Преглед на Superbrain од Џим Квик: Не го купувајте додека не го прочитате ова

Преглед на Superbrain од Џим Квик: Не го купувајте додека не го прочитате ова
Billy Crawford

Оваа статија е преглед на учењето на Џим Квик за Superbrain, онлајн курсот од Mindvalley.

Сакам да запомнам повеќе од она што го учам.

Затоа решив да го земам Superbrain, онлајн курс од Jim Kwik.

Kwik ветува дека со полагањето на неговиот 34-дневен онлајн курс, драстично ќе ја подобрите вашата меморија и моќта за учење. Комбинира брзо читање, техники за врвни перформанси и многу повеќе за да го исполни ова ветување.

Прашањето е:

Дали функционира? Или обуката за мозокот е измама?

Тоа е она на што ќе се фокусирам во оваа статија за преглед на Superbrain на Џим Квик.

Кој е Џим Квик?

Џим Квик е основач на Kwik Learning — компанија посветена на подобрување на перформансите на вашиот мозок.

Тој е читач на брзина од светска класа и ја направи својата животна мисија да ги научи луѓето како да го забрзаат читањето, да ја подобрат нивната меморија и да забрзуваат нивното учење. Џим ја пронашол својата страст за учење откако претрпел повреда на мозокот во раното детство. Оваа повреда го принудила повторно да научи како да учи.

Студирал некои од најнапредните техники за учење на мозокот, откривајќи што функционира, а што не.

Квик на крајот направи повеќе отколку да го лекува својот мозок. Тој успеа да го натера да функционира на елитно ниво.

Тој создаде стратегии за да си помогне себеси и на другите да го отклучат вистинскиот гениј на нивниот мозок. И сега, тој сака да ги сподели овие со светот. Тој ве учи на овие техники во неговатаАко не давате се од себе, можеби нема да научите многу.

Видеата се корисни, но добивате повеќе од тоа со активностите. Без разлика дали пишувате дневник или подучувате некој друг за концептот, сфатив дека тоа е она што го зацврсти за мене.

Имаше моменти кога бев малку збунет во видеото, но штом ги направив активностите, имаше повеќе смисла . Сепак, неколку видеа морав да ги гледам неколку пати за да разберам.

Но, дури и со тие икање, имав добро искуство со Superbrain. Би го препорачал за секој што сака да го вежба својот мозок или да го подобри начинот на учење.

Дознајте повеќе за Superbrain

Придобивките од тренингот за мозокот

Тренирањето на мозокот не е нов. Тоа го проучувале научниците во последните 100 години. Но, само во последните неколку децении истражувачите се обидоа да го вежбаат мозокот.

Знаеме дека мозокот е мускул. Иако се користи секој ден, не мора да се предизвикува секој ден. Тоа би било како да шетате низ вашиот двор. Тоа нема да ги предизвика вашите мускули на нозете да одат пет чекори.

Исто е и со нашиот мозок. Ние ги користиме секојдневно за едноставни функции, но освен ако не сме на училиште или не предаваме тешки предмети, нашиот мозок не го тренира она што можеби му е потребно.

Како што старееме, нашиот мозок се чини дека забавува во неговото учење. Но, студиите покажаа дека нашиот мозок ја одржува својата пластичност - или способноста за учење - во текот на нашиотЦелиот живот. Проблемот е што не го користиме правилно.

Некои од познатите придобивки од тренингот на мозокот се:

 • Подобрување на менталните перформанси
 • Побрзо префрлање помеѓу задачите
 • Може да го намали ризикот од развој на деменција
 • Можно да го зголеми резултатот од тестот за интелигенција
 • Ви помага да станете подобри во одредени задачи
 • Подобра концентрација
 • Подобрете ја меморијата

Супермозокот на Џим Квик е првенствено посветен на последните три придобивки, иако потенцијално може да помогне во сите нагласени области. Без разлика, тоа е одличен начин да му го дадете на вашиот мозок многу неопходен тренинг.

