Еве 11 знаци на луѓе кои имаат вистински интегритет

Еве 11 знаци на луѓе кои имаат вистински интегритет
Billy Crawford

Некои луѓе никогаш не престануваат да размислуваат за тоа како постапуваат, додека други, оние луѓе кои имаат вистински интегритет, одвојуваат време да размислат за своите постапки за да научат од нив и како резултат да станат подобра личност.

Еве 7 знаци на луѓе кои имаат вистински интегритет.

1) Тие го прават она што велат дека ќе го направат

Што значи да се има интегритет? Тоа значи дека кога велите дека ќе направите нешто, всушност го правите тоа.

Ова се однесува на малите нешта во животот, а исто така и на поголемите цели што некој вели дека ги има.

Ако сакате за да ги идентификувате луѓето со интегритет во вашиот живот, не слушајте што велат луѓето. Споредете го она што го велат со она што го прават.

2) Преземање на сопствеништвото за нивните постапки

Во сите аспекти од животот, луѓето кои имаат вистински интегритет ги препознаваат влијанијата на нивното однесување и го прилагодуваат соодветно. Тоа не значи дека тие се наведнуваат на сечија волја; всушност, тоа значи спротивното. Тие само сакаат да бидат најдобрата верзија од себе.

Добар пример за ова е кога родителите кои се преоптоварени, недоволно платени и страдаат од лишување од сон одвојуваат време да им се извинат на своите мали деца кога ќе одлетаат од се справи.

Лесно е да ја отстраните вашата фрустрација од оние што најмногу ги сакате, но луѓето со вистински интегритет сфаќаат кога ја преминале границата и им се извинуваат дури и на најмалите луѓе во нивниот живот. Тие знаат дека еважно е да се постави очекување дека луѓето преземаат одговорност за себе.

(Нашата најпродавана е-книга, Зошто преземањето одговорност е клуч за да се биде најдобар, ги нуди алатките и техниките што ви се потребни за да го трансформирате вашиот живот. Проверете ја овде).

3) Тие се искрени

Има посебен квалитет кај луѓето со интегритет. Ова е дека тие се цело време искрени.

Тие не даваат комплименти заради тоа или да манипулираат со вас. Тие даваат комплименти затоа што тоа е она во што искрено веруваат за вас.

Кога некој со интегритет ќе ве праша како сте, тие прашуваат затоа што се грижат за одговорот.

Можете да им верувате на луѓето со интегритет заради нивната искреност.

3) Тие ги фалат достигнувањата на другите

Луѓето со вистински интегритет секогаш ќе разговараат со колега или колега пред себе. Тие знаат дека пофалбите многу ги подигнуваат луѓето, а тоа им помага да се чувствуваат добро и за себе.

Времето е добро потрошено кога се троши за градење на луѓето наместо да ги разбие. Луѓето со вистински интегритет, исто така, сфаќаат дека можат да учат од оние околу нив и не претпоставуваат дека знаат сè.

4) Немаат потреба да им се допаѓате

Може да ве изненади да го научите ова, но на луѓето со интегритет не им е потребно да им се допаѓате.

Исто така види: Како да направите момче како вас: 16 без бурни чекори

Што?! Зошто некој со интегритет не треба да биде сакан?

Кога не ви е гајле штолуѓето мислат на тебе, тогаш стануваш слободен во своите постапки. Правите работи затоа што навистина сакате.

Овие луѓе го отстрануваат филтерот на грижата за тоа што мислат луѓето и наместо тоа ги прават работите затоа што тоа е она во што тие навистина веруваат.

Можете да им верувате на луѓето кои не не треба да се допаѓа. Тие ги прават работите затоа што се полни со интегритет.

Ако сакате да научите како да се откажете од потребата да им се допаднат на другите, проверете ја бесплатната мастер-класа за односи со шаманот Руда Ианд.

5) Тие ве почитуваат за тоа што сте

Како што некој со интегритет не треба да му се допаѓате, тие исто така не чувствуваат потреба да променат нешто кај вас.

Тие те почитуваат поради личноста што си.

Секој има различно животно искуство. Доаѓаме од различно потекло и се соочуваме со уникатни предизвици.

