Зошто луѓето зјапаат во мене? 15 изненадувачки причини

Зошто луѓето зјапаат во мене? 15 изненадувачки причини
Billy Crawford

Дали често гледате низ собата, само се чувствувате како луѓе да зјапаат директно во вас?

За кратко време, се чувствувате засрамено. Се прашувате дали имате намачкано со шминка на лицето или дали има нешто заглавено меѓу забите?

Но, тогаш тоа се случува повторно и повторно. Премногу често за да биде случајност.

Каде и да погледнете, се чини дека има луѓе кои зјапаат во вас.

Во најмала рака, се чувствува непријатно.

Но, Поголемото прашање е: зошто го прават тоа? Зошто луѓето на прво место зјапаат во вас?

Пред френетично да се обидувате да го издвоите тоа (непостоечко) парче храна од вашите заби, ајде да ги разгледаме главните причини зошто може да откриете дека луѓето зјапа во тебе. Ајде да скокнеме веднаш.

1) Ти си убава

Можеби си премногу скромен за да признаеш, но луѓето можат да зјапаат поради твоето прекрасно присуство.

Ако не Не се сметаше за ова претходно, треба да биде на врвот на вашата листа. Тоа е веројатно најдобрата причина да се загледате ако ме прашате мене!

Размислете дали имате впечатливи карактеристики или не.

Можеби сте се навикнале на нив (гледајќи се во огледало и секој ден), но за минувачите тоа е сосема ново за нив. Тие не можат а да не погледнат. Едноставно си убава.

Мојот едногодишен син има огромни очи. Не само големи, туку огромни и му никнуваат од глава. Тие се исто така прекрасни.

Кога излегуваме и наоколу,кон тебе затоа што зрачиш самодоверба.

Можеш да влезеш во соба и без да кажеш збор, сите очи се свртуваат.

Тие ја потхрануваат вашата самодоверба, што е прикажано во начинот на кој влегувате во соба и начинот на кој се држите себеси.

Многу луѓе дури и не сфаќаат дека го прават тоа.

Но, тоа го привлекува вниманието на оние околу вас и тие можат. не помагајте, туку зјапајте.

Веројатно ќе ви одредат големина.

Тие сакаат да знаат што имате вие, а тие немаат.

Тие сакаат да знаат како тие можат самите да зрачат со исто ниво на самодоверба.

13) Прво зјапате

Дали некој зјапа во вас затоа што стоите во него? Размислете за ова, можеби другите луѓе зјапаат во вас затоа што први сте зјапале во нив?

Можеби не ни сфаќате дека го правите тоа.

Можеби едноставно сте еден од оние луѓе кои само се зони и завршува отсутно зјапајќи во луѓето, а потоа кога ќе се вратите кај него, ќе откриете дека тие зјапаат во вас.

Тие ве фатија како зјапате во нив и одговорија со зјапање директно во вас , тогаш само нешто е што не ни сфативте дека го правите тоа! Лудо, нели?

Следниот пат кога ќе излезете и на преполно место, обидете се да внимавате каде талкаат вашите очи.

Можеби ќе откриете дека тоа сте вие цело време кој го поттикнал зјапањето, и нема врска со начинот на кој изгледате или делувате.

14) Вие едноставно стена нивниот начин

Друга причина зошто луѓето зјапаат во вас е затоа што тие всушност гледаат во нешто. И има големи шанси да не сте вие!

Можеби има екран зад вас што го блокирате?

Можеби стоите пред нешто што многу живописни луѓе се обидуваат да погледнат на?

Можете едноставно да бидете на патот на нешто што е надвор од вас.

Размислете за ова, дали сте особено висока личност? Ова е дефинитивно повеќе проблем со кажете му на личноста!

Станувате и се наоѓате на нечиј пат, едноставно поради вашата висина.

Луѓето не зјапаат во вас намерно. Тие всушност се обидуваат да зјапаат покрај вас во нешто што се случува подалеку.

Не можете многу да направите, бидејќи отстапувањето од страна веројатно ќе ве стави на патот на туѓиот поглед.

Ако се наоѓате во толпата, секогаш обидувајте се да се свртите наназад со надеж дека нема да ги блокирате другите луѓе пред вас.

