Како да направите маж да се чувствува како херој (14 ефективни начини)

Како да направите маж да се чувствува како херој (14 ефективни начини)
Billy Crawford

Постои причина зошто филмовите за суперхерои стануваат толку популарни овие денови.

Тие навлегоа во нешто витално во колективната свест на мажите. Овие филмови со нивните преголеми херојски подвизи им зборуваат на млади мажи и возрасни мажи на јазик што тие го разбираат.

Тоа се нарекува херојски инстинкт.

И учење како да го активирате во вашиот маж може да ја направи разликата помеѓу вжештената страст и студеното избледување.

Во оваа статија, ќе ви кажам како да направите мажот да се чувствува како херој.

Полесно е отколку што мислите.

Но, може да направи огромна разлика.

Како да направите маж да се чувствува како херој

За да направите маж чувствувај се како херој, треба да го разбереш херојскиот инстинкт.

Тоа е термин измислен од психологот за врски и автор на бестселери Џејмс Бауер кој опишува длабок еволутивен инстинкт кој се наоѓа во сите мажи.

Херојот инстинктот е вграден во машката биологија и во основа се работи за силна привлечност и волја да се обврзе што ги доживува мажот кога штити или „спасува“ жена за која е заинтересиран.

Неуспехот да се стимулира херојскиот инстинкт може да резултира со незаинтересираноста на човекот да ја продолжи врската и да работи на неа.

Имајќи го тоа на ум, можете да видите зошто е толку важно да се научи за херојскиот инстинкт и како тој функционира.

Оваа едноставна и вистинска видеото е најдобриот водич за херојскиот инстинкт што ќе го направитеако тој стана супер во друштвените игри или посветува часови на проучување на различни начини на скара и правење совршен стек, покажете му дека мислите дека е одличен и дека ја цените неговата страст.

Не барам од вас да го лажирате овде, сепак. Добро е да признаеш дека навистина не ја споделуваш неговата страст, туку само изразуваш среќа што е среќен.

Тој ќе го добие и ќе му се допадне што му даваш простор и слобода да го прави она што го сака без разлика дали тоа е лично вашата чаша чај.

Ова ниво на доверба и слобода за партнерот е вистинско вклучување и ќе ги зголеми неговите чувства на привлечност и восхит кон вас.

12 ) Покажете му дека е незаменлив

Хероите не можат да се заменат, размислете за тоа.

Покажете му и кажете му дека е незаменлив на елегантни и ниски начини:

<0 0>Користете го допирот, зборовите и очите;

Дајте му до знаење дека не го сакате поради некоја надворешна „причина“, туку само затоа што тој е ваш човек и така е.

Покажете му дека не се откажувате лесно од него и дека прекините не се доволни за да ја потопат врската што ја имате.

Како што вели Меридел Мич Флорес:

„Бидете трпеливи и верни на вашето момче и на вашата врска со него. Не раскинувајте лесно со него кога работите стануваат тешки во вашата врска. Покажете му дека имате надеж и вера во него. Покажете му дека се држите за вашата врска. Без вашиотверност, вашиот маж никогаш нема да почувствува дека е сакан од вас.“

Врската што ја споделувате не е само нешто што го земате здраво за готово или го гледате како ваше право, тоа е нешто што го негувате и што ве поттикнува.

Ќе го вклучи и него, и колку повеќе тој разбира дека навистина го мислиш кога велиш дека тој е единствениот тип за тебе, толку повеќе ќе се заљубува.

Ако сакаш да предизвикаш неговиот херојски инстинкт, тогаш треба да му покажете дека тој е единствениот човек кој некогаш ќе го запали вашиот оган на тој посебен начин.

13) Дајте му ридови да се искачи

Кога ќе стане тешко, Тешкото оди.

А хероите се тешки, или барем се обидуваат да бидат.

Ако сакате да го потпевнувате неговиот херојски инстинкт, тогаш давајте му предизвици што треба да ги направи сега и тогаш.

Ова навистина не е како „домашна работа“ или мали хоби. Тоа е повеќе работи како да го предизвикувате да изгуби 10 килограми во следните два месеци или да стави нова градина во дворот.

Тој ќе ужива да го има тој предизвик да го исполни, дури и ако е тешко или фрустрирачки понекогаш, неговиот херојски инстинкт ќе се појави како луд додека работи за да ги исполни целите што сте му ги поставиле.

Сепак, обидете се да ги направите предизвиците малку забавни:

Ако се занимава со велосипедизам, тогаш предизвикајте го да го изгради најдобриот возможен друмски велосипед по нарачка оваа година;

Ако сака тенис, тогаш предизвикувајте го да игра најмалку три дена во неделата секоја недела.

