12 причини зошто старите души имаат потежок живот

12 причини зошто старите души имаат потежок живот
Billy Crawford

Дали старите души имаат потежок живот?

Тоа е прашање што често си го поставував откако дознав дека имам стара душа.

И открив дека да, имаме потешко живее — но ние исто така имаме пристап до искуства и придобивки што многу други ги немаат.

12 причини зошто старите души имаат потежок живот

Стара душа е некој кој е многу креативен, сочувствителен, чувствителна и остроумна за човечката состојба.

Некои веруваат дека стара душа е поединец кој живеел низ повеќе минати животи од другите и со тоа стекнал поголемо сочувство и мудрост.

Негативната страна на да се биде стара душа е тоа што понекогаш „обичниот“ живот и неговите фрустрации и недоразбирања напаѓаат подлабоко, како и други прашања.

1) Социјалната припадност не доаѓа лесно

Една од причините зошто старите души имаат потежок живот е тоа што социјалната припадност не доаѓа лесно.

Како стара душа, ги гледате подлабоките слоеви зад животот, искуствата и филозофијата.

Го набљудувате светот околу вас на поетски, а понекогаш и необичен начин кој не е секогаш лесен за комуникација или споделување.

И ова може да доведе до изолација, па дури и до социјално исклучување.

Како што забележува писателот за ментално здравје Кристал Рејпол:

„Во детството веројатно ви беше тешко да се поврзете со другите на ваша возраст и најмногу се чувствувавте привлечени од постарите од вас.

“ Можеби сте сакале повеќе суштина од вашетоубав живот - но тоа внатрешно горење за одговори и смисла не е нешто што можеме да го ставиме во кревет на начинот на кој некои други можат.

Треба да продолжиме да ја бркаме нашата внатрешна глад за смисла, вистина и врска. Не можеме убаво да дремеме или да добиваме лесни одговори.

Продолжуваме да го бараме нашето племе и нашиот духовен дом.

Колку и да е тешко, тоа патување може да биде убаво нешто ако никогаш не се откажеме и научиме да ја прифаќаме убавината на борбата.

интеракции, но вашите врсници можеби ве сметале за социјално незгодни или заглавени. Можеби дури и се соочивте со некои задевања.“

2) Имате тенденција да бидете многу чувствителни на неправда и болка

Да се ​​биде многу чувствителен всушност не е негативна работа.

Во Всушност, сè поголем број научници веруваат дека тоа може да биде поврзано со успешни еволутивни особини кои доведоа до преживување.

Тешкиот дел од тоа да се биде високо чувствителен, сепак, доаѓа во обидот да се обработат искуствата и ситуациите кои изгледаат како ништо за оние околу вас.

Малтретирањето за време на интеракција во банка, тепачката со семејството, недоразбирањата со партнерот и вакви работи не се само досада што тие би можеле да му бидат на некој друг.

Тие навистина ви влегуваат под кожа и ве тераат да го преиспитате вашиот живот.

Тие исто така можат да ве натераат да се повлечете и да се отсечете од светот, чувствувајќи се отфрлено и сакајќи „зошто да споделувам и да се отворам себеси за свет што не ме разбира и не ме цени?“

Исто така види: 22 дефинитивни знаци дека жали што ве повредил (целосен водич)

Ќе се изненадите колку луѓе - стари и нови души - се чувствуваат така, но вистина е дека старите души имаат особено чувствителна склоност што може да направи секојдневниот живот е емотивно попредизвикуван.

3) Пронаоѓањето на вашиот пламен близнак може да биде долг пат

Пронаоѓањето на сроден дух или близнак е една од радостите на животот, но како стара душа, може да биде потешко да се најде.

Или во мојот случај, можеби ќе се сретнетемногу „делумни“ натпревари кои ве оставаат да се чувствувате уште попримамено, но не сосема задоволно.

Знаете дека „вашата личност“ е таму надвор што ве чека кога ќе бидете подготвени.

Но, вие исто така, почувствувајте длабоко во вашите коски дека вашиот пат може да биде осамен уште многу години.

Со тоа, морам да напоменам дека да се биде стара душа, исто така, ве става милји понапред од многу луѓе кои се борат со празно и токсични врски со години.

Како некој кој е многу прилагоден на вашиот внатрешен живот и духовни искуства, вие сте експерт за проценување на вашата поврзаност и емоциите и споделувањето што може да се случи помеѓу вас и друга посебна личност.

Ова значи помалку потрошено време и повеќе јасност.

4) Вие сте многу ментално исцрпени и исцрпени од енергија

Друга причина зошто старите души имаат потежок живот е тоа што нивната отвореност и способности доаѓаат со тежок пат.