Ако тоа не успее, само прифатете дека не можете да направите ништо за вашето висина, па едноставно ќе ја поседувате.

И ако тоа значи дека луѓето одвреме-навреме зјапаат во вас, нека биде така! Нема ништо лошо во тоа да си висок.

15) Се е во твојата глава

Можеби се чини дека луѓето цело време зјапаат во тебе, но тоа не значи дека е така, можеби биде нешто што погрешно го замислувате.

Често, кога се чувствуваме несигурни за некој дел од себе, ја проектираме таа несигурностнанадвор и почнете да гледате работи што ги нема.

Можеби мислите дека вашиот нос е невообичаено голем. Како резултат на тоа, почнувате да мислите дека каде и да погледнете луѓето зјапаат во вас.

Вистината е дека никој друг не мисли дека вашиот нос е ништо друго освен нормален.

Никој освен вас!

Размислете дали има нешто во вас што не ви се допаѓа.

Сите ние имаме работи што би сакале да ги подобриме.

Иако може да изгледа како големо проблем за вас, можам да гарантирам дека никој друг не го гледа тоа така.

Постојат добри шанси никој всушност да не зјапа во вас. Вие само мислите дека тие се поради вашите сопствени несигурности.

Време е да бидете нежни со себе и да сфатите дека несовршеноста е дел од она што ве прави совршени.

Што можете да направите за ова внимание ?

Сега имате добра идеја зошто луѓето зјапаат во вас, што можете да направите во врска со тоа?

Во повеќето ситуации што ја погодуваат вашата љубопитност , или направи да се чувствувате непријатно, имате две опции:

Првата е едноставно да не правите ништо.

Зјапањето е сосема безопасно, затоа едноставно избркајте го. Уште подобро, поседувајте го.

Повеќето причини зошто луѓето зјапаат се позитивни, само погледнете ја нашата листа погоре.

Или сте убави, самоуверени, привлечни, добро облечени, итн., и тоа е нешто со што треба да се гордееме. Посветете го дополнителното внимание во вашиот чекор и знајте дека ги вртите главите затоа што го правите тоанешто во ред.

Втората опција што ја имате е да одговорите.

Навистина луѓето зјапаат затоа што се облекувате несоодветно, ве осудуваат или затоа што зјапате прво, а потоа сега имате шанса да се издигнете и да продолжите понатаму.

Нема врска со вас.

На крајот на денот, зјапањето е непријатно во најлош случај.

Тоа всушност нема да ве повреди.

Исто така види: 10 тајни магии за да натерате некој да ве сака

Ако сакате да бидете поактивни, можете да бидете разиграни во врска со тоа, на пример, со кревање веѓа или малку намигнување.

Можете дури и зјапајте назад во нив кога ќе ги фатите како гледаат. Забавувајте се со тоа!

Понекогаш може да ви биде толку непријатно од фактот што луѓето зјапаат во вас, што ве тера да сакате да ги испрашувате и да кажете нешто.

Но кога ќе одговорите со наполнета емоција, ситуацијата може брзо да ескалира во проблем.

Ако сакате да им вратите дел од контролата на сите овие луѓе кои постојано зјапаат во вас, едноставно понудете им свесен поглед додека си одиш.

Запознај го нивниот поглед.

Држете го.

И почекајте додека не се чувствуваат непријатно и се свртете настрана.

И тука имате тоа, сега табелите се свртени, без повишен глас.

Тоа е победа-победа.

Ако сметате дека ви е тешко во овие ситуации, се чувствувате како ги потиснувате своите емоции и не постапувате автентично, можеби е време да погледнетенавнатре.

Ситуациите што прават да се чувствуваме непријатно и вознемирени или лути се одлични учители. Тие можат да укажат на области кои инаку би можеле да ги избегнете.

Ако зјапањето предизвикува низа негативни емоции кај вас, можеби е време да започнете да ја разгледувате основната причина и како можете да изградите посилно чувство за самодоверба.

Во ова видео кое ги отвора очите, шаманот Руда Ианде објаснува како можеме да почнеме да гледаме внатре во нашите реакции и да ги користиме како методи за распрашување за да се зајакнеме.

