15 причини зошто бившиот по раскинувањето одеднаш ќе се обиде да ве повреди

15 причини зошто бившиот по раскинувањето одеднаш ќе се обиде да ве повреди
Billy Crawford

Штотуку ја прекинавте врската со партнерот. Но, одеднаш сфаќате дека има нешто чудно во начинот на кој се однесува вашиот поранешен:

Тие се обидуваат да ве повредат.

Дали ова ви звучи познато?

Ако е така, вие веројатно се прашувате која е причината за нивното чудно однесување.

Еве 15 причини зошто бившиот по раскинувањето одеднаш може да се обиде да ве повреди

1) Тој сè уште има чувства кон вас

Првата и најочигледна причина зошто бившиот се обидува да ве повреди по раскинувањето е тоа што сè уште има чувства за вас.

Ова е причината зошто тие контактираат со вас, ви го отежнуваат да продолжите понатаму, и се обидуваат да ве натераат да останете во контакт со нив.

Тие знаат дека ако успеат да ве вратат, ќе добијат втора шанса да го привлечат вашето внимание и љубов.

Ако вашиот поранешен сè уште има чувства за тебе, можеби сè уште сака да биде со тебе.

Можеби не знаат како да раскинат со тебе.

Но ти веќе донесе одлука да раскинеш, и затоа толку е тешко за нив да те преболат.

Резултатот?

Вашиот поранешен се обидува да покаже дека сè уште има чувства за вас и дека се уште ви се важни.

0>Во суштина, тие се обидуваат да направат да ги сожалите.

Или барем, тие се обидуваат да ви го привлечат вниманието за да ви кажат дека сè уште ве сакаат.

2 ) Тие не можат целосно да ве отсечат

Дали забележавте дека вашиот поранешен станува се повеќе ивнимание. Но, ако веќе не сте заинтересирани за нив, тогаш тие ќе откријат дека нивните напори биле потрошени - и тоа може да доведе до повредени чувства од нивна страна.

Па еве зошто тоа се случува:

Ако вашиот поранешен ненадејно почне да се обидува да ве повреди, можеби сака да знае дали се грижите за нив.

Или сте многу вознемирени поради раскинувањето. Очајни сте да се вратите заедно со бившиот. Или воопшто не се грижите за нивните чувства.

Но вистината е дека вашиот поранешен сака да види дали се уште се грижите за нив или не.

И затоа се обидуваат да повредат ти.

Па, да речеме дека бившиот постојано барал време за сам со вас - дури и по раскинувањето. Ако ова се случуваше доволно често, тогаш можеби има одредена вистина во фактот дека тие навистина се грижат за вас.

Но, ако вашиот поранешен продолжи да го прави тоа по некое време, тогаш нема начин да се знае дали навистина дали се грижите за вас или не.

Затоа само престанете да им се предавате и држете се настрана од нив додека не престанат да контактираат со вас повторно. Тогаш зависи од вас дали повторно ќе се вратите заедно со нив или не. Никому ништо не должиш!

10) Тие се обидуваат да те освојат назад

Можам ли да бидам целосно искрен со тебе?

Твојот поранешен можеби се обидува да ве освои назад со тоа што ненадејно ќе се обиде да ве повреди.

Кога бевте заедно, вашиот бивш веројатно направил се што можел за да ве направи среќни.

Ако раскинавтесо нив можеби ќе сакаат да го направат истото за да се чувствувате повредено и отфрлено. Можеби ќе сакаат да направат да се чувствувате како да сте направиле грешка со раскинувањето со нив.

На крајот на краиштата, вашиот поранешен сака да докаже дека тие се вистинската личност за вас. Можеби ќе сакаат да ве направат љубоморни затоа што се надеваат дека ќе ги сакате назад. Можеби сакаат да ве натераат да страдате затоа што сакаат да знаете дека не можат да бидат среќни без вас.