Дали вежбањето на мозокот функционира?

Тренирањето на мозокот функционира, но само кога е направено ефикасно. Постојат неколку студии кои покажуваат дека кога возрасните се учат на нова вештина, нивниот волумен на сива материја во мозокот се зголемува.

Проблемот се јавува кога програмата за обука на мозокот не е ефикасна. Тренингот за мозок не е регулиран, така што честопати можете да добиете компании кои даваат неверојатни тврдења (ние ќе ја излечиме вашата Алцхајмерова болест) без ништо да покажете за тоа. Всушност, имаше бројни тужби против компании за обука на мозокот поради нивните надуени тврдења за здравјето и лажниот маркетинг.

Како резултат на тоа, овие тужби го отежнаа разликувањето на добрата обука од лошата обука на мозокот.

Повторно, обуката на мозокот може да работи! Но, важно е да разберете дека тоа нема да ја реши Алцхајмеровата болест или да ве претвори воГениј на ниво на Ајнштајн. Сепак, може да ја зајакне сивата материја и може да ви помогне да имплементирате некои функционални умствени вештини.

Дали обуката за мозокот на Џим Квик е измама?

Џим Квик е тука да ве научи на специфични вештини (брзина читање, вежби за меморија) кои ги означува како тренирање на мозокот. Ова се конкретни вештини со практични резултати.

Ова е 34-дневен час кој е дизајниран да ве научи на вештини кои можете да продолжите да ги усовршувате бесконечно.

Откако ќе го земам Superbrain на Џим Квик, можам ве уверувам дека часот не е измама. Тој го исполнува своето ветување: ве учи на специфични вештини за подобрување на перформансите.

Супермозокот е тренинг на мозокот со фокус на читање со разбирање, подобрување на меморијата и пробивање на продуктивноста.

Не одлучувај сега — Пробајте го за 15 дена без ризик

Слични потраги на Mindvalley

Ако сте заинтересирани за повеќе часови како Superbrain, треба да ги проверите сите други потраги (курсеви) што ги нуди Mindvalley. Тие имаат преку 30 потраги кои се посветени на само-подобрување.

Исто така види: Ужасот на убавината: 11 големи проблеми да се биде многу убава

Еве неколку од нашите омилени.

Зборувај и инспирирај

Зборувај и инспирирај од Лиза Николс е трансформативен час посветен да ви помогне да станете динамичен јавен говорник.

Speak and Inspire е посветен на помагање на другите да научат да ја кажуваат својата вистина. Како Superbrain, оваа потрага е фокусирана на користење едноставни техники за учење од 10 минути дневноза усовршување на вештина од реалниот свет (во овој случај, јавно говорење).

Супер читање

Како Superbrain, Супер читањето исто така го учи Џим Квик. Се фокусира речиси исклучиво на брзото читање (што Џим го допира во Superbrain), давајќи ви подлабоко нурне во оваа тема.

Ако сте заинтересирани да го подобрите нивото на читање со разбирање, ова може да биде потрага по вие!

Прочитајте ја нашата рецензија за Супер читање овде.

Зборот М

Зборот М значи Mindfulness, но секако може да значи и медитација. M Word на Masterclass е посветен на користење на практична медитација фокусирана на внимателност за да донесе спокојство во вашиот секојдневен живот. Тоа е одличен начин да се помогне во управувањето со стресот, да се овозможи попаметно донесување одлуки и да се подобри вашата целокупна среќа.

The Mindvalley Quest All Access Pass

Значи, ги погледнавте сите понуди на Mindvalley и си помислив: „Не можам да одлучам“.

„Има премногу добри курсеви. ”

Излегува, имате среќа! Има програма наречена Mindvalley Quest All Access Pass.

Овој пропусник ви дава непосреден пристап до 30+ програми на Mindvalley за само 599 долари. Тоа е помалку од цената на два курса!

