7 причини зошто никогаш да не кажете „убавината е во окото на гледачот“

7 причини зошто никогаш да не кажете „убавината е во окото на гледачот“
Billy Crawford

Дали некогаш сте помислиле дека убавината е нешто што можете да го дефинирате?

Па, размислете повторно! Некои фрази стануваат популарни и клише, како „убавината е во окото на гледачот“.

Оваа вообичаена фраза е заблуда. Тоа е овековечено со векови на општествено условување. Тоа може да биде многу штетно верување.

Да, точно е, ние не го доживуваме животот исто како едни со други. Она што една личност го гледа како убавина, друга може да го види како нешто одбивно.

Не велам дека не можете да не се согласувате околу тоа што е убаво. Она што сакам да го извадам на виделина е дека повеќето луѓе се согласуваат за тоа што е убаво и се стремат кон нив. Но, некои работи едноставно не се.

Нема начин да се расправате за ова бидејќи тоа е факт. Некои работи се едноставно грди, трагични и ужасни за доживување.

Славниот мит за убавината

Убавината е во окото на гледачот. Ова верување доведе до безброј предизвици за жените и мажите со текот на годините.

Во некои култури, светлата кожа покажува дека имате богатство затоа што не треба да работите на полињата. Додека другите култури промовираат потемнување со прскање и сончање за да покажат дека можат да земат одмор од работа за да одат на сончево место за одмор во средината на зимата.

Некои култури имаат практики како врзување на стапалата што прават движење и одење болно и тешко, а тоа се смета за убаво. Други имаат тетоважи на лицето за да покажат дека се делна одредено племе, но ова може да биде нешто што ќе изгледа многу необично во голем, западен град.

Овие промени на тонот на кожата не се знак на убавина, тоа е знак на статус и богатство .

Постојат многу митови во културните верувања за убавина, на пример:

  • Убавината е само длабока кожа.
  • Убавината е физички израз.
  • 5>Не можете да бидете убави ако немате пари.
  • Не можете да бидете убави ако не сте слаби.
  • Не можете да бидете убави ако немате немате добар физички изглед
  • Не можете да бидете убави ако немате густа и луксузна коса
  • Не можете да бидете убави ако немате чист тен .
  • Не можете да бидете убави ако немате блескава бела насмевка.

Значи, имајќи го ова на ум, еве 7 причини зошто никогаш не треба да кажете „ убавината е во окото на гледачот“.

Ајде да скокнеме:

1) Убавината е лага

Идејата дека „убавината е во окото на гледачот ” е лага.

Убавината не е она што го гледате со очи. Ова е ограничувачки и површен идеал за убавина.

Некои луѓе се фокусираат исклучиво на физичките стандарди што ги поставува општеството. Некои од овие стандарди вклучуваат идеална висина, боја на коса, боја на кожа или колку е силна вашата фигура. Ова драстично се менува во текот на историјата и во различни култури. Не може да се ставите во кутија за убавина.

Класификацијата на убавината е субјективна и варира одчовек до човек.

2) Убавината е бизнис вреден милијарди долари

Светот на убавината е голем бизнис. Размислете колку трошите на производи за убавина за една година.

Луѓето ќе платат за операции за зголемување на големината на нивните гради, затемнување на трепките и подигнување на делови од нивната кожа за да можат да имаат поинаква надворешниот изглед кој е „поубав“.

Меѓутоа, она што повеќето луѓе не го сфаќаат е дека компаниите што ги продаваат овие производи и процедури треба да заработат многу пари.

Затоа тие ќе направи се што е потребно за да ве натера да купите што е можно повеќе. Тие ќе продаваат крем за белење на кожа, крем за брчки, крем за бронзирање и производи кои се обидуваат да ги променат вашите лузни и нивоата на целулит.

Списанијата и видеата ни покажуваат, дами, како да нанесуваме шминка за очи и надуени очи , црвени усни кои стануваат воена боја што ја користиме за привлекување мажи кога излегуваме на состаноци.

