Бруталната вистина за сингл во 40-тите

Бруталната вистина за сингл во 40-тите
Billy Crawford

Содржина

Дали сте во 40-тите години и сте сингл?

Многу луѓе се. Дури и ако мислите дека е чудно да се биде сингл во 40-тите, нема ништо лошо да се биде сингл во средниот век. Наместо тоа, немањето партнер или семејство во средна возраст е придружено со многу значајни придобивки.

Сепак, ако не сте сигурни за тоа како ве доживуваат во општеството затоа што веќе сте над 40 години и сте слободни или не Не разбирам како се чувствуваш за себе, продолжи да читаш. Зошто?

Бидејќи ќе ги разоткриеме вообичаените митови за тоа да си сингл во твоите 40-ти и да видиме зошто е тоа одлична работа.

Како е чувството да се биде сингл во 40-тите?

Станувате, полека го подготвувате појадокот, се облекувате според вашите преференции и планирате да го поминете продуктивно остатокот од денот. Или одморете се, забавувајте се и уживајте во придобивките од тоа да бидете сами бидејќи немате никакви обврски.

Но, тоа е само една од многуте изненадувачки придобивки од тоа да се биде сингл. Да се ​​биде сам значи дека си слободен. И кога сте слободни, можете да се фокусирате на вашиот личен развој и да правите сè што сакате. Како?

Се фокусирате на вашите потреби. Го живеете животот според сопственото темпо и не се грижите за исполнување на туѓите барања. Имате време за вашите пријатели. Имате време за семејството, па дури и за романтични врски.

Но, нема обврска. Само вие и вашите желби. Така е чувството да се биде сингл во себебез прво да се види внатрешното?

Ова го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде, во неговото неверојатно бесплатно видео за Љубов и интимност.

Значи, ако сакате да ги подобрите односите имаш со другите и биди подготвен за кога љубовта повторно ќе се појави, почнете од себе.

Погледнете го бесплатното видео овде.

Ќе најдете практични решенија и многу повеќе во моќните на Руда видео, решенија кои ќе останат со вас доживотно.

9) Предодредени сте да бидете сами

На млади, енергични и привлечни луѓе не им треба многу труд за да најдат животни партнери и живејте среќно со нив засекогаш. Затоа, треба да се обидете да најдете партнер кога сте млади за да избегнете осаменост во подоцнежниот живот.

Тоа е лош стереотип што современото општество многу се труди да го спроведе поради некоја причина. Сепак, ништо од ова нема смисла за мене и за сите луѓе кои ја признаваат важноста да се живее врз основа на вашите сопствени потреби.

Никој не е предодреден да биде сам.

Покрај тоа, да се биде сам не Не мора да значи дека ќе ве опкружат вознемирувачки чувства на осаменост. Да се ​​биде сам и да се биде осамен се две сосема различни работи. Можеби немате доживотен партнер, но се чувствувате подобро во друштво на вашите пријатели отколку луѓето во врска кои дури и не се чувствуваат среќни.

И исто така, дури и ако сте сингл сега, тоа не значи дека ќе останеш сингл до крајот на животот. Можебиќе го најдете партнерот што отсекогаш сте го посакувале на 60 години. Можеби ќе го најдете утре или една година подоцна.

Во секој случај, вие сте тој што ја прави вашата судбина, а вие треба да Не дозволувајте грдите стереотипи на општеството да одлучуваат за вашата судбина и благосостојба.

10) Самите во нивните 40-ти не можат да бидат романтични

Да се ​​биде романтичен не нема врска со твојата возраст. Ниту едното ниту другото не зависи од статусот на вашата врска.

Врз основа на вообичаениот мит, луѓето во врска се поромантични. Но, всушност, тие имаат повеќе можности да ги изразат своите романтични страни. Причината е што имаат некој друг со кој можат да се однесуваат романтично. И тоа е тоа.

Но, дали знаевте дека паровите имаат помалку романтични чувства еден кон друг како што одминува времето?