Кога ќе се регистрирате за Mindvalley Quest All Access Pass, добивате:

 • Непосреден пристап до 30 потраги (и претстојните потраги⁠— обичноедна нова потрага месечно). Бидете предупредени: 30 потраги е огромна количина на содржина, слична на целата универзитетска диплома.
 • Пристап до сите заедници за пребарување и групи на Фејсбук. Некои групи на Фејсбук се МНОГУ активни.
 • The Mindvalley Life Assessment, 20-минутен прашалник кој ви кажува на кои области од вашиот живот да се фокусирате. Тие го сфатија тоа со мене, ми рекоа да се фокусирам на самољубието и да размислувам на големо.
 • Бесплатни разговори во живо со инструкторите. Присуствував на оној со Џим Квик кој предава Superbrain. Изгледаше прилично фокусиран на промовирање на својата нова книга во заедницата, но да бидеме фер, тој сподели многу интересни совети.
 • 10-дневна гаранција за враќање на парите. Тие имаат нова страница за рефундирање на која треба само да пополните неколку прашања, а ако сте во рок од 10 дена, автоматски ќе добиете рефундирање.

Одлично е ако барате да го извлечете максимумот од вашето време со Mindvalley.

Дознајте повеќе за Mindvalley All Access Pass

Superbrain vs. Out of the Box

По поминување низ Superbrain се разбира, не можев а да не размислувам за моето искуство со Out of the Box.

Ова е онлајн работилницата на шаманот Руда Ианде. Исто како и Џим Квик, Руда Ианде им помага на познатите личности и други познати личности во поголемиот дел од својот живот.

Но, Out of the Box е многу подлабоко патување за учење.

Во работилницата, Руда Iandê ве води низ серија навидеа, лекции, предизвици и вежби кои резултираат со тоа да се запознаете себеси на многу длабоко ниво.

Почнувате да го разбирате начинот на кој вашите потсвесни спомени и искуства од вашето минато влијаеле на животот што го живеете денес.

Од ова разбирање, станува многу полесно да се преформулира животот што го живеете. Стотици излегоа од кутијата и изјавија дека тоа имало многу длабоко влијание врз нивниот живот.

Дознајте повеќе за Out of the Box

Открив дека Superbrain е повеќе фокусиран на вештините за ќе ви помогне да научите подобро. Надвор од кутијата е повеќе за развивање на подлабок вид на самоспознание што менува многу од основните столбови во вашиот живот.

Овие два онлајн курса одлично одат заедно. Можете да дознаете повеќе за Out of the Box со проверка на бесплатната мастеркласа со Руда Ианд за развивање на вашата лична моќ.

Заклучок: Дали Superbrain на Mindvalley вреди за парите?

Ако сте заинтересирани да научите како подобро да се грижите за вашиот мозок, Superbrain е одличен курс.

Веќе користев некои од методите за кои зборувавме. И тоа ме натера да сфатам колку е важен мојот животен стил за да го одржам мојот мозок здрав.

Како што споменав претходно, овој курс не е нешто што треба да го гледате и да продолжите понатаму. Ќе треба да ја завршите домашната задача, но кога ќе ја направите, ќе добиете многу од тоа.

Ако сте спремни да одвоите време и сакате дазапомнете повеќе со тренирање на вашиот мозок, мислам дека Superbrain дефинитивно вреди за парите. Секој ќе научи нешто од овој курс, и ако сте како мене, ќе искористите многу аспекти од курсот за да се подобрите себеси и вашиот мозок.

Следниот датум за почеток на Superbrain можете да го дознаете овде . На истата страница, можете да дознаете повеќе за тоа што добивате кога ќе се запишете на курсот. Можете исто така да го погледнете бесплатниот мастерклас со Џим Квик овде.

Погледнете го Superbrain

Мастерклас на Mindvalley: Superbrain.

Што е Superbrain?

Superbrain е 34-дневен мастерклас на Mindvalley, предводен од Џим Квик, кој ветува дека ќе го ослободи вашиот мозок од сите ограничувања и ќе помогне да се развие супер меморија.