Вакви работипоттикнете го неговото моџо и направете го да се чувствува дека го изнесувате најдоброто од него.

14) Отворете се

Можеби не сте „стереотипната“ жена или дури и да чувствувате дека одговарате на верувања и норми околу вашиот пол...

Но, ако најдете свој начин да бидете ранливи и да му се отворите, ќе платите огромни дивиденди.

Покажете ја наклонетоста на сладок, женски начин и оставете го овој човек да се чувствува како твојот заштитник и витез во блескав оклоп.

Подарете му мали бакнежи и галете го неговото машко јас... Неговиот херојски инстинкт ќе биде целосно засилен и подготвен за акција.

Како клинички психолог и подкастер Ник Вињал пишува:

„Да научите да бидете емоционално поранливи е одличен начин да стекнете нови пријатели побрзо и полесно и да го подобрите нивото на интимност со вашиот сопружник или партнер.

Еве ја причината : Односите се градат на доверба. Ако не можете да му верувате на некоја личност дека постојано се однесува добро, нема да имате многу врска. , подобро е малку да претерате отколку да го оставите да се лизне...

Но, следејќи ги горенаведените совети, можете да најдете начин да го вклучите ова во вашата врска.

Без разлика дали сте штотуку почнувате или веќе сте длабоко во сериозна врска или брак, да научите да го активирате неговиот херојски инстинкт е нешто за што ќе ви биде многу мило што го научивте.

Навистина го препорачувам Џејмс Бауеродлично бесплатно видео, исто така. Ја објаснува длабоката наука и психологија зад инстинктот на херојот и како да се уверите дека сте навистина ефективни во вашиот пристап.

Кликнете овде за да го погледнете видеото за инстинктот на херојот „мора да се гледа“.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

добие.

Кликни овде за да го гледаш.

Го направив, и еве што научив за активирањето на инстинктот за херој кај мажот:

14 начини како да го активира неговиот херојски инстинкт

1) „Душо, можеш ли да ми подадеш рака?“

Овие едноставни зборови освоија многу машки срце.

Сериозно.

Дозволете ми да наведам овде, сепак:

Ниту еден маж не сака да му наредуваат или да го микроменаџираат (ниту некоја жена за која сум свесна);

Да се ​​досакате или му кажувате што да прави цел ден ќе ја потопи неговата привлечност како Титаник без никаква трогателна љубовна песна на Селин Дион на крајот.

Барањето од него да ви помогне треба да се прави повремено и стереотипно.

Побарајте негова помош во поглед на проблем во вашиот автомобил, протечена цевка или шарка на вратата што се чини дека се крши.

Неговото внатрешно чувство за мажественост и компетентност ќе се засилат и неговиот херојски инстинкт ќе се разгори.

Таа ме сака, и требам, таа ме сака.

Магија.

2) Биди верен со тебе

Една од најголемите причини поради кои многумина жените се сопнуваат од предизвикување привлечност кај нивните мажи е тоа што тие претерано размислуваат за тоа.

Затоа, не грижете се што мисли тој за вас или свесно „обидете се“ да го направите тоа.

Бидете верни на себе си и вашите интереси, вредности и граници.

Херојскиот инстинкт не значи дека секогаш треба да бидете прифатливи или кротки и благи.

Во ред е да изразите силни мислења, бидете свои и застанете на вашата земја. Љубовта на вашиот маж кон васќе расте кога ќе ја почувствува вашата сила и карактер.

Херојскиот инстинкт не бара да лажирате ранливост или да се преправате дека ви треба неговата помош во екстремно основни ситуации. Потребно е да се биде малку попотребен од неговите машки привлечност одвреме-навреме и да се биде отворен за неговото водство и да се „објаснува“ малку повеќе од вообичаено.

Само доволно за да се биде секси, но не доволно за да се биде туркање или изневерување на сопствената независност и вредности. Ќе се справите со тоа.

Активирајте го неговиот херојски инстинкт и добро активирајте го.

Ќе ви биде мило што го сторивте тоа.

<>

3) Нека биде твој витез во сјаен оклоп

Длабоко во себе, она што Бауер го вели со херојскиот инстинкт е дека мажите сакаат да бидат витез во сјаен оклоп за вистинската девојка во неволја.

Работата е во тоа што ако се обидете да „поставите“ сценарија каде тој ве спасува или спасува, неговиот внатрешен инстинкт веднаш ќе почувствува дека нешто не е малку и нема да одговори силно.

Може дури и да ја изгубите привлечноста.

Наместо тоа, она што сакате да го направите е да побарате помош од него на ниски, но моќни начини што го прават да се чувствува потребно, па дури и малку херојско - но не како реквизит.