Напротив, на слободните луѓе им е лесно да ги изразат своите романтични желби. Како е можно?

Тие не се врзани за еден партнер. И колку повеќе луѓе запознаваат во нивните животи, толку повеќе се менува нивната перцепција за романтизмот.

Значи, ако некој е само сингл, тоа не значи дека не го интересира романтиката. Слично, тоа не значи дека сингл луѓето во нивните 40-ти не можат да бидат поромантични од оние што се направени.

Зошто да се биде сингл во 40-тите е одлична работа?

Пред неколку минути , можеби сте помислиле дека нема ништо добро во тоа да имате над 40 години. Меѓутоа, откако ги разоткривте вообичаените митови зада се биде сингл во 40-тите, се надевам дека сте повеќе свесни за придобивките од тоа да се биде сингл во вашите 40-ти.

Ако имате над 40 години, поголема е веројатноста да знаете кои сте, што сакате , и каде одите. Имајќи го предвид сето ова, не само што овие се добри работи, туку да се биде сингл во 40-тите може да биде најголемата работа во вашиот живот. И јас ќе докажам зошто.

Немате никакви обврски

Можете да станувате кога сакате, да останете надвор до доцна, да легнете кога и каде сакате. Можете да јадете каква било храна што ја сакате. Можете да ја средите куќата кога имате слободно време. Можете да одите секаде, да запознаете секого и да живеете како што сакате.

Сите овие работи се можни само ако сте сингл. Во спротивно, ќе треба да бидете одговорни пред друго лице.

Луѓето во врска секогаш треба да ги прашаат своите партнери како се чувствуваат за одредени одлуки пред да направат чекор напред. Затоа, во врските, не сте целосно слободни. Мора да ги земете предвид интересите на другите и да се однесувате соодветно.

Но, кога сте сингл, можете лесно да ја искористите вашата слобода и да живеете точно како што сакате во моментот овде и сега. Имате нула обврски кон другите, а единствената личност за која сте должни да се грижите сте вие ​​самите.

Целото слободно време е целосно ваше

Времето станува сè поскапоцен ресурс во нашиот брз свет. Работиме, учиме, комуницирамесо други луѓе. Нашите секојдневни рутини се толку преоптоварени што ретко имаме време за себе.

Односите ги прават работите уште покомплицирани. Кога имате партнер, неопходно е да поминувате време со него, да одите на состаноци и да правите планови заедно. Сепак, целото слободно време е целосно ваше кога сте сингл!

Не треба да се расправате што да правите или каде да одите. Вие сте тој што одлучува како да ги поминете викендите. За излегување или останување дома одлучувате врз основа на вашето расположение и потреби.

Следствено, да се биде сингл значи подобро да ги организирате вашите секојдневни задачи и да имате онолку време колку што ви е потребно за да ги развиете своите вештини, да научите нови работи, да истражувате светот или само одморете се.

Можете да стекнете многу нови пријатели

Кога сте сингл, отворени сте за нови врски. А да се биде отворен за нови врски значи дека сте отворени за нови пријателства.

Во вашите 40-ти, имате доволно искуство за лесно да стекнете нови пријатели. Веќе знаете какви луѓе ве привлекуваат; сфаќаш кому можеш да веруваш, а на кого не.

Покрај тоа, признаваш дека квалитетот на пријателството е важен, а не квантитетот. Барем тоа го докажува Опра и во што верувам и јас.

Напротив, поголемиот дел од времето му го посветувате на партнерот кога сте во врска. И кога луѓето ќе видат дека сте заробени, веројатно нема да комуницираат со вас. Се разбира, тоа е уште едно грдостереотип за нашето општество, но тоа е.

Исто така види: 13 начини да знаете дали некој ви испраќа телепатски пораки

Но да се биде сингл се доживува како синоним за отвореност кон нови искуства. И ова исто така значи дека можете да стекнете тони нови пријатели.

