12 знаци на непочитувачка личност (и како да се справите со нив)

12 знаци на непочитувачка личност (и како да се справите со нив)
Billy Crawford

Како да знаете дали некое лице веќе ја преминува границата и не ве почитува? И како се справувате со вакви ситуации со тешки луѓе?

Ако сакате да го знаете одговорот на овие прашања, прочитајте ги 12-те знаци на непочитувачка личност (и како да се справите со нив).

1) Тие не ги ценат вашите граници

Јасен знак за ова е кога луѓето не одвојуваат време прво да ве прашаат за вашите граници.

Може да најдете дека тие автоматски го претпоставуваат она што ви е удобно без никакво прашање.

Непочитуваните луѓе исто така може да мислат дека е нивно право да ви кажат што да правите дури и ако тоа воопшто не е на нивно место.

И дури и кога се свесни за вашите граници, тие сепак може да ве притиснат да правите работи што очигледно не сакате да ги правите.

Може да ве натераат да споделувате работи што не ви е удобно да ги споделувате. Или можеби непрестајно ќе го напаѓаат вашиот личен простор без ваша согласност.

2) Тие не се добри слушатели

Има некои непочитувани луѓе кои сакаат да зборуваат и да се чувствуваат слушнати. Но, тоа не е гаранција дека тие ќе ви возвратат.

Кога вие сте тој што ги искажува своите мисли, може да откриете дека тие се секогаш расеани. Тие, исто така, може намерно да се обидат да ви покажат дека не ви го посветуваат целосното внимание.

Дали секогаш се на нивните телефони токму кога ќе ја одржите вашата презентација?соништа, цели и одлуки.

Поради ова, оние што го примаат ова однесување може да бидат во искушение да веруваат во она што овие непочитувани луѓе мислат за нив.

Дефинитивно не е лесно да се бидете постојано опкружени со сета оваа негативност. Затоа треба постојано да се потсетувате на вистината и да ја потврдувате вашата вредност.

Она што го мислите за себе не зависи од придонесот на другите. Ги имате сите способности и вештини за да го постигнете она што сте го наумиле.

Повторете по нас: Нема ништо лошо со вас. Доволни сте такви какви што сте.

Кога другите луѓе ќе ве срушат, треба да останете цврсто на она што се вашите верувања за себе. Не можете да дозволите да ве поколебаат мислењата на другите.

4) Одете напред

Да речеме дека штотуку завршивте со соочување со непочитувачка личност. Без разлика како тој реагира на ова барање, на крајот, треба да научите да го оставите и да продолжите напред.

Исто така види: 9 јасни знаци дека вашиот поранешен се преправа дека е среќен (но е тајно мизерен без вас)

Не можете да дозволите да се заглавите со тоа како другите луѓе се однесуваат со вас. Не дозволувајте негативноста од вашите интеракции да продолжи да влијае на начинот на кој го живеете вашиот живот.

На крајот на денот, можете да изберете да ја ослободите сета огорченост што ја имате кон оваа личност и да продолжите понатаму.

5) Изберете ги вашите пријатели мудро

Постојат две точки што сакаме да ги истакнеме овде.

Првата е дека треба да бидете особено внимателни со пријателите што гиопкружете се со.

Ако има луѓе кои постојано внесуваат токсичност и непочитување во вашиот живот, не треба да се плашите да ги прекинете врските со нив. Размислете да се дистанцирате од овие луѓе за да имате мир на умот.

Второ, се разбира, ќе има моменти кога нема да можете целосно да ги избегнете непочитуваните луѓе. Тоа е само факт од животот што сите треба да го прифатиме.

Ако ова е случај со вас, уште еден совет што го имаме е да барате добар систем за поддршка. Потребни ви се луѓе кои се подготвени да ве расположат и да ја потврдат вашата вредност покрај вас секогаш кога ќе бидете нападнати од овие луѓе.

Секој заслужува да биде почитуван

Од сите знаци дека ние“ Веројатно сте забележале дека непочитуваните луѓе генерално може да се опишат на два начина:

Прво, тие се грижат само за себе. Тие мислат дека светот се врти околу нив и секогаш се грижат прво да се задоволат нивните потреби.

