26 причини зошто сè треба да биде исто како што е

26 причини зошто сè треба да биде исто како што е
Billy Crawford

Содржина

Животот стана постојана потера.

Или добиваме носталгија за минатото или сонуваме (или уште полошо, се грижиме!) за иднината - ретко сме присутни во вистинската сегашност.

Лесно забораваме дека сега го живееме животот за кој порано сонувавме.

Затоа застанете за момент и бидете мирни. Уживајте во овој ден. Вие сте токму онаму каде што треба да бидете.

Исто така види: 25 познати личности кои не користат социјални мрежи и нивните причини зошто

Еве 26 причини зошто сè е наменето да биде исто како што е во вашиот живот иако не се чувствува така.

1 ) Минатото те направи посилен

Страдањето не е добра работа и, во идеален свет, никој не треба да страда.

Но, страдањето и болката се сепак дел од нашата реалност , и тоа е нешто со кое мораме да живееме.

Има една добро позната поговорка која вели „она што не те убива те прави посилен“. Иако не е секогаш правилно - некои работи те уништуваат без да те изградат - има вистина во тоа.

Соочејќи се со болка, сега знаете што да очекувате кога таа повторно ќе дојде за вас.

2) Минатото ве натера да ги гледате работите јасно

Работите се секогаш многу појасни во ретроспектива.

Би размислувале за работите што ви се случиле — и добри и лоши — и би забележете ги малите знаци кои тогаш не ви се чинеа толку очигледни.

И размислувајќи за вашите минати искуства и обидувајќи се да ги разберете, се учите себеси како да ги избегнете грешките од минатото.

Да речеме дека сте запознале некој кој виеПонекогаш луѓето едноставно не се наменети да бидат заедно, без разлика дали се пријатели или како нешто повеќе.

Подобро е да се биде сам отколку да се биде со некој кој е очигледно токсичен за нас.

18) Вие Станав духовен (и тоа е автентичен вид)

Кога сте го достигнале дното, кога сте поминале низ вистински тешкотии, тогаш ќе ја сфатите важноста на духовноста.

Но, она со духовноста е што таа е исто како и сè друго во животот: може да се манипулира.

Среќа за вас ако сте го прегледале БС и сте нашле некој што е навистина корисен.

Ако се сомневате, прочитајте.

За жал, не сите гуруа и експерти кои проповедаат духовност го прават тоа со нашите најдобри интереси во срцето. Некои ја користат предноста за да ја извртуваат духовноста во нешто токсично - дури и отровно.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Со повеќе од 30 години искуство во оваа област, тој видел и доживеал се.

Од исцрпувачка позитивност до искрени штетни духовни практики, ова бесплатно видео што тој го создал се занимава со низа токсични навики за духовност.

Значи, што ја прави Руда различна од останатите? Како знаете дека тој не е и еден од манипулаторите на кои предупредува?

Одговорот е едноставен:

Тој промовира духовно зајакнување одвнатре.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатно видео и разбијте ги духовните митови што сте ги купиле за вистината.

Наместода ви каже како треба да практикувате духовност, Руда го става фокусот исклучиво на вас. Во суштина, тој ве враќа на возачкото седиште на вашето духовно патување.

19) Сега имате луѓе со кои ќе ги споделите вашите радости

Можеби е болно да стекнувате пријатели, само да ги изгубите . Да се ​​грижиш за луѓето, само тие да те остават зад себе или да те исфрлат.

Но, не си заминуваат сите. Некои луѓе ќе останат со вас и ќе се држат покрај вас низ густо и слабо. И токму овие луѓе, оние кои остануваат позади, се тие што се важни.

Тие се оние на кои навистина им се допаѓате онакви какви што сте, и со кои можете да ги споделите вашите радости без да се чувствувате како да сте одење по лушпи од јајца.

И што повеќе? Негувавте нови пријателства. Колку повеќе се познаваме себеси, толку полесно ни е да го најдеме нашето племе - а вие дефинитивно го најдовте вашето.