Можете да ги потрошите парите како сакате

Дали некогаш сте слушнале нешто за пари- убивајќи брачни проблеми? Ако не сте, треба да знаете дека без разлика колку го обожавате вашиот партнер, веројатно ќе доживеете проблеми поврзани со парите во некоја фаза од вашата врска.

Тоа особено важи за браковите. Кога луѓето стапуваат во брак, финансиските граници се намалуваат, што значи дека повеќе нема ваши и мои пари. Наместо тоа, сите пари се „наши“.

Но, што ако сакате да ги потрошите парите што ги заработувате работејќи напорно за себе? Зошто треба да ги земете предвид потребите на другите да ги трошат вашите сопствени пари? Што ако заработите повеќе од вашиот партнер? Зошто сте вие ​​тој што плаќа сметки?

Ова се само дел од финансиските прашања за кои често се загрижени брачните парови. Има многу повеќе од тоа. И долгорочно, таквите грижи ја повредуваат емотивната врска на паровите.

Дури и ако не сте во брак, но излегувате со некого, сепак треба да потрошите тони пари за да ги задоволите нивните потреби. Не е важно дали се работи за купување  срдечен подарок или заедничко одење на состанок; Запознавањето бара финансиски средства.

Меѓутоа, кога сте сингл, сите пари се целосно ваши. Виенемате никакви обврски и не сакате да земете во предвид ничии интереси. Вие сте тој што ги заработува и троши сите пари. И ова е одлично чувство.

Можете да ја обликувате сопствената среќа

И конечно, да се биде сингл во 40-тите ви овозможува да бидете посреќни. Како?

Кога сте сингл, имате повеќе време да стапите во контакт со себе. Сè што ве загрижува се вашите желби. Луѓето често велат дека се губат себеси во врските. Причината е што престанувате да ги правите работите самостојно и почнувате да размислувате за желбите на партнерот.

Напротив, ако сте слободни, имате повеќе време да се фокусирате на вашиот личен развој, да ги истражите вашите потреби и да пронајдете твоето внатрешно јас.

За мене, да се биде сингл е еднакво на тоа да имаш можност да сфатиш што сакаш од животот. И како ќе постигнете се што сакате?

Како резултат на тоа, ќе научите да уживате во ваше друштво. Ќе станете посигурни во себе. И непотребно е да се каже, како резултат ќе се чувствувате посреќни.

Можете ли да бидете среќни и сингл во 40-тите?

Ако сте во 40-тите и сеуште сте сингл, треба да го испуштите „сè уште“ и сменете ја фразата во „40-ти и сингл“. Како што можете да видите, постојат многу причини зошто можете да бидете среќни и сингл во 40-тите истовремено.

Среќата не е нужно дефинирана со врските. Лично, јас ја дефинирам среќата според тоа што сум. Од кого сум сам, ослободензаеднички стереотипи, општествени влијанија и луѓето околу мене. И верувам дека не треба да ја дефинирате среќата според статусот на вашата врска.

Се разбира, ако сте во врска и се чувствувате среќни поради вашиот партнер, тоа е неверојатно. Никој не се обидува да ви каже да избегнувате да бидете во врска во вашите 40-ти, бидејќи тоа е ирационално.

Меѓутоа, треба да започнете да излегувате со некого или да се венчате со некого само ако сметате дека го сакате тоа сами. А не како резултат на социјален притисок.

Клучот за среќа е да живеете живот заснован на вашите желби и потреби. Ако треба да бидете во врска, повелете. Но, ако чувствувате дека ви е многу поудобно да бидете сингл, тогаш е сосема во ред да бидете сингл во вашите 40-ти.

40-ти.

Сега замислете дека не сте сингл. Вие и вашиот имагинарен партнер имате три деца заедно. Се будите, брзате да подготвите појадок за сите, но сите тие имаат различни преференции. Треба да им дадете на вашите деца подигање на училиште. Но, тие сè уште не се подготвени. Веќе доцниш на работа, но никој не се грижи.

Тие имаат свој живот. Тие не можат да го прескокнат училиштето поради вашата работа. И не можете ништо да направите.

