се надградувате врз она што го имате (вашите уникатни/посебни вештини) и да не се обидувате да станете некој друг.

Никогаш не се чувствувате доволно самоуверени?

Ако сте Лоши сте во математиката и воопшто не сте доволно паметни, тогаш не се фокусирајте да станете следниот Ајнштајн или Хокинг.

Да, тие се ваши примери и да, на луѓето им се допаѓа нивната работа.

Но, ако се концентрирате на нив, тоа само ќе ве влоши: наместо да ги постигнувате сопствените цели кои веројатно се на дофат - ќе се чувствувате како да сте милји далеку од обидот да го направите она што тие го прават.

Секогаш е добра идеја да се фокусирате на сопствените јаки и слаби страни: користете ги како наоѓање патеки и градење блокови.

2) Не се споредувајте со другите.

Ова е особено точно за луѓето кои поголемиот дел од својот живот го поминуваат споредувајќи се со другите, гледајќи ги само позитивните и минимизирајќи ги негативните.

Она што мора да го разберете е дека нема никој друг како тебе во овапроцес.

Заклучок

Има многу информации во оваа статија и ќе ви треба малку време за целосно да ги сфатите, но можам да ве уверам дека ако почнете да применувате барем една од овие 15 работи во вашиот живот - само тоа ќе направи огромна разлика.

Ако имам нешто што научив за животот и успехот досега, тоа е тоа: Позитивниот став е сè и најголемиот клуч за да ги остварите вашите соништа.

Ако го интегрирате она што го споделив во оваа статија во вашиот живот, ќе можете да престанете да одложувате и конечно да ги добиете резултатите што ги сакате.

Исто така види: 4 клучни совети за запознавање од Џордан Петерсон

Како што јас споменато претходно, научив многу работи. Мислам дека е корисно за некој кој секогаш размислува зошто е лошо во сè. Ова го научив од шаманот Руда Ианд.

Значи, ако ви е здодевно да живеете во фрустрација, да сонувате, но никогаш да не постигнувате и да живеете во сомнеж во себе, треба да го проверите неговиот совет кој ви го менува животот.

Еве повторно врска до бесплатното видео.

Се надевам дека оваа статија ви помогна. Слободно споделете го со вашите пријатели и семејството на социјалните мрежи.

Во светот, никој друг ги нема сите ваши специфични и лични предности: затоа престанете да се обидувате да го споредувате вашиот живот со некој друг!

„Јас сум лош во сè“ засекогаш ќе биде вистина.

Вие сте различни од сите други, вие сте единствени.

Всушност погледнете ги сопствените цели.

Што сакате да станете, што сакате да постигнете, местото каде што сакате да бидете се многу поважни од тоа кој друг го правел тоа порано и каде се сега.

Никогаш не се споредувајте со другите, само ќе се чувствувате лошо за себе и ќе почнете да ги мразите луѓето кои се подобри од вас во она што тие го прават.

3) Поделете ги целите на помали чекори.

Кога сонувате, сонувате големи - но не дозволувајте да се заглавите во една цел.

Целите не се исти како и плановите: тие се пофлексибилни, но треба да бидат реални за да можете да бидете задоволни со резултатите.

Ако поставите цел што е преголема, секогаш ќе има нешто помеѓу вас и вашата цел, што го отежнува и потешко да се постигне.

Затоа, поделете ја вашата цел на помали, податливи чекори и почнете да работите на нив еден по еден.

На почетокот ова ќе изгледа како губење време, но кога ќе погледнете наназад и ќе го видите вашиот напредок, тогаш ќе се изненадите од тоа колку малку труд може да ви даде одлични резултати!

И кога ќе се почувствувате преоптоварени, запомнете дека патот до успехот е секогаш на дофат!

4) Имајте малкунаграда за вашиот напредок.

Тоа не е секогаш нешто материјално, но може да биде.

Постигнувањето на целта може да биде нешто на што секогаш се радувате, но на почетокот кога нема напредок, тоа може да биде обесхрабрувачки.

Затоа обидете се секогаш да имате некаква награда за себе - наградете се за секој чекор што го правите кон вашите цели.

5) Не бидете ваши сопствениот најголем непријател.

Да, секој има слабости, секој е лош во нешто.

Но она што е важно е како ќе управувате со тоа.

Ако дозволите да дојде до вас и да влијае на вашата ментална состојба, тогаш тоа ќе ве консумира како рак.

Исто така види: Ме третира како девојка, но нема да се обврзе - 15 можни причини зошто

Ослободете се од демотиваторите!

Ослободете се од сите „Јас „Лош сум во сè“ ограничувачки верувања! – затоа што тие се единствената вистинска работа што ве спречува да успеете.

