Супер читање од Џим Квик: Дали навистина вреди вашите пари?

Супер читање од Џим Квик: Дали навистина вреди вашите пари?
Billy Crawford

Дали сакам да читам илјадници зборови во минута? Здраво да. Тоа би ми го олеснило животот. Но, дали е можно? Не мислев дека ќе биде.

Пред да ја преземам оваа потрага во Мајндвели, не верував дека „брзо читање“ е вистинска работа. Но, очајно сакав малку да го олеснам обемот на работа и да имам малку време за други, поважни работи.

Го зедов Super Reading за да станам поефикасен. Не сакав да губам толку многу од моето време заглавено на технички книги и прирачници. Затоа решив да се обидам. По 21 ден, повеќе од двојно ја зголемив брзината на читање. Но, дали ќе ви помогне и вам?

Ова е моето искуство со преземање на Супер читање од Џим Квик. Ќе ви дадам мал поглед во тоа што можете да очекувате во оваа потрага и дали навистина вреди или не вреди вашите пари.

Дознајте повеќе за Супер читање

Кој е Џим Квик?

Прво јас слушнал за Џим Квик како „тренер на мозокот“ што го користел технолошкиот магнат Илон Маск. Бев љубопитен затоа што тој очигледно ги обучувал и ракетните научници и истражувачи на SpaceX. Тогаш за прв пат слушнав за брзо читање.

Брзиното читање е сè за забрзување на процесот на читање. Ако се користи правилно, ќе ве направи најмалку 5 пати побрз од просечниот читател.

Како?

Преку комбинација на различни техники развиени од многу експерти во последните неколку децении - тоа е прилично нов концепт.

Џим Квик е еден од водечките експерти. Тој тренираше студенти воЗатоа, погледнете што нуди Mindvalley. Ако сте заинтересирани за 2 или повеќе програми, преземањето на Mindvalley Quest All Access ќе биде добра зделка.

Забелешка : По моето истражување, открив дека неколку студенти се имате проблем да добиете рефундирање од оваа потрага. Затоа, навистина е важно да мерите дали навистина го сакате или ви треба овој курс, ако не сакате да поминете низ слично нешто.

Совети и совети за супер читање

Супер читањето е напорен курс. Открив дека ако ги следам овие хакови, добив начин повеќе од курсот на Џи Квик.

Одвојувај 40 минути секој ден

Треба да одвоиш реално време да го завршат овој курс. Не зборувам за типичните 15 минути што треба да ги правите на повеќето часови во Mindvalley. Ви требаат околу 40. Но, тоа не значи дека не е пријатно. Далеку од тоа. Со нетрпение очекував да ги правам моите вежби за Супер читање секој ден.

Направете ја потрагата на вашиот дневен врв

Не правете ја вашата дневна лекција кога се чувствувате тромно. Џим Квик се движи брзо, а неговите вежби бараат и вие да го правите тоа. Дознајте во кое време од денот сте најпродуктивни и не заборавајте да правите супер читање во тоа време.

Одвојте време за Q&A

Секоја недела, Џим е домаќин на Q& ;А каде тој се справува со горливите прашања на вашите соученици на Супер читање. Иако не е во живо, тој е многу информативен и дефинитивно не сакате да го пропуштите. Зафаќа околу анчас, затоа погрижете се да одвојувате ДОПОЛНИТЕЛНО време секоја недела за неговите прашања и одговори.

Што велат луѓето за Супер читање

Ако сè уште не сте сигурни, еве што мислат другите студенти Супер читање од Џим Квик:

//twitter.com/roegallo/status/1265427389124759554 //www.facebook.com/tatiana.ayrapyatyants/posts/3757694480924238

Дали Супер читањето е соодветно за вас?

Супер читањето беше неверојатно корисно за мене. Можам да ги користам вештините што ги научив во многу области од мојот живот. Сепак, не верувам дека е за секого.

Ако сте некој кој навистина не треба да чита, (или не барате да читате многу за работа или не е нешто што ве интересира вие) овој курс можеби нема особено да ви го промени животот. Ако имате фиксен начин на размислување, оваа програма не е ни за вас.

Ќе треба да искористите еден тон ментална енергија и да бидете навистина посветени на оваа програма за таа да работи. Во спротивно, само ги трошите парите.

