Само што завршив 3 дневен (72 часа) воден пост. Беше брутално.

Само што завршив 3 дневен (72 часа) воден пост. Беше брутално.
Billy Crawford

Вчера завршив 3-дневен воден пост (72 часа пост).

Откако прочитав за искуствата на другите луѓе, очекував дека ќе биде лесно.

Да бидам искрен, постот за 3 дена беа брутални. Доживеав гадење и зголемен пулс. Беше загрижувачко.

На крајот, доживеав значителни придобивки од постот од мојот тридневен пост. Но, имаше едно нешто што посакував да го направам поинаку.

Пред да го споделам моето лично искуство и што згрешив (и како можете да го спречите тоа), ќе објаснам што е 3-дневен пост на вода, како за да се подготвите за него и придобивките од 72-часовниот пост.

За да ја прескокнете науката и дополнителните информации за 3-дневен пост, кликнете на .

Што е 3-дневен воден пост?

Тридневниот пост со вода едноставно вклучува нејадење и пиење само вода 72 часа.

Повеќето луѓе постат 3 дена каде што имаат малку разредена сокови од овошје и зеленчук, во комбинација со вода со лимон зачинета со кајен пипер за зајакнат ефект на чистење.

Овие постови можат да бидат ефективни, но нема да ги добиете целосните придобивки од постот во вода (повеќе за тоа подолу ).

Воден пост е пост каде што имаш само вода.

Низ историјата, луѓето преземале постови од духовни или религиозни причини. Во современото време, постот во вода станува се попопуларен во природните движења за здравје и благосостојба, како и меѓу биохакерите.

Исто така види: 15 работи што треба да ги правите кога вашиот сопруг ги игнорира вашите чувства

Решив даглавоболки.

Ако 3-дневниот пост на вода, ве молиме поминете низ подготвителен период, намалувајќи ја вашата зависност од сè од што сте зависни.

Научив дека Имам зависност од кафе. Вообичаено, имам две двојни еспреса дневно. Тоа е многу кафе и моето тело падна во состојба на шок кога ладна мисирка.

Немањето храна, а исто така лишувањето на телото од кафе само ја влоши ситуацијата.

Јас не воопшто не чувствувате гладни болки. Секако, понекогаш се чувствував гладен, но беше многу податлив.

Дури по моето прво кафе сфатив дека лишувањето од кафе го отежнуваше искуството.

На првиот ден од прекинувајќи го постот, за прв пат по 3 дена поминав движење во цревата. Тоа беше неверојатно искуство. Се чувствував како да се чистам толку многу од телото.

Ми требаше да го испијам тоа кафе за да му сигнализирам на телото дека е време да се исчисти.

Гладање за моето тело

Сега кога 3-дневниот воден пост е зад мене и повторно јадам и пијам кафе (намалени количини), имам нова благодарност за себе и моето тело.

Се чини очигледно, но одлуките Секој ден за тоа што да јадам има големо влијание. Овој увид се протега и на средини во кои се ставам себеси.

Чувствувам дека можам повеќе да го слушам моето тело и да бидам свесен што му треба за да биде здраво. На пример, проверете гофотографијата подолу каде што го споделувам овој увид.

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Мојот #3dayfast ме научи неколку работи. Првата е дека животот без кафе не вреди да се живее. Втората е дека имам длабока врска со моето тело. Треба да го храните со здрави работи и да одвоите малку повеќе време од работа. Напис и видео за искуството наскоро на @ideapods.

Објава споделена од Џастин Браун (@justinrbrown) на 25 октомври 2018 година во 2:22 часот PDT

Зголемена јасност

Вреди да се напомене дека чувствувам неверојатна количина на возбуда и јасност. Тешко ми е да го споредам ова со пред постот. Во принцип, се чувствувам прилично добро и знам како периодично да влезам во состојба на проток во текот на денот.

Сепак, реалноста е дека се чувствувам фантастично. Во текот на последните неколку дена, развив некои нови идеи за мојот бизнис за кои сум сигурен дека ќе имаат позитивно влијание. Се чувствувам како да имам енергија да направам промени во мојот бизнис, а исто така и во сопствениот живот.

Духовни придобивки

За мене, духовноста е за подлабоко размислување за тоа кој сум јас и Односот што го имам со моето тело, свест и инстинкт.

Имав неколку сознанија за време на мојот тридневен пост на вода.

Првиот увид дојде од размислувањето за врските во мојот живот. Сфатив дека сингл животот малку ме истроши. Решив да почнам да се ставам во средини со повеќе истомисленицилуѓе.