Па што можете да направите за да се ослободите од сите ваши ограничувачки верувања?

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да најдете задоволство и исполнетост го бараш.

Ова го научив од шаманот Руда Ианд. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во неговиотодлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот.

Затоа, ако сакате да изградите подобар однос со себе, отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете ја страста во срцето на сè што правите, започнете сега со проверка на неговите вистински совети.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

6) Не се работи за тоа да бидете подобри од другите – туку да бидете вашата најдобра верзија од себе.

Ако сакате да бидете подобри од другите: и тоа е во ред - но тогаш треба да обрнете внимание на фактот дека секогаш ќе има некој подобар и затоа, повеќе не сте сигурни во сопствените вештини .

А ако сакате да бидете ваша најдобра верзија од себе, тогаш не мора да се споредувате со другите.

Ова го прават големите луѓе: тие се издвојуваат од толпата со тоа што ќе бидат нивната најдобра верзија од себе, без разлика дали нивните вештини ги достигнале оние што другите ги имаат (или не).

Само направете го најдоброто што можете да го направите, без разлика што другите луѓе мислат или велат за тоа.

Сè уште можете да работите напорно и да се обидете да станете уште подобри, но овој пат затоа што тоа е во ваша природа, а не затоа што сакате да докажете или покажете нешто или некој друг.

Мислете го најдоброто, чувствувај се најдобро и верувај во своето внатрешно јас.

7) Не се бори против тоа, прифати кои си навистина.

Ова е очигледно, но јас само сакам да ти импресионирам важноста на прифаќањетовашите слабости и недостатоци во лицето на сите луѓе околу вас кои секогаш ве осудуваат поради нив.

Сепак, ако се обидете да копате подлабоко - и подобро да разберете зошто постојат (и како да управувате со нив во продуктивен начин), тогаш тој процес ќе ви помогне да станете целосно прифатени од вашите врсници, како и да ги зголемите нивоата на самодоверба и самодоверба.

Бидете среќни со тоа што сте и прифатете го!

Вие не може да биде целосна личност ако секогаш ги обвинувате другите или себеси.

Бидете среќни со се што ви се случило, бидејќи тоа ве направи личноста што сте денес.

И ако нешто ве кочи, а потоа едноставно фокусирајте се да се ослободите од него (видете погоре).

8) Научете да прифаќате одбивање и игнорирајте ги комплиментите.

Нема начин да го заобиколите ова - ќе мора да научите како да се справите со двете со зрелост и без да дозволите да ви влезат под кожа.

Ако неуспехот го прифаќате како позитивен фидбек кој ќе ве доведе до успех, тогаш сосема е логично комплиментите да се гледаат во истото светло.

Ако сте лоши во нешто, затоа - затоа што сè уште ги немате тие вештини.

И единствениот комплимент што можете да го добиете за тоа што сте лоши во нешто е тоа се обидувате да се подобрите.

Научете да игнорирате комплименти, научете да прифаќате одбивање и научете да се навикнувате на нив.

Не ги сфаќајте премногу сериозно и не дозволувајте да ги консумираат вашитеживот.

9) Имајте позитивен начин на размислување.

Вашиот мозок е мускул: користете го како таков.

Ќе имате спротивставени мисли, па пронајдете ја онаа што ве прави да се чувствувате позитивно и направете го тоа над сè друго.

Да, подобро е да бидете реални, но секогаш треба да се трудите да се концентрирате на позитивното.

А знаете што?

Која е поентата секогаш да гледате во темната страна, кој ќе сака да ви помогне кога сè што гледаат е негативност од вас?

10 ) Одберете ги вашите зборови мудро и зборувајте со доверба.

Довербата е секогаш привлечна!

Таа е тајната состојка за успехот, може да ве одведе прилично далеку во животот.

Не само тоа, но исто така ќе ви помогне да се ослободите од сите ваши ограничувачки верувања „Јас сум лош во сè“.

Довербата доаѓа природно кога сте задоволни со себе и имате позитивен начин на размислување (совет 7) .

Кога зборувате со доверба, луѓето ќе ве почитуваат вас и она што имате да го кажете.

Затоа бидете сигурни во она што го кажувате и што правите: дозволете ни да го видиме вистинскиот, автентичниот вас!

11) Престанете да се обидувате да добиете комплимент.

Никој во ништо не се раѓа лош, тој учи со текот на времето.

Затоа престанете да се обидувате да добиете одобрение од другите со обидувајќи се да ја покажете својата вештина.

Никогаш нема да успее: никој никогаш нема да ви даде комплименти за вашите вештини.