Но, ако сте некој што сака или треба да чита многу, Супер читањето е апсолутно неопходно. Ќе научите подобро и ќе ги разберете работите побрзо. Ќе го забрзате и изострите вашиот ум на начини што никогаш не сте ги замислиле.

Мислам дека оваа потрага може да биде од корист за секој што постојано учи, без разлика дали е за лични или за кариера.

Но, кога ќе се спушти Според тоа, Супер читање од Џим Квик е навистина совршено за некој кој не сака да ги троши своитевреме. Можам да замислам дека ова ќе им помогне на многу професионалци кои се во движење кои не можат да си дозволат да се пробиваат низ безброј материјали. Луѓе кои повеќе би сакале да го користат своето време за макро-менаџирање, водење или подготовка на идеи.

Значи, ако сте некој што сака најдобро да го искористи вашиот најважен ресурс— време — оваа потрага е непроценлива.

Дознајте повеќе за Супер читањебрзо читање, перформанси на мозокот и подобрување на меморијата. Тој е експерт за сите работи кои поттикнуваат забрзано учење.

Но, што го прави Џим квалификуван да предава за забрзаното учење? повреда на главата. Со години се обидуваше да работи околу својот „скршен мозок“. Повредата го доведе во предизвик за учење, што го натера да развие различни навики, системи и тактики за учење.

Исто така види: Знаци на оженет маж му се допаѓате, но тоа го крие

Денес, Kwik е познат елемент во полето за подобрување на мозокот. Освен што ги обиколува глобалните медиуми, тој е домаќин на подкастот Kwik Brain , кој е број 1 тренинг шоу на iTunes. Тој исто така е автор на многу книги, вклучувајќи го и бестселерот на NY Times Limitless: Core Techniques to Improve Performance, Productivity, and Focus.

Ајде да видиме дали тој вреди за возбудата, нели?

Што е брзо читање?

Брзиното читање може да ви помогне да прочитате околу 1500 зборови во минута. Лудо, нели? Дури и јас бев скептичен во врска со ова.

Па, пред да се запишам на оваа програма, решив да копам во науката за тоа.

За целосно да разберете како функционира брзото читање, треба да го разберете прво процес на читање:

Во просек, читаме околу 250 wpm со капацитет на меморија од 70% — што значи дека доловуваме 70% од зборовите што ги читаме.

Како читаме? Па, првиот чекор е да се погледнат зборовите, познати како „фиксација“. Ова трае околу0,25 секунди. Следниот процес е „сакада“, каде што очите се движат кон следниот збор. Секоја сакада трае 0,1 секунда. Тоа значи дека читаме околу 4-5 зборови (по фраза) одеднаш. Конечниот процес е кога нашиот мозок ќе добие смисла на зборовите - разбирање.

Знам дека тоа е бомба на знаење, но тука доаѓа брзото читање. Бидејќи не можеме да го скратиме процесот на сакада, брзото читање е сè за да ви помогнеме да направите побрзи фиксации.

Ова се постигнува со прескокнување на она што експертите го нарекуваат „субвокализација“ или внатрешно изговарање зборови. Забрзаното читање ве натера да го разберете зборот без да го звучите во вашиот мозок . Исто така, постои уште еден метод наречен „делење“, кој вклучува разложување на поединечни делови од информации и нивно групирање на смислен начин. И двата методи идеално заштедуваат време, што ни овозможува да го забрзаме читањето.

Значи, да, иако брзото читање е прилично нов метод, дефинитивно е можно да се читаат илјадници зборови во минута.

Што е потрагата по Супер читање?

Преглед – Моето искуство додека ја преземам потрагата

Супер читање од Џим Квик е 21-дневна потрага во долината на памет за брзо читање.

0>Во оваа програма, Џим Квик ве води низ неговата сопствена методологија за брзо читање. Тој споделува техники за невростимулација за зајакнување на задржувањето на меморијата. Тоа е направено во вообичаениот формат за учење како залак на Mindvalley. Но бидејќи ова е курсза брзо читање, таа е попрактична од вообичаената програма Mindvalley.

И јас ви велам: Овој курс е интензивен.

Тоа не е нешто што само го гледате , тоа е нешто во кое учествувате. Ова значи дека треба да се фокусирате на секоја лекција, да слушате и да запишувате. Користев многу ментална енергија додека земав часови. Дури ни кога бев уморен, не можев да учествувам правилно. Морав да бидам 100% присутен за да научам брзо читање.

