Дали сте просветлена душа? 16 знаци и што значи тоа

Дали сте просветлена душа? 16 знаци и што значи тоа
Billy Crawford

Содржина

Дали некогаш сте се запрашале што навистина значи да се има просветлена душа?

Ако имаш скромност, љубезност, понизност и интелигенција, дали тоа значи дека автоматски поседуваш просветлена душа?

Доколку сте достигнале одредено ниво на духовно будење во вашиот живот по настан што го менува животот, дали тоа веднаш ве прави просветлена личност?

Често ја поврзуваме „просветлената душа“ со добро воспитаните луѓе, но не сите имаме целосно разбирање за неговото значење.

Ако мислите дека сте просветлена душа затоа што поседувате одлични, добро воспитани особини или затоа што некој пријател ви рекол дека сте еден, тогаш повторно на вистинското место.

Во оваа статија, ќе истражуваме во различните знаци на просветлена душа, како и вистинското значење зад неа.

Исто така види: 10 знаци дека вашиот сопружник не ве става на прво место (и што да правите во врска со тоа)

Што значи да се има просветлена душа?

Дефинициите може да варираат под влијание на културата, религијата и верувањата, но општата идеја е речиси иста: некој што има просветлена душа е некој што има емоционална, духовна и психолошка будење.

Често се нарекува блаженство, нирвана или едноставно просветлување, се верува дека личноста ја достигнува оваа точка на „будење“ во животот кога има ново чувство за постоење во овој свет.

0>Духовниот автор Шенон Кајзер објасни што значи да се биде „духовно разбуден“. Таа вели:

„Може да има духовни будењаприземни, љубезни и скромни.

Затоа, ако сте желни да достигнете просветлување, тогаш кажете му збогум на вашето его. Ова ќе ви биде важно за да достигнете поголеми височини и вечна среќа.

Морате да сфатите дека егото ве спречува да искусите нови моменти и можности за растење. И штом ќе го убиете вашето его, ќе разберете дека ставањето настрана на вашето его може да помогне да се спасат и да се зајакнат односите со луѓето.

Медитирајте

Времето за медитација може да биде тешко да се притисне во вашиот напорен распоред, но просветлените луѓе секогаш оставаат простор за мене, без разлика на околностите.

Гледате, целата поента на медитацијата е да се оттргнете од надворешниот шум и да постигнете спокојство.

Затоа погрижете се да одвоите неколку минути дневно за да го ослободите вашиот ум од мислите и грижите.

Одвојте се

Штом ќе се ослободите од вашето его, ќе ви биде полесно да се одвоите од световното работи како пари и слава.

Ќе доживеете помирни ситуации наместо да бидете заглавени во постојана трка за материјални добра.

Не мешајте одвоеност со да бидете настрана. Тоа значи само да научите да живеете среќно без да бидете зависни од опипливи нешта.

Простете си себеси и на оние што ве повредиле

Помислете на луѓето кои направиле и кажале повредливи работи кои и денес бодат. Потсетете се што направиле и како ве повредило, а потоа простете им во вашетоум.

Можеби мислите дека е речиси невозможно да им простите на нивните грозоморни дела, но одвојте еден момент за да сфатите дека одбивањето да простите е страшно за вашето патување до просветлување.

Всушност, потиснатиот гнев привлекува незадоволство и може да доведе до многу здравствени компликации како депресија.

Не дозволувајте гневот и лудилото да ве изедат одвнатре. Наместо тоа, ослободете го - не гледајте наназад, живејте во сегашноста и бидете на пат кон мир и среќа.

Молете се и присуствувајте на аџилак

Иако духовноста и религијата се две различни работи кои не зависат еден од друг, двата концепта ќе ви помогнат да стекнете целосно разбирање за животот преку различни перспективи.

Молитвата е како форма на медитација на таков начин што ви помага да постигнете спокојство и да формирате врска со природата или некое повисоко битие.

Од друга страна, присуството на аџилак ќе ве изложи на истомисленици и можности за релаксација и подлабоко разбирање на вашата религија и себе.

Заклучок

Ако верувате дека веќе сте достигнале просветлување, тогаш одлично за вас. Вие сте на вистинскиот пат.

