Дали можеш да бидеш пријател со бившиот нарцис? Сè што треба да знаете

Дали можеш да бидеш пријател со бившиот нарцис? Сè што треба да знаете
Billy Crawford

Содржина

Можете ли да бидете пријатели со вашиот поранешен нарцис? Сè што треба да знаете

Дали сакате да бидете пријатели со вашиот поранешен нарцис? Или ова беше нивна идеја?

Како да не беше доволно раскинувањето, сега се соочувате со друг предизвик. Треба да изберете дали да бидете пријатели со бившиот нарцис или засекогаш да ги исклучите од вашиот живот.

Но, што ќе изберете? Еве сè што треба да знаете за да ја донесете најдобрата одлука:

Дали е можно да се дружите со вашиот поранешен нарцис?

Одговорот е да. Да, можете да бидете пријатели со вашиот поранешен нарцис.

Но, има некои работи што треба прво да ги имате на ум пред да одлучите што да правите.

Гледате, нарцисистите се дефинирани со следните карактеристики:

 • Тие веруваат дека се супериорни во однос на другите и дека можат да бидат разбрани само од други посебни луѓе.
 • Тие очекуваат постојано ценење без да вратат ништо.
 • Тие се однесуваат на арогантен или егоцентричен начин, без да ги земат предвид чувствата на другите.
 • Тие имаат претерано чувство за самобитност: нивните достигнувања се неверојатни и тие се способни за се.
 • Некои нарциси може да веруваат дека речиси и да нема ограничувања за тоа што можат да постигнат или да станат.
 • Тие очекуваат другите автоматски да се усогласат со нивните желби или желби.
 • Тие се преокупирани со фантазии за моќ, успех, брилијантност,вие, тогаш тоа не е затоа што тој или таа навистина се грижи за вас.

  Тој или таа можеби навистина не сака да бидат пријатели, но исто така и пријатели со придобивки. Тие го гледаат ова како можност да манипулираат со вас и да го добијат она што го сакаат.

  5) Нарцисите имаат желба да ги казнат бившите

  Друга причина зошто личноста нарцис би сакала да биде пријател со своите бивши дали тие имаат желба да ги казнат.

  Зошто е тоа?

  Па, ова е затоа што нарцисите се многу егоцентрични и веруваат дека сите сакаат да ги добијат.

  И така, ако сте еден од луѓето кои ги натерале да се чувствуваат лошо за себе по раскинувањето, тогаш тие сакаат да ве казнат.

  Па, што прават тие? Тие повторно стапуваат во контакт со вас, но само за да ве навредат или нападнат на многу суптилен начин.

  Зошто е толку тешко да се ослободите од нарцис?

  Сега можеби се прашувате зошто е толку тешко да се остави нарцисоидна личност, но всушност е прилично едноставно.

  Можеби ќе продолжите да се надевате дека можете да ја промените на подобро:

  Вистината е дека нарцисите не промена. Сепак, надежта е нешто што е доста моќно, и затоа можеби ќе продолжите да се надевате дека вашиот поранешен ќе се промени на подобро.

  Всушност, сепак се залажувате, затоа што не можете смени некој што не сака да биде променет.

  Што повеќе, можеби сепак веруваш во нивните ветувања и изговори:

  Друга работашто може да ви отежне да се откажете од вашиот нарцисист е тоа што верувате во ветувањата и изговорите што ги даваат.

  На крајот на краиштата, вашата врска можеби била токсична, но не е како нарцисот да навредувал или нешто слично.

  И така, има уште неколку добри спомени што ги споделувате, и ова можеби е причината зошто продолжувате да се држите за нив.

  Згора на тоа, можеби плашете се да бидете сами:

  Последната причина зошто е толку тешко да ја прекинете врската со нарцисоидна личност може да биде затоа што се плашите да бидете сами.

  На крајот на краиштата, кога имате некој кој контролира и манипулира, може да биде многу тешко да се прекине врската.

