Еве како да го вратите бившиот кога работите заедно

Еве како да го вратите бившиот кога работите заедно
Billy Crawford

Дали моментално работите со бившиот? Веројатно работите не беа оставени во најдобри услови ако двајцата повеќе не поминувате време заедно.

Но, што ако сакате повторно да работите заедно со нив?

Како да го вратите поранешниот кога работите заедно?

Можеби изгледа како незгодна ситуација, но постојат начини да се даде уште една шанса. Еве 10 начини да го вратите вашиот „поранешен соработник“.

1) Не бидете очајни

Ако имате работа која бара од вас да работите со бившиот, може бидете примамливи да се обидете да ги вратите.

Меѓутоа, одењето на работа со очаен начин на размислување не е најдобриот начин да изградите добри работни односи.

Кога работите заедно, важно е да создадете професионална атмосфера што може да му помогне на секој од вас да ја заврши својата најдобра работа.

Со фокусирање на добро извршување на својата работа и градење позитивни односи на работа, можете да преземете чекори кон враќање на вашиот поранешен на вистинскиот пат.

Покрај тоа што ќе работите напорно за да ја обновите довербата и да создадете силна основа за здрава врска, важно е да го цените она што го имате.

Немојте да бидете очајни да го вратите вашиот поранешен партнер кога работите заедно . Ако сакате да го вратите бившиот, фокусирајте се на иднината наместо на минатото.

2) Дајте им простор

Дури и кога работите заедно на некој проект, важно е да им дадете меѓусебниот простор.

Ајде да се соочиме со тоа. Никој не сака да работи со колега кој постојано влегуванивниот начин или второ погодување на нивните одлуки.

Кога работите со бившиот, особено е важно да му дадете простор да ја извршуваат својата работа без да го преиспитувате секој потег што го прават.

Инаку, вашиот бивши може да почне да се чувствува како да се обидувате да ги микроменаџирате или да ја преземете контролата врз проектот.

Ако сакате да го вратите поранешниот, треба да му дадете простор да ја заврши својата работа. Погрижете се да не лебдите над нив или да не ја погодувате секоја одлука што ќе ја донесат.

Тие ќе се чувствуваат посигурни за нивната улога во проектот и ќе имаат поголема веројатност да работат добро со вас.

3) Бидете разбирливи и флексибилни

Ако сакате вашиот поранешен да се врати, треба да имате малку трпение и разбирање. Ова значи да се ставите во нивна кожа и да ги гледате работите од нивна перспектива.

Можеби има многу работи што довеле до раскинување, а вие можеби не сте свесни за сите нив.

Значи, важно е да се обидете да разберете зошто го направиле тоа што го направиле, дури и ако не се согласувате со тоа.

Покажете му на вашиот бивш дека многу сте се промениле по раскинувањето и натерајте ги да сфатат дека е со вас е најдобро за нив.

Бидете разбирливи и флексибилни. Обидете се прво да допрете до нив и дајте им до знаење дека сакате да разговарате.

Потоа внимателно слушајте што имаат да кажат и обидете се да не станете одбранбени или аргументирани.

Исто така види: 13 грди (но сосема нормални) фази на раскинување: EPIC водич

Сепак , мора да газите внимателно бидејќи може да претераат и да злоупотребатвашата дарежливост и добрина.

Во овој случај, треба да поставите граници и да бидете цврсти за да не ве искористат.

4) Ефективно комуницирајте

Комуникацијата е еден од најважните фактори кога станува збор за здрава врска. Уште поважно е кога се обидувате да го вратите бившиот.

Ако сакате да имате шанса да го вратите, треба да бидете во можност ефективно да комуницирате со него лично и професионално.

Како ќе го направите тоа?

Прво и основно, треба да бидете искрени. Треба да бидете искрени за вашите чувства и намери.

Ова ќе му помогне на вашиот поранешен да ви верува и ќе му покаже дека може да се потпре на вас.

Уште еден важен начин на кој можете ефективно да комуницирате со бившиот е со почит.