И ова е само едно од многуте можни лоши сценарија што можеме да ги замислиме. Вистината за да се биде сингл е дека не треба да бидете тажни. Да се ​​биде сингл не значи дека не сте доволно добри за некого. Тоа само значи дека си давате можност да ги откриете вашите страсти и да знаете кои сте.

Што е најважно, треба да знаете дека да имате 40 години не значи дека повеќе не сте млади. Дури и ако веќе сте живееле околу половина од вашиот живот, сè уште сте млади. И многу луѓе во четириесеттите сè уште не знаат што сакаат од животот, што е нормално.

Сепак, нашето општество е полно со стереотипи за да се биде сингл, а еве ги осумте најчести митови за тоа да се биде сингл во 40-тите.

10 митови за тоа да се биде сингл во 40-тите

1) Самците во нивните 40-ти се емотивно незрели

Дали некогаш сте слушнале дека да се биде сингл е знак на незрелост?

Ако се грижите дека сте сингл во вашите 40-ти, веројатно сте. Тоа е вообичаеностереотип во општеството дека самците не можат да успеат да изградат стабилни односи бидејќи се емотивно незрели. Или уште полошо, некои луѓе мислат дека да се биде сингл е знак на неуспех.

Да, не сите слободни луѓе навистина се чувствуваат среќни. Многу од нив имаат ниска самодоверба и не се чувствуваат задоволни. Сепак, да се биде сингл има многу психолошки придобивки за вашата самодоверба. Но, овде не зборуваме за самопочит.

Без разлика на вашата самодоверба, може да бидете четириесет, слободни и емотивно зрели во исто време. Што значи воопшто да се биде емотивно зрел?

Емоционалната зрелост значи дека можете да управувате со вашите емоции во различни ситуации. Тоа значи дека имате висока емоционална интелигенција и сфаќате дека да имате задоволувачка романтична врска е незгодно.

Се разбира, да се биде емотивно зрел често води до исполнети врски. Но, понекогаш, поради тоа што се емотивно зрели, луѓето се откажуваат од врските и наместо тоа избираат слобода или само-развој.

Затоа, да се биде сингл во 40-тите не мора да значи дека сте емотивно незрели. Напротив, да се биде сингл можеби е ваш избор поради тоа што сте емотивно зрели.

2) Самците во нивните 40-ти умираат да се венчаат

Да, некои луѓе кои имаат над четириесет сакаат да стапи во брак. Но, тоа не е нужно затоа што тие се веќе во четириесеттите. Наместо тоа, желбата да се добиебракот е природна работа. Не е важно дали имате 20 или 60 години, можеби природно сакате да најдете партнер и да создадете семејство, и тоа е нормално.

Тоа е нормално и во вашите 40-ти. Сепак, тоа не значи дека сите слободни луѓе кои веќе ги наполниле четириесеттите умираат да се венчаат. Во денешно време сè поголем број жени избираат да бидат сингл. Како социолог, вели Ерик Клиненберг, причината е што тие претпочитаат да имаат со кого да излезат наместо да имаат со кого да се вратат дома.

Некои луѓе го доживуваат бракот и семејството како знак на губење слобода. Затоа, тие претпочитаат едноставни состаноци наместо да стапат во брак. Навистина, спротивно на вообичаените митови за врските, да имате романтичен партнер во 40-тите е возможно без да сте во брак.

Се разбира, не само жените, туку и мажите во четириесеттите години не умираат да се венчаат. На пример, Џастин Браун, основачот на Ideapod, ужива да биде сингл во своите 40-ти и не чувствува никаква потреба да ја оправда својата желба да биде сингл. И тој е само еден пример за успешни луѓе во нивните 40-ти кои уживаат да бидат сингл. Погледнете го неговото видео подолу каде тој зборува за тоа дека е сингл во неговите 40-ти.

3) Самите во нивните 40-ти се изгубени во животот

Без разлика дали вие штотуку сте излегле од врската или вие. сте биле сингл некое време, штом ќе ја достигнете ознаката 35 +, луѓето почнуваат да претпоставуваат дека едноставно не сте ги споиле вашите с*т.