Џим Квик го разви овој курс за да ги разгледа работите што ги научил додека го лекувал мозокот од ТБИ. Тој сакаше помалку да заборави и повторно да ги научи сите работи што ги изгуби.

Исто така види: 11 без бурни знаци дека мажот се заљубува

Тој ги користи овие методи за поддршка на NYU, Колумбија, Стенфорд, Најк, Илон Маск и многу повеќе. Џим Квик е многу успешен и им помага на најдобрите во светот.

Но, ова не е курс за брзо читање. За 34 дена, нема да научите волшебна вештина што можете да ја практикувате.

Наместо тоа, овој курс ве учи на вештините што треба дополнително да ги развивате со текот на времето.

курс од 30 дена, Џим Квик ве води низ забрзан мастерклас за да научите осум клучни вештини:

 • Развијте невидлива меморија
 • Учете побрзо и подобро
 • Забрзајте ја вашата кариера

Добијте најевтина цена за Superbrain

За кого е Superbrain?

Superbrain е одличен курс за обука на мозокот кој е прилагоден за деловните професионалци кои сакаат да зголемување на нивната продуктивност, зајакнување на нивното меморирање и подобрување на разбирањето. Иако овие вештини се практични за секого, дефинитивно се чинеше дека реалните апликации за Superbrain се фокусирани на бизнисот.професионалци.

Ќе кажам, прочитав дека многу деловни умови се запишуваат во Superbrain. Тоа има смисла.

Тие сакаат да бидат побрзи во учењето и вмрежувањето. За време на курсот, се чувствував како да е прилагоден на бизнис професионалец.

Дефинитивно мислам дека овој курс е исто така корисен за оние кои сакаат да ја зголемат брзината на читање + разбирање, како и оние кои се надеваат дека ќе го подобрат нивната продуктивност. Учениците и другите кои имаат страст за учење сигурно ќе уживаат во часот на Џим.

Кому нема да му се допадне Superbrain?

Ова е час изграден околу хакери на мозокот и обука на мозокот. Ако не сакате да користите и повторно да користите трикови и техники за да ги зајакнете вештините како меморирање, тогаш веројатно нема да добиете многу од Superbrain. Тоа е час повеќе фокусиран на специфични техники со апликации од реалниот свет, наместо на теории за учење.

Најдобро е за практичен, практичен ученик.

Ако мислите дека ќе станете подобри тресок за вашиот долар со уште еден курс Mindvalley, создадовме одличен нов квиз за да помогнеме. Нашиот нов квиз на Mindvalley ќе ви го открие совршениот курс.

Погледнете го нашиот квиз овде.

Дали сакате Џим Квик да биде ваш учител?

Секогаш кога одам на кој било час, моето прво прашање е: „Дали ќе научам практични вештини кои навистина влијаат на мојот живот?“

Mindvalley создава многу возбуда околу нивните онлајн курсеви, што езошто секогаш давам се од себе за да проверам низ возбудата и да ја испитам способноста за предавање на инструкторот.

Пред да се фрлам во Супермозокот, сакав да видам дали Џим Квик е вистинската работа.

Така се запишав на бесплатниот мастерклас за развој на Superbrain од Mindvalley. Џим Квик споделува неколку техники за подобрување на вашата меморија на овој мастер-клас.

Фер предупредување - ако се регистрирате за овој мастер-клас, ќе наидете на дел од возбудата од Mindvalley. Но, штом ќе го пребродите ова, ќе видите каков е Џим како учител.

Најдов дека Џим Квик е многу искрен, јасен и директен. Неговата приказна ме импресионираше како вистинска и реална. Затоа решив да се пријавам за програмата.

Во остатокот од оваа статија, ќе споделам некои од придобивките што ќе ги доживеете од тренингот на мозокот, проследено со опис на она што ќе го најдете ако одлучете да се запишете на курсот.

Џим Квик со Илон Маск.

Како е да земате Superbrain

Сакам да ве запознаам со моето искуство со преземање на Super Brain . Еве, ќе ви покажам што добивате кога ќе се пријавите, заедно со преглед на самиот курс.