Што и да е, најлогичното објаснување е дека тие сè уште имаат чувства кон вас и сакаат да добијат повторно заедно со вас.

Но, кои се нивните причини? Зошто би сакале втора шанса да го привлечат вашето внимание?

Одговорот е едноставен: ако можат повторно да се здружат со вас, тогаш веројатно е дека ќе можат да ве убедат дека работите одат добро помеѓу тие двајца повторно.

И ако работите повторно одат добро, тогаш постои шанса и двајцата да бидете посреќни од кога било досега.

Ако ова се случи, тогаш и двајцата ќе повторно се чувствувајте одлично во врската. И бидејќи вашиот поранешен сака и двајцата да бидете среќни, тој веројатно ќе се потруди работите повторно да функционираат меѓу вас.

Значи, можеби изгледа чудно што ве повредуваат за да ве вратат, но тоа е само како што е.

11) Бившиот е лут поради раскинувањето

Во ред, раскинавте со бившиот и веројатно сте забележале како се чувствуваат затоа.

Каде беа разочарани? Тажно? Ослободени сте?

Или можеби биле лути или фрустрирани што сте раскинале со нив затоа што не сакале.

Значи, една од најочигледните причини зошто вашиот поранешен се обидува да ве повреди е дека се лути поради вашата одлука.

Можеби се чувствуваат како да сте неправедни кон нив во вашата одлука, а тоа ги налутило. Ова ги направи уште повеќе вознемирени и фрустрирани.

Затоа тие ќе направат се што можат за да разјаснат дека не разбираат зошто сте решиле да раскинете со нив. Тие ќе направат се што можат за да разјаснат дека ова е лоша одлука и ќе биде тешко за двајцата ако работите продолжат вака.

Но, ако вашиот поранешен е навистина лут поради раскинување, тогаш има добри шанси тој или таа да го користи раскинувањето како начин да ви се одмазди.

Со други зборови, раскинувањето може да биде нивниот начин да ви вратат за нешто што се случило во минатото.

12) Тие сè уште сакаат физички контакт со вас

Можеби е тешко да се поверува, но понекогаш луѓето ги повредуваат другите луѓе за да одржат врска.

Звучи импресивно, нели?

Па, можеби тоа е точната причина зошто вашиот поранешен, по раскинувањето, одеднаш ќе се обиде да ве повреди.

Ова е затоа што сака да се чувствува поблизок со вас и да добие чувство на сигурност дека сè уште е важен.

Еве што е: понекогаш,не можеме, а да не бидеме привлечени од луѓе кои се важни во нашите животи, дури и ако веќе не ги сакаме.

Ова значи дека дури и ако не сакаме некого повеќе, сепак можеме да имаме силни чувства за нив.

А тоа значи дека нашите поранешни би можеле да имаат силни чувства кон нас дури и ако веќе не нè сакаат или дури и се грижат за нас.

Со други зборови: вашиот Бившите ќе сакаат физички контакт со вас по раскинувањето затоа што сакаат уверување дека сè уште ви се важни и дека сè уште имаат врска со вас.

И погодете што?

Може да ве повредат одеднаш затоа што им е тешко да ги контролираат своите импулси или нагонот да бидат физички блиску до вас.

А во овој случај, тие дури може да се обидат физички да ве повредат со допирање на вашата рака или цврсто гушкање.

Меѓутоа, ако навистина сакаат да останат со вас, нема да ја преминат границата на насилство.

Значи, ако забележите дека вашиот поранешен прави нешто вакво, тогаш има добри шанси дека тие се обидуваат да те повредат.

13) Тие користат техники за обратна психологија за тебе

Сигурен сум дека сите сме го слушнале терминот „обратна психологија“ порано.

А ако не сте, тогаш треба да знаете дека обратната психологија е тактика што луѓето ја користат за да натераат некого да направи нешто што тие не сакаат да го прават.

Обратна психологија значи дека некој го поттикнува однесувањето со тоа што ве преправасакате нешто друго.