Но, ми се допадна.

Ако нешто не ми се допаѓа во програмите на Mindvalley, тоа е пената. Понекогаш сакам само инструкторите да продолжат со тоа. (И нема да лажам, многу го користам тоа копче за брзина од 1,5x.) Во случајот на Разбудете ги видовите на Нил Даниел Волши, на пример, може да помине како серија песни.

Квик, напротив, не беше бесмислица и директно на поентата. Го ценев ова. На пример, има забележлив недостиг од застранување во врска со неговата лична историја.

Неговата лична историја е сепак неверојатна. Треба да го проверите.

Супер читањето е различно бидејќи ви дава вештина за совладување. Не е само да се инспирираш, иако Џим Квик е секако инспиративен. Тој е успешен со причина. Но, околу 70% од времето, навистина беше за учење технички вештини и развивање начин на размислување за раст.

Ова беше искрено најпрактичниот курс што некогаш сум го имал преземени на Mindvalley.

(Ако се прашуватешто друго има да понуди Mindvalley, Ideapod создаде забавен квиз на Mindvalley за да ви помогне да го изберете совршениот курс за вас. Направете го нашиот нов квиз овде).

Добијте ја специјалната понуда за супер читање

Што има во потрагата по супер читање

Потрагата за супер читање на Џим Квик е поделена на 2 дела:

Дел 1: Учење на техниката – Поминете низ процес чекор по чекор за тоа како да читате побрзо додека го зголемувате разбирањето. Развивање ефективни техники за задржување на меморијата, како да читате технички информации итн.

Дел 2: Развивање на менталниот склоп – Откажување на ограничувачките навики и обрасците на учење што ве учеле на училиште. Разбирање на психологијата за она што се случува во вашиот мозок што навистина го активира вашиот гениј.

Кога ќе започнете, треба да изберете книга за читање. Не треба да биде технички, туку нешто во што би уживале, како роман.

Ќе поминувате низ 10-15 минути видео лекции секој ден. Но, повеќето од овие лекции ќе вклучуваат „вежби за читање“. Овие вежби ќе ве предизвикаат да прочитате стотици зборови во рок од неколку минути. Во една вежба, дури морав да се обидам да читам редови за кои првично ми требаа 4 минути - за 2. Еф!

Затоа, давајте или земајте, ќе треба да одвоите 20 до 40 минути дневно за да ги гледате лекцијата, вежбајте брзо читање и правете ги вашите сопствени задачи.

Постојат работна книга што може да се преземе што следи, достапна секоја недела. Мислам дека не енеопходно е да се користи, но советите и вежбите би можеле да ви помогнат. Ги испечатив овие страници и ги користев за мое бележење. Значи, ако сте тип на личност која подобро учи кога ги запишува работите, користете ја работната тетратка.

Првите 2 недели се интензивни, но последната недела е фокусирана на психологијата зад брзото читање. Тоа е делот неучење , кој мислам дека е исто толку предизвикувачки на свој начин. Ќе мора да се откажете од она што мислите дека сте го знаеле за читањето и да започнете од нула. Но, она што ќе го научите на крајот е подобра и поефикасна рамка за читање.

Понекогаш е страшно да мора целосно да започнете од нула. Но, кога ќе се ослободите, ќе научите дека работите за кои сте се држеле всушност ве спречуваат. Кога почнувате од нула, можете да достигнете височини за кои не сте сонувале.

Накратко

Она што ми се допадна:

 • Тоа е практични. Вештините што ќе ги научите може да се применат во вашиот секојдневен живот. (Впрочем, сите читаат.)
 • Нема пената. Самиот курс е многу минималистички, од видео продукција до содржина. Недостигот од непотребни муабети ми овозможи да се фокусирам и ме мотивираше повеќе.
 • Џим Квик е учител без глупости. Тој не е напорен, но сепак ве предизвикува на вистински начини.
 • Часовите се пријатни! Со нетрпение ги очекував моите вежби за читање секој ден.
 • Тоа го сумира сето она што го иматетреба да знаете за брзото читање во еден уреден пакет-вклучувајќи го дополнителното притискање за да се постигне целта.

Што не ми се допадна:

 • Да бидам искрен, повеќето од неговите техники не се навистина револуционерни. Можете лесно да ги научите од книги или други курсеви. (Ако ги штедите парите и сте спремни да учите самостојно.) Ова е за некој кој сака воден пристап еден-на-еден за брзо читање.