Она што сакате да го направите е да побарате од него помош што навистина ви треба - како во ситуации кога инаку би можеле да се обидете да го направите сами - и да го поштедите од неволја.

Пример може да биде следниов за илустрација што велам:

Доцните на работа итемпературите надвор се под нула.

Исто така види: 12 причини зошто старите души имаат потежок живот

Знаете дека на вашиот автомобил што е паркиран на улица ќе му требаат најмалку три до пет минути да се загрее за да се одмрзнат стаклата. Но, сè уште не сте го испиле утринскиот ѓеврек или кафе и мразите да јадете во автомобил.

Во инстинктот пред херојот, ќе успеете да го натрупате сето тоа во 15 минути и да стигнете на работа како стресен неред.

Во вашиот нов начин на размислување со инстинкт на херој, нежно го будите вашиот маж и прашувате дали може да излезе и да го загрее вашиот автомобил. Му давате бакнеж додека ги ставате клучевите во неговата рака, а тој го трие сонот од очите, неговата желба и љубов кон вас веќе се издигнуваат до запален пламен.

Ти не си го побарала тоа смени го светот. Но, вие му дадовте мала, но дефинитивна задача каде што тој може искрено да ви помогне и да ги искористи своите „построги“ машки квалитети за да се спротивстави на студот и мразот и да ви помогне да имате подобар ден.

4) Има едно прашање треба да се запрашате

Ако сакате да ги разберете мажите и што навистина ги тера да штиклираат, тогаш треба да си поставите прашање.

Која е разликата помеѓу тој да се чувствува потребно, но под притисок наспроти тоа што се чувствува потребно и уште повеќе привлечено?

Разликата е во неколку клучни работи:

Прво, барањето помош од него на начин кој не е изборен е повеќе како нарачка, а не барање;

Второ, вашиот тон на глас создаваголема разлика и треба да обрнете внимание на тоа дали прашувате слатко или ненамерно и грубо;

Трето, дали го правите тоа лично за него или само го натерате да прави случајни задачи.

Дечкото нема да се чувствува поромантично или полошо ако само го замолите да прави лесни работи што секој би можел да ги направи или што не ви се допаѓа во моментот.

Тој ќе го има своето херојскиот инстинкт се активира кога ќе побарате од него да прави задачи за кои е добро да се биде мажествен маж.

Работи како што се поправка на машини, водовод, работа во двор, справување со екстремни временски услови, решавање практични проблеми со соседите или совети за вашиот дом, автомобил или дури и за идните планови.

Направете го тоа за него со објаснување што е во врска со неговите машки вештини и компетенции што ве тераат да ја цените неговата помош за кое било прашање повеќе од која било личност надвор од улицата .

Психолог д-р Алис Бојс. има добри совети во овој поглед за барање помош, истакнувајќи дека:

„Кога барате помош, проверете дали личноста точно знае што сакате. На пример, ако сакате вашиот брачен другар да ви покаже што да правите, наместо само да ви каже, погрижете се да го побарате тоа. 0>

Мажите сакаат да мислат дека се прилично тешки.

И на некој начин, некои мажи навистина се (но јас би сакал да видам како некој се обидува да се породи) .

Сепак: физички, дури и емоционално, некои момци можатИздржат многу, секако.

Но, како што можете да ја прашате секоја жена која навистина ги повредила чувствата на момчето или чувството за самопочит, мажите исто така можат да бидат многу чувствителни и емотивни суштества.

Ако вие направете го да се чувствува како глупост кога не успева во некоја задача или премногу се шегува на негова сметка, неговата привлечност брзо ќе згасне.

Очигледно е добро да се пошегувате малку со него, но генерално, сакате да покажете му на вашиот дечко дека ги цените неговите напори и сметате на него на вистински начин.

Да го натерате да ја стекне вашата почит е добра работа; тоа ја буди неговата привлечност.

Но:

Пречесто да го правите задникот на вашите шеги или критики, веројатно ќе го натера неговиот задник да излезе од вратата.

Херој заслужува почит, затоа натерајте го да го заработи и гледајте како неговиот херојски инстинкт оживува.

6) Подајте му рака

Одличен начин да ја поттикнете неговата привлечност и да го запалите тој оган е да му дадете рака.

Како во…аплауз.

Не мора буквално да плескате за него, туку да го славите и пофалите тоа што го прави.

Дајте му бакнете или дополнително специјално прегратка (или влечење) во вистинско време за да покажете колку ви значи помагањето.

Кога го цените, тој ја чувствува таа љубовна енергија и ја враќа десеткратно.

Нека знае дека тој е ваш човек и дека го цените над кој било друг.