За оние кои допрва треба да постигнат просветлување, не грижете се; ќе стигнете таму.

Ги опфативме знаците дека сте просветлена душа, но ако сакате да добиете целосно персонализирано објаснување за оваа ситуација и каде таа ќе ве води во иднина, препорачувам зборувајќи солуѓе во Психичкиот извор.

Ги споменав претходно; Бев воодушевен од тоа колку беа професионални, но сепак смирувачки.

Не само што можат да ви дадат повеќе насоки за тоа како да се просветлите, туку и да ве советуваат за тоа што ве очекува вашата иднина.

Без разлика дали претпочитате читање преку повик или разговор, овие видовити се вистинската работа.

Кликнете овде за да добиете сопствено психичко читање.

спонтани, но за повеќето, тие се предизвикани од големи животни промени или трауми како што се опасни по живот болести, сообраќајни несреќи, разводи, војна, пандемии, кризи во четвртина или средна возраст, кризи на менталното здравје како што се клиничка депресија или анксиозност, па дури и искуство блиску до смрт.“

Ако сте поминале низ некој настан кој ви го менува животот и ви помогнал да се трансформирате во најдобрата верзија од себе, големи се шансите дека сте просветлена душа.

16 знаци дека сте просветлена душа

Сега кога сте сега просветлени (игра на зборови) со вистинското значење да имате просветлена душа, ајде сега да истражуваме во нејзините знаци.

Имајте на ум дека постојат различни степени на просветлување - секој е во единствена точка во својот духовен развој, што значи дека некои можеби се попросветлени од другите.

1) Вие сте среќни

Дали се будите наутро и се чувствувате полни со енергија за да го започнете денот? Дали вашите пријатели ви кажуваат дека имате весела диспозиција?

Ако не ви е тешко да видите причина за насмевка и да бидете благодарни секој ден, тогаш можеби сте просветлена душа.

0>Груб ден нема да ви дозволи да престанете да уживате во она што ви го нуди животот.

А кога ќе забележите дека пријателот се чувствува тажен и разочаран, вие сте тој што обично ја советува старата поговорка: “ Тоа е само лош ден, а не лош живот.“

2) Ти си љубезен

Знаци кои сугерираат дека си љубезенЛичноста вклучува кон другите да се однесувате со почит, да бидете искрени, да ги почитувате вашите грешки и добро да ги слушате другите.

Луѓето сакаат кога сте наоколу затоа што сте личност која правично се однесува со другите.

Кивалството секогаш ќе биде ваш стил затоа што верувате дека секој заслужува да биде почитуван, слушнат и сакан. Се грижите за другите, дури и ако тие не го возвраќаат истото чувство.

3) Вистински психичар го потврдува тоа

Знаците што ги откривам во оваа статија ќе ви дадат добра идеја за тоа дали сте просветлена душа или не.

Но, дали би можеле да добиете уште поголема јасност со тоа што ќе разговарате со вистински психичар?

Јасно, треба да најдете некој кому ќе му верувате. Со толку многу лажни видовити таму, важно е да имате прилично добар BS детектор.

Откако поминав низ неуредно раскинување, неодамна го пробав Psychic Source . Тие ми го дадоа водството што ми требаше во животот, вклучително и со кого треба да бидам.

Всушност бев воодушевен од тоа колку беа љубезни, грижливи и упатени.

Кликнете овде за добијте сопствено психичко читање.

Вистинскиот психичар од Psychic Source не само што може да ви каже дали сте просветлена душа, туку може да ги открие и сите ваши просветителски можности.

4) со отворен ум

Кога сте просветлени, станувате ментално и духовно отворени.

Ова значи дека сте стигнале до точката во која сфаќате дека постоиповеќе за животот отколку за опипливи нешта.

Исто така, сфаќате дека вие и вашите мисли сте само ронка песок во огромниот универзум во кој живееме. Да се ​​има отворен ум е позитивна особина и ви овозможува да гледајте го светот без да ве поколебаат однапред смислени судови.

Ќе набљудувате, слушате и барате целосно разбирање пред да донесете заклучоци.