Некој со интегритет ќе ги почитува луѓето поради нивните разлики. Само затоа што можеби сфатиле некои клучни аспекти од животот не значи дека треба да ги поминете истите лекции што ги научиле.

Живејте и оставете да живеете, велат луѓето со интегритет.

0>6) Автентичноста е сè за луѓето со интегритет

Да се ​​биде автентичен значи дека го живееш својот живот на вистински начин. Не го копирате начинот на кој другите се однесуваат само затоа што изгледа кул. Знаете кои сте и создавате живот кој е навистина уникатен за вас.

Освежувачки е да се биде наоколулуѓе кои знаат да живеат автентичен живот.

Кога имате интегритет, знаете што ве прави единствени. Вие барате нешто што е автентично за вас.

Исто така види: 10 болни причини зошто раскинувањето боли дури и кога сте го посакале

Она што го прави вашиот живот автентичен не треба да биде големо и револуционерно. Сè уште можете да правите работи на сличен начин како другите.

Но, вие го избравте овој живот за себе. Тоа е она што го прави автентично.

6) Чувајте го чисто за време на расправија

Секогаш можете да забележите кога некој има повеќе интегритет од вас, бидејќи нема да се намалат на прозивања или прсти покажување за време на расправија.

Тие се кул, мирни и можат јасно да ги артикулираат своите чувства и мисли на начин што не ги натера другите луѓе да се чувствуваат лошо за себе.

Бидејќи тие можат да ги сопственост на себе (види знак бр. 1), тие се со поголема веројатност да бидат добри во победата во расправијата бидејќи се фокусирани на решението, а не на проблемите.

7) Воздржаност од бес на патот

Додека бесот на патиштата може да се чувствува добро во моментот и да ви помогне да испуштите малку пареа, луѓето кои имаат вистински интегритет можат само да седат и да го искористат времето за да размислуваат, да размислуваат за вечера или да прават што било освен да се чудат на автопатот.

Не само што бесот на патиштата е опасен во физичка смисла, туку може да ја повреди и вашата ментална свест и способноста да го продолжите денот затоа што ќе бидете многу ранети од викање и превртување на птицата на патот.

Луѓесо вистински интегритет знајте дека сообраќајот ќе се движи или дека глупавите луѓе не можат да се научат како да возат, па тие едноставно го пуштаат тоа.

(Да се ​​нурне длабоко во техники кои помагаат да се смири умот и да се намали претерано размислувањето, проверете го нашиот не-глупост водич за будизмот и источната филозофија овде).

8) Ставање на другите на прво место

Луѓето со вистински интегритет не ги ставаат другите на прво место на начин што ги одзема нивните сонце, но тие ги ставаат другите на прво место на начин што ги прави да знаат дека нивното време е ценето.

На пример, кога личност со вистински интегритет ќе излезе на сцената за да одржи говор пред колегите или соработниците, тие ќе се извинат за да ги држат да чекаат.

Тие препознаваат и признаваат дека луѓето се зафатени и нивното време е вредно, па додека вложуваат максимални напори да излезат на сцената што е можно побрзо, тие сепак ќе го признаат времето што луѓето го чекале.

9) Барање да се слушне другата страна на приказната

Луѓето со вистински интегритет секогаш ќе му дадат на некого корист од сомнежот кога работите се нејасни. Тие никогаш не претпоставуваат ништо и разбираат дека се секогаш два – или повеќе! – Страни на приказната. Тие ќе одвојат време да поставуваат прашања и да дознаат што повеќе информации пред да донесат какви било одлуки за информациите. Ова покажува вистински карактер и се смета дека е знак на сила и интегритет.

10) Тие волонтираат

Иако нашето време на оваа планета е кратко,луѓето со вистински интегритет знаат дека времето најдобро се троши во служба на другите.

Без разлика дали тоа е полиење супа во локална банка за храна или организирање празничен концерт во училиштето на нивните деца, подарувањето на своето време е едно од најдобрите употребата на своето време тие можат да ја помислат, а ние би се согласиле.

11) Тие се скромни

Лесно е да се забележат луѓето со интегритет гледајќи ги оние со понизност.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.