11 знаци дека сте духовен воин (и ништо не ве кочи)

11 знаци дека сте духовен воин (и ништо не ве кочи)
Billy Crawford

Ние сме обврзани да се соочиме со предизвици во нашето патување низ животот. Ќе има болки во срцето, проблеми во личните односи, загуба и вознемиреност кои ќе биде тешко да се надминат.

Сите овие пречки не се натпреваруваат за духовен воин.

Додека тие сè уште може да ги чувствуваат борбите и болката, духовните воини знаат како да издржат.

Исто така види: 13 работи што треба да ги направите кога вашето семејство ќе се сврти против вас

Тие не дозволуваат негативните искуства да влијаат на нив; бункерот на нивниот дух е доволно силен да издржи се што ќе им фрли животот.

Дали сте се нашле како постојано совладувате предизвик по предизвик?

Еве 11 знаци дека можеби навистина сте духовен воин .

1. Љубовта е во суштината на вашите постапки

Љубовта е јазикот на универзумот. Без љубов, би имало само хаос.

Односите би пропаднале и би останале само неред.

Љубовта е она што ни дозволува да работиме заедно за да се опоравиме од природни катастрофи, финансиски борби, психички и се грижи за физичкото здравје.

Како духовен воин, љубовта е во центарот на сè што правите.

Трпеливи сте и разбирате со луѓе со кои можеби дури и не сакате да разговарате.

Постапувате во согласност со доблестите на чесноста и милосрдието затоа што сфативте дека секој заслужува почит.

Зад секоја насмевка е лична борба што светот никогаш нема да ја види - така што вие третирајте ги другите сољубезност да им го разубави денот, а не да го влоши.

2. Вие сте загрижени само за вистината

Бескрајните текови на нови содржини објавени секој час од секој ден може да предизвикаат зависност.

Маркетинг компаниите се мајстори за човечкото внимание; тие знаат како да го доловат, да го насочат и да го држат онолку долго колку што им е потребно да го продадат својот следен производ или услуга. реалниот свет.

Како духовен воин, се грижите само за вистината.

Кога разговарате со другите, сакате да ги запознаете на подлабоко ниво, кое не е не се прикажува на интернет.

Со охрабрување на автентичноста, можете да изградите длабоки и значајни односи со луѓето.

Исто така, ја барате вистината во себе, секогаш обидувајќи се подобро да се запознаете себеси .

3. Можете да се соочите со вашите стравови

Стравот е природно чувство што постои уште од времето на пештерските луѓе и племињата ловци-собирачи.

Тоа е сигнал на телото што му кажува на вашиот ум дека опасноста е неизбежна , дека предаторскиот лав нè има на нишан.

Тогаш, природен одговор е да бегаме заради самоодржување.

Но, во современиот свет, лавовите се заменуваат со надмоќни шефови.

Непосредната опасност сега изгледа како потенцијално лош преглед на нашиот страствен проект.

Телото не може да разликува лав од шеф што вика - но виеможе.

Додека вашето тело реагира на примарни начини, духовниот воин во вас разбира дека таквите стравови не се толку парализирачки.

Иако сè уште можете да ја почувствувате потта на дланките и треперењето на вашите колена, вие стоите цврсто.

Не дозволувате ништо да ве кочи затоа што сте духовно надарени.

Сега можеби се прашувате кој е најдобриот начин да се соочите со вашите стравови и да се ослободите вашиот ум од ирационални мисли.

Па, лично нешто што ми помогна да се соочам со сите мои стравови и да сфатам како да го прегрнам моето сегашно јас, беше гледањето на ова видео од шаманот Руда Ианде што ги отвора очите.

Излегува дека има тони токсични навики кои несвесно ве собрале. И затоа се плашиме од работи од кои не треба да се плашиме.

Причината зошто му верувам на Руда е тоа што тој има 30 годишно искуство во областа. Всушност, тој самиот поминал низ слично искуство на почетокот на своето духовно патување.

Значи, ако сте подготвени да се соочите со вашите стравови, треба да започнете со ослободување на вашиот ум од токсичните мисли.

Ако ова е она што сакате да го постигнете, кликнете овде за погледнете го бесплатното видео.

4. Вие сте еластични кога животот ќе ве собори

Во животот, ќе има пресудна на финансиската борба и непредвидени несреќи и повреди што нè ставаат на клупата подолго отколку што би сакале.

Додека која било друга личност може да остане долу и да се впушти внатретага, знаеш дека си посилен од тоа.

Не дозволуваш надворешните околности да ти го потресат духот.

Имаш огромна волја да се справиш со вакви несреќни настани.

Неуспесите се формативни искуства кои ќе го обликуваат вашиот карактер напред, а вие избирате да растете од нив наместо да се намалувате поради нив.

5. Ништо не ве спречува, дури и кога времињата стануваат тешки

Има разлика помеѓу одмор и откажување.

Во време на одмор, го обновувате вашето тело и ја надополнувате вашата енергија за испитите следниот ден, без разлика дали тоа да се стремите до доживотен сон или само да се обидувате да го доживеете крајот на тешката работна недела.

Отказот, од друга страна, е кога некој сака да излезе. Тие веќе не веруваат дека се способни да одат напред.