Прво, Курсот Superbrain е едномесечен, 34-дневен курс кој ве учи како да научите побрзо додека запамтете повеќе. Не е брзо решение за да го подобрите вашиот мозок.

Заедно со содржината за обука на мозокот вредна 34 дена, Superbrain има и четири бонус секции, Q&Aресурси и дневни вежби.

Ајде да погледнеме подетално како изгледа сето ова, почнувајќи со пријавувањето.

Земете Superbrain по најевтина цена

Регистрирајте се за Superbrain

Можете да се регистрирате за Superbrain на Mindvalley. Курсот е лесен за запишување, а нова сесија започнува на секои неколку недели (видете го следниот датум за почеток овде). Вообичаено се одржуваат две истовремени сесии, така што можете да изберете да играте надополнување на едната или да почекате неколку дена за да започнете друга.

Кога ќе се регистрирате, имате можност да земете бесплатен мастерклас. Ова се вика Како да се развие супер меморија. Тоа е како видео за добредојде и дава превид во дел од курсот.

Исто така, затоа препорачувам прво да го проверите бесплатниот мастерклас за да видите дали Superbrain е за вас.

Целта на ова воведно видео е да ве натера да сфатите дека вашиот мозок има неограничен потенцијал. Тоа ви дава работна книга од 12 страници и 10 хакери на мозокот.

Потоа, кога ќе се регистрирате и ќе платите, ќе стигнете до загревањето. Пред да започнете, пет видеа се долги околу еден час. Ова е добредојде, и зборува за тоа што е курсот, како да се подготвите за него, користејќи го методот БРЗО учење, како да правите подобри белешки и 10 утрински навики што ги користат генијалците.

Дневните задачи

Во овој курс, имате задачи секој ден. Не можете да прескокнете напред, а задачите на секој ден се отклучуваат само на тоаден.

Денот го започнувате со видео. Тоа е изводливо бидејќи видеата се долги од пет до петнаесет минути.

Секоја недела е различна, но за првата недела, вашите часови изгледаат вака:

 • O.M може да ви помогне да се сетите
 • Сонцето изгреа
 • 10-те тајни за отклучување на вашиот супермозок
 • Ден на имплементација – концепт за повторување на растојание
 • Исхрана и засилувач; Папки за вашето тело
 • Животна средина & засилувач; Убивање мравки

Откако ќе завршите со гледање на видеото, ги завршувате вашите задачи. Задачите варираат од објавување во „Племето“, која е група на заедницата на Фејсбук, до пишување дневник и подобро јадење.

Осум делови од Супермозокот

Супермозокот има осум различни делови. Овие се поделени на околу два дела неделно.

Осумте делови на Superbrain се:

 1. Основите
 2. Lifestyle
 3. Remembering Long Списоци
 4. Запомнување имиња
 5. Речник и јазици
 6. Меморирање говори и текстови
 7. Броеви
 8. Интеграција на животниот стил

Ф.А.С.Т. Систем

Клучна компонента на Superbrain е F.A.S.T. Систем — систем кој самиот Џим го развил.

F: Forget

Треба да му пристапите на учењето со умот на почетниците. Ова значи заборавање и ослободување од вашите негативни блокови околу учењето. Отворете се пред сопствената неограниченост.

О: Активни

Треба да бидете активни во учењето. Ова значи да се бидекреативност, примена на вашите нови вештини и растегнување на вашиот мозок.

S: Наведете

Не е добро да се обидувате да учите кога сте во кисело расположение. Емоционалната состојба е критична за вашите резултати од учењето; уверете се дека сте во позитивно и приемчиво расположение пред да започнете со секој час!

T: Поучување

Поучувањето е еден од најдобрите начини за учење на човекот. Со ова, мислам, ако ве научам историја, всушност подобро ќе ја разберам историјата во тој процес. Со подучување на другите, можеме да го зголемиме сопственото знаење!