И погодете што?

Ако вашиот поранешен користи техники за обратна психологија, тогаш тоа значи дека тие разбираат како можат да ве натераат да ги посакате назад.

И затоа решија да те повредат одеднаш додека ова однесување не е нешто што би го направиле. Тоа не е нешто што би го очекувале од некој кој е сè уште заљубен во вас.

Со други зборови, вашиот поранешен користи техники за обратна психологија и се обидува да ве повреди за да ве натера да ги посакате назад.

4>14) Тие се обидуваат да докажат нешто на некој друг

Да ви поставам прашање.

Дали вашиот поранешен веќе почна да излегува со некој друг откако раскинавте со нив?

Ако одговорот е да, тогаш треба да знаете дека вашиот поранешен би можел да се обидува да докаже нешто на некој друг.

Тие можеби се обидуваат да им покажат на своите нови партнери дека повеќе не се грижат за вашите чувства .

И затоа ве повредуваат.

А знаете што?

Ако вашиот поранешен се обидува да докаже нешто на некој друг, тогаш тоа значи дека тие навистина веќе не сум заљубен во тебе.

И во овој случај, не треба да дозволиш да манипулира со твоите чувства и да те користи за да изгради доверба во нивната нова врска.

Но, оваа личност не е секогаш нивниот нов партнер.

Исто така види: 16 моќни знаци на сродна душа од универзумот (целосен водич)

Вашиот поранешен можеби има тајна причина да се обиде повторно да ги натера работите да функционираат меѓу вас двајца.

Можеби нивните пријатели ги притискаат да се врататзаедно со вас поради некакво ветување што го дале, или можеби има некоја друга причина зошто вашиот поранешен сака да се врати заедно со вас, за која сè уште не знаеме…

Но, како и да е, вашиот поранешен можеби сака да му докаже нешто на некој друг во исто време дека тој или таа сака како се чувствувале правилно кога сте му кажале.

15) Тие едноставно не можат да ве пуштат

И последната причина зошто вашиот бивш по раскинувањето одеднаш се обидува да ве повреди е тоа што тие едноставно не можат да ве пуштат.

Тие не можат да ги контролираат своите чувства откако ќе разберат дека ќе раскинете со нив, и тоа е нивната инстантна реакција да кажат нешто што ќе ве повреди.

Затоа се обидуваат да ве повредат.

Тие се обврзаа со вас, но не можат да дозволат ти оди. Така тие се обидуваат да изразат сè што чувствуваат и да ве убедат дека им требаат во нивниот живот.

Ова значи дека понекогаш нивната намера да ве повредат е израз на нивната очајна психолошка состојба и нивната загриженост за неизвесна иднина.

Со други зборови, тие се обидуваат да ве повредат за да останете со нив и за да не мора да се соочат со животот без вас.

Тоа е нивно начин на обид да се преживее болката од губење на некој што го сака.

Последни мисли

Сè на сè, раскинувањето е тешко за секого. Тие болат и им треба време да се опорават.

По раскинувањето, повеќето луѓесе склони да го остават бившиот во минатото и да продолжат со животот.

Меѓутоа, некои бивши го земаат ова време по раскинувањето како можност да се одмаздат на личноста што раскинала со нив, да ги изразат своите чувства или пак вратете им се. Затоа тие одеднаш одлучуваат да ве повредат по раскинувањето.

Се надеваме дека веќе ги разбирате некои можни причини зошто бившиот, по раскинувањето, одеднаш ќе се обиде да ве повреди. Затоа, изберете ја најдобрата можна стратегија врз основа на вашите чувства и обидете се да не се повредите повторно.

повеќе се врзуваат за вас додека сте биле во врска?

Ако е така, големи се шансите дека не можат да ја прекинат оваа емоционална приврзаност дури и откако ќе раскинат со вас.

Со други зборови: вашиот поранешен не можат да ве преболат.