Не потиснување на емоциите , не осудувајќи ги другите, туку создавајќи чиста врска со тоа кој сте во вашата срж.

Ако тоа е она што сакате да го постигнете, кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео .

Значи, ако откриете дека се чувствувате непријатно кога сте на крајот од нечиј поглед, обидете се да го свртите навнатре и запрашајте се, од што навистина се плашам? Од што треба да се плашам?

Колку повеќе се познавате себеси, толку посигурно ќе можете да се движите низ животот и сите непријатни околности на кои ќе наидете.

луѓето не можат а да не ги коментираат.

Ние сме навикнати на нив во нашето семејство и се сеќаваме дека неговите очи се вообичаени дури кога ќе стапиме во контакт со другите. Тие се различни. Тие се убави.

Разликата е во тоа што луѓето имаат помала веројатност да му пријдат на возрасен за да ја коментираат нивната убавина. Со децата, тоа е сосема поинаква приказна.

Значи, додека луѓето не ви кажуваат дека вашата коса, очи, трепки, лице итн. се убави, тие тоа го прават со зјапање.

<0 0>Без разлика дали ве здогледале додека влегувате во собата или се заклучиле на вашите карактеристики и не можеле да се оттргнат. Нивните очи сакаат да продолжат да гледаат.

2) Тие се обидуваат да ве читаат

Ако сте потивки и резервирани, луѓето би можеле да зјапаат во вас за да се обидат да ве откријат.

Дали сте срамежливи и интровертни? Среќен е што се спуштам на задниот дел од толпата и остануваш незабележан ако е можно?

Ова, всушност, би можело да привлече повеќе внимание кон тебе.

Нова студија на Хана од Универзитетот во Лондон Скот и колегите (2018) се засноваат на идејата дека луѓето зјапаат, бидејќи „лицата, а особено очите, даваат многу корисни невербални информации за менталната состојба на една личност“.

Ако сте не сте тип да зборуваат во толпа, тогаш вашите пријатели и семејството може често да се пријавуваат гледајќи во вас за да се уверат дека сте добро.

Тоа е нивниот начин да разговараат со вас, без да се обидуваат да се тида се отвориш со нив.

Група странци може да го стори истото. Тоа е нивниот начин да ја читаат просторијата и да се обидуваат да проценат што мислат сите.

Често го нарекуваме „луѓе што гледаат“.

Ако често наоѓате дека луѓето зјапаат во вас (не само пријателите и семејството), тогаш може да сугерира дека имате едно од оние лица кои луѓето не можат да ги остварат.

Тие гледаат да се обидат да прочитаат што е можно повеќе во него.

3) косата е розова

Значи, можеби оваа е истегнување, но размислете дали има нешто необично кај вас, што може да предизвика луѓето да ве гледаат малку подолго.

Има ли нешто необично во вашиот изглед? Размислете за:

 • Бојата на вашата коса?
 • Вашите пирсови на телото?
 • Тетоважи?
 • Шминка?
 • <6 6>Облека?

Иако сето ова е познато и нормално за вас – а можеби и за вашите пријатели и семејството – тоа нема да биде за странци.

Можеби едноставно сте заборавиле дека косата со боја на виножито не е норма. Или оние тетоважи што ги имате со години се всушност сосема таму и се разликуваат од било што друго.

Исто така види: 11 непобитни знаци дека универзумот сака да бидете сингл

Луѓето не можат а да не зјапаат кога ќе забележат нешто различно.

Поглед на себе во огледало. Дали гледате нешто што другите би можеле да го сметаат за необично (дури и ако не)?

4) Добро се облекувате

Ако се грижите за себе и за вашиот надворешен изглед, другите ќе зјапаат и внимавајте.

Начинот на кој изгледаме и презентирамение секој ден всушност може да бидеме главни.

Ако сте вложиле доволно време во вашата гардероба, фризура, шминка и стајлинг, тогаш има добри шанси луѓето да се зјапаат во тебе затоа што го забележале тоа.

Просто кажано, изгледаш прекрасно и ги вртиш главите.

Уште еднаш, затоа што се облекувате така секој ден и не сте Ако правите нешто поинаку, можеби нема да ви падне на ум дека се облекувате и се претставувате подобро од повеќето други луѓе таму.