Исто така види: 70+ цитати на Сорен Киркегор за животот, љубовта и депресијата

5) Вие сте во склад со себе

Вие ја цените вашата врска со себе исто како што ги цените посебните луѓе околу вас.

Да се ​​вреднувате себеси значи да одвојувате време за себе секој ден, нека биде во форма на медитација, пишување дневник, излегување пешачење, читање, потопување во хоби и многу повеќе.

Секој ден се трудите да ја прескокнете вревата на метежот и вревата на животот со тоа што ќе одвоите време за вашите мисли, желби, сомнежи, грижи и надежи во животот.

Кога сте усогласени со вашите емоции, големи се шансите да го отелотворите и следниот знак на оваа листа.

6) Вие сте свесни за себе

Да се ​​биде свесен за себе значи да имате длабоко разбирање за вашите мисли и како ги обработувате информациите околу себе.

Исто така, избегнувате да обвинувате други луѓе за вашите сопствени несреќи затоа што знаете како да ги преземете одговорност. Не се отепуваш од своите недостатоци и не се обидуваш да користиш други луѓе или околности како жртвено јагне.

Признавањето на вашите силни и слаби страни природно ви доаѓа, поради што виеимајте подобро разбирање за тоа како можете да работите и да се усогласите со другите луѓе во вашата околина.

Знаете како да ја искористите вашата внатрешна моќ и оваа особина ви дава јасност и насока за да се доведете до правилни одлуки во животот .

7) Уживате во мир и спокојство

Како што рече Гаутама Буда,

„Спокојот доаѓа кога ќе ги замените очекувањата за прифаќање.“

Кога го цениш мирот и спокојството, животот нема да се чувствува како трка за тебе. Наместо тоа, уживате во тоа како што е.

Може да биде тешко да се најде мир во метежот и вревата на животот, но знаете како да им дадете приоритет само на важните и да се ослободите од останатото што не искра позитивност во вашиот живот.

Вашата желба за спокој може да се манифестира и во вашиот минималистички начин на живеење.

8) Вашите приоритети и вредности се префрлаат од опипливи кон нематеријални, духовни грижи

Едноставно кажано, вие сте просветлена душа ако сфатите дека во животот има повеќе од слава, богатство, пари, секс и други минливи извори на среќа.

Назад во текот на денот, можеби сте бркате по материјални нешта, но сега сте повеќе заинтересирани да ја знаете вашата цел во животот.

Потрагата по материјални работи никогаш нема да ја задоволи вашата среќа во животот бидејќи знаете дека тие даваат само привремена радост.

Сега, среќата значи да поминувате време со вашето семејство и пријателите, да имате време за мене, да им помагате на сиромашните и да живеетевашиот живот неоправдано.

9) Задоволни сте и благодарни

Животот понекогаш може да биде неправеден, и тоа е во ред. Иако среќата не е константна, знаете дека задоволството може да биде сигурно.

Секогаш сте благодарни за она што го имате, така што вашиот позитивен начин на размислување секогаш блеска дури и во вашите најтемни денови.

Да бидете постојано благодарноста не треба да се меша со токсичниот оптимизам, кој позитивното размислување го носи во крајности и отфрла простор за емоции кои не се среќни.

Наместо тоа, вие сте задоволни и благодарни што сè уште сте живи и покрај подемите и падовите на животот.

10) Вие сте скромни

Вие сте самоуверени, но не премногу. Ја знаете вашата вредност, но не ја наметнувате постојано.

Сигурни и компетентни, не чувствувате потреба да се фалите со себе и наместо тоа, дозволувајте вашите постапки и мисли да зборуваат сами за себе.

Да се ​​биде скромна личност, веројатно ќе им помогнете на пријателите кога имаат потреба. Ова е причината зошто одржувате вистински професионални односи со вашите колеги.

Она што луѓето најмногу го сакаат кај вас е тоа што ги слушате и ги разбирате многу добро.

11) Не ве потиснуваат лесно мислењата

Луѓето се поколебани од мислењата на другите од различни причини: некои сакаат да одат со тек, други сакаат лесен живот, додека некои се препуштаат на мислењата на другите само затоа што не сакаат конфликти.