20) Сега знаете како да ја кажете својата вистина

Порано ја држевте вашата јазикот постојано, плашејќи се дека ќе ви се покаже како „груб“ или „убиствена радост“.

Но, сега научивте подобро. Дека има вредност да дозволите вашиот глас да се слушне наместо секогаш да ја наведнувате главата и да дозволите вашите фрустрации да крчкаат.

И не само тоа, знаете како да ги споделите вашите мисли и чувства со такт.

Ако луѓето би ве отфрлиле да зборувате, и покрај вашите најдобри обиди да бидете тактични или дипломатски, тогаш тие веројатно не го заслужиле вашето внимание во секој случај.

21)Го најдовте својот пат и престанавте да се споредувате со другите

Порано се споредувавте со другите цело време.

Понекогаш, тоа беше за да се натерате да чувствувате чувство на супериорност гледајќи кај луѓето кои се зад вас. Во други времиња, со завист гледате на луѓето подобро од вас.

Но, оттогаш научивте дека тоа воопшто не ви прави услуга. Секогаш има луѓе подобри или полоши од тебе, и дека единствената личност со која навистина можеш да се споредуваш е... самиот себе.

Така сега се центрирате на вашиот сопствен пат во животот, проверувајќи одвреме-навреме да уверете се дека сте подобри денес отколку вчера.

22) Сега сте нежни со себе

Кога се плеткате, порано се раскинувавте на парчиња. Кога некој друг ве критикува, би се претепале со векови.

Порано бевте ваш најлош критичар... и веројатно сè уште сте.

Но сега знаете дека треба да Бидете љубезни со себе - за да не бидете поостри отколку што треба.

На крајот на краиштата, има само една личност која ќе биде секогаш со вас од денот кога сте родени до денот кога ќе умрете. А тоа си ти, самиот себе. Така, сфативте дека може и убаво да се однесувате кон себе.

23) Не дозволувате гордоста да владее со вашето срце

Подобро научивте отколку да дозволите гордоста — или недостатокот на тоа —диктирајте ги вашите постапки.

Некои луѓе се толку горди штотие нема да бараат помош дури и кога им е апсолутно потребна. Другите доброволно се омаловажуваат себеси, само за да го добијат она што го сакаат.

Но, вие научивте подобро отколку да одите во која било крајност.

Имате доволно лична гордост и интегритет за да не се продавате само да го постигнете вашиот пат, но во исто време сте доволно скромни да побарате помош од другите кога ви е потребна.

24) Научивте повеќе за луѓето

Во текот на денот , би поставиле прашања како „како некој може да го направи ова?“

Како луѓето можат да бидат толку сурови?

Како можат да бидат толку љубезни?

Како можат да мразат , но сепак љубов?

Со секоја борба со која се соочувате во животот, ќе ги најдете одговорите на вашите прашања предадени на вас.

Вашите искуства ви нудат прозорец во тоа како другите луѓе мислат - прозорец низ кој би можеле да се обидете да разберете и да сочувствувате и да бидете мирни дека луѓето се само комплицирани суштества.

25) Научивте повеќе за себе

Сте се труделе и сте се мачеле. И поради ова, дојдовте во контакт со тоа што сте длабоко во себе.

Не е добро сè што ќе научите за себе. Некои од работите што би можеле да ги научите за себе може да ве налутат на почетокот.

Но, на крајот нема друг избор освен прифаќање. Можеби дури и се сомневате зошто сте на овој свет, ако имате толку недостатоци.

26) Научивте повеќе за животот

Сите ние сме на доживотнопатување на учење и сите работи што сте ги направиле ќе ве научат нешто за тоа.

Годините што ги поминавте на љубовта ве научија за тоа што всушност е вистинската љубов. Годините што ги поминавте во бркање по погрешни цели можеби ве научија на работи кои подоцна можеби ќе ви бидат корисни.

Не сте научиле сè што треба да ве научи животот, сè уште не. Но, вие знаете повеќе денес отколку вчера, и тоа е она што е важно.

Последни зборови

Лесно е да се изгуби трагата за тоа каде стоите сега.

Би биле оптоварени со жалење за минатото и страв од иднината. Можеби нема ни да разберете колку е извонредно што сте овде во моментов.