Бонус содржина

Покрај бонусната содржина, има четири дополнителни бонус секции до кои можете да пристапите. Тие се:

 1. Надминување на одложувањето во пет лесни чекори
 2. 8 C до мускулна меморија
 3. Сеќавање на вашите соништа
 4. Брзо читање

Како надополнување на се, всушност има уште 2 други бонус функции! На 8-ми и 30-ти денови од Superbrain, Џим Квик дава претходно снимени сесии за прашања и одговори со членовите на Mindvalley, овозможувајќи ви подлабок увид во курсот за Superbrain.

Секогаш сакам бонус, а особено уживав во модулот за надминување на одложување.

Добијте ја намалената цена за супермозок

Супермозок: добрите и лошите страни

Како и со сето она што го прегледувам, имаше некои посебни карактеристики што ми се допаднаа, како и некои елементи што ги не беше толку луд за. Сакам да ги разделам овие за вас, за да можете сами да одлучите дали Superbrain е во правоза вас.

Позитивните страни на Superbrain

 1. Содржината е добро креирана : Како и со целата содржина на Mindvalley, овој курс за Superbrain е професионален. Видеата се неверојатни, Џим Квик е личност, и се чувствував како да сум во класот.
 2. Видеата се кратки : Ми се допадна и како не морав да посветам ниту еден тон време за видеата секој ден. Бидејќи тие беа во просек само пет до десет минути, ми беше лесно да ги гледам. Но, ова доаѓа и со некои недостатоци, за што ќе зборувам подоцна.
 3. Не е нереално : Работите што тој ве учи не се нереални. Никогаш не се чувствував обземен од содржината. Беше лесно да се разбере. Плус, имав чувство дека можам лесно да го спроведам.
 4. Секогаш имате пристап до материјалот : Дури и откако ќе го завршите курсот, можете да се вратите назад и да прегледате сè. 7> Интерактивна заедница : Заедницата Superbrain на Facebook беше прилично активна. Мора да ги просејувате другите објави на Mindvalley фокусирани на курсот, но не беше тешко. Можев често да комуницирам со моите врсници.

Мотести на Superbrain

 1. Некои од содржините се достапни бесплатно: Еден нешто што ми пречеше е што дел од содржината е веќе достапна бесплатно. Бидејќи плаќаме за курсот, би сакал бесплатната содржина да биде бонус материјал наместо вистински лекции. Тоа не е секоја содржина, туку некои одвидеата се објавуваат бесплатно на интернет.
 2. Не можете да ги прескокнете лекциите напред: Бидејќи некои од видеата се кратки, сакав да прескокнам напред. Но, не можете да го направите тоа. Најавувањето секој ден за видео од пет до десет минути може да биде тешко, особено со мојот распоред за патување и работа. Може да се вратите назад и да гледате видеа што сте ги пропуштиле, но повеќе би сакал да прескокнам кога знаев дека ќе пропуштам еден ден.
 3. Не е корисно за секого: Некои од лекциите, како запомнувањето на имињата, не е корисно за секого. Тогаш почувствував дека овој курс е фокусиран на бизнисмените. Иако сум сигурен дека тоа многу им помогна, не треба секој да запомнува имиња.

Моето искуство со Superbrain

Генерално, ми се допадна курсот Superbrain. Иако некои од деловите не важеа за мене, првиот дел ме привлече.

Една од моите омилени работи што ги научив од Superbrain е како негативните мисли влијаат на нашите вештини за учење. Тој зборува за тоа како имаме автоматски негативни мисли. За да научиме подобро, треба да ги промениме тие негативни мисли во позитивни мисли.

Поверојатно е да учиме со позитивни отколку со негативни. Тоа е поврзано со многу работи што ги учам и учам секојдневно, и бев изненаден кога видов колку навистина влијаат негативните мисли.

Сфатив дека видеата се лесни за гледање и вложив се од себе во нив. Би рекол дека оваа програма е една од оние што го добивате она што го ставате во неа.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.