Ова е причината зошто тие продолжуваат да се обидуваат да останат во контакт со вас.

Тие имаат чувства кон вас и не им е лесно да се откажат од тие чувства . Како резултат на тоа, тие ќе направат се за да се обидат да го привлечат вашето внимание.

Гледате, не е лесно да се прекине да се биде емотивно поврзан со некого. Чувството е како да губите дел од себе.

Затоа вашиот поранешен ќе направи се за да остане во контакт со вас, дури и ако тоа значи дека ќе ве повреди.

И знаете што?

Тие исто така може да се обидат да ве повредат затоа што се лути поради фактот што се приврзани за вас, но вие не се чувствувате исто.

Без разлика на нивната намера, една работа сигурно е: тие не можат целосно да ве отсечат.

Тие не можат да ве отсечат од нивните животи, од нивните мисли и чувства.

Ова е причината зошто тие ќе се обидат да ве држат блиску за да можат да се чувствуваат блиски со вас.

3) Тренерот за односи може да ви даде вистинска јасност

Додека причините во оваа статија ќе ви помогнат да разберете зошто вашиот поранешен можеби се обидува да ве повреди откако раскина со вас, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Тоа е она што неодамна го направив.

Кога бев вонајлошата точка во мојата врска, контактирав со тренер за односи за да видам дали би можеле да ми дадат какви било одговори или увид.

Очекував некои нејасни совети за расположени или силни.

Но, изненадувачки, добив многу продлабочени, конкретни и практични совети за решавање на проблемите во мојата врска. Ова вклучуваше вистински решенија за подобрување на многу работи со кои мојот партнер и јас се боревме со години.

Херој на врската е местото каде што го најдов овој специјален тренер кој ми помогна да ги свртам работите. Тие се совршено поставени да ви помогнат и со проблемите со раскинувањето во вашата врска.

Херојот на врската е многу популарна веб-страница за обука за врски бидејќи тие обезбедуваат решенија, а не само разговор.

За само неколку минути може да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети прилагодени за вашата ситуација.

Кликнете овде за да ги проверите.

4) Сакаат да се одмаздат и да се чувствуваат подобро

Сега ќе ви ја претставам најчестата причина зошто бившиот можеби се обидува да ве повреди.

Вашиот бившиот можеби го прави ова затоа што сака да ви се одмазди за прекинување на врската.

Ова е многу честа причина за некој што е фрлен да се обиде да се врати кај својот поранешен. Тие се чувствуваат како да им е згрешено и бараат одмазда.

Да бидеме искрени:  ова е многу човечка и разбирлива реакција.

но исто така е многу тешко да сепроцес, бидејќи намерата на вашиот поранешен да ве повреди е толку директна и однапред.

Ова е причината зошто тие можеби се однесуваат на начини на кои изгледа како да ве повредуваат намерно. Тие сакаат да се чувствуваат подобро за себе и да се одмаздат затоа што биле фрлени.

Не е изненадувачки што личноста која е исфрлена би сакала на некој начин да го повреди својот поранешен партнер.

За жал, ова е многу опасна реакција, и треба да бидете многу внимателни за тоа како ќе се справите со неа.

Проблемот е што нема потреба да му се одмаздувате на бившиот бидејќи тие раскинале со вас.

Јас значи, ако навистина сакале да те повредат, би ја одржале врската. Ова значи дека тие навистина не се грижат да ве повредат и дека мотивот за одмазда е само маска за нешто друго.

Што мислам овде?

Па, ако сте завршиле во врската, бившиот можеби сака да ве повреди како начин да ви возврати.

Тоа е како да сакаат да ви докажат дека сте погрешиле за нивните чувства кон вас. Вашата врска беше одлична, а бившиот сака да докаже дека тие можат да ве натераат да страдате исто како што сте ги натерале да страдаат.

Како начин да се чувствувате подобро поради раскинувањето, бившиот можеби ќе сака да ве повреди.