Затоа одвојте време да се опуштите, да земете длабок здив и да се потсетите колку далеку сте стигнале.

Размислете за себе од пред една година, а потоа размислете колку сте еволуирале оттогаш - колку сте научиле и колку далеку сте стигнале, и честитајте си себеси.

Ви се токму таму каде што треба да бидете.

Исто така види: 8 работи што едноставно мора да ги очекувате по една година запознавање (без навреда)

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

мислев дека е добра личност, само за да испаднат како најлошата личност што некогаш сте ја запознале.

Откако од прва рака видете какви се навистина внатре, ќе станете свесни за малите нешта што ги дале ги оддалечиш за да знаеш што да бараш следниот пат кога ќе видиш некој како нив.

3) Сега си многу помудар

Кога си млад и неискусен, правиш многу грешки едноставно затоа што не сте знаеле подобро.

Ќе го сркате кафето без претходно да проверите колку е топло или ќе ги фрлите сите пари на нешто без да размислите дали навистина ви треба или не. ... знае подобро. Или барем, се надеваме дека ќе го сторите тоа.

Сите тие времиња кога сте изгорени од вашите грешки ве научија да бидете малку повнимателни. Да бидам малку повнимателен.

4) Ја најдовте својата цел и сте сигурни во неа

Никој не е роден со совршено знаење за тоа кои се неговите вистински страсти - за тоа што треба да правиме.

Поминуваме многу време стремејќи се кон работите за кои мислевме дека се наши страсти, само за да научиме поинаку.

Но сите ние сме тука со цел...и знаејќи тие се првиот чекор за да се живее значаен живот.

Но, тоа не е лесно.

Има премногу луѓе кои се обидуваат да ви кажаттоа само ќе „дојде кај вас“ и ќе се фокусира на „подигање на вашите вибрации“ или на пронаоѓање на некој нејасен внатрешен мир.

Гуруа за самопомош се таму надвор и пленат на несигурноста на луѓето за да заработат пари и ги продаваат техники кои навистина не функционираат за остварување на вашите соништа.

Визуелизација. Медитација. Церемонии на палење мудрец со некоја нејасна автохтона музика за пеење во позадина.

Паузирајте.

Вистината е дека визуелизацијата и позитивните вибрации нема да ве доближат до вашите соништа и тие всушност можат те вовлекува наназад да си го трошиш животот на фантазија.

Но, тешко е да се најде вистинската цел кога те погодуваат толку многу различни тврдења.

Можеш да завршиш толку напорно и непронаоѓање на одговорите што ви се потребни за вашиот живот и соништа да почнат да се чувствуваат безнадежно.

Сакате решенија, но сè што ви се кажува е да создадете совршена утопија во сопствениот ум. Не функционира.

Па, да се вратиме на основите:

Пред да доживеете вистинска промена, треба навистина да ја знаете вашата цел.

Научив за моќта на наоѓање на вашата цел од гледањето на видеото на ко-основачот на Ideapod Џастин Браун за скриената стапица на подобрување на себе.

Џастин порано беше зависен од индустријата за самопомош и гуруата на Њу Ејџ исто како мене. Тие го продадоа на неефикасна визуелизација и техники за позитивно размислување.

Пред четири години, тој отпатува воБразил ќе се сретне со познатиот шаман Руда Ианде, за поинаква перспектива.

Руда го научи на нов начин што ќе го промени животот да ја пронајде својата цел и да ја искористи за да го трансформира твојот живот.

По гледањето на видео, јас исто така ја открив и разбрав мојата цел во животот и не е претерување да се каже дека тоа беше пресвртница во мојот живот.

Гледајте го бесплатното видео овде.

5) Ако работите испаднаа добро, тоа ќе беше просечен живот

Сите ние сакаме работите да одат на нашиот начин. Но, работата е што среќата и бедата се релативни.

Ако живеете во мизерија доволно долго без да имате „подобар живот“ со кој ќе го споредите вашиот живот, тогаш на крајот ќе се навикнете на тоа како работите се дека нема да се чувствувате толку мизерно како што сте всушност.

