11 значења кога сонувате дека сте заробени

11 значења кога сонувате дека сте заробени
Billy Crawford

‍Пред неколку недели, почнав да имам навистина страшни соништа.

Иако соништата донекаде се променија во контекст, главната тема секогаш беше иста: бев заробен.

Ова ме натера се будам со страв секој ден, чувствувајќи се како куп камења да паднале врз мене.

Ми беше лошо да се чувствувам уморен секој ден, па почнав да ги земам работите во свои раце и дознав што Мојот сон би можел да значи.

Бидејќи можам да замислам дека не сум единствениот со такви застрашувачки соништа, решив да го запишам она што го најдов за време на моето истражување.

Еве 11 значења кога сонувате дека сте заробени!

Што се случи со мене?

Пред да се фрлам во различните значења на сонот за тоа дека сте заробени, сакав само да ви кажам и да ви кажам вие за моето искуство со сето тоа.

Гледате, по неколку недели сонувајќи дека сум заробен, се чувствував толку фрустрирано и збунето.

Изгледаше како да ме казнуваат за нешто.

Немав поим што може да предизвика толку силна реакција во моето тело, но знаев дека тоа мора да биде нешто важно.

Направив некои истражувања и ги најдов различните значења зад чувството заробено.

Но, сè уште не разбрав целосно што се случува.

Тогаш разговарав со психичар, кој навистина ми помогна да откријам што се случува во мене.

Добрата вест?

Штом сфатив зошто го сонував тој сон, беше леснода направам нешто во врска со тоа.

Веќе не бев заробен!

Но, подоцна ќе ви кажам повеќе за тој психички и нивната помош. Засега, ајде да ги погледнеме различните значења зад сонувањето дека сте заробени.

1) Не ви се допаѓа вашата работа

Ако сонувате дека сте заробени, можеби се чувствувате општо заробени во вашата работа.

Сонот дека сте заробени на вашата работа може да биде начин да се изрази фрустрација од вашата моментална ситуација.

Сонот дека сте сте заробени на работа што ја мразите може да биде начин да се потсетите дека не мора засекогаш да останете во неисполнета ситуација.

Ако сонувате дека сте заробени на работа, сонот е вашата потсвест да се обидува да да ви каже дека има работи што треба да ги промените во вашиот живот.

Сега: вашиот сон можеби нема никаква врска со работата, а сепак, изворот може да биде вашата основна несреќа во врска со вашиот професионален живот.

Кога се чувствувате неисполнети во вашиот работен живот, тоа може да се манифестира како сон дека сте заробени.

2) Се плашите од губење на контролата

Ако сонувате дека сте заробени и се борите да излезете, можеби сонувате за ситуација или врска во вашиот живот што ве тера да се чувствувате надвор од контрола.

Ако сонувате дека сте заробени во запалена зграда, ова може да биде метафора за чувството дека сте заробени во контролна врска.

Ако виесонувајте дека сте заробени во автомобил од кој не можете да излезете, ова може да биде метафора за чувството заробено во ситуација која не можете да ја контролирате.

Гледате, како луѓе, сакаме да бидеме во контрола. Сакаме да можеме да ги предвидиме работите и да направиме работите да се случат сами.

Може да биде страшно чувството да се чувствувате дека не можете да контролирате каде се движи вашиот живот, па сонот да бидете заробени може да го симболизира вашиот страв од губење контрола.

Сега: дури и ако немате поим што го предизвикува вашиот сон да останете заробени, можеби сепак сакате да работите на изнаоѓање начини како да се ослободите од потребата да го контролирате вашиот буден живот .

Ако се чувствувате како да сте надвор од контрола во некоја област од вашиот живот, тоа може да биде знак дека нешто важно недостасува во тоа.

Ова дефинитивно беше нешто со кое се борев со, сакав да имам контрола над сè, но не знаев како. (предупредување спојлер: невозможно е!)

Да научите како да се ослободите од оваа потреба да контролирате сè е она што на крајот ќе ви помогне да имате контрола над вашиот живот.