Второ, погрешно мислат дека единствениот начин на кој можат да се чувствуваат супериорни е да ги натераат другите луѓе да ја преиспитаат нивната самодоверба. Ова укажува на фактот дека тие имаат големи проблеми со нивната самодоверба.

Јасно е дека сите овие се големи црвени знамиња што не треба да се сфатат лесно. Дефинитивно треба да се однесуваме со другите луѓе онака како што треба да се постапува со нив - праведно, праведно и со почит.

Ако имате шанса да разговарате со овие луѓе, требапотсетете ги дека апсолутно секој заслужува да биде почитуван. Можеби имаме свои разлики, но не треба да дозволиме тие да нѐ попречат на нашата човечност.

На крајот, нашите односи меѓу себе се една од највредните работи што ги имаме. Навистина, мора да бидеме внимателни да ги негуваме и развиваме овие односи со тоа што ќе постапуваме со другите луѓе на вистински начин.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

Или кога се обидувате да им дадете совет, дали наеднаш треба да се нашминкаат пред вас?

Друг знак е ако навистина не внимаваат или не се сеќаваат на работите што вие им кажав. Дали сте се обиделе да објасните нешто стотици пати, но овие луѓе сè уште не ги следат вашите потсетници? Ова може да покаже дека тие се многу отфрлени за работите што ги кажувате.

Лошиот слушател, исто така, ве прекинува или ве прекинува кога и да зборувате. Ова открива дека тие не ги почитуваат вашите идеи и дека мислат дека немате ништо вредно да кажете.

3) Тие не ги потврдуваат вашите чувства

Можеби е тешко да се отворете се кога споделуваме длабоко лични информации за вашите чувства. Другите луѓе може да одговорат на ова со потврдување дека вашите чувства имаат смисла и се очекувани.

Но, личноста која не почитува често е бесчувствителна и може да ја доведе во прашање валидноста на вашите емоции.

Тие ќе кажат нешта како, „Не треба да се чувствуваш така“ или „Можеби едноставно претеруваш“. Сите овие се коментари кои апсолутно никој не сака да ги слушне, особено кога се наоѓаат на многу ранливо место.

На непочитуваните луѓе, исто така, може да им недостасува емпатија што е потребна за тешки разговори и безбедни простори. Тие немаат интерес да им помагаат на другите луѓе да ги надминат нивните проблеми.

Најлошото нешто овде е што секогаш кога луѓето ги занемаруваат вашите чувства, виечувствувај се лошо и за себе.

Затоа ми треба да сфатиш дека треба да застанеш за себе и да најдеш лична моќ. Зошто?

Затоа што тоа е единствениот начин да се најде задоволство и исполнетост во животот.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Па, како да ја постигнете вашата лична моќ?

Во неговото одлично бесплатно видео, Руда ме научи како да го отклучам мојот потенцијал и да ги прифатам моите внатрешни желби.

Така можете да се справите со фактот дека некои луѓе не ги потврдуваат вашите чувства.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

4) Тие не го одржуваат зборот

Може да биде многу фрустрирачки ако секогаш сте со луѓе кои не ги исполнуваат своите ветувања. Ова значи дека тие не ги сфатиле овие обврски многу сериозно на прво место.

Можеби некој вети дека ќе ве запознае, но потоа не се појави. Или можеби имате соработници кои велат дека ќе ви пополнат место, но на крајот нема да го направат тоа.

Сè на сè, одржувањето на интегритетот е нешто со кое навистина се бори личноста која не почитува.

Уште полошо е ако не ви кажат однапред дека не ја извршуваат својата првична посветеност. Ова сигнализира декатие не би можеле помалку да се грижат за последиците од нивните постапки врз вас.

5) Често ве лажат

Непочитуваните луѓе можат да бидат многу себични и невнимателен. Тие секогаш ќе постапуваат во согласност со она што им одговара.

Навистина е жално што нема да се двоумат да им дадат приоритет на нивната удобност пред вистината.

Ако луѓето со кои сте секогаш покриваат до вистината за да се спасат, можеби не вреди повеќе да се поврзувате со оваа толпа. Ова однесување дефинитивно не треба да се толерира.