Запомнете дека иако можеби сте лути или вознемирени со нив, тоа не ви дава изговор да се однесувате лошо со нив, особено ако направиле грешка на работа.

Секогаш треба да бидете љубезни и љубезни кон бившиот, дури и ако тој ве повредил на некој начин.

Конечно, треба ефективно да комуницирате со поранешниот со внимателно слушање и разбирање што зборуваат се работи за работата или животот воопшто.

Запомнете дека комуникацијата е двонасочна улица, затоа секогаш бидете отворени и спремни да го слушате мислењето на вашиот поранешен.

Ако можете ефективно да комуницирате со вашиотбивши, тогаш има големи шанси да имате поголеми шанси да ги вратите.

5) Почитувајте ја нивната одлука

Кога и двајцата ќе се согласите дека постои шанса да се вратите заедно , важно е да ја почитувате одлуката на бившиот и вашата посветеност.

Тие ќе мора да ги балансираат емоционалните фактори и реалноста на нивните животи. Мора да го почитувате ова дури и ако не се согласувате со него.

Ако не се согласувате со одлуката на вашиот поранешен, можете да разговарате за причините зад неа.

Можете и разговарајте за тоа што треба да направите и двајцата поинаку за да функционираат работите.

Исто така види: Едуард Ајнштајн: Трагичниот живот на заборавениот син на Алберт Ајнштајн

Можете да зборувате за тоа како ќе реагирате ако сè уште не се подготвени откако сте ги направиле овие чекори.

Многу пати , на луѓето им е тешко да прифатат дека нивната врска е завршена.

Можеби ќе сакаат да се обидат повторно затоа што сакаат да ја спасат врската или затоа што не сакаат да бидат сами.

Меѓутоа , ако вашиот поранешен не сака да се помири, треба да ја почитувате нивната одлука и да продолжите понатаму.

И што е најважно, не дозволувајте тоа да влијае на вашата работа.

6) Избегнувајте да бидете премногу приврзани или сиромашни

Да се ​​биде приврзан и сиромашно никогаш не е добра идеја кога се обидувате да се вратите заедно со бившиот, особено на работното место.

Тоа може да направи да се чувствуваат задушено и може натерајте ги да сакаат да трчаат во спротивна насока.

Она што сакате да го направите наместо тоа е да бидете независни и да покажетедека можете да функционирате сами.

Ова ќе направи да се чувствуваат како да сте способни да се грижите за себе и дека не ви требаат тие да го прават тоа наместо вас.

Вие исто така, не мора да зборувате за вашиот поранешен секогаш кога ќе се видите, бидејќи тоа може да ги направи работите непријатни. Најдобро е работите да ги одржувате професионалните и да се фокусирате на задачата што е при рака.

7) Не обидувајте се да ги принудувате на ништо

Важно е да не се обидувате да го натерате бившиот да се врати во врската . Ако се обидете да ги натерате на било што, тие едноставно може да си заминат.

Ако сакате да го вратите бившиот, подобро е да бидете трпеливи и да почекате да се обратат до вас.

>Ако сакате да разговарате со нив за повторно да се соберат, погрижете се да ја задржите ладнокрвноста и да не се нервирате ако речат не.

Важно е да не бидете наметливи или груби кога сте обидувајќи се да го вратите бившиот. Најдобро е да останете смирени и учтиви, што и да се случи.

Ако работите со бившиот, може да биде примамливо да се обидете да ги присилите да прават работи што не им се допаѓаат.

Сепак, ова е лоша идеја. Ако ги присилите на нешто, веројатно ќе си заминат.

Исто така, не треба да се обидувате да ги обвините да прават работи што не им е пријатно.

Верувајте ми, наместо да ви вратат, можеби ќе се обидат да ви возвратат затоа што сте груби.

8) Бидете трпеливи и разбирливи

Ако сакате да помирисо бившиот, мора да бидете трпеливи и со разбирање.

Може да биде предизвик да бидете трпеливи и да имате разбирање кога бившиот бил неверен или навреден.

Но запомнете дека тие минуваат низ нивните емоционални борба исто така. И тие веројатно се борат со вина и срам поради повредата што ви ја нанеле.

