Дали треба да се нервирам ако моето момче сака да ослабам?

Дали треба да се нервирам ако моето момче сака да ослабам?
Billy Crawford

Има голем притисок врз жените од општеството да имаат совршено тело (што и да е тоа?!).

Тоа е доволно лошо.

Исто така види: 90-те најнепопуларни мислења што луѓето ги споделуваат на интернет

Но, што ако притисокот да се губат телесната тежина доаѓа од самата личност која треба да те сака без разлика на се?

Токму ова ми се случи.

Ако се сомневате дека вашето момче сака да изгубите тежина, оваа статија ќе ги сподели со вас знаците дека тој ги прави и ќе ви помогне да одлучите што да правите во врска со тоа.

Кога маж ќе коментира за вашата тежина, боли

Па еве ја мојата лична приказна:

Бевме во врска околу 2 години. Ќе признаам дека малку се заокружив во тоа време.

Мислам дека тоа може да се случи во секоја врска. Станувате поудобно. Поминувате многу повеќе пријатни ноќи дома гледајќи Netflix и нарачувајќи нешто за носење.

Во исто време, јас бев далеку од прекумерна тежина.

На почетокот, тој не кажа ништо отворено, но сè уште имаше некои очигледни знаци дека сака да изгубам тежина. И да се разбереме, кога мажот ќе коментира за вашата тежина, боли.

Ќе разгледам некои од знаците што може да ги забележите ако се сомневате дека вашиот партнер сака да изгубите тежина.

Дали моето момче сака да ослабам? 7 јасни знаци што ги прави

1) „Ве задева“ или прави „шеги“ на вашето тело

Да се ​​шегувате за нечија тежина никогаш не е смешно. Всушност, тоа е неверојатно лично и навредливо.

Виеможе да открие дека вашето момче почнува да ве задева за вашата тежина или какво било зголемување на телесната тежина, под маската дека само се шегува и дека тоа е безопасно.

Во мојот случај, моето момче ќе каже работи како:

„Не заборавајте да ми оставите малку храна, овие денови еден дечко мора брзо да јаде околу вас“.

Иако тој протестираше дека ваквите коментари биле само шега, навистина се чувствувале како ( и беа) копање.

2) Тој зборува за телото на другите жени

Ако вашето момче не е задоволен со вашата тежина, тој може да почне да коментира за други жени кои се послаби.

Се работи за реафирмирање на неговите преференции. Тој сака да знаете дека тоа е неговиот идеален тип на тело.

Разбирливо е дека ако вашето тело не одговара на сметката, ќе се чувствувате како да сака да изгубите тежина за да изгледате така.

Според мене, кога сте во врска со момче, тој не треба да се лигави по телото на другите жени во ваше присуство.

Тоа е непочитување и сигурно ќе ве натера да се споредувате.

3) Тој дава невнимателни коментари за вашата тежина

Коментарите се често поочигледни и поточни од коментарите „шеговит“. 0>Но, на крајот, тоа е уште еден пасивно-агресивен начин да се обидеме да манипулираме да се чувствувате лошо за вашата тежина.

Тоа може да вклучува викање или кажување работи како да станувате малку „буцкасти“ - еден од вистинските коментари кон моето момчејас.

Во основа, коментарите на лукавство се нешто нељубезно што ве тера да се чувствувате свесни за вашата тежина.

4) Тој зборува за тоа како изгледавте кога првпат се запознавте

Едно нешто што забележав беше како моето момче продолжи да зборува за тоа како изгледав кога првпат се запознавме две години претходно.

Тоа ме натера да се чувствувам како неговата привлечност кон мене е историска наместо актуелна.

Почнав да забележувам отсуство на какви било комплименти за тоа како изгледам сега, но многу пред околу две години кога штотуку почнавме да излегуваме.

Исто така види: 17 причини зошто момчето ги крие своите вистински чувства за девојка (Целосен водич)

Реалноста е дека луѓето ќе се менуваат на различни начини во текот на текот на врската — физички вклучен.

Да му давате комплименти на „стариот“ е многу комплимент.

5) Тој се чини помалку сексуално во вас

По медениот месец период, многу парови откриваат дека нивниот сексуален живот може да почне малку да бледнее.

Мислам дека тоа е нешто нормално, па на почетокот не размислував многу за нашата намалена активност во спалната соба.

0>Но, кога се комбинираа со некои други набљудувања во оваа листа на знаци, почнав да се сомневам дека мојот дечко се чувствува помалку сексуално привлечен кон мене.

Тој изгледаше многу помалку чувствителен и физичката интимност почна да слајд.

6) Тој се обидува да управува со тоа што јадете

Јас сум возрасна жена. Не секогаш го правам апсолутно најдобриот избор на диета, но главно знам дека имам пристојна диета.

Сепак, на крајот, јас одлучувам,не некој друг.

Мојот дечко не само што почна малку да коментира за мојата тежина, туку зборуваше и за храната.

Чувствував како да се обидува да ме насочи кон нискокалорични опции - иако тој самиот не ги бираше овие.

Тоа е како да станал полиција за храна и брзо ќе прифател секогаш кога ќе помисли дека јадам премногу јаглехидрати или шеќер.

