10 причини зошто бившиот постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи

10 причини зошто бившиот постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи
Billy Crawford

Не може да се негира дека социјалните медиуми целосно го сменија начинот на кој комуницираме едни со други.

Помина времето на пишување писма и испраќање пакети - сега, можеме само да испратиме брза порака или објава на социјалните мрежи медиумите за да ја пренесат нашата порака.

И иако оваа нова форма на комуникација е често погодна, таа исто така може да биде целосно збунувачка, особено кога станува збор за врските.

Случај во точка: вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи. Што можеби им поминува низ умот?

Еве 10 причини зошто вашиот бивш постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи.

1) Тие се надеваат дека ќе им се обратите

Ако вашиот бивш постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи, тоа е веројатно затоа што тие се надеваат дека ќе контактирате со нив.

Со тоа, тие ќе можат да ве следат и види што правиш без да мора директно да комуницира со тебе.

Ако бившиот постојано посегнува кон вас на овој начин, тоа е знак дека тие не се подготвени да се откажат од врската.

Ако сакате да продолжите понатаму, важно е да го блокирате вашиот поранешен на сите платформи на социјалните медиуми и да ја прекинете секаква комуникација со нив. Ова ќе ви овозможи да заздравите и да продолжите со вашиот живот.

Еден од најдобрите начини да продолжите од вашиот поранешен е да го обновите сопственото присуство на социјалните мрежи. Покажете им дека ви оди добро без нив.

Објаветеработи.

Можеби се уште не го завршиле раскинувањето и ги користат блоковите како начин да ве казнат или да ви возвратат.

Наизменично, можеби го тестираат водите за да видат дали сè уште можат да допрат до вас или дали ќе посегнете до нив. Најдоброто нешто што треба да направите е да им дадете малку простор и време - ако сакаат да контактираат со вас, тие ќе стапат во контакт.

Во меѓувреме, фокусирајте се на грижата за себе и да продолжите од врската.

0>Иако причините во оваа статија ќе ви помогнат да се справите со разбирањето на вашиот бивши, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совет прилагоден на специфични проблеми со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Релација Херојот е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето да се движат во сложени и тешки љубовни ситуации, како на пример да имате поранешен поранешен кој постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи .

Тие се популарни затоа што искрено им помагаат на луѓето да ги решат проблемите.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, јас контактирав со нив пред неколку месеци.

Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучувајќи практични совети за тоа како да ги надминам проблемите со кои се соочував.

Бев воодушевен од тоа колку искрено, разбирање ибеа професионални.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

слики и новости за вашиот живот и не заборавајте да комуницирате со други луѓе на социјалните мрежи.

Ова ќе ви помогне да се чувствувате подобро за себе и да го натерате вашиот поранешен да сфати дека го пропушта вашиот живот.

Исто така види: Екхарт Толе објаснува како да се справите со анксиозноста и депресијата

2) Тие се обидуваат да го привлечат вашето внимание

Ако сте биле блокирани и деблокирани на социјалните мрежи од вашиот поранешен, веројатно затоа што тие се обидуваат да го привлечат вашето внимание. Ова може да биде затоа што им недостигате или се надеваат дека ќе ја обноват врската.

Ако не сакате да се вратите заедно со бившиот, најдобро е да ги игнорирате нивните обиди за комуникација.

Ако одговорите, тие може да го сфатат ова како знак дека сте заинтересирани повторно да се здружите и ќе продолжат да контактираат со вас дури и ако сте ги замолиле да престанат.

Ако сакате да ги добиете вашите бивши внимание, најдобро е да го направите тоа на позитивен начин.

Обидете се директно да контактирате со нив или да им испратите внимателна порака. Ако продолжат да ве блокираат и деблокираат, најдобро е да продолжите понатаму.

Има многу други луѓе во светот кои би сакале да ве имаат во својот живот.

Ќе дојде време дека можеби е подобро да ги блокирате назад. Ова ќе им покаже дека нивното однесување не е прифатливо и дека повеќе нема да го толерирате.

Тоа е исто така добар начин да се заштитите од нивната негативност.

3) се обидува да ве вознемири

Ако вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокирана социјалните мрежи, веројатно е затоа што тие се обидуваат да ве вознемират.

Лука, нели?

Ова однесување е незрело и детско и важно е да не дозволите да ве допре. Наместо тоа, фокусирајте се на продолжување со вашиот живот и обновување на сопственото присуство на социјалните мрежи.

Ако постојано проверувате дали вашиот поранешен ве блокирал или деблокирал, време е да направите чекор назад и да ја преиспитате вашата приоритети.

Зошто им дозволувате да имаат толкава контрола над вашите емоции?

Време е да продолжите понатаму и да се фокусирате на подобри работи. Не го сфаќајте тоа лично. Важно е да запомните дека ова однесување не е за вас. Се работи за сопствените несигурности и незрелост на вашиот поранешен.