Исто така, ако продолжите да работите како што сакате, вашиот добар живот станува толку застарен и нормален што ќе ви здодее. Животот станува премногу лесен.

Ако некогаш сте се запрашале зошто луѓето кои „имаат се“ понекогаш се однесуваат толку чудно или зошто луѓето кои треба да бидат мизерни можат да живеат релативно среќен живот, еве зошто.

За да имате исполнет живот, мора да се соочите со високи и падови. Да се ​​борите и да ги заработите вашите триумфи. Животот во спротивно би бил просечен и благ.

6) Сега сте способни да се справите со предизвиците на сегашноста

Сте правеле грешки во минатото. Имаше моменти кога притисокот беше преголем за да можеш да го поднесеш.

Но, ти истраја, инаучивте.

Со знаењето и искуството што ги заработивте, сега сте поспособни да се справите со предизвиците со кои се соочувате во сегашноста.

Вашиот товар ќе биде малку полесен на вашиот грб и, доколку некако се најдете дека сакате, секогаш можете да научите нешто повеќе од вашите искуства.

7) Сега работите ги правите по ваши услови

Добрата работа во тоа што сте живееле интересен живот е тоа што ќе бидете научени да застанете за себе - да не се поклонувате или да не дозволите да бидете обземени од очај.

Ќе научите како очајот би ги натерал луѓето да се посветат на лоши одлуки.

Да се ​​биде очаен за дружење може да доведе до тоа да толерирате токсична врска, на пример.

Доста ви е од тоа. Сега живеете свој живот, по ваши услови...и вие сте најслободни што сте биле.

8) Сега сте повеќе самосвесни

Луѓето кои имаат лесни и Животот без проблеми честопати звучи многу вон допир со реалноста, па дури и директно детски.

Тоа е затоа што луѓето едноставно не стануваат свесни за себе од ведро небо. Секогаш има некој вид на откривачко искуство — момент „а-ха!“ — што би ги натерало да погледнат одблизу себеси.

И тие видови искуства се предизвикани од тешкотии, без разлика дали се директно или не .

Можеби вашите постапки донеле штета на нешто — или некого — за кое се грижите, или можеби сте имале некој близок да ви кажене за она што сте го правеле.

Да бидете посвесни за тоа што е одлично и не толку одлично за вас е првиот чекор за да имате автентичен и мирен живот.

9) Вие сега знај кои се твоите пријатели

Лесно е да се дружиш со луѓе кога имаш многу да дадеш, било да е тоа време, внимание или пари. Но, моментот кога веќе не сте во можност да им го дадете на луѓето она што им треба е кога нивните вистински бои светат.

Некои луѓе едноставно се вртат околу вас поради она што треба да го дадете, и поради тоа ве оставаат кога ќе можете повеќе не им давајте ништо. Другите би се држеле за вашиот очај и би ве искористиле.

И потоа има и такви кои искрено се грижат за вас. Тие што би, наместо да ве напуштат или искористуваат, наместо тоа би се обиделе да ве подигнат на нозе.

Луѓето велат дека тешките времиња секогаш ќе откријат кои се вашите вистински пријатели, и еве зошто.

10) Подготвени сте да преземете нова авантура

Понекогаш, болните искуства можат да сигнализираат и сосема нов почеток.

Да речеме дека имало тензии меѓу вашите пријатели тогаш сето тоа се распадна.

Или можеби сте биле заглавени во несреќна врска со некој што мислевте дека го сакате. Но, сега и двајцата сфаќате дека едноставно не сте биле наменети еден за друг.

Колку и да се трагични и двете овие сценарија, тие исто така сигнализираат почеток на нова авантура.

Можете секогаш склопувајте нови пријатели и наоѓајте луѓеповеќе во склад со тоа што сте. И сега кога повторно сте сингл, сега можете слободно да ја пронајдете вистинската личност за вас.

11) Сега сте поодговорни

Секоја постапка има свои последици. Многумина од нас можат да бидат прилично невнимателни со работите што ги кажуваме и правиме, особено кога едноставно не знаеме подобро.