ТиеПретпоставете дека сте несреќни, неспособни да ја задржите врската, премногу заглавени од стресот на работата.

Сега, за некои ова може да биде вистина, но за повеќето 40-годишници, тие среќно го живеат животот по нивни услови, уживајќи во слободата на изборот како да го земете секој ден како што доаѓа.

Но, што ако се борите да ја пронајдете својата цел во животот?

Што ако откриете дека истите предизвици ве задржуваат назад, одново и одново?

Дали популарните методи за самопомош како визуелизација, медитација, дури и моќта на позитивното размислување, не успеале да ве ослободат од вашите фрустрации во животот?

Ако е така, не си сам.

И дозволете ми да ви кажам - ова нема никаква врска со тоа што сте сингл на 40 години. Ова е случај на недостаток на јасна насока.

Јас' ги испробав конвенционалните методи наведени погоре, ги правев круговите со гуруа и тренери за самопомош.

Ништо немаше долгорочно, вистинско влијание врз промената на мојот живот додека не пробав неверојатна работилница создадена од Ко-основачот на Ideapod, Џастин Браун.

Како јас, вие и многу други, Џастин исто така падна во стапицата на само-развојот. Тој помина години работејќи со тренери, визуелизирајќи го успехот, неговата совршена врска, начин на живот вреден за соништата, сето тоа без воопшто да го постигне.

Тоа беше сè додека не најде метод што вистински го трансформираше начинот на кој пристапува кон постигнување на неговите цели .

Најдобриот дел?

Она што Џастин го откри едека сите одговори на самосомневањето, сите решенија за фрустрација и сите клучеви за успехот, сето тоа може да се најде во вас.

Во неговиот нов мастерклас, ќе бидете изведени низ чекор по - чекор процес на пронаоѓање на оваа внатрешна моќ, усовршување и конечно ослободување за да ја пронајдете својата цел во животот.

Дали сте подготвени да го откриете потенцијалот во вас?

Кликнете овде за да го погледнете неговиот бесплатно воведно видео и дознајте повеќе.

4) Повеќето луѓе во нивните 40-ти веќе се земени

Друг вообичаен мит за средовечните луѓе е дека „сите добри на нашата возраст се веќе земени .“ Сепак, верувајќи дека повеќето луѓе во нивните 40-ти веќе се земени без статистика на која треба да се потпрат,

Но, дали некогаш сте провериле една апликација за запознавање преку Интернет? Колку луѓе во четириесеттите користат онлајн апликации за запознавање за да ги најдат своите партнери? Ова докажува дека илјадници луѓе во нивните 40-ти се сингл и подготвени да започнат нови врски.

Што значи тоа?

Тоа значи дека идејата дека повеќето луѓе во нивните 40-ти веќе се земени само уште еден обичен погрешен стереотип.

Покрај тоа, сите треба да имаме на ум дека не сите луѓе постари од четириесет и самци се обидуваат да ги најдат своите доживотни партнери. Некои од нив бараат партнери за секојдневни врски. А другите воопшто не бараат никого и го користат тоа што се сами.

5) Тешко дека можете да најдете партнер во вашата40-ти

Кога луѓето ќе достигнат средна возраст, понекогаш автоматски мислат дека нема шанси да најдат партнер во нивните 40-ти.

Исто така види: 15 причини зошто бившиот по раскинувањето одеднаш ќе се обиде да ве повреди

Некои од нив мислат дека не се доволно млади или привлечни. Други се загрижени за верувањата на општеството и претпочитаат да го поминат остатокот од својот живот сами за да избегнат гласини и озборувања.

Сепак, грешите ако мислите дека базенот за состаноци е потенок по 40-тата година отколку порано. Врз основа на статистиката на Бирото за труд, 50% од луѓето над 40 години се сами. Ова значи дека скоро исто толку луѓе се сингл во четириесеттите колку што некои се во врска.