Веројатно се обидуваат да ве вознемират затоа што на некој начин се чувствуваат несигурни или загрозени. Не го сфаќајте нивното однесување лично.

Да, добро прочитавте!

Сега е време да се фокусирате на сопствениот живот и среќа. Не дозволувајте вашиот поранешен да ги контролира вашите емоции или да диктира како го поминувате вашето време.

Наместо тоа, искористете ја оваа можност за да се подобрите себеси. Запознајте се со ново хоби, читајте повеќе книги или поминувајте време со пријателите и семејството.

4) Сакаат да видат што правите

Прилично е досадно кога бившиот постојано блокира и да ве деблокираат на социјалните мрежи, особено ако се обидувате да продолжите понатаму.

Но, која би можела да биде причината зад нивните постапки?

Постојат неколку можности какозошто вашиот поранешен би можел да го прави ова.

Можеби тие се љубопитни за тоа што правите и со кого го поминувате вашето време. Или, тие би можеле да се надеваат дека прво ќе допрете до нив за да можат да имаат главна рака во секое потенцијално помирување.

Ако вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокира, веројатно е најдобро само да ги игнорирате нивните акции и продолжи со својот живот. Не им давајте задоволство да добијат реакција од вас.

Како што велат, незнаењето е блаженство.

5) Тие се обидуваат да започнат драма

Вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи бидејќи се обидуваат да започнат драма.

Ова однесување често е знак дека вашиот поранешен се уште се чувствува повреден и лут поради раскинувањето, а тие ги користат социјалните мрежи како начин за напад.

Ако не можете да ги избегнете онлајн лудорите на вашиот поранешен, најдобро е само да ги игнорирате и да продолжите понатаму.

0> Обидот да се вклучите со нив само ќе ја влоши ситуацијата. Ако постојано сте бомбардирани со известувања од вашиот поранешен, секогаш можете да ги блокирате на социјалните мрежи.

Ова е особено точно ако тие го прават тоа само кога сте објавиле нешто што не им се допаѓа или ако започнат расправии со вас во делот за коментари.

Ако е така, најдобро е само да ги игнорирате и да продолжите понатаму. Ова ќе ви даде мир на умот и ќе ви овозможи да продолжите со животот. Ако се вклучите сонив, вие им го давате само она што го сакаат.

Запомнете, не мора да ја поднесувате драмата на вашиот поранешен.

Можете да се издигнете над неа и да продолжите понатаму. Се разбира, може да има и други причини зошто вашиот поранешен го прави ова.

Можеби тие се обидуваат да привлечат внимание од вас или можеби едноставно се незрели. Без разлика на причината, не вреди вашето време и енергија да се справите со тоа.

Исто така види: Дефиниција за карма: Повеќето луѓе грешат за значењето

Само блокирајте ги назад и продолжете со вашиот живот.

6) Тие сè уште не се над вас

Вашиот бивш постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи затоа што сè уште не ве надминале.

Со тоа, тие ќе можат да го следат вашиот живот и да видат што сте без да мора директно да комуницираат со вас.

Тоа е начин тие да останат во вашиот живот без да се справуваат со непријатноста или болката што ве гледаат како продолжувате без нив.

Ако вашиот бивш постојано се движи низ ваквото однесување, тоа е јасен знак дека сè уште не е над вас и веројатно се надеваат дека ќе го вратите назад.

Тоа се случи со најдобрите од нас.

Имаме врска со некого и се чини дека работите одат одлично кога одеднаш тие почнуваат да се однесуваат подалеку. Тие престануваат да одговараат на нашите пораки и повици, а пред да дознаеме, не блокираа на социјалните мрежи.

Тоа е болно искуство, особено ако сè уште сте заљубени во нив. Тие се обидуваат да продолжат понатаму, но се чини дека не можат да ве оставатцелосно.

Им недостигате и се надеваат дека со тоа што ќе останат во контакт со вас (дури и ако тоа е само преку социјалните мрежи), на крајот ќе се вратат заедно со вас.

Тие „љубоморни се на вашата нова врска и сакаат да видат на што правите.

Тие се обидуваат да ве повредат на начинот на кој сте ги повредиле, па затоа е важно да се обидете да откриете зошто тие“ повторно го правите тоа.

Дури тогаш можете да одлучите дали сакате или не да продолжите да се обидувате да комуницирате со нив.

Одлуката е ваша!

7) Тие сакаат да бидете пријатели

Ако вашиот бивш постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи, тоа е веројатно затоа што сакаат да бидат пријатели.

Ова може да биде тешка ситуација за навигација, но важно е да се запамети дека имате контрола врз сопственото присуство на социјалните мрежи.

Ако вашиот поранешен партнер постојано се обидува да контактира со вас преку социјалните мрежи, можете трајно да ги блокирате или да преземете други мерки за да се заштитите од нивните обиди за комуникација.