6) Обожаваат да озборуваат

Кога луѓето озборуваат за другите пред вас, можеби мислите дека ова не е голема работа. Можеби дури и верувате дека е добро што ви веруваат во вакви разговори.

Но, не се залажувајте. Ако ова е вашето искуство со нив, што мислите дека ги спречува да зборуваат лошо за вас со другите луѓе?

Непочитуваните луѓе сакаат да озборуваат и не се плашат да одат зад грб на луѓето. Познато е дека тие се многу неискрени и неискрени.

7) Тие ви даваат комплименти со бекхенд

Комплиментите со бекхенд може да биде навистина незгодно да се идентификуваат. Тие може да ве натераат да се запрашате дали некоја личност е ваш пријател или дали е некој што всушност не ви се допаѓа.

Непочитуваните луѓе може да ви дадат коментари како „Не очекував дека ќе се справите толку добро на тој состанок со клиентите! ” или „Тоаби било прекрасно ако не можам да правам ништо цел ден како тебе!“.

Во случај да се сомневате, намерата на луѓето кои ви даваат бедни комплименти е навистина да ве навредат. Едноставно, тие сакаат да го направат тоа на по суптилен начин.

На крајот, можеби сепак сакаат да изгледаат добро пред другите луѓе, па затоа преземаат помалку очигледна приод. Тие не сакаат да бидат обвинети дека се нељубезни личности, иако тие се токму такви.

Непотребно е да се каже дека треба да се држите подалеку од овие луѓе што е можно повеќе.

8) Секогаш доцнат на состаноци

Еден од нашите највредни ресурси е нашето време. Кога некој секогаш доцни на состаноци, тоа може да значи дека не го почитува вашето време и приоритети.

Исто така види: Како да заведете постара жена ако сте многу помладо момче

Непочитуваните луѓе мислат дека можат само да одат по вас без никакви последици. Чувствуваат право и очекуваат сите други да се прилагодат на нив.

Овие луѓе секогаш живеат во својот мал балон. Тие мислат само за себе и за она што ги засега.

9) Ги користат вашите несигурности и трауми од минатото

Непочитуваните луѓе можеби чувствуваат потреба да ги повредат луѓето околу нив за да се чувствуваат подобро .

И кога ќе се обидат да ви предизвикаат болка, тие може да ги изнесат вашите најдлабоки несигурности со цел да ве натераат да ја доведете во прашање вашата самодоверба.

Неверојатно е колку се добри во знаењетошто најмногу би ве повредило.

Ова може да го направат со спомнување на трауматски настани од минатото со кои сè уште се борите. Вообичаено е дури и да манипулираат со вистината за да се чувствувате полошо за себе.

Непочитуваните луѓе, исто така, може да ги искористат вашите најдлабоки стравови за да ве поттикнат.

Тие исто така може постојано да ве потсетуваат за секоја грешка што сте ја направиле во минатото. За нив, не е важно дали тоа е веќе античка историја. Нивната крајна цел е да направат да изгледате лошо и ќе направат се што е потребно за да се збркаат со вас.

10) Тие ги девалвираат вашите успеси

Таму можеби се моменти кога ќе се чувствувате толку возбудени да ги споделите вашите неодамнешни достигнувања со луѓето околу вас.

Но, луѓето што не ги почитуваат не губат време кога станува збор за негирање на сета среќа и задоволство што ги чувствувате.

За да ги обезвреднат сите ваши напори, тие може да се обидат да ве убедат вас и другите дека не го заслужувате успехот што го имате сега. Непочитуваните луѓе може да тврдат дека штотуку сте имале „среќа“ или дека сте биле успешни само поради вашите врски.

Можеби тоа е затоа што тие се љубоморни на вашите победи. Или можеби се чувствуваат загрозени од бројот на вашите достигнувања. Во секој случај, тие ја третираат вашата победа како нивна загуба, што воопшто не треба да биде случај.

11) Тие секогаш ве користат за свои себични цели

Непочитувањелуѓето можеби ќе сакаат да започнат врска со вас затоа што има нешто во тоа за нив.

Со други зборови, можеби навистина не се грижат за вас како личност. Наместо тоа, тие се загрижени само за придобивките што можете да им ги донесете.

