Витез или нож? 11 искрени знаци дека еден дечко е заштитнички настроен кон вас

Витез или нож? 11 искрени знаци дека еден дечко е заштитнички настроен кон вас
Billy Crawford

Тој не е како другите момци.

Тој е заштитнички тип. Жените го сакаат. Мажите сакаат да бидат тој. Вистински дамски маж, безнадежниот романтичен бел витез кој, ако треба, ќе убие некого за вас и ќе го направи тоа уредно со минимална врева.

Во популарните ТВ-емисии, филмови и литература, овој машки стереотип може да се прикаже како компулсивно копнее по дама, прави големи гестови или ја замислува иднината на врската многу пред време.

Но, дали е искрен или ова е едноставно кокетен обид да се имитира поп културата за евтина забава ? Понекогаш можеби е тешко да се каже со сигурност, а задачата за самозаштита зависи од вас.

Еве 11 знаци дека тој има лошо за вас кога станува збор за неговите заштитни инстинкти.

1) Тој обрнува внимание на деталите

Тоа започнува со фактот дека изгледа дека секогаш знае како се чувствувате.

Тој лесно може да каже дали сте среќен, тажен или досаден, а сè што сака да направи е да се увери дека сте добро и да ви покаже дека се грижи со гушкање, гушкање или вклучување во некоја социјална активност. Тој точно разбира што ви треба без да мора да го изразите.

Исто така види: 11 неверојатни особини на луѓето кои никогаш не се откажуваат

Тој исто така го разбира неговото расположение и како да реагира на нив како резултат на тоа. Кога станува збор за вас, тој е емотивно интелигентен, што нуди многу можности за вас двајца.

2) Тој чувствува кога сте во ранлива ситуација

Тој секогаш можепрепознајте кога сте во опасна положба, без разлика дали тоа е во клуб, забава до доцна во ноќта, концерт, необично соседство или со странци.

„Го добив грбот“, вели тој додека ја обвиткува раката преку твоите раменици.

Исто така види: Зошто реката Амазон е кафеава? Сè што треба да знаете

Тој ќе ве набљудува и ќе се погрижи да не сте сами кога ќе одите дома.

Тој ќе биде оној што ќе го земе ти до твојот автомобил.

Тој ќе се погрижи да не добиеш ДУИ.

Тој е тој што ќе се погрижи никој да не те краде.

Тој ќе оди повеќе и повеќе за да ве спаси.

Да се ​​биде заштитнички не мора да значи дека треба да се бори со некого; тоа само значи дека тој стои помеѓу вас и каква било штета (физичка или емоционална). И, во процесот на елиминирање на заканата, тој ќе се потруди да ја префрли опасноста подалеку од личноста за која се грижи, па дури и врз него.

3) Тој нема двапати да размислува дали да се вклучи за тебе

Некако ме потсетува на Падот на Ками и на оние потресни последни страници:

„Ти самиот ги изговараш зборовите кои со години никогаш не престанале да одекнуваат низ моите ноќи и дека јас ќе, Конечно, кажи преку твојата уста: „О млада жена, фрли се повторно во водата за да имам шанса по втор пат да не спасам и двајцата!“

Понекогаш сме привлечени и длабоко трогнат од она што некого го направило несреќно, она што му е тешко или со што до сега се чувствувал целосно сам.

И кога ќе дознаеме повеќе занечии ранливи страни, подобро го разбираме она што ги дели од случајните познанства и сфаќаме, со олеснување и обновено чувство на посветеност, колку тие учествуваат во нашата сопствена збунетост и болка.

Луѓето може да бидат им се восхитуваат на нивните достигнувања, силните социјални животи или веселите личности.

Но, до степен до кој ги сакаме, тоа е често затоа што делови од нив доживеале мизерија, страшни времиња во нивното детство затоа што понекогаш се сомневаат во себе и се запознаени со депресијата и осаменоста.

Иако знаците во оваа статија ќе ви помогнат да разберете дали тој е заштитнички настроен кон вас, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совет прилагоден на специфичните проблеми со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Relationship Hero е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето да се движат во сложени и збунувачки љубовни ситуации, како на пример вашиот партнер да ве заштитува. Тие се популарни затоа што искрено им помагаат на луѓето да ги решат проблемите.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во сопствениот љубовен живот, им се обратив пред неколку месеци. Откако толку долго се чувствував беспомошно, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучително и практични совети за тоа како да ги надминампроблемите со кои се соочував.