На крајот на краиштата, зависи од вас дали сакате или не да бидете пријатели со бившиот, но ако нивното однесување прави да се чувствувате непријатно, сосема е валидно да се дистанцирате од нив.

Ако сте во ред ако сте пријатели со вашиот поранешен, тогаш нема штета да го прифатите нивното барање.

Сепак, ако сè уште не сте подготвени да бидете пријатели (или ако мислите дека тоа не е добра идеја), тогаш едноставно можете да ги игнорирате нивнитебарања.

Во секој случај, важно е да запомните дека не мора да правите нешто што не сакате да го правите. Само затоа што вашиот поранешен се обидува да остане во вашиот живот не значи дека треба да му дозволите.

8) Досадно им е

Вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи бидејќи им е досадно. Можеби се обидуваат да го привлечат вашето внимание или едноставно уживаат да ве гледаат како се превртувате.

Во секој случај, најдобро е да ги игнорирате нивните обиди да ве ангажираат и да продолжите со вашиот живот. Ако одговорите на нивните игри, ќе им го дадете само она што го сакаат.

Можеби се надеваат дека ќе им допрете или ќе се обидете да се вратите заедно.

Меѓутоа, не треба да им давате задоволство. Наместо тоа, фокусирајте се на себе и продолжете со животот.

На крајот, вашиот поранешен ќе сфати дека не го добива она што го сака од вас и ќе продолжи понатаму. Нормално е да се чувствувате повредено и збунето кога бившиот ќе ве блокира. Сепак, не треба да дозволите да дојде до вас.

Запомнете дека тие го прават тоа затоа што сакаат да ве контролираат. Не им давајте моќ да го прават тоа. Наместо тоа, фокусирајте се на себе и на сопствената среќа.

Ако ви треба помош да продолжите од бившиот, ви стојат многу ресурси.

Постојат книги, статии, па дури и групи за поддршка што може да ви помогне во овој тежок период. Што и да правите, не се откажувајте од себе.

Заслужувате подобро од бившиот којсака да игра игри со вашите емоции.

9) Тие се обидуваат да продолжат понатаму

Вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи бидејќи тие се обидуваат да продолжат понатаму. Тоа е начин на кој велат: „Не сакам да те видам, но не можам да се воздржам“.

Тие знаат дека ако те блокираат, нема да можат да видат што се подготвени и тоа ќе им даде мир на умот.

Но, на крајот, нивната љубопитност го извлекува најдоброто од нив и тие повторно ве деблокираат. Тоа е одбранбен механизам; тие не сакаат да ги гледаат вашите објави или слики бидејќи тоа само ќе ги потсети на вас и среќните моменти што сте ги поминале заедно.

Но, во исто време, тие не можат а да не се запрашаат што сте до и со кого си.

Така те блокираат, а после неколку дена повторно те деблокираат. Овој циклус се повторува одново и одново, бидејќи тие не можат да се откажат. Ако ова ви се случува, најдобро е да продолжите сами. Овој циклус веројатно ќе продолжи додека вашиот поранешен конечно не се помири со фактот дека повеќе не сте заедно.

Во меѓувреме, најдобро е само да ги игнорирате нивните обиди за контакт и да се фокусирате на тоа да продолжите сами. .

Нема ништо здраво или продуктивно во тоа постојано да проверувате некој што не сака да биде во вашиот живот.

Затоа направете си услуга и одморете се од социјалните мрежи (или на најмалку отследете/блокирајте го вашиот поранешен) додека конечно не го добијатпорака и прекинете го овој токсичен циклус засекогаш.

10) Имаат нов партнер

Нормално е да почувствувате љубомора кога ќе видите дека вашиот поранешен продолжил со некој нов.

Но, ако вашиот бивш постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи, тоа може да биде затоа што тие се обидуваат да ја пробијат својата нова врска во вашето лице.

Тие сакаат да знаете дека се преселиле на и сега се во нова врска. Ова е нивниот начин на обид да ве повредат и понижат.

Ако вашиот поранешен постојано објавува слики со новиот партнер или се фали колку се среќни, веројатно е дека тоа го прават за да ве направат љубоморни .

И иако можеби е примамливо да се вклучите со нив и да се обидете да ги вратите, најдоброто нешто што можете да направите е да продолжите со себе.

Важно е да не дозволите бивши да ги контролирате вашите емоции вака. Наместо тоа, фокусирајте се на движење на себе. Не трошете го вашето време и енергија опседнувајќи со она што го прават или со кого се.

Ставете го вашиот живот на прво место и бидете среќни што конечно сте ослободени од нив. Ако се лутите или вознемирувате секој пат кога ќе го видите новиот партнер на вашиот поранешен, можеби е добра идеја да престанете да го следите на социјалните мрежи.

Ова ќе ви помогне да избегнете дополнителна болка и ќе ви овозможи да се фокусирате на сопствениот живот.

Заклучок

Ако вашиот поранешен постојано ве блокира и деблокира на социјалните мрежи, тоа може да значи неколку различни
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.