Вистината е дека понекогаш вашиот поранешен би сакал да се одмазди за да се чувствува подобро за себе и да ви возврати што сте толку негативни.

Не би сакале да се одмаздите на некого кој бешељубезни и љубезни, дали би?

Но, еве ја работата:

  • Ако раскинувањето беше ваша идеја, вашиот бивши можеби ќе сака да си докаже себеси дека може да биде силна како вас беа.
  • Ако раскинувањето беше нивна идеја, бившиот можеби ќе сака да ве повреди како начин да докаже дека тие не згрешиле.

Во ова во случај, можеби ќе сакаат да ве повредат за да покажат дека прекинувањето на врската е вистинската работа.

5) Тие не сакаат да бидат „жртва“ на вашето раскинување

Нека јас земам диво погодување.

Вашиот поранешен не сака да биде „жртва“ на вашето раскинување.

И како резултат на тоа, тие одлучуваат да ве повредат за да докажат дека сè уште имаат моќ и контрола во врската.

Можеби ќе сакаат да ве повредат како начин да ја повратат контролата врз врската и да докажат дека тие не ја направиле грешката.

Исто така види: Што значи да се биде човек? Одговараат 7 познати филозофи

Непотребно е да кажам, сите овие причини се погрешни и опасни.

Но, погодете што?

И вашиот поранешен сака да ве повреди.

Причината зошто тоа се случува веројатно е поврзана на нормите на нашето општество кои ги ценат доминантните типови на личности кои се способни да ја преземат контролата и да донесуваат одлуки.

Но, доколку вие сте решиле да раскинете со нив, големи се шансите тоа да ги натера да се чувствуваат како тие се жртви на вашите постапки.

И бившиот можеби ќе сака да ве повреди како начин да се чувствуваат подобро за себе, да ја вратат контролата врз ситуацијата и да го почувствуваатмоќ.

Ова значи дека вашиот поранешен би можел да сака да ве повреди како начин да докаже дека сè уште е одговорен за врската.

Што можете да направите?

Најдоброто нешто што можете да го направите е да останете смирени и да бидете љубезни и разбирливи со бившиот.

Подобро е да бидете почитувани, љубезни и со разбирање со нив. Затоа што порано или подоцна, тие ќе сфатат дека тие се тие што направиле грешка, а вие не треба да бидете повредени.

Ова значи дека не е во ваш најдобар интерес да им дозволите знајте колку ве повредува нивното однесување, освен ако не е навистина неопходно да разберат како нивните постапки влијаат на вас.

6) Имаат проблеми со самодовербата

Дали забележавте дека вашиот поранешен секогаш се обидуваат да се чувствуваат подобро за себе?

Ако ова звучи познато, големи се шансите тие да имаат проблеми со самодовербата.

Што значи тоа?

Па, јас -довербата е психолошки термин кој го опишува верувањето дека некој е вреден, достоен и важен.

А кога некој има проблеми со самодовербата, тоа значи дека не верува дека е вреден или достоен .

Ова значи дека можеби се чувствуваат како да не се доволно добри и дека треба да ви се докажат.

Можеби се обидуваат да ја вратат својата самодоверба со тоа што ќе ве повредат . Така, тие го прават ова како начин да се чувствуваат подобро за себе и да си ја вратат сопственатасамодоверба.

Да објаснам на што мислам.

Да речеме дека бившиот раскинал со тебе затоа што мислеле дека тоа е вистинската работа.

Како резултат на тоа, можеби ќе сакаат да се чувствуваат подобро за себе со тоа што ќе ве повредат.

Тие исто така би сакале да ве повредат како начин да направат самите себе да се чувствуваат подобро поради раскинувањето со вас.

А ако е така, тогаш би сакал да ве потсетам дека на вашиот поранешен воопшто не му е грижа да ве повреди. Ако ова е вистина, тогаш главната причина зошто вашиот поранешен сака да се одмазди веројатно е поврзана со нивните проблеми со сопствената самодоверба, а не со желбата за одмазда на вас.