  Но, на крајот, ако сакате да ја преболите оваа личност, тогаш треба да ја оставите да си оди.

  Завршни мисли

  На крајот, да се биде пријател со бившиот нарцис е возможен, но само ако сте подготвени да ги прифатите лошите страни.

  Да се ​​биде пријател со нарцисоидна личност не е лесно. Можеби е уште потешко отколку да се биде во романтична врска со нив.

  Сепак, има нешто што можете да направите кога станува збор за добрите страни...

  Најдоброто нешто е да бидете свесни за сето ова и мудро играјте ги вашите карти. На овој начин, нема да морате да се справувате со лошите страни на нарцисоиден поранешен во вашиот живот.

  убавина, или совршен партнер.
 • Тие никогаш не се задоволни со она што го имаат и секогаш сакаат повеќе.
 • Без разлика колку успех, моќ, сјај и убавина ќе постигнат, сепак постои чувство на празнината во нив.
 • Им недостига емпатија.

Со други зборови, тие не се одличен натпревар за романтични врски или пријателства.

Но, бидејќи оваа личност беше главен дел од вашиот живот некое време, сосема е природно да се запрашате што треба да правите сега.

Дали треба да и дадете шанса и да останете пријатели или не?

10 причини Да НЕ бидете пријатели со вашиот поранешен нарцис

1) Тие нема да ги почитуваат вашите граници

Нарцисите се познати по недостатокот на почит кон другите.

Ова значи дека нема да размислат двапати пред да ги преминат вашите граници, се додека тоа одговара на нивните потреби. И дека штом ќе ја поминат границата, ќе очекуваат да ги пречекате со раширени раце.

Тие едноставно можат да поминат низ сите движења на пријателство кога им е погодно, но нивната вистинска личност е поставена во камен.

2) Пак ќе се обидат да манипулираат со тебе

Види, само затоа што не си веќе во врска со оваа личност, не значи дека ќе престанат да се обидуваат да манипулираат вие.

Всушност, тие веројатно ќе го направат тоа уште повеќе бидејќи нема да мора да се занимаваат со вашите реакции. И ако се обидете да ги отфрлите, тие ќе кажат работи како „само јас сум“.се шегував“ или „само се шегував.“

3) Нема да се чувствувате ценети за вашето друштво

Друга причина поради која не треба да бидете пријатели со бившиот е тоа што тие ќе ве очекуваат да бидете тука за нив без разлика на се.

Тие ќе очекуваат од вас да ги слушате сите нивни проблеми, да им дадете совет и да ги охрабрувате како што правевте во минатото.

И ако не сакате да го правите ова и почнете да се дистанцирате од нив, тие ќе го сметаат ова за личен напад.

4) Добијте совети прилагодени за вашата ситуација

Иако точките во оваа статија ќе ви помогнат да одлучите дали можете или не можете да бидете пријатели со поранешен нарцис, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи , може да добиете совет приспособен на специфичните прашања со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Hero на врската е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето да се движат во сложени и тешки љубовни ситуации, како што е да се справат со нарцисичен поранешен партнер. Тие се популарни затоа што искрено им помагаат на луѓето да ги решат проблемите.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, допрев до нив неколку месеци пред. Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучувајќи практични совети за тоа како да ги надминам проблемите што ги имав.соочени.

Бев воодушевен од тоа колку беа искрени, разбирливи и професионални.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

5) Тие ќе ве издадат

Ако размислувате да бидете пријатели со вашиот нарцис бивши, можеби ќе сакате да размислете повторно.

Причината за ова е што тие никогаш нема да можат да ги одржат своите ветувања или обврски. Можеби ќе кажат дека се вака, но тоа не значи дека е така.

Можеби ќе дадат ветување за состанок и да не се појават. Или вети дека ќе ти помогне со нешто и целосно ќе заборави на тоа по некое време.