Тие исто така може да се плашат да се соочат со последиците од нивните постапки доколку решат да се обидат да ги исправат работите.

0>Затоа, направете чекор назад од вашата болка и обидете се да бидете колку што е можно сочувствителни кон вашиот бивши.

Продолжете го животот на работа и немојте многу да му пречите освен ако е потребно.

Ако можете да го направите ова, ќе биде многу полесно да работите кон помирување.

9) Не плашете се да се извините

Извинувањето е една од најмоќните алатки што ги имате во вашиот арсенал кога сакате да се вратите заедно со бившиот.

Тоа покажува дека сте спремни да признаете кога не сте во право и дека сте спремни да вложите напор за да ги исправите работите.

Вежбајте да ја намалувате гордоста и да понудите искрено извинување кога е потребно.

Покажете му на вашиот поранешен партнер дека можете да го правите тоа во сите аспекти од вашиот живот, дури и на работа. Ако сте направиле грешка додека ја вршите работата, бидете скромни и извинете и обидете се да се поправите.

Тоа ќе му покаже на вашиот поранешен дека се грижите за вашата работа и за чувствата на вашите соработници.

0>Ова може да биде одлучувачки фактор за тоа дали бившиот ќе одлучи или неда и дадете уште една шанса на вашата врска.

Извинувањето не е лесна работа за многу луѓе, но вреди да се трудите.

Ова може да биде особено важно ако сте направиле некои вид на грешка или лоша одлука што го натера вашиот поранешен да раскине со вас на прво место.

Тоа може да ви помогне да ја обновите довербата со вашиот поранешен и може да ви помогне да покажете дека навистина се грижите за вашиот поранешен и посакајте ги да се вратат во вашиот живот.

Затоа, ако одлучите дека вреди да му се извините на бившиот за да ги вратите, погрижете се да го направите тоа искрено и од срце.

10) Задржете сте кул и немојте да бидете премногу емотивни

Мирното одржување на ладнокрвноста е еден од најдобрите начини да ги спречите работите да станат премногу емотивни кога работите со бившиот.

Ќе бидете способни да ги контролирате емоциите, да се фокусирате на задачата што ви треба и да можете да завршите повеќе за пократко време.

Ако имате проблем да ја задржите ладноста кога работите со бившиот, обидете се да земете неколку длабоки вдишувања секогаш кога ќе почувствувате дека почнувате да се чувствувате емотивно.

Ова ќе ви помогне да останете смирени и прибрани за да бидете попродуктивни и помалку расеан.

Друга работа може да направите е да одморите ако работите почнат да стануваат премногу вжештени.

Може да биде примамливо да останете вклучени во жестока дискусија кога работите со бившиот, но мора да правите чекор назад секој еднаш малку да се олади исоберете се.

Ако работите почнат да стануваат премногу вжештени, само извинете се од собата на неколку минути за да се соберете.

Верувај ми, бившиот повеќе ќе ти се восхитува затоа што зрело се справуваш со работите и можеби ќе размислат да и дадат уште една шанса на вашата врска.

Заклучок

Сега кога знаете како да го вратите вашиот поранешен партнер кога работите заедно, време е да започнете да работите на тоа.

0>Чекорите ќе ви помогнат кон оваа цел.

Но, ако ви треба понепогрешлив начин да ги правите работите, дозволете ми да ви го кажам ова.

Иако точките во оваа статија ќе ви помогнат справувајте се со тоа како да го вратите вашиот „поранешен соработник“, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совет прилагоден на специфичните прашања што ги сакате. се соочувате во вашиот љубовен живот.

Hero на врската е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето да се движат во сложени и тешки љубовни ситуации, како на пример справување со поранешен љубовник на работа (и како да ја оживеат врската). Тие се популарни затоа што искрено им помагаат на луѓето да ги решат проблемите.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, допрев до нив неколку месеци пред. Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучувајќи практични совети за тоа како да ги надминам проблемите што ги имав.соочени.

Бев воодушевен од тоа колку беа искрени, разбирливи и професионални.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.