Додека сензацијата на Мотаун Мери Велс пее во нејзината песна „My Guy“ од 1964 година:

„Како прашање на мислење мислам дека тој еврвови

Мое мислење е дека тој е кремот на културата

Поточно прашање на вкус

Тој всушност е мојот идеал

И ниту еден маж поврзан со мускули не можеше да ми ја одземе раката од моето момче (моето момче)

Ниту едно згодно лице никогаш не може да го заземе местото на мојот човек (моето момче).“

Бум.

<>

7) Играјте непречено

Ако претерате да барате помош од вашиот маж, да го пофалите и да го опсипете со наклонетост и љубов, тој ќе се чувствува збунет и можеби изнервиран.

Мажите сакаат жени кои се малку предизвик.

Тоа е дел од причината зошто тој го сака предизвикот да ви помогне и да ги „реша“ вашите предизвици со неговите способни машки раце .

Но, ако го натерате да се чувствува дека сè што прави е еквивалентно на победата на Гран при, тогаш тој ќе престане да го цени вашето внимание и наклонетост.

И, исто така, ќе престане да се грижи многу за она што тој го прави за вас, бидејќи тој очигледно не може да направи никакво лошо.

Исто така види: 10 особини на личноста кои покажуваат дека сте самоуверена личност

Ова се враќа на мојата поента за тоа да бидам верна на себе и на вашите граници.

Дали обично сте девојка која е многу излив и ги пофалува оние за кои многу се грижите, опсипувајќи ги со внимание? Во тој случај, бидете вие.

Но, ако го „играте“ за да се чувствува добро, ќе имате контраефект.

Само бидете свои и дајте му љубов и наклонетост на нормално ниво, изразувајќи посебна благодарност за машките задачи што ги прави за вас.

8) Зголемете го околу неговитепупки

Мажите се племенски животни и им е важно што мислат нивните пријатели и врсници за нив.

Кога е можно, поттикнете го околу неговите пупки.

Ова може да биде нешто како едноставно како да му намигнувате и да им кажете на неговите пријатели дека не сте знаеле дека сте се омажиле за професионален механичар, но сигурно сте дознале откако тој го погледнал вашиот автомобил или да му кажете на еден од неговите другари дека вашиот сопруг е најдобар кога е наоколу.

Тој ќе го почувствува тој топол сјај и ќе ужива во него.

Може да биде исто така едноставно како да му кажете на најстариот пријател на вашето момче дека знаете дека секогаш можете да сметате на вашето момче.

Тој ќе ја почувствува таа почит и привлечност и неговата привлечност ќе се зголемат.

Изградете го и тој секогаш ќе биде покрај вас.

9) Кажете му го резултатот

Една работа што многу мажи ја сметаат за фрустрирачка е тоа што не знаат што мисли жената или што навистина сака во одредена ситуација.

Кога ќе му кажете што ве прави среќни, тогаш тој има „што да работи со."

Ова може да биде вистинско олеснување за вашето момче, но исто така помага да се исполни неговиот внатрешен нагон за потреба од цел.

Ако многу барате неговото внимание и помош, но тој навистина не знае зошто може да почне да се нервира или да се подесува.

Но, ако му го кажете резултатот и му дадете до знаење што има, тогаш тој може проактивно да прави работи за кои знае дека ви се допаѓа да направи.

И тој ќе се чувствува како херој од родниот град додека го прави тоатоа…

Кога тој има моќ да ве направи среќни, неговиот внатрешен херој свети црвено вжештено.

10) Истакнете ги позитивните страни

Секој има проблеми, па дури и совршената врска ќе има лоши денови.

Но, колку што е реално во ваша моќ, обидете се да ги истакнете позитивните страни.

Фокусирајте се на она што функционира помеѓу вие двајца, не за тоа што предизвикува мали несогласувања.

Работата заедно во тешки времиња може да ја изгради вашата врска и да ви даде вредни шанси да го активирате неговиот херојски инстинкт, но славењето на добрите времиња е исто така оптимално за да му дозволите впијте го сонцето на среќната врска.

Џон Терел пишува:

„Кога нашето внимание и свесност се насочени кон она што функционира, можеме да се чувствуваме среќни и задоволни со нашиот партнер. Кога ќе почнеме ментално (или вербално) да ги набројуваме и да ги евидентираме поплаките, едвај можеме да го погледнеме партнерот без да чувствуваме лутина и стрес. сте среќни, посегнете по помош на атрактивен начин и истакнете ги позитивните страни кога сте со него, а потоа стимулирате чувства на исполнетост и успех во неговото срце.

Тој е херој кој ве направи среќен и вашето време заедно е прекрасно.

Тој ќе го сака тоа чувство - а и вие.

<>

11) Поддржете го на неговите проекти и страсти

Мажите сакаат проекти и цели, затоа поддржете го на нив.

Дури
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.