Значи, што можете да направите за да помогнете да излезете од рутина во вашиот романтичен живот?

Кога станува збор за врските, можеби ќе се изненадите кога ќе слушнете дека постои една многу важна врска што веројатно сте ја занемарувале:

Врската што ја имате со себе.

Дознав за ова од шаманот Руда Ианде. Во неговото неверојатно, бесплатно видео за негување здрави врски, тој ви дава алатки за да се засадите во центарот на вашиот свет.

И штом ќе почнете да го правите тоа, не може да се каже колку среќа и исполнетост можете да најдете во себе и во вашите врски.

Значи, што го прави советот на Руда да го промени животот?

Па, тој користи техники произлезени од древните шамански учења, но тој го става својот модерен пресврт на нив. Можеби е шаман, но во љубовта ги има истите проблеми како јас и ти.

И користејќи ја оваа комбинација, тој ги идентификуваше областите каде што повеќето од нас грешат во нашите односи.

Значи, ако сте уморни од вашите врски кои никогаш не функционираат, да се чувствувате потценети, неценети или несакани, ова бесплатно видео ќе ви даде неколку неверојатни техники за да го промените вашиот љубовен живот наоколу.

Направете ја промената денес и негувајте ја љубовта и почитта што знаете дека ги заслужувате.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

Генерално, топло би ја препорачал 3-дневната водабрзо. Тоа беше брутално искуство за мене, но можете да избегнете некои од овие предизвици ако претходно се подготвите повеќе.

Имајте на ум дека 3-дневниот пост не е за секого. Прво треба да се консултирате со медицинско лице, особено ако имате веќе постоечки здравствени проблеми.

Но, за повеќето луѓе, тоа треба да биде во ред. Создавањето промени во вашиот живот не треба секогаш да биде лесно. Понекогаш, можеме да добиеме повеќе значење од самата борба отколку од исходот.

Размислувате да пробате 3-дневен пост на вода (или кој било друг вид пост)? Дозволете ми да знам во коментарите подолу.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

направете пост во вода бидејќи не можев да сфатам дали пиењето кафе ќе спречи некои од придобивките од постот. Добивав измешани пораки од моето истражување, па решив дали ќе поминам низ искуството, можеби и целосно да постам вода.

Оваа одлука за малку ќе ме уништи. Но, прво, да разгледаме како да се подготвите за 3-дневен пост во вода.

Како да се подготвите за 3-дневен воден пост

Постојат значајни здравствени придобивки од 3-дневниот воден пост.

Меѓутоа, важно е да се забележи дека има и значителни ризици.

Тоа треба да биде безбедно за поголемиот дел од возрасните, но ако размислувате да постите подолго од 24 часа, ве молиме консултирајте се со медицинско лице. Овде не нудам никаков медицински совет, едноставно известувам за моето искуство.

Откако ќе се консултирате со медицинско лице за вашата соодветност за 3 дена брзо, почнете да работите на план кој ќе ви помогне да го подготвите вашето тело за шокот низ кој ќе го изведете.

Клучно прашање што треба да си го поставите:

Дали сте зависни на одредени видови храна или стимуланси? Примери може да бидат шеќер, кофеин, алкохол и цигари. Ако сте, погрижете се постепено да ја намалувате нивната потрошувачка во неделите пред вашиот 3-дневен пост.

Истото важи и за сите видови преработена и пржена храна, млечни производи и месо. Треба да ја намалите потрошувачката на овие воденовите пред постот.

Конечно, 3 до 4 дена пред постот, погрижете се да ја префрлите вашата исхрана само на блендирана храна и варен зеленчук. Сè уште можете да јадете месо и млечни производи, но препорачливо е да го намалите нивниот внес.

Сакам да ја истакнам важноста на подготвителниот период. Не го следев и влегов во брзата ладна мисирка. Ја платив цената.

Пред да дојдеме до ова, еве како го прекинувате постот.

Како да го прекинете 3-дневниот пост за вода

По постот за вода, вие' ќе биде гладен. Треба да го избегнете искушението да јадете голем оброк или некоја нездрава храна.

Вашите црева не се подготвени повторно да ја сварат храната. Ним им треба време да се прилагодат.

Имајте ги на ум следните совети:

 • Започнете со топла чаша вода со лимон. Лимонската киселина се апсорбира многу брзо и го промовира производството на дигестивни ензими повторно во цревата.
 • Пред првиот оброк, јадете нешто мало и со низок гликемичен. На пример, авокадо, јаткасти плодови или зеленчук.
 • Вашиот прв оброк треба да биде мал и со низок гликемичен. Јаглехидратите после постот може да предизвикаат брзо зголемување на телесната тежина. Наместо тоа, држете се во полу-пост состојба додека полека ја враќате храната повторно.
 • Следните неколку оброци нека бидат прилично мали. Сакате да го одржите нивото на шеќер во крвта стабилно, затоа земете го лесни денови по постот.