Дали навистина потрагата по супер читање работа?

Морам да бидам искрен. Бев многу скептичен пред да ја преземам оваа потрага. Прво, не верував дека е можно да се прочитаат 1.500 зборови во минута. Второ, не сакав да го направам читањето скучна работа.

Кога прелистував преку Super Reading’s Tribe (ексклузивната група на Фејсбук), дури видов некој како вели дека ја зголемил брзината на читање на 3.000 зборови. Мислев, дали некогаш би можел да се доближам до тоа?

Но, како што поминав низ тоа, резултатите беа брзи и речиси моментални. Почнав со брзина на читање од 248 зборови во минута. До втората недела, читав 490 wpm. И до последната недела, читав 804 wpm.

Ја зголемив брзината на читање до 3 пати.

Значи, да, Super Reading Quest навистина функционира.

Прочитав 3 романи и 1 техничка книга додека поминував низ оваа програма. Со мојот работен распоред и личниот живот, тоа кажува нешто.

Но, мислам дека она што најмногу ме погоди додека го посетував овој курс е тоа што ненамалете ја мојата љубов кон читањето. Всушност, тоа ме запозна со нешто ново - вклучи нов предизвик за инаку рутинска активност.

Еден од моите најголеми стравови беше дека преземањето на оваа потрага ќе потрае забава од нешто што го правам главно за уживање. Сакам да читам. Мислев дека брзото читање ќе го уништи тоа. Но, тоа не беше. Наместо тоа, научив многу вредна животна вештина. Она што ќе ми служи до крајот на мојот живот.

Она што ми го даде Супер читањето на Џим Квик е способноста да правам повеќе од она што го сакам: читањето.

Ексклузивен попуст за супер читање

Па каков е животот сега кога можам да читам побрзо?

Можам да видам некои големи промени:

 • Јас Јас сум побрз на работа . Јас сум писател и тоа значи дека треба да поминам низ тони истражувања, да ги соберам најважните делови и да ги кондензирам во сварлив формат. Овој курс во основа ми ја олесни работата. Сега имам повеќе слободно време!
 • Развив посилен начин на размислување за раст. Можноста да научам како да читам 3 пати побрзо само докажува дека можам да поднесам каков било предизвик за учење. Учам нов јазик во моментов и го учам брзо.
 • Јас веќе не треба да се мачам да најдам време за читање за уживање.
 • Имам подобро задржување, фокусирање и јасност. Порано бев толку нејасен читател. Морав да имам тивко опкружување, па дури и најсуптилните звуци во позадина би ми пречеле. Сега, забележувамБуквално можам да читам секаде!
 • Не треба да трошам толку многу енергија за да сфатам што читам. Техничките информации се исто така полесни за варење.

Сè на сè, одзедов само големи нешта од оваа потрага во долината на Mindvalley. Ја добив вредноста на моите пари. И научив вистинска, применлива вештина што би можел да ја користам во кој било аспект од мојот живот.

Колку чини Super Reading by Mindvalley?

Во моментов, можете да добиете Super Reading од Jim Kwik за само 349 долари. Тоа е многу поевтино од неговата нормална цена од 999 долари. Откако ќе се запишете, ќе добиете целосен, доживотен дигитален пристап до целата програма. Тоа ги вклучува сите видео материјали, работни тетратки и бонусот од 4 снимки од повици за обука со самиот Џим Квик.

Цена со намалена цена за супер читање (Кликнете овде за да пристапите)

Сметам дека доживотниот пристап е исклучително корисен бидејќи Mindvalley обично ги надградува нивните курсеви секоја година. Така, секогаш ќе имате пристап до која било нова содржина на курсот во иднина. Сите потраги на Mindvalley може да се пристапат на сите уреди: Android, iOS, Desktop и таблет.

Можете и да се претплатите на Mindvalley Quest All Access за 599 $ годишно. Оваа пропусница за целосен пристап ви овозможува да отклучите сè друго на Mindvalley. Во моментов, тие имаат околу 40+ програми од значајни експерти. Проверете ја нашата рецензија овде!

Исто така види: 14 навики на луѓето кои зрачат со сталоженост и грациозност во секоја ситуација

Ја имам оваа претплата и успеав да се запишам во некои потраги кои ми го сменија животот во изминативе 3 месеци во карантин.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.