Па, како се чувствувате ова?

Можеби изгледате како оружје за убавина, но дали се чувствувате убаво во тие шипки?

Дали верувате дека убавината е голема работа која игра со вашите несигурности во нејзина корист?

3) Убавината треба да се однесува на вистината и реалноста, а не лаги и манипулации

Вистинската убавина може да се заснова помалку на изгледот, а повеќе на нашиот карактер. Убавината може да се однесува на вистината, реалноста и самоприфаќањето.

И да, убавината може да се поврзе со тоа како се гледате себеси ишто гледате во огледалото секое утро.

Дали се чувствувате добро кога се гледате себеси? Што е уште поважно, дали се сакате себеси како личност?

Ова се прашања што треба да ги истражите. Не ви е наметнат стандард за кој мислите дека е ваш.

Нема потреба да го „лажирате додека не успеете“ за да бидете убави. Сепак, важно е да ја прифатите вашата природна убавина, каде и да сте на скалата од убаво до грдо.

Но, што ако би можеле да се смените од размислувањето за убавината на таков површен начин?

Вистината е дека повеќето од нас никогаш не сфаќаат колкава моќ и потенцијал лежи во нас.

Ние стануваме заглавени од континуираните условувања од општеството, медиумите, нашиот образовен систем и многу повеќе.

Значи, кој е резултатот?

Реалноста што ја создаваме се одвојува од реалноста што живее во нашата свест.

Ова (и многу повеќе) го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде. Во ова одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да ги подигнете менталните синџири и да се вратите во суштината на вашето битие.

Со претпазливост - Руда не е вашиот типичен шаман.

Тој не прави убава слика или никнува токсична позитивност како што прават многу други советници или учители.

Исто така види: 10 големи знаци дека можеби сте емотивен мазохист

Наместо тоа, тој искрено ќе ве принуди да погледнете навнатре и да се соочите со демоните внатре.

Тој нуди моќен пристап, но кој функционира. Тој бара од вас да погледнете длабоко во себесебе си и видете каква убавина се крие во себе.

Значи, ако сте подготвени да го направите овој прв чекор и да ги усогласите вашите соништа со вашата реалност, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

4) Убавината е стандард

Убавината не е специфична работа што можете да ја обидете се да постигнете.

Можете да направите промени во себе однадвор. Постојат работи што можете да ги направите за да го зголемите вашиот изглед што може да ве натера да се чувствувате поубави однадвор.

Но, како тогаш тоа се поврзува со убавината што е во окото на гледачот?

Ако правите нешто за да смирите некој друг, тогаш тоа е маска. Убавината не е игра на маски и фасади.

Тоа може да биде внатрешна сила. Зајакнува кога учиме како да се сакаме себеси и да престанеме да се споредуваме со другите.

Значи, што значи убавината за вас?

Можеби би можеле да размислувате за убавината во смисла на работи како добрина, искреност и услужливост.

Можеби така се грижите за вашите остарени родители? Или како се однесувате со вашите соработници и соседи.

Ве поканувам сами да почнете да ги истражувате овие прашања.

5) Убавината не е моќ

Убавината не е моќ . Тоа не е оружје што може да го натера целиот свет да ви се поклони. Убавината не ви дава моќ над другите луѓе, без разлика колку сте познати или популарни.

Убави сте такви какви што сте. Ова евашата вистина и реалност. И тоа е вистината што секој треба да ја чуе!

Ако се борите со самоприфаќање, тогаш е време да го промените начинот на размислување и срцето, а не бојата на косата.

Не Не треба да потрошите илјадници долари на облека и шминка или услуги во фризерскиот салон за да бидете убави.

Убави сте такви какви што сте. И нема потреба да се преправате дека сте нешто што не сте.

Можете да го трансформирате вашиот живот на начин на кој убавината не е ни релевантна затоа што се чувствувате толку моќни и прифаќате какви сте како личност .