Што е норма за вас, не е норма за сите други.

Прегрнете го и сакајте го. Очигледно изгледате неверојатно и луѓето не можат да не ви се восхитуваат секојдневно.

5) Препознатливи сте

Луѓето може да зјапаат во вас затоа што имате лице кое ги потсетува на некој друг.

Дали луѓето често ви велат дека ги потсетувате на некого, но не знаат кој?

Можеби едноставно имате едно од тие лица.

Без разлика дали изгледате како добро позната славна личност, толку многу што луѓето мора да направат двојна слика.

Или едноставно имаат едно од оние лица за кои луѓето изгледаат дека ги потсетуваат на некој друг.

Ако луѓето забележат нешто во вас, тогаш ќе зјапаат додека не го решат тоа.

Тие во суштина се обидуваат да ве стават, а честопати не ни сфаќаат дека го прават тоа.

Луѓето се губат во сопствените мисли, обидувајќи се да сфатат дали ве познаваат,или едноставно ги потсетувате на некого. И ако е така, кој!

Верувај ми, сите сме биле таму пред да се обидеме сами да го решиме ова и нема ништо пофрустрирачко од тоа да не можеме точно да го одредиме.

Тие се толку заробени во сопствените мисли, што дури и не би знаеле дека зјапаат.

6) Тие се привлечени кон вас

Некој ќе зјапа и ќе ве набљудува повнимателно бидејќи тие се ве привлекува.

Дали верувате во аури? Сега можеби е време да го погледнете.

Според духовните верувања, аурата е невидливо енергетско поле што го опкружува вашето тело.

Секој испушта по една аура.

Постои само добри шанси вашите да сјаат малку посилно од другите околу вас. Вие ги привлекувате луѓето кон себе преку вашата аура и тие не можат а да не зјапаат во процесот.

Аурата обично не е нешто што го гледате.

Тоа е нешто што го чувствувате.

Можно е кога ќе влезете во соба, сите да се чувствуваат принудени да престанат со она што го прават и да погледнат во вас поради чувството што е извлечено од вашата аура.

Сфатете го како добри вести. Вие испуштате позитивна енергија во светот и како резултат ги привлекувате луѓето кон себе. Тие не можат а да не зјапаат.

7) Го привлекувате вниманието кон себе

Луѓето може да зјапаат во вас затоа што им го привлекувате вниманието кон вас.

Дали сте гласни? Наметливо? Бурно? Не се плашиза правење сцена?

Ако сте тип на личност што влегува на состанок и ги прекинува сите во собата, тогаш има големи шанси да имате гласна личност.

Луѓе имаат тенденција да зјапаат во оние со гласни личности.

Најверојатно, работите што ги правите и кажувате им прават на другите луѓе непријатно. Тие не се толку сигурни во себе и како резултат на тоа завршуваат зјапаат во вас.

Без разлика дали сметате дека правите сцена или не, другите луѓе околу вас може да го видат тоа така.

Следниот пат кога ќе излезете и ќе забележите дека луѓето гледаат во вас, размислете што правевте пред да почнат да зјапаат.

Можеби ќе ве изненади!

8) Тие 'се досадно

Дали забележувате дека луѓето ве гледаат на работа или во здодевна средина? Здодевноста може да биде една од причините поради кои тие зјапаат.

Дали некогаш сте се нашле толку досадно што само во моментот се зонирате и зјапате во сите други околу вас?

Сигурно, сте доживеале ова претходно.

Ако не, следниот пат кога ќе забележите луѓе кои зјапаат во вас, размислете каде сте:

 • Операција на лекар?
 • Одбавување на намирници?
 • Банка?

Сите овие места имаат едно заедничко: тие бараат да се чека некое време.

За некои луѓе е многу позабавно да се помине времето гледајќи ги оние околу нив.

Можеби не се ни свесни дека зјапаат. Тие едноставно можеада бидат изгубени во своите мисли среде досадата и случајно да ги затворат очите со вас во тој процес.

Гледањето кога е досадно е сосема нормално.

И има добри шанси да не сте само вие тоа тие зјапаат во.