Исто така види: Како да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени: 11 ефективни начини

Помислете на тоа како компјутер што работи повеќе програми одеднаш со повисока RAM меморија. Батеријата се троши побрзо, а процесорот се загрева.

Можеби сум повеќе глупак отколку стара душа ако користам таква метафора, но ја разбирате идејата...

Да се ​​биде стара душа значи дека го прифаќате животот со малку помалку филтри и не бегате од потешките аспекти, но тоа исто така значи дека се уморувате многу.

Како што Матео Сол пишува овде во Loner Wolf:

„Во потрага по вистината, подлабоко разбирање и внатрешно истражување на себе иво светот околу вас, вообичаено е Старата душа да доживее многу ментален замор.

„Двојно ова со делувањето како посредник помеѓу луѓето и нивните проблеми, и ќе завршите исцрпени на крајот на денот.“

Но знаете што?

Ослободувањето на вашата лична моќ е начин да се наполните со енергија и да уживате во вашиот сопствен начин на живеење.

Како е ова е можно?

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

Ти си стара душа. Вие не припаѓате на мнозинството луѓе таму.

Но, наместо тоа, можете да погледнете внатре и да ја ослободите вашата лична моќ.

Ова е нешто од што научив

Ова го научив откако го гледав ова одлично бесплатно видео од шаманот Руда Ианде. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал.

Причината зошто мислам дека тоа може да биде нешто инспиративно за стара душа како тебе е тоа што тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Значи, ако сте уморни од ментално исцрпување и се чувствувате подготвени да се зајакнете себеси, сигурен сум дека неговото видео ќе ве инспирира и вас.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

5) Зборуваме различен јазик

Една од најтешките работи за да се биде стара душа е тоа што зборувашразличен јазик.

Можеби сте како мене и ви е чудно, на пример, колку луѓето се занимаваат со гледање спорт на телевизија.

Кому му е гајле?

Можете исто така, слушнете се на подолги дискусии за уредување на ентериер, брендови на автомобили или политички пропагандни дебати за предвидливи естаблишменти и ќе најдете дека брзо исчезнувате.

Ова е затоа што повеќето други искрено работат на помалку свесно ниво и само го враќаат она што тие слушнале или несериозни теми.

Извинете ако тоа звучи елитистички - според моето сопствено искуство тоа е апсолутно точно.

Џулија Бусшарт јасно го разбира:

„Можеме како биди вонземјани ако бидам искрен. Тешко е да разговараме со некого затоа што се чувствуваме како да не кликаме целосно, а потоа го имаме тој момент на чувство на самосвесност или судење од таа личност.

„Има моменти кога се чувствувам како да сум Се шетам за нешто за што спротивната личност би можела помалку да се грижи или да му биде здодевно или збунувачки.“

6) Се бориме да го најдеме своето место на сонцето

Како стари души, се бориме да го најдеме своето место на сонцето.

Во мојот случај, најдов многу локации каде што направив добри пријателства и воспоставив блиски врски, но се борев да најдам некаде тоа навистина се чувствува како „дома“ или каде сакам да останам долгорочно.

Голем дел од ова е фактот дека сè уште сум на пат кон целосно прифаќање и интегрирањејас и моето сопствено животно искуство, но исто така е и фактот дека е тешко да се најде вашето место како стара душа.

Многу од нас имаат длабоко искуство на радост, но исто така имаме и досадно чувство дека не сме потребни , „чудно“ или несакано.

Во некои случаи, за жал, ова се протега уште поблиску до домот и вклучува чувство на одвоеност и недоразбирање од нашето семејство.

Како што пишува Селма Џун:

„Тие се раѓаат во семејства кои не ги добиваат. Нивните семејства мислат дека тие се срам - црни овци. Старите души можат само да се разберат. Затоа тие се странци каде и да одат, дури и во нивните домови.“

7) Ние тежнееме да бидеме единствена мешавина на традиционални и неконвенционални

Како стари души, не сме лесно етикетирани. Знам дека во мојот случај не сум целосно традиционален, но исто така сум далеку од модерна или „прогресивна“ и „отворена“ личност на начинот на кој очигледно е толку тренди овие денови кај мојата генерација.

Јас сум само јас.

Ми се допаѓаат некои многу стари идеи, но исто така сум многу отворен за нови идеи, предизвикувајќи ја реалноста и боење надвор од линиите филозофски, политички и духовно.

Овој уникатен микс остава многу од нас старите души без дефинирана „група“ во која ќе се чувствуваат како дома.

Без разлика на нашите обиди да се етикетираме и категоризираме, едноставно не се држи.

Порано или подоцна нашето вистинско јас се појавува и тоа едноставно нема да биде обврзано со тоакатегории, наративи и комбо пакети што другите луѓе ги создале.