Значи, повторно, ако сте подготвени да преземете чекор за подлабоко запознавање со вашето внатрешно јас, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда

Еве линк до бесплатното видео повторно.

6) Убавината е самоприфаќање и искреност

Без разлика колку шминка носите или колку пати ја менувате бојата на косата, тоа нема т да ја промениш својата внатрешна убавина. Но, тоа ќе биде искрено со себе.

Убави сте такви какви што сте, без разлика што некој ќе ви каже или што ќе каже на социјалните мрежи.

Внатрешната убавина на една личност може да не се гледа со човечко око, но тоа не го прави помалку реален. Значи, наместо да се обидувате да го промените начинот на кој изгледате однадвор, дали можете да се фокусирате на промена на начинот на кој се чувствувате однатре?

Секако, едно е да бидете здрави и да се грижите за вашето тело. Но, кога виенаправете ги работите чекор понапред и почнете да посегнувате по подлабоко нивоа на самоприфаќање и љубов кон себе, тогаш навистина убави работи почнуваат да се случуваат во вашиот живот.

Исто така види: 14 навики на луѓето кои зрачат со сталоженост и грациозност во секоја ситуација

Почнувате да ги цените вашите таленти, вештини, животно искуство, интуиција … се што ве прави тоа што сте. На другите им е тешко да постават фасада или маска кога се прифаќаат себеси со сите свои маани и несовршености.

Убавината доаѓа од внатре кон надвор. Она што некои луѓе го нарекуваат „внатрешна убавина“ се вашата личност и карактер. Овие особини помагаат да се одреди вашето целокупно здравје и самодоверба.

7) Убавината е огледало на самољубието

Убавината ја рефлектира љубовта кон себе, што значи дека имате поголема веројатност да бидете привлечени на луѓето кои имаат поздрава самодоверба.

Меѓутоа, ако немате самодоверба или ако не се сакате себеси, тешко дека и другите ќе ве сакаат.

Опкружете се со другите кои те сакаат заради тебе. Не затоа што мислат дека си убава или не. Има разлика.

Ви гарантирам дека ако почнете да се сакате себеси, ќе почнете да ги сакате и другите околу вас. И што може да биде поубаво од тоа?

Нема ништо поубаво од тоа да бидеш толку отворен и да го прифаќаш тоа што си и да ги прифаќаш другите со сите нивни маани и недостатоци. Ова има многу малку врска со надворешните стандарди за убавина.

Колку повеќе учиме да сакаме, толку повеќе можемеповрзете се.

Ако тоа се случи, вистинската убавина ќе се открие во светот, која може да ја одрази само љубовта, мирот и среќата за возврат.

Па сега што?

Како да престанеме да си го продаваме поимот убавина еден на друг? Како сакаме повеќе?

Мораме да се откажеме од идејата дека постои стандард што можеме да го бараме еден во друг.

Треба да заборавиме на идејата дека „убавината е во око на гледачот“.

Заљубете се и запознајте се себеси наместо тоа.

Почнете да се сакате себеси сега – токму сега! Таа љубов ќе се шири и ќе зрачи на оние со кои ќе се сретнете.

„Надвор од кутијата“ е програма која ќе ви помогне повторно да се поврзете со вашето внатрешно јас и да ги ослободите синџирите на социјалниот притисок и очекувањата. Ако се чувствувате недоволно за тоа како изгледате или се чувствувате, тоа е одличен начин да влезете и да почнете да се прашувате зошто и да преземете поголема контрола врз вашиот живот.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

Не можете да го промените светот за еден ден, но можете да го трансформирате вашиот внатрешен свет.

Знаењето е моќ.

Има многу мудрост таму за тоа како да се подобриме од внатре и надвор од нас самите. Но, понекогаш се зема здраво за готово кога не го практикуваме секојдневно.

Прифатете ја слободата да бидете свои и да се сакате себеси онакви какви што сте денес!

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.