Тие едноставно се обидуваат да ги стават сите во собата и да ја разработат својата приказна: сингл? Оженет? Деца? Списокот е бесконечен.

Во овој случај, не сте вие, туку тие. И тоа е прилично вообичаен начин луѓето да го поминуваат времето. Можеби го забележувате само зјапањето затоа што не сте од оние кои го прават тоа!

9) Тие се обидуваат да ви го привлечат вниманието

Некое лице може да зјапа во вас за да го фати вашето внимание.

Контактот со очи често се користи како метод за комуникација.

Можеби сте само еден од оние луѓе кои треба да се поттикнуваат многу почесто од другите.

Кога забележувате дека луѓето зјапаат во вас? Дали е среде корпоративен состанок кога ти е редот да зборуваш?

Дали е со група пријатели кога друг пријател се обидува да те извести нешто?

Дали е на на доктор кога некој се обидува да те извести дека ти е редот да влезеш?

Можеби не сте го препознале во моментот, но можело да има многу добра причина зошто некој гледа во вас.

Постои големи шанси да се обидат да ви кажат нешто.

Наместо да го навраќате мозокот на сите оние моменти кога некој зјапал во вас,само внимавајте (намерна игра на зборови) понатаму.

Следниот пат кога ќе забележите дека некој зјапа во вас, прашајте што е тоа што би можело да се обиде да ви каже.

10) облечен несоодветно

Ако се истакнувате поради причини како што се несоодветно облечени или надвор од сезоната или стил, луѓето ќе зјапаат во вас малку подолго.

Можеби не е дека сте најмногу стилски во собата. Наместо тоа, би можеле да бидете сосема ненаменски благодарение на начинот на кој сте облечени.

Ова е доволно за да привлечете нечие внимание.

Дали носите танга и мини фустани речиси секој ден? Иако ова состанување е совршено за многу околности, тие ќе ве натераат да се истакнувате во канцеларија или во луксузен ресторан.

Од друга страна, дали сте тип што се облекуваат навистина добро и секој ден? Иако ова е совршено за канцеларија и фенси вечера, тоа не се вклопува толку добро со патување на плажа или парк.

Ако имате многу уникатно чувство за мода што немате тенденција да го мешате многу (т.е. формално и неформално), тогаш е добра шанса луѓето да зјапаат во вас затоа што едноставно не сте на место.

Додека начинот на кој се облекувате е одличен начин да се изразите , вреди да размислите дали е соодветно или не за секоја ситуација.

Ако сметате дека е, тогаш поседувајте го. Игнорирај ги сите што не можат а да не зјапаат во тебе и знај дека си верна на себе,што е најважно.

11) Тие ве осудуваат

Луѓето ќе зјапаат во вас затоа што ве сумираат и ги оценуваат вашите постапки. Зошто повеќето луѓе чувствуваат потреба да судат?

Лудо е да се мисли дека како општество сме толку завиткани во индувијалните животи на другите, што не можеме а да не зјапаме кога нешто изгледа надвор од место.

Значи, ние зјапаме и судиме.

Размислете дали има нешто во вас што изгледа како несоодветно.

 • Дали имате многу на тетоважи?
 • Дали сте млада мајка?
 • Дали сте дебели?
 • Дали пцуете многу?
 • Дали имате МНОГУ деца?

Овие се работи кои луѓето може да ги забележат кај вас на минување и потоа да ве осудат. Тоа кажува многу повеќе за нив отколку за вас.

Ако можете прецизно да посочите зошто луѓето би сакале да ве осудат, тогаш можеби ќе го имате вашиот одговор. Иако можеби не мислите дека другите го сфатиле тоа, луѓето имаат тенденција да бидат многу попроникливи отколку што мислите. И нос. Сакаат да се вклучат во животите на другите, дури и ако оддалеку.

Најдоброто нешто што можете да го направите? Држете ја главата високо и одете по минатото без воопшто да го признаете. Вашите одлуки во животот немаат никаква врска со нив и немаат право да ве осудуваат заради нив.

12) Вие сте самоуверени

Од друга страна, ако имате голема сума на енергија и се екстровертни, луѓето можеби зјапаат
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.