Страста не е да се брка она што исполнува - туку да се трпи борбите на потерата.

Вие ги имате вашите соништа за успехот и вие сте страсни за него.

Без разлика колку е тешко, сепак сте подготвени да истраете бидејќи знаете дека има нешто поголемо од мала непријатност.

Исто така види: Како да излегувате со интелектуалец: 15 клучни работи што треба да ги знаете

6. Го следиш своето срце

Препознавањето на себеси може да биде начин да се даде насока во животот. Духовните воини се во склад со нивните срца и души.

Тие знаат што навистина сакаат, што е навистина важно во животот и не се плашат да го намалат салото: непотребните активности, па дури илуѓе.

Она што луѓето би можеле да ви кажат да го правите можеби не е она што треба да го правите.

Постои непријатност и внатрешна неусогласеност во преземањето на патот што другите го тргнаа за нас, наместо да го следите она што срцето навистина го сака.

Наместо да подлегнувате на она што другите го очекуваат од вас, вие избирате да го следите гласот во вашето срце кој вели да го бркате вашиот сон, без разлика колку се глупави или неквалификувани луѓе мислам дека си.

Ја следиш својата интуиција, во кариерата, инвестициите и во секоја одлука со која се соочуваш.

7. Постојано се обидуваш да се разбереш повеќе

Грчката филозофија има трајна максима која вели: „Спознај се себеси“.

Ние не сме родени со целосно разбирање на нашиот идентитет, вредности, личности, и верувања. Тоа е тековен процес за кој многумина се чини дека забораваат додека стареат.

Толку се обземени од секојдневниот живот што повеќе немаат време за сами и размислување за себе.

Еден од најважните алатки што мора да ги поседува духовниот воин е чувството на самосвест.

Тоа е способност да се гледате себеси колку што е можно повеќе непристрасно. Егото има тенденција да го менува она што го мислиме за себе.

Тоа вели дека ние сме совршени производи на кои не им треба повеќе подобрувања во глас што е примамлив како песната на сирената.

Ние стануваме заблуди кога забавувај го гласот на нашето сопствено его.

Како духовен воин и самиот,можеш да го држиш под контрола тој опасен глас.

Ги засадуваш нозете на земја, се запознаваш себеси и ги подобруваш слабостите и недостатоците.

8. Вие сте љубезни и внимателни кон другите

Слично како и секој воин, духовните воини веруваат дека се дел од поголем клан, група.

Тие не мислат само на себе туку и на добро да се биде добро од другите: давање без да се пресметаат трошоците или да се очекуваат награди.

Почитта и љубезноста не се чувства - тие се постапки.

Оние што често ги практикувате кога се среќавате со други луѓе.

Чувствувате голема емпатија за другите, така што секогаш сте тука за да подадете рака на помош.

9. Вие се грижите за вашиот ум и тело

Тие велат дека човек тренира во мир за да крвари помалку во време на војна.

Да се ​​биде извор на сила за другите, како духовен воин, вашето здравје и благосостојбата е најважна за исполнување на вашите лични, професионални, па дури и духовни должности.

Без јадење хранлива храна, доволно одмор и наоѓање простор за нашите неуредни умови, никогаш нема да се постигне мир.

Вежбањето и здравото јадење не се само модерен тренд - станува збор за тоа да станете доволно силни за да се справите со се што ви фрла животот и да се грижите за оние на кои им е потребна помош и поддршка.

10. Вие внимателно управувате со вашата енергија

Ние имаме само толку многу енергија во нашето секојдневиеживотот.

Секогаш ќе има луѓе, реклами, производи, храна, активности кои повикуваат да уживаме во нив.

Во замена за нашата енергија, тие ќе обезбедат плитки и минливо задоволство.

Ако некој не е економичен во изборот каде да ги троши времето и енергијата, тоа ќе биде загарантиран пат кон исцрпеност и незадоволство.

Како духовен воин, вие не негувате само вашиот дух, но и вашиот ум и тело.

Доколку вашето тело ги исцрпи своите резерви на енергија, нема да можете да ги следите најзначајните работи во животот.

Вие сте селективни и придржувајте се до строг кодекс: вашите лични вредности и морал

Додека другите можеби се двоумат да кажат „не“ на поканите за добро време, вие се познавате доволно за да разликувате што вреди енергија, а што не .

11. Чувствувате дека имате поголема цел за исполнување

Германскиот филозоф Ниче еднаш рекол: „Оној што има зошто да живее може да поднесе како било“.

Кога верувате дека има нешто поголемо се подготвува за вас, не дозволувате ситни расправии и проблеми да ви пречат на вашата цел во животот.

Го разбирате што вреди да се нагласи и да се стремите - нематеријалните работи, како што се пријателството и љубовта, а не парите и моќ.

Вашата цел ги храни вашето тело и ум повеќе од било што друго.

Како духовен воин, вие сте извајани од борбите и тешкотиите коимораше да поминеш низ.

Колку и да беа тие стресни, од нив излеговте посилни од порано.

Како што гледате напред, престанувате да очекувате проблеми да бидат лесно.

Светот, за жал, не функционира така. Наместо тоа, развивате сила да ја надминете која било препрека.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.