Значи, ако вашиот поранешен се обидува да ве повреди да се чувствувате подобро за себе, тоа веројатно значи дека имаат ниска самодоверба и не веруваат во себе. И затоа тие ќе се обидат да направат да се чувствувате лошо за себе.

7) Барањата на општеството го тераат вашиот поранешен да се однесува на овој начин

Дали некогаш сте размислувале за начинот на кој тоа општество влијае на нашето однесување?

Дали мислите дека тие го прават она што го прават затоа што тоа е она што се очекува од нив?

Вистината е дека општеството има одредени очекувања околу раскинувањето. Луѓето очекуваат дека личноста која раскинала со партнерот треба да се обиде да ги врати назад.

Па, ако е така, тоа значи дека сите популарни и тренди работи во општеството го тераат вашиот поранешен да прави работи кои веројатно не се во нивните најдобриинтерес.

Но, што ако можете да го промените нивниот став и да го натерате вашиот поранешен да сфати дека ако ве повредите нема да решите ниту еден од нивните проблеми?

Вистината е дека повеќето од нас никогаш не сфаќаат колку моќта и потенцијалот се наоѓаат во нас.

Ние стануваме заглавени од континуираното условување од општеството, медиумите, нашиот образовен систем и многу повеќе.

Резултатот?

Реалноста ние создаваме станува одвоен од реалноста што живее во нашата свест.

Ова (и многу повеќе) го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде. Во ова одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да ги подигнете менталните синџири и да се вратите во суштината на вашето битие.

Со претпазливост - Руда не е вашиот типичен шаман.

Тој не прави убава слика или никнува токсична позитивност како што прават многу други гуруа.

Наместо тоа, тој ќе ве принуди да погледнете навнатре и да се соочите со демоните внатре. Тоа е моќен пристап, но кој функционира.

Значи, ако сте подготвени да го направите овој прв чекор и да ги усогласите вашите соништа со вашата реалност, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

8) Тие се љубоморни на вашата нова врска со другите

Дали веќе почнавте да запознавате други луѓе откако раскинавте со бившиот?

Да, сосема е точно дека имате целосно право да се сретнете со кого сакате.

Но, погодете што?

Вашиот поранешенне изгледа исто. Наместо тоа, се чини дека се љубоморни на вас и на вашата нова врска.

И тоа е уште една причина зошто бившиот, по раскинувањето, одеднаш може да се обиде да ве повреди.

Тоа е затоа што тие ќе бидат љубоморен на новите односи што се развиваат со другите во вашиот живот.

Тие дури можат да мислат дека ако можат повторно да се вратат заедно со вас, тогаш можеби ќе имаат шанса подобро да ги запознаат овие нови луѓе како Па.

Ова може да ги натера да ги повредат или да се обидат да ги повредат тие луѓе за да ги исплаши да не се вратат заедно со бившиот повторно.

Но, што можете да направите за тоа?

Па, обидете се да му објасните на бившиот дека вашата врска е веќе завршена. Нема да се вратите со нив и имате право да имате нови односи со други луѓе.

На тој начин, ќе ги убедите да престанат да ве повредуваат за да се вратат со вас. Затоа што на крајот на краиштата, тоа нема да се случи.

Веќе продолживте понатаму и не им се враќате.

9) Тие сакаат да видат дали се грижите за нив или не

Верувале или не, понекогаш луѓето ќе се обидат да ги тестираат вашите чувства кон нив - без разлика дали се работи за пријател, член на семејството или бивш.

Некои луѓе можеби ќе сакаат да знаат дали сте сè уште се заинтересирани за нив, а тие ќе го направат тоа обидувајќи се да се вратат заедно со вас.

Ако сè уште сте заинтересирани за нив, тогаш тие ќе бидат среќни и ќе ви дадат
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.