7) Тој ти кажува дека те сака без разлика на се, но повеќе би те привлекувал ако изгубиш неколку килограми

Во тоа време, овој коментар ме натера да се чувствувам лошо, но исто така се чувствував како да сум да ги прифатам неговите повратни информации затоа што беа спакувани со претходникот дека ме сака без разлика на се.

Но, колку повеќе размислував за тоа, сфатив дека е прилично манипулативна работа да се каже.

Ако навистина ме сакаше без разлика на се, зошто би се грижел за мојата тежина? Зошто не би ми кажал дека ме сака без разлика дали сум ослабела или сум се здебелил?

Сигурно мажот што ме сакаше ќе разбере дека ако ја зголемите мојата тежина на овој начин само ќе се соблечете мојата самодоверба?

Дали е во ред дечко ти да бара да ослабеш?

Сега ги гледам овие знаци црно-бело , во мојот конкретен случај, одговорот изгледа јасен. Но, ќе бидам искрен, долго време се мачев со прашањето:

Дали е погрешно да сакаш твојот партнер да ослабе?

А тоа е затоа што јас неМислам дека тоа е секогаш директен одговор. Тоа зависи од:

  • Вашата конкретна ситуација и врска
  • Намерите и мотивите на вашето момче
  • Како се справуваат со темата

Мислам дека не е секогаш тотално погрешно твоето момче да сака да ослабеш. Но само многу мал збир на околности.

  • Имате љубовна и поддржувачка врска и тој прави да се чувствувате посебно
  • Тој е искрено загрижен за вашата тежина од здравствени причини (вашето здравје , вашето ментално здравје). Не се работи за неговите плитки мотивации дека би ве сметал пожешки кога би биле послаби.
  • Понекогаш не е тоа што го кажувате, туку како го кажувате. Таков деликатен разговор треба да се води неверојатно чувствително.

Но, според мене, еве што никогаш не е во ред во врската:

  • Имено повикување
  • Уривање некого — одземање на неговата самодоверба, самодоверба или правење да се чувствуваат недоволно како што се.

Дел од мене се прашуваше дали ја изгубив тежината што ќе го реши проблемот. Но, тогаш навистина се запрашав:

Дали слабеењето помага на вашата врска?

И заклучокот до кој дојдов беше дека има многу поголеми проблеми во мојата врска од неколку вишок килограми.

Односите се сложена мешавина.

Физичката привлечност е важен дел од тоа за многу луѓе. Но, вистинската љубовна врска треба да стоина многу поцврсти темели.

Почит, заеднички вредности, заеднички интереси, искрена наклонетост - сите овие работи треба да бидат важни во долгорочна посветена врска многу повеќе од малку флуктуирачка тежина.

Преференциите се добро. Повеќето од нас ги имаат и често не можеме да им помогнеме. Некои луѓе сакаат русокоси, други одат по бринети. Јас го разбирам тоа.

Слично на тоа, некои мажи претпочитаат потенка рамка, други сакаат облини.

Но, без оглед на нашите лични преференции (на кои сите имаме право) никогаш не е во ред да натерате некој што ќе го кажете ти е гајле да се чувствуваш лошо за тоа кој и како се.

Дали треба да бидам вознемирен ако моето момче сака да ослабам?

Мислам дека вистинското прашање овде е:

Дали сте вознемирени што вашето момче сака да изгубите тежина?

Вашите чувства се најважниот водич во вашата ситуација.

Ако сте вознемирени, тогаш знајте дека ова е валидно. Не сте „премногу чувствителни“. Тоа само сигнализира дека вашите очекувања од она што го сакате кај партнерот не се исполнети.

И тоа вреди да се копа подлабоко. Затоа што мислам дека црвената харинга во целата оваа ситуација е дека се работи за твоето момче - кога треба да биде за тебе.

Што сакаш? Дали сте задоволни со вашата тежина и вашето тело? Тоа е најважното нешто.

Зошто би останале со некој кој не се однесува со вас онака како што сакате да ве третираат или заслужувате да ве третираат?

Ова сепрашањата кои навистина почнав да ги разгледувам. За мене, вистинската промена се случи кога почнав да ја истражувам врската што ја имам со себе, а не онаа што ја имав со моето момче.

Ако имаш работа со дечко кој сака да изгубиш тежина, дали Размислувате да дојдете до коренот на проблемот?

Гледате, повеќето од нашите недостатоци во љубовта произлегуваат од нашиот комплициран внатрешен однос со самите себе - како можете да го поправите надворешното без прво да го разгледате внатрешното?

Ова го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде, во неговото неверојатно бесплатно видео на тема Љубов и интимност.

Значи, ако сакате да ги подобрите односите што ги имате со другите, сфатив дека најмоќниот нешто што треба да направите е да започнете со себе.

Погледнете го бесплатното видео овде.

Ќе најдете практични решенија и многу повеќе во моќното видео на Руда, решенија кои ќе останат со вас за животот.

Во мојот случај, лечењето на сопствените внатрешни рани, самодовербата и идеите за тоа што љубовта доведува до некои длабоки промени.

Ги видов токсичните обрасци со мојата (сега) поранешен дечко и знаев дека сакам подобро. Среќен сум што можам да пријавам дека токму тоа го најдов.

Сега сум со човек кој ме сака поради мене - облини и сè.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.