Потенцијални придобивки од 3-дневен воден пост

Наукатазад постот е во повој, но веќе има ветувачки наоди.

Според истражувачите од Факултетот за геронтологија и биолошките науки на Универзитетот во Калифорнија, постот од 3 дена може да го регенерира целиот имунолошки систем.

Истражувачите го опишаа нивниот пробив како „извонреден“ и беа изненадени од нивните наоди:

„Не можевме да предвидиме дека продолжениот пост ќе има толку извонреден ефект во промовирањето на регенерацијата базирана на матични клетки на хематопоетскиот систем“, рече проф Валтер Лонго, професор по геронтологија и биолошки науки на Универзитетот во Калифорнија.

„Кога гладувате, системот се обидува да заштеди енергија и една од работите што може да ги направи за да заштеда на енергија е да се рециклира многу имунолошки клетки кои не се потребни, особено оние кои можат да бидат оштетени“, рече Лонго.

бројот на крвните клетки се намалува со продолжено постење. Потоа, кога повторно ќе се храните, крвните клетки се враќаат. Па почнавме да размислуваме, добро, од каде доаѓа?“

Продолжениот пост го принудува телото да ги користи резервите на гликоза, масти и кетони, а исто така разградува значителен дел од белите крвни зрнца.

Има уште, според Лонго:

„И добрата вест е што телото се ослободи од деловите на системот што може да бидат оштетени или стари,неефикасни делови, за време на постот. Сега, ако започнете со систем тешко оштетен од хемотерапија или стареење, циклусите на постот можат да генерираат, буквално, нов имунолошки систем. 1>

1. Кетоза

Можеби сте слушнале за кетоза порано. Кетозата е процес на согорување на масти директно од масното ткиво. Тоа се постигнува преку производство на „кетонски тела“ за метаболизирање на мастите.

Според д-р Талис Баркер, холистички консултант, нашите тела имаат два методи на метаболизација. Првиот е вообичаениот начин на кој ги метаболизираме јаглехидратите. Повеќето луѓе никогаш не го искусуваат вториот метод, а тоа е кетоза.

Постојат бројни придобивки од ставањето на вашето тело во состојба на кетоза. Предизвикува чувство на еуфорија и когнитивен фокус, ја зголемува отпорноста на инсулин и ја подобрува митохондријалната ефикасност.

Потребни се некаде од 48 часа до една недела за да влезе во кетоза, според д-р Ентони Гастин од Perfect Keto.

(Ако сакате да дознаете повеќе за започнување со кето диета, погледнете го нашиот преглед на 28-дневен кето предизвик).

2. Автофагија (вашето тело може „да почне да се јаде самото“)

Автофагија значи да се јаде себеси. Тоа е механизмот на телото да се ослободи од сета негова расипана, стара клеточна машинерија (органели, протеини и клеточни мембрани) кога веќе нема енергија да ја одржува.

Клетките се наменетида умре, а автофагијата го забрзува процесот. Тоа е ефикасно форма на клеточно чистење.

Што ја забавува автофагијата? Јадење. Гликозата, инсулинот и протеините го исклучуваат овој процес на самочистење. Не е потребно многу за да се исклучи автофагијата, поради што препорачувам пост во вода наместо кој било друг вид пост.

Вашето тело е секогаш во состојба на автофагија, но ќе го забрза процесот по 12 часови на пост. Сепак, повеќето извештаи покажуваат дека постојаните придобивки од автофагијата се случуваат по 48 часа пост.

3. Зајакната отпорност на некои болести

Според медицинските вести Денес, луѓето со ризик фактори за следните болести ќе имаат корист од постот:

 • Срцеви заболувања
 • Висок крвен притисок
 • Висок холестерол
 • Дијабетес
 • Да се ​​биде со прекумерна тежина

Прелиминарните истражувања исто така сугерираат дека кетозата и автофагијата може да бидат ефикасни за лекување на рак и Алцхајмерова болест.

4. Намалено воспаление

Поврзаноста помеѓу постот и воспалението беше испитана од истражувачите и објавена во Nutrition Research.

Научниците ги мереле проинфламаторните цитокини на 50 здрави возрасни една недела пред да почнат да постат за Рамазан.