3) Вистински психичар ти кажува што не е во ред

Спомнав претходно како психичар навистина ми помогна да дојдам до дното зошто сонував да бидам заробен.

Исто така види: Дали му се допаѓам? 26 изненадувачки знаци дека му се допаѓате!

Да бидам искрен, јас навистина не верував во јасновидците пред да го пробам ова, и сè уште не сум 100% убеден дали тие навистина имаат психички моќи, но можам да ви кажам една работа: тие ми помогнаа многу во мојатаситуација.

Без разлика дали се работи за психички сили или не, советот што ми го дадоа луѓето од Psychic Source беше толку револуционерен за мене, што ме натера да разберам од каде доаѓаат моите соништа.

Тие ми помогнаа јас точно да утврдам што не е во ред во мојот живот и ми даде совети како да одам напред. И погодете што – престанав да сонувам дека сум заробен!

Затоа, без разлика дали сте верник во психичките способности или не, би препорачал да се обидете да разговарате со нив:

Кликнете овде за да се толкува вашиот сон.

4) Врската во вашиот живот повеќе не е здрава

Ако сонувате дека сте заробени, тогаш сонот дали вашата потсвест се обидува да ви испрати порака: време е да излезете од нездрава врска.

Соништата дека сте заробени во нездрава врска може да бидат поттикнати од реални животни искуства како што се чувството заробено во врска или да се биде сведок на врска која е нездрава.

Да се ​​биде заробен во врска, исто така, може да биде метафора за да се чувствувате заробени во сопствените емоции или да се чувствувате заробени во вашата глава.

Сега: кога сонувате за да бидете заробени, дури и ако тоа е заробено во соба или пештера, тоа може да значи дека нешто во вашата моментална врска е нездраво и дека треба да најдете поздрав начин да се поврзете со вашиот партнер.

Работата е дека, односите брзо можат да станат нездрави кога еден од партнеритепочнува да се чувствува заробен во врската.

5) Се појавуваат потиснати спомени

Соништата дека сте заробени може да бидат знак дека потиснатите спомени излегуваат на површина.

Ако се обидувате да излезете од место кое предизвикува спомени, можеби се обидувате да надминете проблем од минатото.

Исто така види: 12 знаци дека некој ве држи под рака (и што да направите во врска со тоа)

Ако се обидувате да излезете од место каде што имате емоционална реакција, вие можеби се обидувате да надминете потисната емоција од минатото.

Гледате, ако сонувате дека сте заробени на место каде што имате емоционална реакција, можеби се обидувате да надминете потисната емоција од минатото.

Емоциите можат да бидат заробени, па кога сонувате за заробени ) Имате премногу обврски

Ако сонувате дека ве бркаат и не можете да најдете каде да се скриете, можеби се чувствувате преоптоварени со премногу обврски во секојдневниот живот.

Овој сон може да биде метафора за чувство на притисок да правите премногу работи или чувство дека имате премногу одговорности.

Ако сонувате дека ве бркаат луѓе со обврски, ова може да биде метафора за чувство на притисок од луѓе кои сакаат да правите премногу работи.

Ако е така, треба да пронајдете начин да воспоставите лични граници.

Гледате, важно едека прво правите работи што ви се важни, а потоа правите работи што се важни за другите.

7) Вие сте премногу зафатени и немате време за себе

Ова се однесува на претходната точка.

Ако сонувате дека сте заробени на место каде што не можете да го најдете излезот, можеби се чувствувате премногу зафатени за да ги правите работите поради кои се чувствувате исполнето во животот.

Сонувате да бидете заробени затоа што имате премногу обврски или затоа што сте дозволиле другите луѓе да одземат премногу од вашето време.

Гледате, кога сте премногу зафатени и немате време за себе, на крајот ќе се манифестира во тоа што се чувствуваш заробен.

Треба да се грижиме за себе ако сакаме да се чувствуваме исполнето и среќно.

Кога многу сонував дека сум заробен , дел од тоа беше затоа што премногу се вчитував во чинијата и немав време за себе, а камоли да бидам со луѓето што ги сакам.

Откако ги контролирав моите приоритети и одвоив повеќе време за самиот, можев да се чувствувам поисполнето.