Затоа, немате причина да одбиете да најдете партнер затоа што мислите дека нема со кого да се забавувате. Сепак, можноста да најдете партнер во 40-тите не значи дека мора да најдете партнер. Наместо тоа, постојат многу причини зошто е подобро да се биде сингл.

Значи, без разлика дали сте сингл или земени во вашите 40-ти, треба да запомните дека имате бројни можности да го живеете својот живот во потполност, врз основа на вашите внатрешни желби и желби.

6) Веќе сте го достигнале својот врв во кариерата

Размислете за тоа. Колку работни места имавте во текот на животот? Дали се чувствувавте целосно удобно со некој од нив? Или можеби мислите дека вашата сегашна работа е најдобрата можна работа што некогаш сте можеле да ја направите.

Ако имате над 40 години, веројатно сте пробале различни работни места и кариери во текот на вашиот живот. Сега,или сте смирени или барате нови можности во вашиот живот.

Во двата случаи, убаво е се додека се чувствувате добро.

И идејата дека средовечните луѓе веќе имаат го достигнаа својот професионален врв е уште еден мит кој треба да се разоткрие.

Ако не сте знаеле претходно, безброј успешни луѓе ги промениле своите патеки во кариерата во средниот век.

  • Дали сте знаете дека Вера Ванг влезе во модната индустрија во нејзините 40-ти?
  • Хенри Форд имаше 45 години кога првпат го создаде автомобилот Model T, кој ја промени автомобилската индустрија.
  • Ако сте слушнале нешто за Џулија Детето и нејзините фасцинантни достигнувања, веројатно веќе знаете дека таа ја напишала својата прва книга за готвење на 50 години.

Некои поинспиративни луѓе постигнуваат успеси подоцна во нивните животи отколку што можете да замислите. Ова не значи ништо повеќе од тоа дека никогаш во животот не треба да заборавите на вашите соништа. Зошто?

Бидејќи никој не знае кога ќе го достигнете својот професионален врв, и ако не се чувствувате удобно во кариерата, големи се шансите дека најдоброто допрва доаѓа!

7 ) Доцна е да го истражуваш светот во твоите 40-ти

Кој рече дека не можеш да го истражуваш светот откако ќе ги достигнеш 40-тите?

Ако си сингл, веројатно ги имаш сите можности да правиш што сакаш да правиш. И ако чувствувате дека сакате да го истражувате светот, можете да тргнете по него.

Спротивно на популарното верување, многулуѓето веруваат дека 40-тите се идеална возраст за истражување на светот. Зошто?

  • Најверојатно сте финансиски независни.
  • Помудри сте од вашето помладо јас.
  • Имате многу време за себе.
  • Подобро ги разбирате вашите соништа.
  • Веројатно треба да пробате нешто ново.

Патување низ светот, учење нови вештини или преземање нови хоби се некои од работите што можете да ги направите за да го истражите светот, без оглед на вашата возраст.

Покрај тоа, ако не сте знаеле претходно, учеството во нови искуства е еден од докажаните начини да избегнете кризи во средовечноста, што е прилично стандардно за луѓе постари од 40 години.

Значи, запомнете дека никогаш не е доцна да го истражувате светот, а ако сте сингл во вашите 40-ти, можеби сега е најдоброто време за тоа!

8) Слободен на 40 значи дека мора да цицаш љубов

Знам - неверојатно е, но ова е уште еден вообичаен мит што се обиколи. Вистината е, повеќето луѓе ја цицаат љубовта, не им смета годините.

И кога велам „цицај ја љубовта“ не мислам намерно да бидеме лоши во тоа – тоа е само начинот на кој сме биле условени да се верува дека љубовта треба да биде. Го гледаме во филмовите, во романите и за жал, едноставно не е реалистично.

Затоа се распаѓаат толку многу врски овие денови.

Гледате, повеќето од нашите недостатоци во љубовта произлегуваат од нашиот комплициран внатрешен однос со самите себе – како можете да го поправите надворешното
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.