Тие потоа го повторија мерењето во текот на третата недела, а исто така и еден месец откако завршија со постот за Рамазан.

Проинфламаторните цитокини на учесниците беа најниски во текот натретата недела од Рамазан.

Ова сугерира дека постот го намалува воспалението во телото, што може да го подобри функционирањето на имунолошкиот систем.

5. Духовни придобивки

Низ историјата, луѓето преземале постови од духовни или религиозни причини.

Без разлика дали сте побожно духовни или не сте навистина заинтересирани за езотерични работи, можете да искусите духовни придобивки од постот.

Поборниците на духовните придобивки од постот обично укажуваат на следните придобивки:

 • Зголемена самодоверба
 • Зголемена благодарност
 • Засилена свест
 • Можност за размислување

Моето лично искуство од 3дневен пост на вода

За време на постот во вода, вие сте само наменети да има вода. Го следев ова до писмо, и тоа беше мој пад.

Наместо да поминам низ препаратите препорачани погоре, решив во недела да го сторам 3-дневниот пост и до понеделник навечер престанав да консумирам храна, само да пијам вода .

Она што сега го знам е дека е препорачливо да го започнете денот со чаша вода со малку морска сол за да ги надополните вашите електролити и да го намалите кортизолот.

Еве што се случило за време на мојот 3-дневен воден пост:

Првите 24 часа

Ова беше најлесниот дел од постот. Првата половина од денот во вторникот бев сосема добро. Успеав да завршам некоја работа со моето вообичаено темпо.

Сепак, до попладневните часови (околу 20неколку часа), почнав да се чувствувам исцрпено. Отидов дома да се опуштам и да успорам.

До вечерта доживував подеми и падови. На моменти се чувствував прилично слаб и имав ужасна главоболка. Други времиња имав наплив на енергија и се чувствував прилично возбудено.

24-48 часа

Ова беше најинтересно за мене.

Многу години имаше блага несоница. Сепак, се разбудив (на 36-часовен пост) по цела ноќ на сон.

Бев прилично возбуден поради ова, но возбудата кратко траеше.

Целото ден имав ужасна главоболка и чувствував гадење. Размислував веднаш да го прекинам постот.

Но, продолжив.

Успеав да завршам малку работа попладне. До вечерта се чувствував едноставно ужасно.

48-72 часа

Следното утро, не бев толку освежен од мојот сон како претходниот ден.

Срцето ми чукаше цела ноќ, помеѓу 90 и 100 отчукувања во минута.

Спиев само наизменично, а наутро не ми се намалуваше отчукувањата на срцето.

беше прилично неверојатно искуство. Со зголемен пулс, моето однесување се промени. Имав посилен темперамент и полесно се фрустрирав.

Успеав да доживеам сочувство за луѓето кои редовно искусиле повисок крвен притисок или зголемен пулс. Честопати нашите однесувања имаат многу физиолошка основа, па затоа е важно да се чувствувамесочувство кон другите и не брзај да им судиш.

Во секој случај, ова беше денот кога го прекинав постот.

По 72 часа

На 72 по еден час, почнав да ја враќам храната во мојата исхрана.

Прво, имав малку кокосова вода и две банани. Моето тело го прими ова добро, па неколку часа подоцна се напив сад со Acai со јогурт, спанаќ и малку јаткасти плодови.

Потоа отидов да се сретнам со брат ми на кафе.

Храната се чувствуваше добро во моето црево, но мојата главоболка сè уште беше брутална.

Меѓутоа, штом се напив кафе повторно се почувствував жив.

Опасности од постот во вода без соодветна подготовка

Генерално, мојот тридневен пост на вода не е искуство низ кое сакам повторно да поминам.

Но, проблемот не е во постот во вода.

Проблемот дојде од мојата недоволна подготовка.

Откако го поминав мојот 3-дневен пост на вода и имав такво брутално искуство, сега решив дека треба да го изградам моето општо знаење за здравјето, долговечноста и биохакирањето. Имајќи некои основни знаења значи дека ќе можам да продолжам да експериментирам без да го ставам моето тело под таков стрес.

Ако имате некакво знаење да споделите со мене, коментирајте подолу. На овој начин вашиот коментар ќе им помогне и на другите кои ја читаат оваа статија.

Исто така види: 10 големи знаци дека некој избегнувач ве сака (и што да правите сега)

Резултати од 3-дневен пост за вода

Како се чувствувам откако ќе завршам 3-дневен пост?

Јас треба да бидам искрен со вас. Бев малку исплашен од зголемениот пулс и
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.