6) Ќе се измориш од драмата и нивните игри

Нарцисите напредуваат со драма и игри и тие секогаш сакаат да бидат во центарот на вниманието. Ова е исто така причината зошто тие не стекнуваат добри пријатели.

Тие ќе предизвикаат драма и ќе направат да се почувствува нивното присуство на негативен начин.

Запомнете дека пријателите го истакнуваат најдоброто од вас, додека нарцисите го истакнуваат најлошото во вас. Затоа, ако сакате да бидете среќни, избегнувајте ја оваа личност што е можно повеќе.

7) Ќе ве користат за секс

Нарцисите може да бидат многу осамени и очајни за внимание.

И како резултат на тоа, можеби ќе ве искористат за секс.

Ќе сакаат да бидат блиску до вас затоа што правите да се чувствуваат посебно, но тоа ќе т земедолго додека не почнат да ве користат.

Во нивната природа е да мислат дека можат да добијат што сакаат со манипулирање со другите, но ова функционира само некое време. На крајот, луѓето ќе ги видат онакви какви што навистина се.

8) Ќе се обидат да ве контролираат

Нарцисите, по природа, сакаат да контролираат сè и секого околу нив.

0>Ова значи дека ако поминувате многу време со нив, тие ќе се обидат да го контролираат и вашиот живот и избор. И нема да застане само тука - тие исто така ќе се обидат да контролираат како се чувствувате и што мислите за нив.

Ако сакате да го избегнете тоа, тогаш работете на развивање на вашата лична моќ. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да најдете задоволство и исполнетост го бараш.

Ова го научив од шаманот Руда Ианд. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот, вклучително и од поранешен нарцис.

Значи, ако сакате да изградите подобар однос со себе, отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете страст насрцето на сè што правите, започнете сега со проверка на неговиот вистински совет.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

9) Тие ќе ве искористат

Нарцисите понекогаш можат да бидат многу корисни и шармантни, особено оние кои немаат толку многу сериозни проблеми.

Тие ќе сакаат да ве изненадат и да остават добар впечаток во секое време. Но, на крајот, тие само ќе ги користат вашите ресурси и ќе ве искористат барајќи услуга или пари.

Како е така?

Може да ве измамат да мислите дека биле во финансиска криза и побарајте пари.

Или можеби ќе ги искористат вашите ресурси за да флертуваат со други луѓе и никогаш нема да го признаат тоа. Или ќе ви го позајмат автомобилот и така натаму.

10) Никогаш нема да бидат задоволни со вас

Исто така види: Останете сингл додека не најдете некој со овие 12 особини на личноста

Нарцисите не одвојуваат време да добијат да ги познавате луѓето или да научите за нив.

Тие се многу егоцентрични и заинтересирани само за сопствените потреби и желби. За нив, другите се тука само за да им служат на нивните потреби и нема да одвојат време да слушаат или да покажат благодарност.

Можеби велат дека се задоволни со сето она што го правите за нив, но длабоко во себе внатре тие никогаш не се вистински задоволни од другите.

5 причини да се дружите со вашиот нарцисист поранешен

1) Тие не ве повредиле

Во случај вие и вашиот нарцис бивши да се разделите по пријателски услови, тогаш можеби ќе сакате да размислите да им дадетешанса.

Ако не ве повредиле или не ја изневерувале вашата доверба додека сте во врска заедно, тогаш заслужуваат да се дружат.

2) Можете да споделувате заеднички интереси

Ако вашиот поранешен нарцис е „пофункционален“ од повеќето, тогаш ова може да биде уште подобра причина да бидете пријатели со нив.

Можете да си поминете одлично со нив, а тоа е затоа што имате заеднички интереси како спорт, патување, мода и слично.

На овој начин, секогаш можете да ги споделите вашите интереси со нив и можете да ја видите другата страна на паричката.