8) Старите души имаат тенденција да сонуваат големи како небото

Во моето време сакав да бидам астронаут, кантри музика текстописец, адвокат, војник, најпродаваниот писател (работи на тој) и стенд-ап комичар (исто така во тек).

Старите души не се такви што имаат тенденција да се населуваат.

Ние како удобност и уверување, но исто така сакаме да испробуваме нови хоризонти и да дознаеме се што ни нуди животот.

Сакаме да се наметнуваме и да ги споделиме нашите подароци, да дознаеме сè што можеме да донесеме во овој живот .

Тоа може да биде одлична работа, но исто така може да доведе до големо исцрпеност и исцрпеност.

Како што забележува Брајанија Вист:

„Тие ја разбираат неограничената природа на нивните потенцијални и може да бидат тешки за себе кога не постигнуваат сè што сакаат и знаат дека се способни.“

9) Сакајте ги и оставете ги не функционира добро за вас

Друг проблем со да се биде стара душа е тоа што закачувањето боли.

Ана Јонк пишува овде за искуството за жените, но слично е и за старите души.

Како старо души, бараме нешто подлабоко.

А дури и кога се обидуваме да бркаме секс или здружување, тоа нè остава да чувствуваме недостаток на нешто длабоко во нашите срца.

И за разлика од другите луѓе кои изгледаат способни да го отстранат тоа и да продолжат понатаму, имаме многу потешко време.

Како што вели Јонк:

„Ние неразберете како луѓето едноставно се поврзуваат без да имаат никакви чувства еден за друг. Ни се допаѓа емотивната поврзаност што доаѓа од сексот со некој што навистина ни се допаѓа; без тоа, тоа е само бесмислено туркање што нè остава да се чувствуваме празни и тажни внатре.“

10) Да се ​​биде различен не е чин за вас

Денес има прилично тренд да се биде различен и уникатен, и бидете сигурни дека сите го знаат тоа.

Слушате експериментална електронска музика и сте на диета целосно тофу?

По ѓаволите, човеку!

Но, старите души не се „Не се „обидуваат“ да бидат поинакви или да поентираат во врска со нивниот алтернативен начин на живот. Некои од нас можеби изгледаат надворешно „конвенционално“ или имаат просечни фризури и стилови на облека.

Нашите разлики имаат тенденција да доаѓаат на подлабоко ниво што не е секогаш видливо на површината.

Како што е Корисничката на Фејсбук, Рима Ајаш, пишува:

„Со цело време чувствувате дека сте различна птица во јатото. Она што ги прави тажни или среќни или лути, не ве прави да се чувствувате исто. Но, од друга страна, не би сакал да бидам поинаков.“

11) Ти си неодлучен Иван

Без разлика дали или не твоето име е Иван, имаш многу проблеми да донесуваш одлуки како стара душа.

Бидејќи го гледаш животот на длабоко ниво и многу висцерално ги прифаќаш искуствата, не си некој што само „го крилува. ”

Гледате ситуации и исходи и начини на приближување до претстојните одлуки кои често заминуваатти се вкорени на самото место.

Или ќе донесеш одлука и потоа ќе се каеш за тоа десет минути подоцна.

Добре дојдовте во мојот живот!

Прочитајте Матео Сол:

„Како што растеме во зрелоста, нашата перцепција за можностите и објаснувањата се проширува: го гледаме животот од неограничени агли. Ова значи дека гледаме повеќе од еден начин на правење нешта што нè прави беспрекорно неодлучни додека го гледаме целосниот обем на можности и недостатокот на апсолути.

„Иако донесувањето одлуки и пресуди може да биде осакатувачко искуство, ова може да се удвои како доблест, овозможувајќи ни да разбереме дека не можеме едноставно да ги судиме луѓето според номиналната вредност и дека тие се резултат на милиони внатрешни и надворешни влијанија.“

12) Сакате значење и вистината, а не само сјајот и гламурот

Секому му треба смисла и вистина во својот живот.

На сите ни треба зошто за да ги поттикнеме нашите постапки и да не разбудиме наутро.

Но, за старите души, честопати е потребно многу повеќе за да не возбудат и воодушеват.

Можеби сакаме конвенционални работи, но идејата за куќа во предградијата и канцелариска работа со годишно одморот во претходно изграденото одморалиште во Мексико едноставно не го завршува...

Сакаме повеќе.

Ја сакаме вистината.

Сакаме да ги тестираме границите и најдете граници. И потоа поминете покрај нив.

Никој од нас не е целосно имун на сјајот и гламурот или замките на богатството и успехот - и нема ништо лошо во уживањето
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.