Но, откако ги видовте последиците од вашите постапки, вие Сега сте посвесни за тежината зад секој ваш потег.

И поради тоа, сега сте поодговорни.

Помислете на сите милијардери кои ќе бидат фатени како прават едно или друго злосторство , отплати ја казната и си оди како ништо да не се случило. Па, вие не сте тоа, бидејќи светот ве научи да станете подобри.

Да имавте лесен живот, немаше да имате причина да научите како да бидете одговорни.

2>12) Сега сте посвесни за страдањата на другите луѓе

Некој кој навистина не видел многу тешкотии би прочитал за тоа како другите страдаат или страдаат и сочувствува. Но, тој концепт на страдање е апстрактен и далечен.

Ако најлошото напуштање со кое се соочило некого било да има датум, тие нема да разберат колку би било тешко да се изгуби секој пријател некогаш имале. Или да изгубите родител.

„Колку тажно“, би помислиле. „Добро што не сум тие.“

Иако можеби не сте ја претрпеле истата болка што ја имаат сите, страдањето што сте го виделе во животот го направи тоаполесно да се поврзете со болката на другите луѓе.

13) Сега сте емотивно зрели

Сте правеле грешки во текот на денот. Многу грешки!

Можете дури и да го наречете вашето помладо себе малку детило и да се згрчете секогаш кога ќе помислите на работите што сте ги направиле.

Можеби порано сте имале темперамент тоа постојано ќе ве доведе во неволја и дека сте кажале многу срамни (и болни) работи во жештината на моментот.

Не е тешко понекогаш да посакате никогаш да не сте ги направиле тие работи, но во ред е.

Ако не ги правевте тие грешки, веројатно немаше да имате можност или мотивација да бидете позрела личност.

14) Всушност ви се допаѓа каде што се движите дури и ако сè уште сте на дното

Туку што сте започнале со кариера што навистина ви се допаѓа, а сè уште сте на дното. Излегувате во врска со некој што навистина ви се допаѓа, но сте го запознале само пред една недела.

Но, тоа не е важно. Она што е важно е дека сте сфатиле што навистина сакате.

Знаете каде одите, што е потребно за да одите по тој пат и со нетрпение чекате да ја сретнете секоја секунда.

Светот е ваш остриги уште еднаш.

15) Вие сте подобри во справувањето

Некои луѓе го користат концептот на „справување“ како навреда, но тој всушност е многу важно е да знаете како да го направите тоа ако сакате да функционирате во стресни средини.

Бидејќи тоа е она штосправувањето е - тоа е да знаете како да се справите со околностите што може да ви донесат стрес или штета. И потребно е напор за да се научи.

Тоа е затоа што справувањето не е единствена вештина што може лесно да се сподели, туку кутија со алатки што секој човек треба да ја пополни со алатки кои работат за него.

16) Се ослободивте од лошите навики

Имавте некои лоши навики. Можеби некогаш сте пушеле, пиеле или се коцкавте. Или можеби сакавте да ја трошите својата енергија озборувајќи или расправајќи се со луѓето без потреба.

Но, сега знаете подобро и сте се ослободиле од лошите навики.

Сите сте премногу свесни за тоа како лошо може да ви го уништат животот. Пушењето и пиењето може да скратат, а расправијата и коцкањето ќе ви го уништат социјалниот живот и вашиот паричник.

И вие одлучивте дека, не. Не го сакате тоа.

17) Се ослободивте од лошите врски

Можеби ќе жалите за лошите работи што ви се случиле во минатото. Расправиите што ги раскинаа пријателствата и драмата што ги претвори љубезните чувства во омраза.

И најверојатно ќе ги пропуштите сите оние врски што тргнаа на лошо, прашувајќи се одвреме навреме дали има нешто што можевте да направите подобро.

Се разбира, некои од тие врски можеа да одат поинаку, но она што е направено е направено. И што е најважно, тоа значи дека можеби едноставно не сте биле наменети да бидете заедно.

Не е важно дали тие на крајот биле „добри“ луѓе.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.