3) Тие навистина се промениле

Едното нешто што луѓето имаат проблем да го прифатат за нарцисите е тоа што тие можат да се променат.

И ова не значи дека тие ќе станат подобри, но сепак е важно да им се даде шанса и погледнете ја нивната промена на срцето наместо веднаш да ги осудите.

4) Работите заедно или мора да соработувате

Ако работите заедно или да соработувате на некој проект, ова може да биде важна причина да бидете пријатели со бившиот нарцис.

Гледате, ако сте во лоши односи со нив, тие може да ве саботираат на работа. И тоа е затоа што тие се алчни и сакаат да бидат во центарот на вниманието во секое време.

Ова е причината зошто е важно да научите како да работите со нив и исто така да се обидете да ја разберете нивната перспектива.

5) Во добри односи сте еден со друг

Последната причина зошто можеби сакатеда бидете пријатели со бившиот нарцис е тоа што сте во добри односи со нив.

Можеби сте споделиле некои спомени заедно и сè уште можете да бидете пријатели без да држите лутина или огорченост еден кон друг.

0>Ако е тоа така, тогаш можеби ќе сакате да им дадете шанса и да видите како ќе оди.

Зошто нарцисите сакаат да бидат пријатели по раскинувањето?

Постојат 5 главни причини зошто нарцисите сакаат да бидат пријатели со бившите:

1) Сакаат да имаат рамо за плачење

Нарцисите се фокусирани на придобивките што ги имаат кога се во врска со некого.

Тие сакаат да бидат во врска само ако сакаат да извлечат нешто од тоа. И кога ќе одлучат дека тоа повеќе не е така, ќе раскинат со вас.

Но, што ќе се случи следно? Па, тие ќе се обидат да бидат пријатели со вас затоа што не сакаат да се чувствуваат осамено.

Тие ќе останат во контакт со вас и ќе се обидат да го привлечат вашето внимание кажувајќи работи како што се: „Ти си само оној кој навистина ги разбира“ или „Ти си посебен и тие не сакаат да го изгубат тоа“.

2) Сакаат да се вратат заедно со вас

Нарцисите имаат тенденција да бидат многу манипулативни и ги интересира само што можат да добијат од сè.

Но, она што е поважно овде е што можеби ќе сакаат да се вратат заедно со вас.

Можеби ќе сакаат да ве користат исто како тиете користев претходно кажувајќи ти работи како што се: „Ми недостигаш“ или „Сè уште те сакам“.

Овие работи ќе направат нарцисистот да се чувствува потребен и посебен, но уште поважно, ќе направи да се чувствува посакуван .

Ова ќе доведе до поголеми шанси тие да сакаат да се вратат заедно со бившите, а тоа може да биде и вашиот случај.

3) Тие сакаат да ги користат вашите врски

Нарцисите секогаш сакаат да бидат во центарот на вниманието.

А тоа е затоа што тие не се чувствуваат важни или посебни освен ако немаат други луѓе околу нив.

Но тоа не е сè – тие исто така сакате да ги контролирате другите, а ако сте во нивниот живот, тогаш е уште поголема шансата да им ја дадете оваа моќ над вас.

Фактот што сè уште сте околу нив докажува дека тие можат да ве контролираат, нели?

И така, можеби ќе сакаат да ги користат вашите врски за да напредуваат во кариерата или да добијат помош за работи како што се унапредување на работа, започнување нов бизнис, добивање нови клиенти, и така натаму.

4) Сакаат да бидат пријатели со придобивки

Нарцисите секогаш сакаат да имаат голема доза на моќ и контрола.

Исто така види: Ако се разбудите размислувајќи за некого, дали тој размислува за вас

И затоа тие обично манипулираат со својот пат во животот на луѓето за да можат да имаат одредено ниво на контрола.

Но, повторно, мора да разберете дека нарцисите сакаат само да го добијат она што им треба од другите .

Ако вашиот поранешен нарцис добива нешто од
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.