Бев воодушевен од тоа колку беа искрени, разбирливи и професионални.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

4) Нема да дозволи да бидеш лош

По некое време му веруваш затоа што тој никогаш не те лажел, не те изневерил, не те послушал, те предал или понижувал ти. Тој ве поддржа, но исто така не се двоумеше да ви каже дали мисли дека се однесувате лошо или правите нешто што не е во ваш најдобар интерес или во интерес на некој друг. Тој нема да биде партнер на вашите лоши проценки.

Нема да дозволи да бидете лоши.

Дали ова ве опишува вас и вашиот љубовен интерес? Ако е така, тогаш ова е вистинската врска.

5) Говорот на телото

Многу пати, знаејќи нешто за некого може да ви помогне да се поврзете со него или да импресионирате нив. Постојано испраќаме и примаме невербални знаци како луѓе, без разлика дали сме свесни за тоа или не.

Истражувањето покажа дека мажите не само што не се чуваат околу својот љубовен интерес кога станува збор за нивните заштитни инстинкти, туку и со поголема веројатност да користи телесни знаци и суптилни знаци на лицето за да испрати сигнали за говорот на телото на женската жена кои имаат за цел да ја направат да се чувствува безбедно.

Според студиите, отворено и добредојдено однесување, кревање веѓи и наведнување конличноста, раката околу половината, контактот со очи и држењето за раце имаат поголема веројатност да успеат кај женските жени кои бараат личност која е подготвена да им се посвети и да ги заштити.

Како што покажа студијата на Кристина Тиљандер „Социјална родови норми во говорот на телото“, широките позиции кои бараат повеќе простор се поврзани со авторитет и мажественост и повеќе типично ги користат мажите отколку жените. Ова, исто така, може да се смета како потег на моќ што се користи во социјални ситуации од страна на заштитните мажи кои се обидуваат да ја докажат својата супериорност над своите противници.

6) Тој може да се стави себеси во ваша кожа

Заштитните момци можат да стават себеси во чевлите на другите, или можат да се видат себеси во ситуации во кои можеби се наоѓаат другите и потоа можат подобро да сочувствуваат со нив и подобро да разберат што можат да направат за да им помогнат.

Заштитниот тип знае дека луѓето реагираат и да се однесуваат како што прават поради вообичаен сет на грешки што не ги направиле – грешки за кои знаат дека може да се случат – и кои многу луѓе ги повторуваат – грешки што се случуваат постојано – и кои тој би сакал да ги избегне – грешки тоа може да му се случи на секого.

Другите, од друга страна, гледаат само едната страна на прашањето; само како ситуацијата влијае на нив. Тие мислат дека нивното мислење е правилно; нивната акција или реакција е единствената правилна. Со еден збор, сочувството е она што ги одделува овие мажи.

7) Тој ја има истата приказна без разлика дали сте со него илине

Тој се однесува кон околината.

Добриот човек ќе му подаде рака на странец, ќе ви понуди место во автобусот и секогаш ќе биде добар сосед и, настрана од очигледни заштитни особини и карактеристики, постои едноставно правило на доследно однесување за да се забележи добро момче во светот.

Мислам дека гледате како личноста се однесува со другите луѓе и како тие разговараат со нив лице в лице и како зборуваат за нив кога не се присутни. Ако овие однесувања се постојано љубезни, праведни, почитувани и достоинствени, тогаш сте нашле добар дечко.

8) Тој е искрен без да ја наруши вашата доверба

Што и да правите, секогаш треба претстави ја најдобрата верзија на вистината, дури и ако не е убава. Таквата искреност ќе помогне не само да изградите доверба со вашиот љубовен интерес, туку и да инспирирате лојалност кај нив. Но, довербата не треба да биде полна цена.

Затоа најголемиот совет што можеме да ви го дадеме е „бидете искрени, но не премногу искрени“.

Ако можете да бидете искрени со вашите значајни друго, тие би знаеле точно колку ги сакате. Но, кога станува збор за врските, можеби ќе ја слушнете изреката „белите лаги ги спасуваат браковите“.

Најголемиот единствен фактор што луѓето го почитуваат кај еден дечко е искреноста. Сепак, секој во романтична врска понекогаш мора да биде нечесен со дела на пропуст (на пример, не откривате како се чувствувате во одредено сценарио, се однесувате како нешто дане те вознемири кога, во реалноста, тоа беше).