Можеби сте забележале како другите луѓе се држат до вас поради вашите пари или вашата репутација. Тие, исто така, би можеле да сакаат да ги користат вашите семејни врски за свои себични цели.

Обидете се да забележите дали целата ваша врска се однесува на тоа што тие можат да добијат од неа. Дали овие луѓе ви зборуваат за други работи, освен за темите што ги претпочитаат? Кога станува збор за тоа, дали се подготвени да се жртвуваат на ист начин како што правите вие ​​за нив?

Или кога барате помош од нив, дали секогаш ги забележувате како исчезнуваат од никаде? Ако не можете да разговарате со овие луѓе одеднаш, тоа може да биде знак дека тие навистина не ве почитуваат како личност.

12) Тие не се извинуваат

Не постои човечко суштество кое е совршено. Сите ние сме обврзани да направиме бројни грешки во текот на нашиот живот.

Но, луѓето што немаат почит обично избираат да го игнорираат и игнорираат овој факт. Поради нивната ароганција и гордост, можеби ќе им биде тешко да ги признаат погрешните постапки што ги прават.

Наместо да ја признаат реалноста, тие може да се обидат да ги оправдаат своите постапки со повеќе изговори. Ќе направат да изгледа како да немаат никаква контроласитуации иако ова може да биде очигледна лага.

Тие дури можат да одат дотаму што вината ја префрлаат на вас. Непочитуваните луѓе ќе направат речиси сè за да се тргнат од јадица и да се вратат на сечија добра благодат.

Како треба да се однесуваме со непочитуваните луѓе?

Кога луѓето се непочитувани, некои може да бидат во искушение само да замижите за да избегнете конфликт и да одржите чувство на мир.

Но, преправањето дека ова прашање не треба да се решава не е добро ниту за вас, ниту за овие непочитувани луѓе. Не треба да го нормализираме чинот на прифаќање и овековечување на ова токсично однесување.

Наместо тоа, треба да се стремиме да внимаваме на вистинските начини за справување со непочитуваните луѓе.

1) Признајте дека не се почитуваат

Во секое прашање, првиот чекор што треба да го преземете е да го признаете проблемот. Толку често се наоѓаме себеси да бараме изговори за другите луѓе, особено кога сме блиски со нив.

Дали некогаш сте се фатиле себеси како се обидувате да ги оправдате постапките на луѓето кои не ги почитуваат?

Можеби сте помисливте: „Тој тип навистина не наше да не ме почитува“.

Или можеби сте рекле: „Така се тие како луѓе. Тие навистина не можат да се променат себеси.“

Една работа што можеме да ја направиме почнувајќи од сега е намерно да се спречиме да размислуваме на овој начин.

Факт е дека сте биленепочитуван. Бевте третирани на начин на кој не заслужувате и треба да се направи нешто во врска со тоа.

Само ако ја признаете валидноста на вашето искуство, можете да продолжите на следните чекори во справувањето со непочитуваните луѓе.

2) Зборувајте

Во зависност од вашата ситуација, можеби е правилно да зборувате и да му соопштите што е проблемот на личност која не почитува.

Можете да започнете со смирено раскажување што се случило и како тоа предизвикало да се чувствувате непочитувано. Потоа, можете да ги споделите со нив и потенцијалните последици за другите луѓе доколку продолжат со нивното непочитувачко однесување.

Од перспектива на навредливата страна, може да се чувствува дека ги напаѓате. Тие може целосно погрешно да ги разберат вашите намери и да се налутат многу.

Но запомнете дека ова не е ваша вина и не можете да контролирате како тие ќе ви одговорат. Ако се доволно зрели, треба да знаат дека е многу подобро да се свесни колку може да бидат штетни нивните постапки.

На крајот, треба да бидете сигурни дека вашите намери не се да ги направите да изгледаат лошо или да се одмазди. Тоа треба да биде затоа што сакате тие да ги подобрат односите што ги имаат со другите луѓе.

3) Потврдете ја вашата вредност

Познато е дека луѓето кои не ги почитуваат се многу критични кон луѓето околу нив. Можеби се навикнати да направат другите луѓе да се чувствуваат мали и да ги игнорираат нивните
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.