А најдобриот дел?

Сништата исчезнаа!

8) Вие преземате обврски за работи што ги мразите

Ако сонувате дека сте заробени таму каде што треба да направите нешто што го мразите, ова може да биде метафора за преземање обврски за работи што не сакате да ги правите.

Овој сон може да изрази потиснати чувства на огорченост кон луѓето кои ве натерале да се чувствувате обврзани да правитеработи што не сакате да ги правите.

Дали правите работи во вашиот секојдневен живот што навистина не сакате да ги правите?

Ако е така, можеби сонувате за нив.

Овој сон може да биде и метафора за тоа дека мора да правите работи што се чувствувате принудени да ги правите или да правите работи што навистина не сакате да ги правите.

Ако е така, обидете се за да откриете зошто ги правите овие работи и зошто им се замерувате.

Можеби можете да најдете начин да престанете да ги правите.

9) Вие ги сакате луѓето

Ако сонувате дека сте заробени таму каде што треба да направите нешто, можеби ќе ги задоволите луѓето кои работат премногу напорно и преземаат премногу работи.

Знам колку е тешко да зборувате како сограѓани кои ги угодуваат луѓето може да биде да им кажеш не на другите луѓе.

Но, ако им угодуваш на луѓето, тогаш можеби сонуваш да мораш да кажеш не на другите луѓе и да не преземаш премногу работи.

0>Ако е така, обидете се да не преземате премногу работи.

Кога ги разбрав моите приоритети, можев да почнам да не кажувам почесто и всушност да ги ставам моите потреби на прво место.

0>А најдобриот дел?

Соништата престанаа да доаѓаат!

10) Се чувствувате заглавени во животот

Соништата дека сте заробени може да бидат начин на кој вашата потсвест ќе ви помогне надминете ги чувствата дека сте заглавени во животот.

Ако сонувате дека сте заробени и не можете да најдете излез, може да се чувствувате заглавени во вашата моментална ситуација и да имате чувствопотребата да се извлечете од него.

Овој сон може да биде метафора за потиснато чувство на огорченост кон луѓето кои ве натерале да се чувствувате дека не можете да продолжите понатаму во животот.

Можеби не бидете среќни за нешто во вашиот живот и чувствувајте се дека нема излез.

11) Имате страв од напуштање

Ако сонувате дека сте заробени и некој ве остава, ова може да симболизира чувство на напуштеност.

Но, може да функционира и обратно! Кога сонувате дека сте заробени и дека напуштате некого, ова може да симболизира потиснати чувства на вина или срам поради напуштањето некого.

Соништата за напуштање може да бидат поттикнати од настани во вашиот живот што ве прават да се чувствувате несигурни, осамени или беспомошни.

Ако повторувате соништа дека ве напуштаат, можеби ќе сакате да погледнете како се чувствувате во вашиот живот, бидејќи таквите соништа може да бидат метафора за вашите чувства.

Сега: да се има страв од напуштање не е ништо од што треба да се срамите или да се чувствувате лошо.

Напуштањето во сон може да биде знак дека чувствувате дека некој ве напушта во вашиот буден живот, а тоа може да ве натера да се чувствувате несигурни или ранливи.

Верувај ми, ако сакаш да продолжиш понатаму, треба да ја откриеш основната причина за твоите напуштени рани.

Штом ќе дојдеш до дното на тоа, твоите соништа ќе почнете да исчезнувате!

Што сега?

Ако сонувате да бидете заробени, не паничете.

Овие соништачесто се поттикнати од искуства од реалниот живот и тие можат да се решат со малку саморефлексија и увид.

Со разбирање што се обидува да ви пренесе сонот, можете да го прекинете циклусот на чувство заробени и да дозволите отфрлете се од негативните чувства кои ве спречуваат да се движите напред во вашиот живот.

Исто така, доколку ви треба дополнителна помош, претходно го споменав Психичкиот извор.

Ако се борите со соништата, разговорот со нив дефинитивно ќе ви помогне.

Денес протолкувајте го вашиот сон и престанете да се чувствувате заробени.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.