Бидејќи сè уште ги немате! (запомнете совет 1)

Не можете да изградите нешто што другите го гледаат иможе да се восхитува веднаш, или барем доволно брзо за реалниот свет.

Затоа, престанете да се обидувате да добивате комплимент од другите.

Бидете задоволни со изградбата на нешто за себе, без разлика колку малку се чини дека сте на почетокот.

12) Правете работи за себе; не за некој друг или за општеството воопшто. Биди себичен!

Која е поентата да се обидуваш да им угодиш на сите или да бидеш чербол?

Не си дефиниран од другите: немој Не дозволувај да бидеш.

Да правиш работи за некој друг е бесмислено, како губење време и пари за компанија што нема да трае, но ако направиш нешто за себе - тоа ќе трае.

Не дозволувајте ова да ви избега – тоа што се троши на другите го користите вие!

И уште поважно, од вас зависи колку време и труд ќе биде потребно.

На никој друг во вашиот живот не му е важно дали ќе успеете или не, затоа живејте за себе!

13) Внимавајте на вашиот став за работите и како тој ги одредува вашите исходи.

„Успехот се раѓа од позитивен ум, а не од негативен. – Наполеон Хил.

Нашите мисли, тие ја одредуваат нашата реалност.

Вашиот став ќе делува како филтер за сите ваши мисли, чувства и постапки.

Ако размислувате негативно и лути мисли, ќе привлечете негативни и лути работи.

Од друга страна, ако мислите позитивни мисли, тогаш природно ќе привлечете позитивниработи.

Сè за што размислувате ќе се оствари.

Ако мислите дека не можете да го направите тоа - тогаш веројатно нема да го сторите тоа.

Треба да верувате во себе си и твоите вештини, без никакво сомневање дека нема да го постигнеш она што си го замислил.

Сакам да споделам нешто со тебе што ми го промени животот.

Во време кога бев заглавен во рутина, моите емоции дивеат, стресот и вознемиреноста ми се затвораат секојдневно, се запознав со неверојатно заживувачко видео за здив, создадено од шаманот Руда Ианде.

Сега можеби се прашувате, како работата со здив може да го трансформира вашиот став?

Па, преку секвенците за работа со здив што Руда ги создаде во ова видео што ќе го промени животот, ќе научите да ги зајакнувате вашите емоции наместо да дозволите да владеат со вас. Ќе ви бидат дадени алатките за да се ослободите од стресот и анксиозноста.

И што е најважно, ќе научите повторно да се поврзувате со секое влакно од вашето битие.

И да, навистина е толку едноставно како да земеш здив.

Зошто сум толку уверен дека ова ќе ти помогне?

Па, Руда не е само твој просечен шаман. Тој помина со години комбинирајќи ги древните шамански традиции за лекување со техники за работа со здив за да го создаде овој уникатен тек.

И ако тоа би можело да ме извлече од трупот во кој бев заглавен, сигурен сум дека може да ви помогне и вам.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео.

14) Преземете одговорност за вашите постапки - ова е најдоброто нешто што можете да го направите за себе.

Немојтеобвинувајте ги другите или работите што се случиле во вашиот живот: тоа ќе ве повреди повеќе од нив и ќе го отежне излегувањето од она што ве кочи.

Ништо не е подобро од преземање одговорност за вашите постапки и искреност со себе си

Тоа е најдоброто нешто што можете да го направите затоа што ќе ве натера да се чувствувате добро.

Ќе ви помогне да ја преземете контролата врз вашиот живот наместо да дозволите ситуациите да ве контролираат, бидејќи тоа се случува најчесто на времето: ситуациите нè злоупотребуваат и ние самите ги користиме наместо правилно да ги користиме (да бидеме проактивни).

15) Не се откажувајте прерано од работи за кои е потребно малку време да ги совладате затоа што сте лоши кај нив на почетокот.

Како што спомнав со задебелени букви погоре: не мора веднаш да бидеш одличен во нешто, ти треба малку време да го совладаш.

Нема такво нешто како моментално задоволство.

Без разлика дали тоа е вештина или задача која бара одредено време и мотивација за да се постигне, покажете соодветно ниво на трпение кога го правите тоа.

И знаете што?

На Леонардо да Винчи му требаа 3 години да ја наслика Мона Лиза (најдоброто уметничко дело на сите времиња).

Можете ли да замислите колку лоши слики мораше да направи пред да го заврши тоа ремек дело ?

Значи, имајте на ум дека работите за кои е потребно одредено време да се совладаат имаат долгорочен потенцијал.

И не плашете се да одвоите време на почетокот, тоа е дел од
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.