А потоа еве ти,кој е во мир со фактот дека твојата работа не е да им угодуваш на сите.

Имаш неверојатно ниво на самодоверба што не може лесно да се разниша од туѓите непромислени мислења, без разлика колку тие звучат убедливо до вашите уши.

Имате силно чувство за себе и знаете како да ги ставите туѓите мисли и мислења во перспектива, овозможувајќи ви да го живеете животот на свој начин.

12) интуитивен

Кога сте интуитивни, но не сте свесни за тоа, обично можете да почувствувате неавтентични луѓе околу вас.

На пример, вашата интуиција функционира кога ќе сретнете некој што сите други го обожаваат, но вашиот стомак кажува нешто не е во ред со таа личност затоа што, покрај убавината и шармот, можете да го почувствувате вистинскиот гаден договор одоздола.

Други знаци на интуитивност вклучуваат развивање солидни емоции кон нешто што има тенденција да биде точно, прецизно погодување што ќе се случи во иднина и ќе почувствувате дали некој има лош ден.

13) Почитувате

Вашата почит не е ексклузивна за оние кои се постари од вас.

0>Наместо тоа, вие верувате дека треба подеднакво и достоинствено да се почитуваат луѓето од различни сфери на животот, без оглед на возраста, кариерата, потеклото, расата и многу повеќе. минималниот минимум дури и за луѓето што не ги сакате.

Исто така, не учествувате во непочитувачко однесување како што е ширење гласини,озборување за вашиот колега од работа, играње омилени на работа или дома и многу повеќе.

14) Останувате активни за да го одржувате вашето здравје

Друга манифестација на просветлена душа е кога личноста му дава приоритет на целокупното здравје .

Значи, ако проактивно преземате чекори кон подобро физичко, ментално и емоционално здравје, големи се шансите дека сте просветлена душа.

Се трудите да останете во врвна форма, верувајќи дека е од клучно значење за да станете вашето најдобро јас.

Кога јадете урамнотежена исхрана, редовно вежбате, доволно се одморате, медитирате, одвојувате време за себе и давате приоритет на вашето животно патување, веројатноста е дека веќе сте достигнале просветлување ...

Бидејќи сте во контакт со себе, знаете кои животни аспекти бараат дополнително подобрување.

За вас, секој ден е нова можност за учење.

Кога ќе направите грешка , го обработувате, учите од него и одите напред. Вие не паѓате во самосожалување поради вашите грешки.

Наместо тоа, препознавате дека грешките се дел од растот, и уште поважно, да се биде човек.

16) Вие сте искрени и автентично

Последно, и дефинитивно не најмалку важно, е дека сте верни на другите и на себе. Вистината може да боли,но за вас, тоа е горчлив лек кој може да спаси животи.

Во свет на лажни надежи и ветувања, луѓето како вас се тие што го прават светот подобро, безбедно место.

Да се ​​биде автентичен значи дека не се опседнуваш со тоа што другите мислат за тебе - го кажуваш својот ум со благодат и самодоверба, дури и ако твоите верувања се против нормата. медиумски лајкови и следбеници, статус кво и задоволство на сите луѓе околу вас.

Како да постигнете просветлување

Ако резонирате со некој од знаците споменато, тогаш е одлично за вас да достигнете ниво на среќа, задоволство, саморазбирање и несебичност.

Меѓутоа, за оние кои се уште се на пат да станат просветлена личност, еве различни начини да постигнете го вашето чувство за просветлување:

Бидете автентични

Првиот чекор е да бидете искрени со себе.

За секоја личност која се обидува да достигне просветлување, искреноста е голем чекор што мора да преземете бидејќи просветлувањето е искуство што ја менува вашата перспектива за тоа како ја гледате вашата околина.

Но, пред се друго, треба да научите како да се перцепирате себеси и точно да одредите кои аспекти од вашиот живот треба да се променат.

Да бидете верни на себе може да биде тешко, но вашата трансформација кон најдоброто јас ќе вреди.

Убијте го вашето токсично его

Духовно свесните луѓе се
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.