Заштитниот тип се обидува да биде вистинит во секое време и наоѓа начин да ги објасни работите за кои не може да биде вистинит без да ја изневери вашата доверба.

9) Можете да им кажете на заштитните момци од начинот на кој тие се однесуваат со нивните родители, пријатели и други

Кога ја анализирате природата/степенот на љубезноста на луѓето, обрнете големо внимание на нивните постапки. Како личноста се однесува/зборува/ комуницира со своите родители и пријатели, момчето што се пријавува во хотел или келнерката во ресторанот? Не само додека сте присутни, туку и кога не сте.

Кога личноста не е свесна дека ја гледаат, можете да откриете најмногу. Како луѓето се однесуваат кон оние кои се навидум најважните луѓе во нивните животи е добар показател за тоа дали можете или не да им верувате.

Како ќе се однесуваат со вас ако се однесуваат на тој начин со своите сакани?

10) Тој ги живее своите вредности во добри и лоши времиња

Колку и да сакаме да го избегнеме тоа, животот неизбежно поминува покрај жлебот и фрла кривина. Сигурен сум дека сте биле сведоци на тоа. Понекогаш, нашиот одговор е да се откажеме и да се спасиме.

Да се ​​има некој што може да се движи низ бурните води е секогаш инспиративно. Луѓето кои добро закрепнуваат можат да ја прифатат неизвесноста, да ги идентификуваат силните страни, да одвојат време за себе, да се опорават, да останат мотивирани без да се жалат и да напредуваат.

Ова се знаци на заштитнички мажи коиадресирајте ги тешкотиите стратешки, а истовремено да бидете проактивни. И тие се дарежливи во нивната перспектива. Тие се како карпи.

Цврстата личност може да нè направи подобри на долг рок, а тешките луѓе ни помагаат да откриеме точно кои сме и за што сме способни.

11) Изгледа дека не е беспрекорен

Не сте толку заљубени во него што не можете да ги препознаете неговите несовршености.

Сара Џонс, комичарка, измисли фантастичен термин за да го објасни чувството дека злобната страна на социјалните мрежи ја овековечува во нас. Да се ​​задржи добрата насмевка на лицето. Таа вели дека живееме во општество на „СПОРЕДУВАЊЕ И ОЧАЈНИЕ“. Затоа, изложувањето на нашите слабости пред другите изгледа како „неуспех“.

Сепак, преземањето ризици е единствениот начин да се чувствуваме навистина поврзани со некого. Сите се плашиме дека ако го покажеме нашето несигурно, слабо, страдање, другите нема да не разберат или осудат. Но зошто е тоа така? Има одредена ароганција во верувањето дека сме толку тешки за разбирање, толку уникатни.

Заштитниот тип ги изневерува сите негови одбрани и ви ги открива сите негови ранливости. Тој ви покажува дека е во ред да имате недостатоци и ве поттикнува да го правите токму тоа. Тој не ве изневерува со искористување на ситуацијата или со тоа што ќе бидете невнимателни.

Што и да се случи, тој ќе продолжи да ги бара работите што ги споделувате и ќе продолжи да верува во чесност, храброст и сочувство.

Конечномисли

Досега треба да имате добра идеја како да препознаете дали момчето е заштитнички настроено над вас.

Но, ако тој не е, има нешто што можете да направите за тоа.

Експертот за врски Џејмс Бауер е убеден дека тајната е во него да се активира нешто што се нарекува херојски инстинкт.

Ова е уникатен концепт кој го револуционизираше начинот на кој разбираме како мажите работат во врските.

Гледате, кога ќе го активирате херојскиот инстинкт на мажот, сите негови емотивни ѕидови се рушат. Тој се чувствува подобро во себе и природно почнува да ги поврзува тие добри чувства со вас.

Штом ќе се случи тоа, тој не само што станува заштитнички настроен, туку и почнува да се однесува поинаку – на добар начин. Тој станува најдобрата верзија од себе околу вас и не престанува да ве изненадува секоја шанса што ќе ја добие.

А се зависи од тоа да знаете како да ги поттикнете овие вродени двигатели кои ги мотивираат мажите да сакаат, да се посветат и да ги штитат. сигурно ќе ги проверите неверојатните совети на Џејмс Бауер.

Еве линк до неговото бесплатно видео .
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.